ÜST

Dudak Peelingi Tarifleri 

Cildin en hassas ve dikkat çekici organlarından biri hiç şüphesiz olarak dudaklar. Hassasiyetinden dolayı dudaklara özel bir bakım yapmak ise şart koşuluyor. Dudakları pürüzsüz ve yumuşak tutmak için harika bir yöntem olan dudak peelingi, ise dudak bakımı konusunda devreye giriyor. Dudak peelingi, dudakları nazikçe soyarak ölü cilt hücrelerinden arındırıyor. Bu sayede de dudakların daha sağlıklı, estetik ve canlı görünür.

Dudaklar güzellik rutininde sık sık ihmal edilen bir alan oluyor. Aksine dudaklar ise düşünüldüğünden daha fazla özen gerektiriyor. Özellikle soğuk hava, rüzgar, güneş ve kuru hava gibi dış etkenlere maruz kalan dudaklar zamanla çatlıyor, soyuluyor ve kuruyor. Neyse ki, doğal ve ev yapımı dudak peelingi tarifleri ile tüm dudak şikayetlerinden kurtulmak mümkün oluyor. Bu tarifler sayesinde siz de dudaklarınıza özel bir bakım yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Haydi, dudaklarınızı şımartmak için dudak peelingi tariflerine birlikte göz atalım!

Dudak Peelingi Faydaları Neler?

Dudak peelingi tariflerine geçmeden önce faydaları hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. 

Dudaklardaki ölü deri hücrelerini nazikçe temizleyen ve dudakların daha pürüzsüz, yumuşak ve genç görünmesini sağlayan bir cilt bakım yöntemine dudak peelingi deniyor. Bu yönüyle birçok fayda sağlayan peeling hem kadın hem de erkek kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.  Dudak peelinginin faydaları şöyle: 

Dudakları Yumuşatma

Dudak peelingi, dudaklardaki kuru ve ölü deri hücrelerini temizlemeyi çok iyi şekilde başarıyor. Dudakların daha yumuşak, canlı ve pürüzsüz bir his kazanmasına olanak tanıyor. Dudaklardaki pürüzlü yüzeyi gidererek, dudakların daha canlı, genç ve sağlıklı görünmesine yardım ediyor. 

Dudak Rengini Açma

Dudak peelingi, dudakların doğal rengini ortaya çıkarma görevi de üstleniyor. Özellikle dudaklarda meydana gelen renk değişikliklerine, lekelere veya sigara lekelerine karşı etkili bir görev alıyor. Bu peeling dudakların hem daha renkli hem canlı hem de doğal tonlarda görünmesini sağlıyor. 

Dudaklara Nem Sağlama

Dudak peelinginin düzenli ve doğru kullanımı dudaklara nem sağlıyor. Bu sayede de dudakların daha nemli ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı oluyor. Özellikle kuru ve çatlamış dudaklara nem vererek daha sağlıklı yapıda olmalarını mümkün kılıyor. 

Dudak Dolgunluğunu Artırma

Dudak peelingi, dudaklardaki kan dolaşımını artırma görevini de en iyi şekilde üstleniyor.  Böylece dudakların canlı, dolgun ve hacimli görünmesini sağlıyor. Dudaklara masaj yaparak uygulanan peeling, dudaklardaki kan akışını artırıyor.

Dudaklara Makyaj Uygulamasını Kolaylaştırma 

Dudak peelinginin bir faydası da makyaj üzerine oluyor. Bu peelingler dudaklardaki ölü deri hücrelerini temizleyerek, dudaklara makyaj uygulamasını kolaylaştırıyor. Dudaklara yapılan peeling işlemi ise ruj, dudak kalemi veya dudak parlatıcısı gibi dudak makyaj ürünlerinin daha pürüzsüz bir şekilde uygulanmasını sağlıyor. Bununla da kalmıyor makyajın daha uzun süre dayanmasını mümkün kılıyor. Bunun için de düzenli ve doğru bir şekilde peeling uygulamasının yapılması büyük önem taşıyor. 

Dudak Peelingi Tarifleri

Dudaklar, cildin en hassas bölgelerinden biri olarak sürekli dış etkenlere maruz kalıyor. Güneş, rüzgar, soğuk hava ve kuru hava gibi faktörler dudakları kurutmakla kalmıyor; çatlamasına ve ölü deri birikimine neden oluyor. Bununla beraber ruj, kalem gibi çeşitli makyaj malzemeleri de dudakların yıpranmasına yol açıyor. Bu noktada devreye giren dudak peelingi ise dudaklardaki ölü deri hücrelerini temizlemek ve yumuşatma görevi üstleniyor. Özellikle evde yapılan dudak peelingi ile pürüzsüz bir dudak yüzeyi elde etmek mümkün oluyor. 

Dudak Peelingi için Gereken Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı (alternatif olarak hindistan cevizi yağı veya badem yağı da kullanabilirsiniz)
 • 2 yemek kaşığı esmer şeker (alternatif olarak beyaz şeker ya da kahve telvesi de kullanabilirsiniz)
 • 1/2 çay kaşığı vanilin (isteğe bağlı, tat vermek için)

Dudak Peelingi Evde Nasıl Yapılır?

Evde dudak peelingi yapmak üzere bir kasede bal, zeytinyağı ve esmer şekeri karıştırın. Eğer vanilya eklemek isterseniz, onu da ekleyerek iyi bir şekilde karıştırın. Dudaklarınızı ise  temiz bir havlu ile nazikçe kurulayın. Hazırladığınız karışımı dudaklarınıza uygulayın ve hafifçe masaj yaparak dudaklarınızı ovun. Şeker, dudaklarınızdaki ölü derileri nazikçe temizleyecek. 1-2 dakika boyunca dudaklarınızı ovduktan sonra karışımı dudaklarınızda 5 dakika kadar bekletin. Ardından ılık su ile dudaklarınızı durulayın ve nemlendirici bir dudak balsamı uygulayarak işlemi tamamlayın. Dudak peelingi, dudaklarınızdaki ölü derileri temizleyerek daha yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm elde etmeye olanak tanıyor. Bu tarifi haftada bir veya iki kez uygulayabilirsiniz. Öte yandan bu tarifi kullanmadan önce dudaklarınızın hassas olduğu bir alanda test etmek iyi bir fikir olarak gözüküyor. Herhangi bir alerjik reaksiyon belirtisi gösteren ciltte kullanmaktan kaçınmanız tavsiye ediliyor. 

Evde Dudak Peelingi için Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı toz şeker (tercihen esmer veya hindistan cevizi şekeri)
 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı (veya zeytinyağı)
 • 1 çay kaşığı bal (isteğe bağlı)
 • 1-2 damla vanilin (isteğe bağlı)

Evde Dudak Peelingi Nasıl Yapılır?

Evde dudak peelingi yapmak üzere bir kaba toz şekeri ekleyin. Şeker, dudaklarınızı nazikçe ovarken kullanılacak doğal bir peeling malzemesi. Etkili bir kullanım sunan şeker dudaklarınızı nazikçe temizleyerek ölü cilt hücrelerini uzaklaştırıyor. Hindistan Cevizi yağını veya zeytinyağını toz şekerin üzerine ilave edin. Yağ, dudaklarınızı nemlendiriyor ve besliyor. Öte yandan peeling karışımının daha pürüzsüz bir kıvam almasına yardımcı oluyor. 

İsterseniz eğer ilgili karışımın içerisine bal ve vanilin ekleyebilirsiniz. Bal ise dudakları daha fazla nemlendirme özelliği gösteriyor. Vanilya ise hoş bir koku kazandırıyor. Tüm malzemeleri iyice karıştırın.  Homojen bir karışım elde edene kadar karıştırmaya devam edin. Dudaklarınızı temiz suyla ıslatın ve ardından hazırladığınız karışımı dudaklarınıza uygulayın.Nazikçe dairesel hareketlerle dudaklarınızı ovun. Bu aşamada  çok fazla baskı uygulamamaya özen gösterin. Yaklaşık 1-2 dakika boyunca masaj yaparak dudaklarınızı peeling işlemi yapın. Karışımı dudaklarınızda birkaç dakika bekletmeniz tavsiye ediliyor. Daha sonra su ile durulayarak dudaklarınızı nemlendirmek için bir dudak balsamı veya nemlendirici sürmeniz iyi oluyor. Her dudağın hassasiyet seviyesi farklı oluyor. O sebeple, önce küçük bir alana uygulamak daha sonra ise büyük bir alana uygulamak gerekiyor. 

Şekerli Zeytinyağı Dudak Peelingi

Dudakları nemlendirmenin ve ölü deriyi atmanın bir yolu da şekerli zeytinyağlı dudak peelingini yapmaktan geçiyor. üstelik bu peeling yalnızca 3 malzeme ile yapılıyor. 

Şekerli Zeytinyağlı Dudak Pelingi için Gereken Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1-2 damla esansiyel yağ (isteğe bağlı)

Şekerli Zeytinyağlı Dudak Peelingi Hazırlanışı

Şekerli zeytinyağlı dudak peelingini yapmak üzere bir kase içerisinde toz şekeri ve zeytinyağını karıştırmak gerekiyor. İsteğe bağlı olarak birkaç damla esansiyel yağ ekleyebilirsiniz.  mesela lavanta, nane veya limon yağı gibi dudaklarınıza iyi gelecek bir yağ seçebilirsiniz. Karışımı iyice karışana kadar karıştırmak gerekiyor.  Hazırladığınız peelingi dudaklarınıza uygulayın ve hafifçe masaj yaparak dudaklarınızdaki ölü deriyi çıkarabilirsiniz. Ardından ılık su ile dudaklarınızı durulayın ve nemlendirici bir dudak balsamı uygulayın. İşte bu kadar!