Yeni Annelerin Çantalarında Bulunması Gerekenler

Evinizin konforunu dışarıda da sürdürebilmeniz için çantanızda hem bebeğinizin hem de kendinizin bazı ihtiyaçlarını eksik etmemeniz önemli.

Annelerin çocukları neredeyse 5 yaşına gelene dek kocaman çantalarla dolaşmaları boşuna değil. Çantada taşınması gerekenler yaşla değişse de bebekli ve çocuklu hayat her an, her duruma hazırlıklı olmayı gerektiriyor.  Dolayısıyla annelerin çantalarında bakımdan beslenmeye farklı ihtiyaçlar için bir sürü eşya taşıması gerekiyor. İçlerinden biri evde unutulduğunda ufak da olsa krizler yaşanabiliyor. Tecrübeli anneler zamanla çanta konusunun önemini öğreniyor ve bu konuda pratiklik kazanıyor.

Bebeğinizin ilk yılında birlikte dışarıya çıktığınızda, bir arkadaşınızı veya akrabanızı ziyarete gittiğinizde nelere ihtiyacınız olabilir? Tecrübeli annelerin tavsiyelerine kulak verelim…

Yedek Kıyafetler

Yedek kıyafetler annelerin çantasında bulunması gereken en önemli eşyalar arasında. Bebekler hayatlarının ilk aylarında bol bol kusabilir, salya akıtabilir, bezleriyle ilgili kazalar yaşayabilir. Bu yüzden yeni annelerin çantasında iki set yedek kıyafet bulundurmak önemli bir ihtiyaç. Kış mevsimindeyseniz bebeğinizin üşüme ihtimalini göz önünde bulundurarak çantanıza onun için ince bir battaniye, yelek, çorap ve hırka da koyabilirsiniz. Gittiğiniz yerin sıcak olma ihtimaline karşı yanınıza birkaç tane de hafif kıyafet alabilirsiniz. Hafif kıyafetler taşıma açısından da kolaylık sağlar. Aynı zamanda kolay değiştirilebilen kıyafetleri tercih etmek de hayatınızı kolaylaştırır. Mevsime göre yazlık şapka ya da kışlık yün bere de çantanızdaki yerini mutlaka almalı.

Küçük bebekler karınları doyduktan sonra kusabildiklerinden annelerin de bu duruma hazırlıklı olması gerekebilir. İstenmeyen durumlara hazırlıksız yakalanmamak için, yanınıza kendiniz için de bir set yedek kıyafet alabilirsiniz. Bebeğinizin yedek kıyafetlerini setler halinde ayırarak fermuarlı kumaş çantalara koyabilir ve çantanıza bu şekilde yerleştirebilirsiniz. Bir de her yeni annenin en büyük kurtarıcılarından biri olan müslin bezler var… Dayanıklı, nefes alan, yumuşak bir kumaş çeşidi olan müslin bez, omuz bezi, battaniye, hatta emzirme örtüsü olarak bile kullanılabildiğinden farklı ebatlarda müslin bezleri çantanızdan eksik etmemenizde fayda var. Kirli kıyafetleri koymak için yanınızda küçük boy çöp poşetleri de taşıyabilirsiniz.

Gideceğiniz yerin uzaklığına ve orada geçireceğiniz sürenin uzunluğuna göre yanınızda taşıyacağınız bez sayısına karar verebilirsiniz. Ancak her zaman tahmininizden fazlasını yanınızda taşımanızda fayda var.

Bebeğinizin Altını Değiştirirken Gerekenler

Bebekler özellikle ilk aylarda altlarının ıslak olmasından rahatsız olur ve bezlerinin sık sık değiştirilmesine ihtiyaç duyar. Sağlık açısından da, bebeğinizin bezinin temiz ve kuru tutulması son derece önemli. Bebeğinizin altını değiştirirken silme malzemesi olarak ıslak mendil ya da ıslatılmış pamuk kullanabilirsiniz. Tercihiniz ıslatılmış pamuktan yanaysa evde ıslattığınız pamukları kapaklı bir kaba koyarak çantanızda taşıyabilirsiniz.

Alt değiştirme sonrası bebeğinizin altının tamamen kuru olduğundan emin olmak için çantanıza küçük bir el havlusu ya da müsilin bez de koymanız gerekir. Bebeğinizin altını değiştireceğiniz yüzeye sermek üzere çantanıza alt değiştirme örtüsü de koyabilirsiniz. Büyük boyutlarda müslin bezler bu konuda da işe yarıyor. Alt değiştirme işlemi için yanınıza pişik kremi almayı ihmal etmeyin. Bebeğin altını değiştirme işlemi sona erdikten sonra atık poşetine de ihtiyacınız olabilir. Küçük boy buzdolabı poşetlerini çantanızda taşıyarak bu işlem için kullanabilirsiniz. Ayrıca bez değiştirdikten sonra elinizi sabunla yıkama imkanı bulamama ihtimalinize karşı yanınızda antibakteriyel jel taşıyarak el hijyeni sağlayabilirsiniz.

Bebeklerin veya çocukların sıkıldığı anlarda bulundukları ortamı eğlenceli hale getirmenin yollarından biri de ona keyifli zaman geçireceği bir oyuncak sunmak.

Oyuncaklar ve Kitaplar

Bebeğinizin içinde bulunduğu gelişim dönemine uygun oyuncaklar, zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişimi olumlu etkiler. Bebekler ilk aylarında çıngıraklarla, farklı dokulara ve desenlere sahip, bazı yüzeylerinde ayna bulunan oyuncaklarla keyifli vakit geçirebilirler. Aylarına uygun müzikli ve ışıklı elektronik oyuncaklar da uzun süre oyalanmalarını sağlar. Diş kaşıma oyuncakları hem diş çıkarma sırasında bebeğinizin yaşadığı kaşıntıyı, ağrıyı dindirir hem de oyalanmasını sağlar. Bir yaşa yaklaştıkları dönemde ise bebekler iç içe geçen kaplarla, üst üste dizilebilen halkalarla güzel vakit geçirebilirler.

Gündüz uykularında bebeğinize bir uyku arkadaşı eşlik ediyorsa, dışarı çıkarken onu da yanınıza almayı unutmayın. Özellikle uzun sürebilecek ev ziyaretlerine gidiyorsanız ve bebeğiniz gündüz uykularından birini misafirlikte uyuyacaksa uyku arkadaşını unutmak can sıkıcı olabilir.

Bebeğinizi kitaplarla tanıştırmak için ise hiçbir zaman erken değildir. 0-1 yaş arasında kumaş kitaplar ve kalın karton sayfaları olan kitaplar bebeğinizin ilgisini çekebilir. Henüz bu kitapları kemirmekle daha çok ilgilense de kitap alışkanlığı için bu ürünler güzel bir tanıtım mahiyetinde. Dışarı çıkarken çantanıza bebeğinizin o dönem en uzun süre oynadığı, sıkılmadan vakit geçirebildiği oyuncaklardan veya kitaplardan birkaç tanesini atmayı kesinlikle unutmayın. Emzik kullanan bebekler için de en az iki emzik, emzikleri hijyenik ortamda korumak için emzik kutusu ve emzik askısı da çantanın demirbaşları arasında.

Atıştırmalık Yiyecek ve İçecekler

Bebeğiniz biberon ile besleniyorsa biberonla sağdığınız sütü ya da formülünü bir öğünlük porsiyonlar halinde önceden hazırlayıp termal çanta içerisinde yanınızda taşıyabilirsiniz. Formülle beslenen bebeklerin formülünü toz halinde yanınızda taşıyabilir, ayrıca bir termos içinde sıcak su bulundurarak gittiğiniz yerde hızlıca hazırlayabilirsiniz. 6 ay itibariyle bebek ek gıdaya geçtikten sonra annelerin çantasına yeni gereçler eklenir. Uygun saklama kapları sayesinde bebeğinizin öğünlerini her gittiğiniz yere götürebilirsiniz. Tabii bu durumda yanınızda kaşık, tabak, önlük, suluk gibi pek çok başka şeyi de taşımanız gerekir. İlerleyen aylarda evde hazırladığınız kurabiyeleri, dilimlediğiniz taze mevsim meyvelerini de yanınızda taşımanız mümkün.

Bebeğinizin çantası sizin de çantanız.

Annenin olmazsa olmazları

Kaynak: mothering

İki çantayla gezmek istemiyorsanız bu çantaya güneş gözlüğü, cüzdan, anahtar gibi kişisel eşyalarınızın yanı sıra bebekli hayatınızı kolaylaştıran eşyalarınızı da eklemelisiniz. Özellikle ilk aylarda nerede emzireceğiniz belli olmadığından emzirme örtüsünü yanınızdan eksik etmeyin. Göğüs kalkanı ya da göğüs pedleri, göğüs ucu yaraları için krem de yine ilk aylarda yanınıza almanızda büyük fayda olan eşyalar arasında. Eğer bebek arabası dışında gün içinde sling ya da kanguru gibi bir taşıyıcı kullanıyorsanız evden çıkarken bebek taşıyıcınız da çantanızda yerini almalı.

Bebek bakım çantası seçerken…

Uzun yıllar boyunca size eşlik edecek ve tüm bu eşyaları taşıyacak bebek bakım çantanızın kullanışlı ve dayanıklı olması gerekiyor. Bebek bakım çantası seçerken dikkat etmeniz gereken bazı özellikler şunlar:

  • Bebek bakım çantanızın kumaşı suya dayanıklı olmalı. Biberonlar, yemekler çantanızın içine dökülebileceğinden çantanızın kumaşı silinerek kolayca temizlenebilmeli. Hatta çamaşır makinesinde yıkanabilir bir çanta da tercih edebilirsiniz.
  • Çantanızda çok fazla eşya taşıyacağınızdan ister istemez yükünüz ağır olacak. Bu yüzden çantanızın kendisi mümkün mertebe hafif olmalı.
  • Özel lastikli, fermuarlı bölmeler, biberon taşımak için termal özelliğe sahip bölümler, ıslak mendil için özel cep gibi farklı kompartımanlara sahip bir çanta, organize olmanızı ve aradığınız eşyayı kolayca bulmanızı sağlar.
  • Bebek bakım çantalarının dışında kullanılan kumaşın kirlenmeye karşı koyu renk, içinin ise eşyaların kolayca bulunabilmesi için açık renk olması önerilir.
  • Klips sistemine sahip çantalar bebek arabalarına kolaylıkla asılabildikleri için tercih edilen modeller arasında.