ÜST

Burundaki Siyah Noktaları Zarar Vermeden Temizleyin!

Vücudumuzun belirli bölgelerinde çıkan siyah noktalar, genellikle ergenlik döneminde en çok rahatsızlık veren sorunlardan bir tanesidir. Estetik açıdan insanı rahatsız eden siyah noktalar, bir cilt sorunu olarak kabul edilir. Siyah nokta ciltte tıkanmış gözenekler olarak kabul edilir. Sivilceler, iltihaplı olması nedeniyle kişi de daha çok sıkma isteği uyandırsa bile siyah nokta sıkmak, birçok kişinin zamanla geliştirdiği bir alışkanlık olmuştur. Siyah nokta sıkmak, cildin daha kötü duruma gelmesini sağlar. Tıp dilinde siyah nokta, bir saç folikülü veya cildin doğal olarak ürettiği sebumun ve ölü hücrelerin tıkanması sonucu oluşur. Siyah noktalar genellikle sivilce lezyonları olarak da bilinir. Kısacası ölü deri hücreleri yağ ile tıkandığı zaman, bunun sonucunda siyah noktalar oluşur. Gözenekler tarafından üretilen yağın, oksijenle tepkimeye girmesi sonucunda koyulaşır ve siyahlaşır bu sebeple siyah noktalar meydana gelir. 

Yanaklarda siyah noktalar olabildiği gibi, genellikle en çok burun kısmında görünür. Vücudun her yerinde siyah noktalar olabilir. Hafif bir yükseklik oluşturması sonucuyla ve renginin koyu olması ile karşıdan kolaylıkla fark edilir. Genellikle aynaya dikkatli baktığımız zaman burun çevresindeki siyah noktalar hemen fark edilir. Yana kısmında siyah noktaların oluşması son derece olan bir durumdur. Hafif bir sivilce türü olan siyah noktalar, yüz kısmında daha çok yağ bezelerinin olduğu bölgelerde çok sık rastlanır. Siyah noktaların en çok görüldüğü bölgeler alın, burun ve çene kısmıdır. Yağ bezelerinin en çok görüldüğü bölgeler boyun, sırt ve göğüs bölgeleri olduğu için, genellikle o bölgelerde de siyah noktalar ile karşılaşmanız mümkündür. 

Ciltte tıkanmış gözeneklerin üstü açıksa eğer siyah nokta, kapalıysa eğer beyaz nokta halini alır. Sivilce bakterilerinin çoğalması nedeniyle beyaz noktalara kıyasla, siyah noktalar daha az enfekte olabilirler. Siyah noktalar, ya liflere olarak bilinen filamentler de gözeneklerin tıkanması sonucu oluşur. Yağ lifleri, cilt renginde veya hafif bir gri renktedir. Siyah noktalar genellikle bu bölgelerde çıkar. Yağlı bir cilde sahip kişiler de genellikle gözeneklerin tıkanması, bu bölgelerde bakterilerin gelişip beyaz, siyah ve papüllere yol açması daha çok olası bir durumdur. Bu şekilde olan cilt tipine sahip insanların düzenli olarak cilt temizliği yaparak, tıkanmış gözenekleri sürekli açık tutmasını sağlamak cilt temizliği için oldukça önemlidir.

Burunda Siyah Nokta Neden Olur? 

Siyah noktaların oluşma nedeni genel olarak sebum salgılayan gözeneklerin cilt altında tıkanmasıdır. Cilt folikülleri yağ bezi içerir ve bunlar da vücutta yağ üretir. Cildin doğal dengesini sağlayan bu yağlara, her zaman vücudun ihtiyacı vardır. Bu sebeple cilt her zaman yumuşak ve nemli kalır. Cildin hassas dengesinin bozulması sonucunda siyah noktalara zemin hazırlanır. Dengenin bozulması sonucunda oluşan etmenler şu şekilde sıralanır; 

  • Cilt hücrelerinin ölü olması, sebum ve makyaj kalıntıları gibi nedenlerle tıkanan gözenekler, kirli ve yağlı bir cilt tipi yaratarak siyah noktalara sivilcelere sebep olabilir. 
  • Isı, spor veya fazla stres sonucunda terlemeler gözeneklerin aşırı bir şekilde çalışmasına sebep olur. Aşırı terleyen kişiler veya çok sık spor yapan kişiler, yaptıkları egzersiz sonucunda ciltlerine iyi bakmadıkları takdirde, cilt kiri ve cilt üzerinde biriken kalıntılar gözeneklerin içinde birikme yaparak siyah noktalara sebep olur. 
  • Terlemek, genellikle hoş görünmese bile aslında gözeneklerin temizlenmesine ve cilt metabolizmasının hızlandırılmasına katkıda bulunur fakat aşırı terleme ise vücudun dengesini bozar. Yapılan egzersiz sonrasında fazla teri ve kiri temizlemeniz gerekmektedir. 
  • Saç bakım ürünleri yüz ile temas ettiği zaman gözenekler de tıkanmalara sebep olur. Saç bakım ürünlerinin burnunuz ile temas etmemesi için, saçlarınıza bakım uygularken yüzünüzü uzak tutmalısınız. 
  • Yağlı bir cilde sahipseniz eğer bu durum siyah noktalara zemin hazırlar. El ve yüze dokunmak yağlanmayı daha çok arttırır. Yağ, kir ve bakterilerin kolay bir şekilde biriktiği telefonlarınızı yüzünüze temas etmekten kaçınmaya özen gösterin. Telefonunuzu her zaman temizleyin ve yağlı bir cilde sahipseniz eğer beslenmenize dikkat edin. 

Burunda Çıkan Siyah Noktalara Zarar Vermeden Nasıl Temizlenir? 

Siyah noktalar burun bölgesinde genellikle yağ, ölü deri ve kirlerin birikmesi sonucu oluşur. Hormonlara bağlı olarak vücudun aşırı miktarda yağ üretmesi, hormonal dengeyi bozabilecek stres ve gözeneklerin tıkanmasına sebep olabilecek kozmetik ürünler gibi sebepleri vardır. Bunun yanında ise genetik olarak tıkanmış büyük gözenekler ve çok yağlı bir cilde sahip olmak, sebum üretiminde aşırı hızlanmaya iten hormonal dengesizliklere sebep olur. Siyah nokta nedenleri arasında yetersiz cilt temizliği, sık makyaj yapmak, yağlı bir cilde sahip olmak, tiroit sorunu ve hormonal düzensizlikler vardır. Burunda çıkan siyah noktalara zarar vermeden temizleme yöntemleri şunlardır; 

Burun Bantları: Siyah noktaları burundan çıkartmak için siyah nokta bantları çok sık kullanılmaktadır. Siyah nokta burun bantları, burun üzerinde çıkan siyah noktaları anlıklarla temizler. Bunu yaparken de burun üzerinde çıkmış tüyleri de temizlemiş olur. Bu nedenle burun üzerinde tüylenmeye sebep olabilir. Gözeneklerin zamanla genişlemesine ve burun bölgesinde oluşan yağ ve kir, gözeneklere daha hızlı bir şekilde dolmasına neden olur. 

Cilt Her Zaman Temiz Tutulmalıdır: Burun bölgesinde oluşan siyah noktalar, cilt üzerinde oluşan yağ ve kir birikiminden oluştuğu için cilt her zaman temiz tutulmalıdır. Cildinizi düzenli olarak, cilt tipine uygun temizleme jelleri, tonik gibi ürünleri ve siyah nokta temizleme aparatı ile hassas bir şekilde güzelce temizleyerek, cilt üzerinde kalan kalıntıların oluşmasına engel olunur. 

Düzenli Nemlendirmek: Burun üzerinde oluşan siyah noktalar için, cildi yağlı olan kişilerin en sık rastladığı hatalardan biri cildin düzenli bir şekilde nemlendirilme gibi durumların olmamasıdır. En çok neme ihtiyaç duyan cilt tipi genellikle yağlı cilt tipidir. Ciltte oluşan yağ dengesi bozulduğu zaman, cilt çok fazla kuruyarak aşırı bir şekilde yağ üretmeye başlar. Bu durum ise siyah noktalar ve sivilceleri tetikler. Bu sebeple cilt tipine uygun olan bir nemlendirici kullanmayı ihmal etmemek gerekir. 

Temizleme Fırçası Kullanmak: Cildin derinlemesine temiz olması için, cilt tipine en uygun olan jeli kullanarak, siyah nokta temizleme fırçası ile uygulamayı deneyebilirsiniz. Son dönemlerde en popüler olan siyah nokta temizleme aletleri ile cildi arındırmak da mümkündür. 

Tonik ile Temizlemek: Cilt tipinize uygun bir siyah nokta temizleyici tonik ile yüzünüzü güzelce yıkamalısınız. Cildiniz yağlı ve akneye meyilli ise cilt tipinize uygun jel kullanabilirsiniz. İlk kullanımdan sonra cilt, mat görünüme sahip olur ve yüzdeki yağın azalmış olduğu görülür. Tıkanmış gözeneklerin görünümünü de azaltmaya yardımcı olur. Gözeneklerin küçülmesine destek olmak için cilt tipinize uygun tonik yardımı ile yüzünüzdeki makyaj ve yağ kalıntılarından arındırmak gerekir. 

Serum: Cilt tipinize uygun cilt bakım serumu veya cilt bakım kremini, cildinize güzelce uygulamalısınız. AHA ve BHA asitleri, cilt üzerinde peeling etkisi görür ve cilt üzerindeki gözenek ve siyah nokta görüntüsünden kurtulmuş olursunuz. Cilt tipinize uygun olan siyah. Karşıtı serum düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman cilt üzerinde fark edilir sonuçlar yaratır.