ÜST

Doğal Yollarla Öksürüğü Kesmek İçin İpuçları

Öksürüğü tedavi etmek için bazen ilaca gerek olsa da bal tüketmek ya da tuzlu su ile gargara yapmak gibi birçok doğal ilaçlar da yardımcı olabilir.  Öksürük, insanların tıbbi tedavi aramasının en bilinen sebeplerinden bir tanesidir. Tüm vakaların tahmini olarak %40’ı, akciğer konusunda uzman bir doktor olan bir göğüs hastalıkları uzmanına gidilmesi gereklidir. Öksürük tamamen doğal bir problemdir. Öksürük boğazınızı balgam, toz ve diğer tahriş edici maddelerden temizlemenize yardımcı olabilir. Bununla beraber, sürekli öksürük birçok sağlık probleminin habercisi olabilir.

Bunlar şunları içerebilir:

 • Alerji
 • Viral bir enfeksiyon
 • Bakteriyel bir enfeksiyon

Bazen öksürüğe akciğerlerinizle ilgili herhangi bir şey sebebiyet vermez. Gastroözofageal reflü hastalığı da öksürüğe sebep olabilir. Soğuk algınlığı, alerji ve sinüs enfeksiyonlarından olan öksürükleri reçetesiz satılan (OTC) ilaçlarla tedavi etmeniz mümkündür. Bakteriyel enfeksiyonlar genellikle antibiyotik gerektirir. İlaç tedavisinin yanında, öksürüğünüze yardımcı olabilecek diğer alternatifler hakkında bir doktora danışmanızda fayda vardır.

Doğal yollarla öksürüğü kesmek için ipuçları şöyledir:

N-asetilsistein (NAC)

NAC, araştırmacıların hem antioksidan hem de antienflamatuar özelliklere sahip olabileceğine inandıkları bir amino asittir. Sistein, baklagiller, kümes hayvanları ve yumurta gibi gıdalarda doğal olarak bulunurken, NAC yalnızca ek formda bulunur. Bir doktor, kronik bronşit veya KOAH gibi kronik solunum yolu hastalıkları için NAC’ı önerebilir. Bu takviyenin akut öksürüğü tedavi etmek için etkili olup olmadığını doğrulamak için yeterli çalışma yoktur. Bununla birlikte, bir klinik inceleme, NAC’nin balgam söktürücü olarak etkili olabileceğini düşündürmektedir.

Oral NAC ile ilişkili olası yan etkiler şunları içerir:

 • Kaşıntı
 • Mide bulantısı
 • Kusma 

Buharda Nefes Alın

Evinizdeki kuru hava öksürüğü daha da şiddetlendirebilir. Sıcak bir duştan sonra banyoda buharı soluyabilirsiniz. Veya bir nemlendiriciye yatırım yapmayı da düşünebilirsiniz. Nemlendirici, soluduğunuz havada nem sağlamaya yardımcı olurken aynı zamanda sinüslerinizi açmaya da yardımcı olur. En iyi sonuçlar için, %40 ile %50 arasında bir iç nem seviyesi deneyin. Bundan daha fazlası toz akarlarının, küflerin ve diğer alerjenlerin gelişmesine neden olabilir. Nemlendiricinizi temiz tutmanız da önemlidir. Çevre Koruma Ajansı (EPA), nemlendiricinizi ve filtresini 2 ila 3 günde bir temizlemenizi önerir.

Sıcak Sıvılar Tüketin

Bol miktarda ılık sıvı içerek öksürüğü hafifletebilirsiniz. Sıcak veya ılık sıvılar, öksürüğün yaygın bir nedeni olan boğazınızdaki kuruluğu gidermeye yardımcı olabilir. Öksürüğü ve tıkanıklığı kolaylaştırabilen mukusun incelmesine yardımcı olur. Et suyu veya çay gibi sıcak sıvıları yudumlamak öksürüğü hafifletmek için harika olabilir. Soğuk bir içecek tercih ediyorsanız, su veya şekersiz çay gibi gazsız içecekleri tercih edin. Buz küplerini emmek de yardımcı olabilir.

Reflü Tetikleyicilerinden Kaçının

Reflü, mide içeriğiniz boğazınıza geri aktığında oluşur. Bu tahrişe neden olarak öksürüğe neden olabilir. Gastroözofageal reflü hastalığı belirtilerine neden olduğunu düşünüyorsanız, yaygın tetikleyici gıdalardan kaçınmak yardımcı olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Kafein
 • Alkol
 • Çikolata
 • Karbonatlı içecekler
 • Narenciye suyu gibi asitli yiyecekler
 • Nane
 • Domates
 • Baharatlı yiyecekler
 • Yüksek yağlı yiyecekler

Zerdeçal

Zerdeçal, geleneksel olarak öksürük de dahil olmak üzere birçok hastalık için yıllardır kullanılmaktadır. Aktif bileşeni kurkumin, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Zerdeçalı karabiber ile tüketmek daha etkili hale getirebilir. Bunun sebebi, karabiberdeki piperinin zerdeçalın biyoyararlanımını arttırmasıdır. Bu, vücudunuzun zerdeçal emilimini destekler. Ilık bir zerdeçal çayı içmek fayda sağlayacaktır. Biraz tat katmak için için bir tutam karabiber ve biraz bal ekleyebilirsiniz.

Bal

Bal, boğaz ağrısı için eski bir çaredir. Balın çocuklarda akut öksürük üzerindeki etkileri üzerine 2018 yılında yapılan bir incelemeye göre; araştırmacılar balın öksürüğü bazı OTC ilaçlarından daha etkili bir şekilde hafifletebileceğini bulmuşlardır. Bu ilaçlar, bir tür antihistamin olan difenhidramin (Benadryl) ve reçeteli bir bronkodilatör olan salbutamol (ProAir) içeren ilaçları içeriyordu. Bununla birlikte, aynı inceleme, balı, bir OTC öksürük baskılayıcı olan dekstrometorfandan (Delsym) önemli ölçüde daha etkili bulmadı. 2 tatlı kaşığı kadar balı bitki çayı veya ılık su ve limon ile karıştırarak evde kendi şifanızı oluşturabilirsiniz. Bal yatıştırıcı görevi görürken, limon suyu tıkanıklığı gidermeye yardımcı olabilir. 2 çay kaşığı balı yiyebilir veya atıştırmalık olarak ekmeğe sürebilirsiniz.

Zencefil

Zencefil popüler bir geleneksel ilaçtır. İnsanlar genellikle mide bulantısını ve mide rahatsızlığını tedavi etmek için kullanırlar, ancak balgamı parçalayarak öksürüğü de yatıştırabilir. Öksürüğünüz varsa zencefil çayı iyi bir seçimdir. Sıcak sıvı tüketmek boğazınızdaki tahrişi, kuruluğu ve mukusu azaltmaya fayda sağlayacaktır. Çok fazla zencefil boğaz tahrişi, karın rahatsızlığı ve mide ekşimesi gibi yan etkilere neden olabilir. Zencefil çayı yapmak için 1 inçlik taze zencefil kökü dilimleyin. Çayı ne kadar sert istediğinize bağlı olarak 1 bardak suda 10 ila 15 dakika kaynatın. 

Tuzlu Su ile Gargara

Çare nispeten basit görünse de bir tuz ve su gargarası, gıcırtılı bir boğazı yatıştırmaya ve öksürmenize neden olan mukusu parçalamaya yardımcı olabilir. 1/4 ila 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırmak tahrişin azalmasına fayda sağlayacaktır. 6 yaşından küçük çocukların gargara yapma konusunda pek iyi olmadıklarından, bu yaş grubu için diğer ilaçları denemek en iyisidir.

Kekik

Bazı insanlar kekiği solunum yolu hastalıkları için kullanır. Aslında, 2021’de yapılan randomize kontrollü bir araştırma, kekik ve sarmaşık bitki özütünün, çalışma katılımcılarında hem akut öksürüğü hem de öksürüğün şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. Katılımcılar ayrıca herhangi bir olumsuz yan etki bildirmediler. Kekik yaprakları, öksürme ile ilgili boğaz kaslarını gevşeten ve iltihaplanmayı azaltan flavonoidler adı verilen bileşikler içerebilir. 2 tatlı kaşığı ezilmiş kekik yaprağı ve 1 su bardağı kaynar su kullanarak evde kekik çayı yapabilirsiniz. 10 dakika demlenmesini bekleyin ve süzün.

Hatmi Kökü

Hatmi kökü, yazın çiçek açan çok yıllık bir bitki olan Althaea officinalis’ten gelir. Ateşte kızarttığınız yumuşacık hatmi ile aynı şey değil. Hatmi bitkisinin yaprakları ve kökleri eski zamanlardan beri boğaz ağrılarını tedavi etmek ve öksürüğü bastırmak için kullanılmaktadır. 2020 yılında yapılan bir araştırma, hatmi bitkisinin boğaz ve sinüslerin tahriş olmuş dokuları üzerindeki yatıştırıcı etkisi nedeniyle öksürüğü azaltmada etkili olduğunu buldu. Bu, bitkinin anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklerinden kaynaklanıyor olabilir. Hatmi kökü ayrıca boğazı saran ve tahrişi azaltan müsilaj bulundurur. Günümüzde hatmi kökünü çay veya kapsül şeklinde alabilirsiniz. Ilık çay, boğaz ağrısı ile oluşan öksürük için yatıştırıcı olabilir. Bitki genel olarak güvenli kabul edilse de doktorlar hatmi kökü ve yapraklarını çocuklara önermemektedir.

Nane

Nane yaprakları iyileştirici özellikleriyle bilinir. Naneyi çeşitli yiyecek ve içeceklerde bulmak yaygın olmakla kalmaz, aynı zamanda nane yağı da soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Mentol de öksürük için yatıştırıcı olabilir. Nane çayı içerek veya bir buhar tedavisinden nane buharlarını teneffüs ederek fayda sağlayabilirsiniz. Buhar tedavisi yapmak için, yaklaşık bir bardak yeni kaynamış suya 7 veya 8 damla nane esansiyel yağı ekleyin.