ÜST

En Eğlenceli ve Heyecanlı Zamanlar İçin Oyun Tutkunları Buraya!

Arkadaşlar keyifli zamanlar genellikle oyunla taçlanır. Tek başına kalanlar için de oyun, eğlenceli bir arkadaş olabilir. Evde vakit geçirmenin de en eğlenceli ve heyecanlı şekli kuşkusuz oyun oynamak.  İster ilk kez oynayın, isterseniz bir oyun tutkunu olun, farklı türde en eğlenceli oyunları sizin için derledik.

 • Night in the Woods

2017 yapımı anlatı ağırlıklı bir oyun olan Night in the Woods, sizi üniversiteyi bıraktıktan sonra ailesinin yanına dönen 20’li yaşlarında antropomorfik bir kedi olan Mae’nin yerine koyuyor. Oyun, hatalar, akıl sağlığı ve genç bir yetişkin olarak dünyadaki yerini bulmanın zorlukları hakkında bir hikâye anlatıyor. Hızlı diyaloglara sahip bu oyunda, yön kaybetmenin nelere mal olabileceğini farklı temalarla inanılmaz derecede etkili hale getiriyor.

 • The Witcher 3: Wild Hunt

Pek çok oyun severin şimdi kadar oynadığı en iyi oyun olarak nitelediği The Witcher 3, oyuncularını, düşünceli karakterlere, aşk anlatısına ve fantastik diyarlara götürüyor. Hikâye, 2007’de The Witcher’ın piyasaya sürülmesiyle başladı ve 2015’te The Witcher 3: Wild Hunt ile sona erdi. 2020 itibariyle, serinin üç ana bağımsız oyunu, iki genişletme paketi ve altı yan oyunu bulunuyor. 

 • Overwatch

Blizzard Entertainment tarafından yayınlanan Overwatch, takım tabanlı, çok oyunculu bir birinci şahıs nişancı oyunudur. Her kahramanın kendine özel benzersiz özellikleri vardır. Oyun, oyuncuları altı kişilik iki takıma ayırır ve her oyuncu toplamda 32 kahramandan oluşan 3 farklı sınıf içerisinden seçim yapar. Takımlar, haritaya özel görevleri ve hedefleri belirli bir süre içinde tamamlayarak kazanmaya çalışır. Arkadaşlarınızla oynamak için eğlenceli bir alternatif olan Overwatch pek çok dijital platformda oynanabilir. 

 • Animal Crossing: New Horizons

Animal Crossing: New Horizons, Nintendo tarafından Nintendo Switch için geliştirilen ve yayınlanan The Sims benzeri bir yaşam simülasyonu oyunudur. Bir kasabayı gönlünüze göre, en ince ayrıntısına kadar dizayn edebileceğiniz bu oyun The Sims ile aynı seviyedeki simülasyonu harmanlıyor.  Oyun gerçek zamanlıdır: orada geçen bir gün, dünyada geçen bir güne eşittir. Oyunda, gece gündüz farkları ile birlikte mevsim farkları da bulunuyor.  Zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız bu eğlenceli oyunda, her bir ada sakini oyuna bir çadır ile başlar ve adayı işleten Tom Nook adlı tanukiye (Japon rakun köpeği) kredi borcu ödeyerek evlerini büyütüp geliştirir.

 • Fortnite

Dünyanın en sevilen çevrimiçi nişancı oyununu denemediyseniz, tebrikler. Bu kadar zaman bu oyuna elinizi sürmeden zamanınızın nasıl geçtiğine pişman olacaksınız.  Fortnite’ın 125 milyon civarında bir oyuncu sayısı olduğu tahmin edilmektedir.  Epic Games tarafından 25 Temmuz 2017’de yayınlanan Fortnite’ı bilgisayar başta olmak üzere pek çok oyun konsolu üzerinden oynayabilirsiniz.

 • Warframe

2013 yılında gözden kaçan bir PlayStation 4 lansmanı olarak piyasaya sürülen Warframe, popüler olmadan önce çevrimiçi bedava oynanan bir oyundu.  Warframe’de oyuncular, dondurularak yüzyıllar süren uykusundan uyanmış, eski bir ırk olan Tennoları kontrol eder. Uyanan Tennolar kendilerini içinde başka ırkların da bulunduğu bir savaşta bulur.  Oyun, tutarlı, sağlam güncellemeler sayesinde günümüzün en popüler çevrimiçi nişancı oyunlarından biri haline geldi.

 • Fallout 4

Fallout 4, 2077’deki kaynakların bitmesinden doğan savaşta patlayan atom bombasından 210 yıl sonra Boston ve New England’ın bazı bölgelerinde geçiyor. Diğer oyunların aksine Fallout 4, bombanın düştüğü 23 Ekim 2077’de başlıyor. Karakter (oyuncunun seçimine göre kadın ya da erkek) ailesiyle birlikte Vault 111 diye adlandırılan sığınağa gider ve gizemli bir şekilde 210 yıl sonrasında Vault’un tek insanı olarak uyanır. Bu gizemli popüler oyunu hala oynamadıysanız çok şey kaybetmişsinizdir. 

 • Hitman 2: Silent Assassin

Hitman hakkında söylenecek çok şey var ancak başlığın kendisi bile her şeyi anlatmaya yetiyor.  Bir efsane olan Hitman 2, Mayıs 2002’de piyasa çıktı.  İlk oyunun devamı olan Hitman 2’de Sicilya’daki en popüler ve güçlü mafyanın lideri Don Gulliano, papazı kaçırtıyor ve 47’den 500.000$ istiyor. Böylelikle 47, tekrar eski günlerine dönüyor.  Oyun başlıyor!

 • Minecraft

2011 yılında piyasaya çıkan Minecraft hakkında söylenmemiş ne olabilir ki? Huzurlu oyuncular için yaratıcı seçenekler, heyecan arayan oyuncular için ise daha maceralı ve görev ağırlıklı hedefler sunan Sandbox oyununda herkese göre bir şeyler var. 238 milyon kopyayla dünyanın en çok satılan oyununu henüz oynamadıysanız, oynamalısınız.

 • The Sims

The Sims, Maxis tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından 2000 yılında yayınlanan stratejik yaşam simülasyon oyunudur. Time dergisinin “Tüm Zamanların En İyi 50 Video Oyunu” listesinde 31. sırada yer alan The Sims, ilk çıktığı günden bu yana pek çok özelliğini geliştirdi.   2004 yılında The Sims 2, 2009’da The Sims 3 ve 2014 yılında The Sims 4 yayınlandı.  Oyunun geliştiricisi Will Wright oyunu Christopher Alexander’ın 1977 yılında yayınlanan kitabı A Pattern Language ve Scott McCloud’un 1993 yılında yayınlanan kitabı Understanding Comics’ten esinlenerek tasarladı.

 • Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption, Rockstar’ın görsel olarak bugüne kadarki en etkileyici oyunlardan biridir. Bir açık dünya oyunu olan Red Dead Redemption, hem birinci hem de üçüncü şahıs bakış açısıyla sunulur.  Oynanış öğeleri arasında çatışmalar, soygunlar, avlanmalar, oyuncu olmayan karakterlerle etkileşim, ahlaki seçimler ve eylemler yoluyla karakterin onur derecesinin yükseltip azalması yer alır.

 • Persona 5

En garip ve gizemli video oyunlarından olan Persona 5, kolektif bilinçsizliğin derinliklerine inen ve Jung arketiplerinden zevk alan bir grup Japon lise öğrencisi hakkında 100 saatten fazla süren bir oyundur. Günümüz Tokyo’sunda geçen oyunda, Gölgeler olarak bilinen düşmanlarla, Kişilikler olarak bilinen ruhlarının fiziksel tezahürlerini kullanarak savaşılır.

 • Call of Duty: Modern Warfare/Warzone

 1. Dünya Savaşı konulu, Infinity Ward tarafından geliştirilip Activision tarafından dağıtılmış birinci şahıs nişancı türünde günümüzün en popüler video oyunlarından biridir.   Oyun, II. Dünya Savaşı’nın sinematografik atmosferi içinde, tarih yazan müttefik ülkelerin askerlerinin gözünden anlatılıyor.  Oynayan kişiye, donanımlı bir ekibin üyesi olarak, koruma ateşi açarak ve yaralıları güvenli bir yere çekerek savaş ortamının kaosunu tatma imkânı sunuyor. Şahsına münhasır ekip hareketleri ve taktiklerine ek olarak her bir askerin savaş atmosferinde ortaya çıkan karakterleri ve eğilimlerini de gözler önüne serer. Hala Call of Duty oynamadıysanız kendinize oyun tutkunu dememelisiniz.
 • GTA V

O bir efsane. O bir kült. GTA efsanesinin mihenk taşlarından biri olan bu oyun, Güney Kaliforniya’ya dayanılarak tasarlanmış olan kurgusal San Andreas eyaletinde geçiyor.  Birinci veya üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanabilen oyun, yürüyerek veya araç içerisinde zaman geçirebilirler.  2013 yılında yayınlanan oyunda üç ana karakterin -eski banka soyguncusu Michael De Santa, sokak çetesi üyesi Franklin Clinton ve uyuşturucu satıcısı Trevor Philips- yoz bir devlet içerisinde soygun yapma çabaları konu ediliyor.  Bugüne kadar 150 milyon kopya satan GTA V, popülerliğini kolay kolay kaybedeceğe benzemiyor. 

 

Dijital oyunları derlediğimiz bu listemizde farklı türden oyunlara yer vermeye çalıştık.  Yukarıdaki tüm oyunlar bilgisayar, xBox veya Playstation gibi farklı platformlarda oynanabiliyor.  Eğer bir oyun konsolu ihtiyacınız varsa modelleri inceleyerek online sipariş verebilirsiniz.