ÜST

Anne çişim geldi: Tuvalet eğitimi alan miniklerle seyahat

“Tuvalet eğitimini seyahatten önce mi vermeli, sonra mı?” “Yolda beze dönersem en başa dönmüş olur muyum?” Çocuğunuzun tuvalet eğitimi yeni başlamışken seyahate çıkmanın derdi büyük, buyurun seyahatte işinizi kolaylaştıracak bazı ipuçlarına…

Tuvalet eğitimine başlandığında çocuklar yarı çıplak dolaşır. Sıkça üst baş, ortalık batar, çıkan çamaşırlar ardı ardına yıkanır, kurutulur, halılar ortadan kaldırılır vs… Tüm bunları yapmak yaz mevsiminde daha kolaydır. Ne de olsa hava sıcaktır, halıya gerek yoktur, çamaşırlar yarım günde kurur.Çocuk yarı çıplak gezdiğinde bir numaralı ebeveyn refleksimiz “Acaba üşütür mü?” devreye girmez.

Gelin görün ki, yaz mevsimi de en çok seyahat ettiğimiz mevsimdir. Bu da beraberinde “Tuvalet eğitimini tatilden önce mi versek, sonra mı? Ya yolda tuvalet kazası başımıza gelirse? Yolda beze dönsek tuvalet eğitiminde başa mı dönmüş oluruz?” gibi pek çok soruyu getirir.

Bu yazıyla tuvalet eğitimine yeni başladığınız çocuğunuzla çıkacağınız seyahatte işinizi kolaylaştıracak bazı ipuçları paylaşacağız.

1. Önce kendinizi hazırlayın ve rahatlatın

Yeni ebeveynler çocukların yaşadığı her yeni dönemi sonsuza dek sürecekmiş gibi algılarlar. Ama merak etmeyin, bu da geçici bir dönem. Bir kere tuvalet eğitimini oturttuktan sonra her şey çok kolay olacak. Hatta “nasıl uğraşmışım bezle, tuvalete götürmek ne rahatlıkmış!” diyeceğiniz günler yakın muhtemelen. Defalarca çamaşır değiştirmekten yorulduğunuzda bunu kendinize hatırlatarak rahatlayabilirsiniz.

Bebeğinizin büyürken geçirdiği bu yeni dönem, bolca üst baş değişimi ve temizlik işiyle geçiyor. Ama kendinizi bu fikre hazırlarsanız çok daha kolay olacak inanın. Kazalar tuvalet eğitimini tamamladığınızı düşündüğünüz zamandan haftalar sonra bile yaşanabilir. Böyle durumlarda sakinliğinizi korumanız ve çocuğunuzu “Önemli değil canım, kazalar olabilir” gibi ifadelerle teselli etmeniz çok önemli. Aksi halde sizin hayal kırıklığınız ve gerginliğiniz çocuğunuz üzerinde baskı yapabilir. Bu durumu daha da zorlaştırabilir ve süreci uzatabilir.

2. Lazımlığını taşıyın

Seyahat koşullarınıza göre isterseniz çocuğunuzun evde alıştığı, kendini rahat hissettiği lazımlığı taşıyın, isterseniz portatif lazımlık alın fark etmez. Portatif tuvaletler ya da klozet adaptörleri, benzin istasyonu, uçak gibi yerlerdeki umumi tuvaletlerde de hayat kurtarıcınız olabilir.

Biliyorsunuz, çocuklar yeni deneyimlere karşı bazen çok dirençli olabiliyorlar. Özellikle de bu yenilik sizin işinizi kolaylaştıracaksa! Bu yüzden yola çıkmadan önce bu portatif tuvaleti seyahatte kullanacağınızı anlatır ve evde de denerseniz çocuğunuzun son dakikada bunu kullanmaya direnç gösterme ihtimalini azaltmış olursunuz.

Erkek çocuklar için boş pet şişe taşımak da, çişin geldiği ama tuvalete yetişme ihtimalinizin olmadığı anlarda çok işe yarar. Ayrıca kız çocukları için de geliştirilmiş bazı aparatlar var.

3. İçinizi rahatlatacak önlemler almaktan çekinmeyin

Olası kazalar için yıkanabilir ya da kullan-at alıştırma külotlarını kullanabilirsiniz. Sızdırmaz yüzme külotları da iş görebilir bu durumlar için. Yine burada da kuralınız bu ürünleri seyahatte kullanmadan önceden aşinalık kazandırmak olsun!

Ayrıca bu alıştırma külotlarının sadece seyahatte kullanıldığını, gideceğiniz yere vardığınızda yine normal külotunu giyeceğini miniğinize hatırlatmayı unutmayın. Böylece tutarlılığınızdan taviz vermemiş olursunuz. Alıştırma külotlarıyla içiniz rahat etmeyecekse yolculuk süresince beze bile geçici olarak dönebilirsiniz. Merak etmeyin, bu verdiğiniz onca emeği bir anda boşa çıkarmaz.

4. Ödüllendirmeye devam edin

Her konuda olduğu gibi tuvalet eğitiminde de çocuğun başarısını takdir etmek, öğrenmeyi pekiştirir. Bunun yanında önceden hazırladığınız bir tabloyu yanınızda taşıyabilir ve her başarılı tuvalet deneyiminden sonra sticker’ları tabloya birlikte yapıştırabilirsiniz. Unutmayın oyun, çocuklarda bütün kapıları açabilecek bir anahtardır.

5. Kazalara karşı acil durum çantası hazırlayın

Şimdiye dek zaten bebeğiniz için bez, ıslak mendil, alt değiştirme matı/örtüsü, yedek giysi taşıyordunuz. O yüzden bu kısım sizi zorlamayacak. Sadece yedekler konusunda biraz daha tedbirli olmanızda fayda var.

Acil çantanızın olmazsa olmazları şunlar olmalı: Yedek giysi, ıslak mendil, alıştırma külotu, bez, dezenfektan mendil ve çöp poşeti. Bu son madde özellikle çok önemli. Çünkü kirli ve ıslak giysilerin çantanızı mahvetmesini istemezsiniz. Bir minik çöp poşeti rulosu işinizi fazlasıyla görür.

Ama her tuvalet eğitimi veren ebeveyn gibi bir gün siz de kirli bir çamaşırı çöpe atıp olay yerinden hızla uzaklaşacaksınız! Çantanın organizasyonu konusunda da minik bir önerimiz olacak. Olası bir tuvalet kazasında panik olmamak adına ilk önce kullanacağınız malzemeyi çantanın en kolay ulaşılabilir yerinde bulundurmanızda fayda var. Örneğin çöp poşeti ve ıslak mendili çantanızın yan gözlerine koyabilirsiniz.

6. Mümkün olduğunca sık mola verin

Kendi aracınızla yolculuk ediyorsanız çocuğunuzun sıkışmasını beklemeden mümkün olduğunca sık molalar vermelisiniz. Eğer tuvaletinin gelmediğini iddia ediyorsa bunu bir oyuna çevirebilirsiniz. “Bakalım hiç çişin gelmiş mi, eğer gelmemişse ben oyunu kazanırım, gelmişse sen kazanırsın” gibibirkaç taktik geliştirebilirsiniz.

Çocuğunuzun oturduğu yere alt değiştirme pedlerinden sermek de içinizi rahatlatabilir. Toplu taşıma araçlarıyla seyahat ediyorsanız, örneğin uçağa binmeden önce ve bindikten sonra yine bu oyunu sürdürebilirsiniz.

Eğer uzun bir yolculuğa çıkacaksanız, öncesinde kısa ve bildiğiniz bir yere yolculuk etmek de seyahatinizin minik bir provası olabilir. Böylece neye ihtiyacınız olduğunu görebilir ve çocuğunuzun da seyahat fikrine alışmasını sağlayabilirsiniz.

Keyfini süreceğiniz bir seyahat olmasını dileriz!