4000 yıllık geçmişe sahip olan, satrancın atası olarak da tanımlanan Mangala bir Türk strateji ve zeka oyunudur. Doğuşu oldukça eski bir zamana dayansa da günümüzde zevkle oynanan ve büyük küçük herkesin ilgisini çekmeyi başaran bir oyundur. Orta Asya'da Türk çobanlar tarafından bulunan Mangala'yı, eski Türkler bir hobi ve eğlence aracı olmaktan ziyade kayıt tutma amacı için kullanmışlardır. Eski Türkler arasında tohumlarla oynanan Mangala, günümüzde çeşitli taşlar ile oynanır. 2009 yılında, Kültür Bakanlığı tarafından zeka ve strateji oyunu olarak onaylanan, altı yaş ve üzerindeki herkes için uygun olan Mangala, kuralları açısından kolay bir oyun olarak düşünülse de detaylı yapısı ile zaman zaman rakipleri biraz zorlayıcı bir oyun halini alabilir.

Mangala Nasıl Oynanır?

Mangala, iki kişi ile oynanır. Oyun tahtası üzerinde toplam 12 adet büyük oyuk bulunur. Bazı kaynaklara göre eski Türkler bu oyukları ev ve çukur olarak da adlandırmıştır. 48 adet taş, oyun başlangıcında iki oyuncuya eşit dağıtılır. 24 adet taşa sahip olan oyuncu sadece kendi oyuğundan taş çıkarabilir. İsterse çıkardığı taşı rakibin oyuğuna bırakabilir. 12 adet büyük oyuğun haricinde oyuncuların oyun tahtası üzerinde sağda ve solda hazine adı verilen bir adet oyuğu mevcuttur. Oyuncunun sağında bulunan hazine kendine aittir. Hazinesine en çok taşı toplayanın kazandığı oyuna başlarken her oyuncu taşlarını dörder dörder kendi önündeki altı adet oyuğa pay eder. Oyunda her oyuncu hamlelerini sağ tarafa yani kendi hazinesine doğru giderek yapar. Taşlar alındığı kuyudan başlayarak birer birer kuyulara dağıtılır. Taşlar dağıtılırken son taş oyuncunun hazinesine düşerse hamle sırası tekrar aynı oyuncuya geçer. Eğer son taş rakibin kuyusundaki toplam taş sayısını çift yaparsa o kuyudaki tüm taşlar oyuncunun hazinesine gider. 48 taşın yarısından bir veya daha fazlasını kendi hazinesinde toplayan oyuncu o setin galibi sayılır. Oyun toplam beş setten oluşur.

Mangala Oyunu Modelleri Nelerdir?

Genellikle katlanabilir bir tasarıma sahip olan Mangala oyunu ikiye katlanmış bir şekilde kutusu içinde yerini alır. Portatif yapısı sayesinde gittiğiniz her yere kolayca götürebilir ve bu eğlenceli oyunu dilediğiniz zaman, dilediğiniz rakip ile oynayabilirsiniz.

Mangala oyunu ahşap veya plastik malzemeden üretilir. Plastik olan modellerin fiyatı ahşap olanlara göre daha uygundur ve hafif olmaları sayesinde taşınmaları daha kolaydır. Dayanıklı ve sert yapıları, şık duruşları ile oldukça beğenilen ahşap modelleri ise uzun yıllar kullanabilir ve sevdiklerinizle eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Mangala Oyunun Faydaları Nelerdir?

Yediden yetmişe herkes için birçok faydası bulunan Mangala oyunu, özellikle gelişim çağındaki çocuklar için çok faydalıdır. Analitik düşünme yeteneğini geliştirir, hızlı karar vermeyi sağlar, hafızayı güçlendirir, odaklanmayı sağlar, beyin jimnastiğini artırır, boş zamanların keyifli geçmesini sağlar ve matematiksel düşünmeye yardım eder.

Mangala oyununu öğrenmek zor mu?

Hayır. Mangala oyun kutusunun içinde oyunun tüm kuralları detaylı bir şekilde yazılıdır. İlk oyunu, bu kuralları adım adım takip ederek oynarsanız diğer turlarda oyunun mantığını rahatça kavrar ve keyifle oynarsınız.

Çocuğuma Mangala oyunu almak istiyorum. Sanal uygulamalar üzerinden oynanan Mangala ile kutu oyunu şeklinde satın alınan Mangala'nın faydaları aynı mıdır?

Sanal ortamda oynanan Mangala oyunu da elbetteki faydalıdır fakat çocuğunuzun oyun taşlarına ve tahtasına dokunarak oynaması ile tuşlara basarak oynaması arasında büyük fark vardır. Özellikle okul öncesi çağındaki çocuğunuzla kutu oyunu şeklinde üretilen Mangala oyununu uzun süre oynadığınızda ince motor becerilerinin ne kadar geliştiğini rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mangala

15 ürün var
  1. Ürün Çeşidi
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Değerlendirme Puanı
  4. Renk
  5. Satıcı A-Z
  6. İndirimli Ürünler
  7. Kelime Filtresi
Teslimat FiltreleriKonumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Konum Seç
Hemen Kapında
Başa dön