ÜST

Evcil hayvanlarla yapılabilecek tatil fikirleri

Evcil hayvanlarla yapılabilecek tatil seçenekleri çok fazla değil. Bunun zorluğunu en iyi sevimli dostları sahip olan bilir tabi ki… 

Hiç evcil hayvan beslememiş olanların aklına belki de ilk seçenek olarak, evcil hayvanlarla tatile gitmektense kısa bir süre onları güvenilen bir arkadaşa yahut hayvan oteline bırakmak gelebilir. Ama evcil hayvanları olanlar için bu en son seçenek olacaktır.

Biraz tatil yapıp kafa dinlemek, bütün bir yılın yorgunluğunu üzerinizden atmak istiyorsunuz ama aklınız onda kalmamalı. Sevimli dostunuzu çok güvendiğiniz birine bırakarak da tatile çıksanız aklınız onda kalacaktır. En iyisi, evcil hayvanlarla yapılabilecek tatil fikirleri bulmak.

En iyi seçenek kamp tatili

evcil

Deniz kenarında veya ormanın içerisinde, hiç fark etmez… Her iki seçeneği de yaşayabileceğiniz tatil alanlarını barındıran kampların sayısı bir tatil cenneti olan ülkemizde oldukça fazla. 

Çadırınızla yahut karavanınızla gidebileceğiniz ortak kamp alanlarına çok az ücret ödeyip; tuvalet, duş, güvenlik gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir alanda dilediğiniz kadar tatil yapabilirsiniz. Üstelik bu tatil seçeneğini tercih etmeniz dostunuzu da mutlu edecektir. Evcil hayvanlarla yapılabilecek kamp tatili, onların özgürce koşup oynayabilecekleri ve hiçbir anda yanınızdan ayrılmalarının gerekmeyeceği en güzel tatildir.

Havuzlu, bahçeli yazlık kiralamak

evcil

Tatil için tek ihtiyacınız yüzmek ve güneşlenmekse, evcil hayvanınızı götürmenizde bir sakınca olmayacak havuzlu bahçeli bir yazlık kiralayabilirsiniz. 

Üstelik pandemi süresince yapılabilecek en mantıklı tatil seçeneği de bu olabilir. Hem güneşten ve denizden faydalanıp hem de kalabalığa karışma riski olmadan rahatça tatil yapabilirsiniz.

Evcil hayvanlarla birlikte çıkabileceğiniz karavan seyahati

evcil

Bir karavan kiralayıp Akdeniz ve Ege sahilleri boyunca tatil yapmak hangimizin hayalleri arasında yok ki? Belki bu yıl bazılarımız bu hayalini gerçekleştirebilir… Bir arkadaşınızla birlikte karavan kiralayarak, evcil hayvanlarınızı da yanınıza alabileceğiniz bir Ege ve Akdeniz turu mükemmel bir tatil fikri değil mi? 

Ülkemizin enfes sahillerinde yüzmekten yorulduğunuzda, kumsalda frizbi oynayabileceğiniz, bir yerden sıkıldığınızda düşünmeden başka bir yere yol alabileceğiniz en özgür tatil seçeneği karavan seyahati olmaz mı?

Hayvan dostu oteller

Yurt içinde özellikle büyük şehirlerde birçok büyük kedi köpek oteli bulabilirsiniz ama onu bırakmaya gerçekten gönlünüz el verecek mi? Cevabınız hayırsa, tatile gitmek istediğiniz bölgedeki hayvan dostu otelleri araştırabilirsiniz. 

Genellikle butik oteller, imkanları daha müsait olduğu için ve daha az müşteri ağırladıkları içini evcil hayvanlarıyla birlikte gelen tatilcileri ağırlamayı sorun etmiyorlar. 

Yola çıkmadan önce yapılması gerekenler

Tatil yapacağınız yeri seçtiniz, tarihleri, biletleri, yolculuğu her şeyi ayarladınız… Evcil hayvanları olanlar için bunlar tatil hazırlıklarının bir kısmı sadece. Seyahat edeceğiniz zaman, başınıza gelebilecekleri hesaba katarak plan yapmalısınız.              

  • Araçla seyahat ediyorsanız, tuvalete giderken veya herhangi bir ihtiyacınızda, evcil hayvanınızı yaz sıcağında arabada çok uzun süre bırakmamaya özen gösterin.
  • Karavanla veya araçla seyahat edecekseniz arabanın ısısına dikkat edin. Hayvanlar özellikle ısıya insanlardan daha fazla duyarlıdır. Bizim rahatlıkla oturabildiğimiz ısılar onlara çok yüksek gelebilir.

evcil

  • Evcil hayvanınızla araçla seyahate çıkacaksanız yolda yaşanabilecek her ihtimale karşı aracınızın arka koltuklarına sıvı geçirmez Ankaflex Evcil Hayvan Arka Koltuk Örtüsü örtmeyi ihmal etmeyin.
  • Evcil hayvanlarınızı kamp alanı, deniz kenarı gibi yerlerde beslerken dikkat edin. Et gibi taze yiyeceklere gelen arılar hayvanı sokup alerjik reaksiyon yaratabilir. Mümkünse evcil hayvanınızı kapalı mekanda besledikten sonra dışarı çıkarın.
  • Arı sokması gibi durumlarda yaşanacak alerjik reaksiyonlara karşı muhakkak veterinere götürün. Etrafta veteriner olmama ihtimaline karşı bu gibi durumlar için kendi veterinerinize danışarak önceden tedbir alın.
  • Sizinle oynamayı ve dışarıda olmayı çok sevseler de güneşe bizim kadar dayanıklı değiller. Güneş altında uzun süre kalmamalarına özen gösterin.

  • Eğer deniz tatili yapacaksanız sahilde bulunan deniz kabuğu, deniz kestanesi ya da her açık alanda olabilecek cam gibi cisimler hayvana zarar verebilir. Bu gibi durumlar içi yanınızda küçük bir ilk yardım çantası taşımanız çok işinize yarayacaktır. Çakır ilk yardım seti iyi bir tercih. Beklenmedik yaralanmalara karşı çantaya Batikon ve alerjik durumlar için antihistaminik ilaçlar koyabilirsiniz.
  • Zaman zaman kendi başına da oynayabilsin istiyorsanız oyuncaklarını yanınıza almayı unutmayın!
  • Kaybolma ve kopma ihtimaline karşı telefon numaranızın yazdığı isimli tasmasının yedeğini yanınıza almayı unutmayın.

Evcil hayvanınızla çıkacağınız tatil sonrasında yaşanabilecek kene, parazit, pire gibi sorunlara karşı önlem almak için öncesinden bilgi edinmek isterseniz, doğal yollarla bu gibi sorunlardan kurtulmanızı öneren reçeteler içeren “Evcil hayvanınız artık çok rahat: Pire ve kene tozu yapımı” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.