ÜST

Eril Enerji Nedir? Beynin Sol Tarafını Güçlendirmek Mümkün Müdür?

Beynin sol tarafı analitik düşünceden, pratiklikten, rekabet hissinden ve organizasyon becerisinden sorumlu organdır. Akıl ve mantık üzerine şekil almıştır. Beynin sol tarafı eril enerjiyi yönetir. Eril enerji her zaman beyin üzerinde planlar yapar aynı zamanda güçlü ve hırslıdır. Eril enerji her zaman dişil enerjiden bağımsız değildir, çünkü insan duygusal varlık olan robottan farksız olur. Karşısındaki insan ile empati yapamayan ve herhangi bir hassasiyet yaşamayan kişiler taş gibi katılaşır. Eril enerji aynı zamanda sadece erkek cinsiyetine özel bir enerji değildir. Bazı kişilerin eril enerjisi diğer kişilere göre daha baskın olur. Toplum arasında kendiliğinden ayırt edilen bireyler, genel olarak mantıkları ile hareket ederler. Bu kişiler duygularının esiri olmayı sevmezler. Mantıklarına yatmayan bir işi kolay bir şekilde kabul etmezler. Denildiği gibi hiç kimse de salt eril ya da salt dişil enerji vardır denilemez ve bu tamamen yanlış bir düşüncedir. 

Eril veya dişil enerjinin hayatımızda olan yerine daha iyi bir şekilde anlayabilmek için örnekler üzerinden gidebiliriz. Hayatla ilgili bir karar almanız gerektiği düşündüğünüz zaman, eril enerji size daha faydalı ve mantıksal bir bakış açısı sunar. Eril enerji bu şekilde maddi kazançlardan yola çıkar ve akılcı karar alabilmeniz için çalışır. Eril enerjiyi dinleyerek bir karar aldığınız zaman daha hızlı ve daha başarılı aynı zamanda daha üretken olma ihtimaliniz artar. Eril enerjinin sizi yönlendirdiği zaman, mantıksal karar duygularınıza ters düşmeye başlar. Bir seçim yapıp mutsuz oldum dediğiniz zaman bu durum gerçekleşir. O anda dişil enerji ihtiyaç duyulur. Hayatta her şeyin para ve maddiyat olmadığını, bu dünyada hislerle yaşamak için heyecanlara ihtiyaç duyduğumuzu söyler. İnsan vücudunda eril ve dişil enerji ortaklığı oldukça önemli bir yere sahiptir. Alınması gereken kararlar da, yapılacak işlerde hem mantık hem de duyguları eşit oranda dinlemeye özen göstermelisiniz. Bu sebeple yapılan seçimler konusunda ilerleyen zamanlarda herhangi bir pişmanlık yaşamazsınız. 

Eril ve dişil enerji, modern çağdaki kadınların ve erkeklerin hayatlarına farklı şekillerde etkilemektedir. İki enerjinin de dengesinden bahsetmeden önce, eril ve dişil enerji prensiplerinin ne yönde ve nasıl olduğuna dair bir bilgilendirme yapılmasının daha sağlıklı olacağını inanılır. Bu sebeple iki enerjinin de prensiplerinin davranışlara, kararlara, hayata ve ilişkilere nasıl yansıdığı daha rahat algılanabilir. Çalışan kadınlar arasında rekabet ederek, hayatta kalma ve daha başarılı olma inançlarından dolayı baskın olarak eril enerji, yani beynin sol tarafının daha aktif kullanıldığını söyleyebiliriz. İş hayatı ve mali zorluklar erkeklerde ise eril enerji azaltmaktadır düşüncesi doğru değildir. Bu durum çok derin ve çok daha geçmişe dayanmaktadır. Eril enerji zihinsel gücü, savaşçılığı ve konuşmayı temsil eder. Eril enerji, beynimizde kontrolcü olan ve rekabet eden tarafımızdır. Eril enerji her zaman mantığı üstün tutar ve yargılayıcı, cezalandırıcı, suçlayan bir tutumu yansıtır. 

Beynin Sol Tarafını Güçlendirmek Mümkün Müdür?

Sol beyni geliştirmek için daha çok okullarda görmeye alışık olduğumuz dersleri hatırlamamız gerekiyor. Okul müfredatında matematik, fen bilgisi, Türkçe gibi ağırlık verilen bu derslerin, sol beyin gelişimini sağladığı bilinmektedir. Haftalık ders programında yazılan resim, müzik gibi sağ beyin gelişimini sağlayan derslere ise okullarda daha az zaman ayrılmaktadır. Beynin sol tarafını güçlendirmek için bazı oyunlar ve aktiviteler vardır. Bu aktiviteler ilkokul çağındaki çocuklara akıl ve mantıklarını geliştirmek için, okullarda ders olarak da verilmektedir. Bu aktiviteler şunlardır;

  • Matematik problemleri çözmek 
  • Bulmaca çözmek 
  • Farklı dil öğrenmek 
  • Hayal gücü gerektiren oyunlar oynamak 
  • Yazı yazmak
  • Kitap okumak
  • Satranç, mangala, mentalUP gibi zeka ve strateji oyunları oynamak

Ellerinizi kullanarak aktif bir şekilde bir şeyler yazmaya ya da çizmeye çalışın. Mümkün oldukça düzgün bir şekilde çizip yazı yazmayı deneyin. Elinizin hareketine bağlı olarak sol beyin çalışır hale gelir. Bu durum aynı zamanda sol ve sağ beyni birbirine bağlamak için en iyi beyin egzersizlerinden bir tanesidir. 

Beyin egzersizleri her zaman vücudun zıt tarafına yöneliktir. Sol burun deliğinden nefes aldığınız zaman sağ beynimiz harekete geçer. Sağ burun deliği kapandığı zaman ise sol burun deliğinden nefes almaya başlarsınız. Sol beyni daha fazla güçlendirmek için sağ burun deliğini kapatarak nefes almaya çalışın.

Sudoku ve bulmaca beynin sol tarafını güçlendirmek için mükemmel bir aktivitedir. Bulmaca çözmek beynin sol kısmının sorumlu olduğu mantıksal düşünmeyi gerektirir. Bu aktiviteler dikkat becerisini geliştirmek için mükemmel bir öneridir. Zeka oyunları oldukça eğlenceli oyunlardır. Bu oyunlar hem eğiten hem de eğlendiren aktivitelerdir. Beyninizin sol tarafını zeka oyunları ile eğitmek, mantıksal ve stratejik düşünmeyi geliştirmek için oldukça önemlidir. 

Beynimizin sol tarafı ayrıca yazılı ve sözlü faaliyetlerden de sorumludur. Bu sebeple, herhangi bir şekilde yabancı bir dil öğrenmek, beynin sol tarafını güçlendirmek için oldukça önemlidir. 

Eril Enerji ve Dişil Enerji Arasındaki Farklar Nelerdir? 

Eril enerji, her zaman ahlak, töre ve namus kavramları ile karar vererek davranır. Dişil enerji ise her zaman sevgi bazlı ve şevkat duyarak karar verir ve ona göre davranır. Eril enerji daha çok hüzün, ciddiyet ve çekicilikten yana beslenir. Dişil enerji aynı zamanda coşku ve sevinçle beslenir. Gündüzleri güneş eriştir, gece ise ay dişildir. O bu saydığımız durumların ikisi de hayatımız açısından oldukça gereklidir. Eril enerji de çalışmayı zorlayarak elde etmek varken, dişil enerji de ise niyetin gücüyle tezahür ettirir. Eril enerji her zaman hareketi olayları ile başlatır ve ilk adımı atar. Eril enerji inisiyatif ve sorumluluk alır aynı zamanda ataktır. Beynin sol tarafını yöneten eril enerji sürekli bir şeyleri analiz ederek ve hesap yaparak farkındalığı kaçırabilir. Genel olarak çoğu şeye karşı çıkar ve her duruma güç odaklı bakar. Her zaman suçu hep başkalarında arar ve esnekliği yoktur. Duyguları ifade etmeye, değişimi ve sevgiyi zayıflık olarak görür. Eril enerji baskılandığı zaman çevreye agresiflik sergiler. Eril enerjinin en büyük özelliği ise kadın veya erkek fark etmez, her cinsiyeti harekete geçirmektedir. 

Dişil enerji her zaman daha edilgendir ve uyum sağlar. Çevreye daha kolay inanır ve harekete geçirmek için her zaman motivasyona ihtiyaç duyar. Dişil enerji izleyen ve gözetendir. Dişil enerji genellikle beynin sağ kısmını etkiler. Yaratıcı ve özgürlüğe düşkün yönümüz dişil enerji de karşılanır. Tutkuların, hislerin, estetiğin ve sanatın yaratıcısı dişil enerjinin kaynağından gelir. Beynimizin sağ tarafı her zaman bilge ve derin tarafımızdır. Dişil enerji genellikle yoğun olan kişiler için sevgi odaklıdır ve hırstan kaçar. Beynimizin sağ tarafını tetikleyen dişil enerji baskılandığı zaman yaratıcılık dengesini de kaybeder ve böylelikle savaş, terör ve kaos olur. Kadın erkek fark etmeksizin, hepimizin içinde bu özellikleri sergilememize sebep olan eril ve dişil enerji bulunmaktadır. İki enerji de birbirini harekete geçirir. Kadın ve erkekler için enerjinin dengeli ve uyumlu olması önemlidir. Bir taraf diğerinden asla üstün veya kötü değildir.