ÜST

Evde Yoga Pratiği: Temel Adımlar

Yoga yapmak, rahatlamak isteyen insanlar tarafından her geçen yıllarda daha fazla tercih ediliyor. Binlerce yıldır var olan bu meditasyon biçimi özellikle son yıllarda ülkemizde de ciddi şekilde talep gören rahatlama yöntemi. Özellikle büyük şehirlerde insanlar hem rahatlamak hem de sosyalleşmek amacıyla yoga meditasyonunu tercih ediyor. Çeşitli nefes egzersizleri ve fiziksel aktivitelerle yoga, yaşamımıza dahil oldu. Geçtiğimiz senelerde yoga merkezi gibi yerlerin sayısı azdı, bu yaşam biçimini tatmak isteyen insanların sayısı da azdı. Stresten arınıp rahatlamak isteyen çoğu insanın tercihini yoga yapmaktan yana kullanıyor. Yoga merkezleri özellikle büyük şehirlerde şehir yaşamına entegre oldu. Yoga gibi meditasyon etkinlikleri birbirine yabancı gibi görünen kültürleri de kaynaştırma pozisyonunda. Siz de yogaya başlamayı düşünüyorsanız mat, uygun kıyafetler, matara ve çeşitli aksesuarlar için alışverişinizi efsane cuma indirimlerinden yararlanarak yapabilirsiniz. Pandemi ile birlikte hayatımızda bazı kurallar yeniden kurgulandı. Pandemi zamanlarında yaşadığımız tecrübeler hayat alışkanlıklarımızın birçoğunu değiştirdi. Pandemi koşullarında o büyük kapanmalar yaşanırken çoğu insan gibi bizler de bazı etkinliklerimizi evimizin içine taşıdık. Evde yoga yapmak gibi…

Evin İçinde Yoga Yapabilir Miyiz? 

Yoga yapmaya başlamak istiyorum ama benim hiç tecrübem yok diyebilirsiniz. Bu yoga yapmanıza engel değil. Önce yoga malzemeleri için küçük bir alışveriş yapmanız gerekebilir. Efsane Kasım fırsatlarından yararlanarak avantajlı fiyatlardan yoga için eksiklerinizi satın alabilirsiniz. Günde sadece 15 dakikanızı ayırarak bedenimizin ve zihnimzin nasıl rahatladığını görebilirsiniz. Evde yogaya başlamadan önce sahip olmamız gereken tek şey bir yoga matı. Yoga matını avantajlı fiyatlarla black friday kampanyaları kapsamında satın alabilirsiniz. Onu edinip meditasyona başlayabiliriz. Attığımız küçük adımları küçümsememeli ve ufak adımlarla, acele etmeden gelişim kaydedebiliriz. 

Evde Yoga Yaparken İlk Adımlar

Kendimize güzel bir meditasyon müziği bularak arınmaya başlayabiliriz. İnternetten açtığımız yoga videoları rahatlama maceramızda bizlere yardımcı olabilir. Müzik ve videolar sayesinde ilk yoga tecrübelerimiz oluşmaya başlayacak. Evde yoga yaparken çok karışık ve yoğun bir hazırlık sürecine ihtiyacımız yok, gözümüz korkmasın. Tek ihtiyacımız olan şey küçük adımlarla işe başlamak ve tecrübelenmek… Gerisini vücudumuz ve ruhumuz bize söyleyecek…

Evde Yoga Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken 7 Şey

Yogaya başlamadan en az bir saat önce yemek yememeliyiz. Yemek yiyip yogaya başlamak fiziksel olarak bizleri rahatsız edebilir ve verimimizi düşürür. Yogaya başlamadan önce uyulması gereken bu detay önemsiz gibi görünse de meditasyona doğru başlamak açısından önemlidir.
Ağır yemeklerden kaçının
Yoga öncesi yenilecek olan ağır yiyecekler sizi rahatsız edebilir. Sindirimi zorlamayacak, kolay sindirilecek yiyecekler ve özellikle lifli gıdaların tercih edilmesi, size yoga yaparken yardımcı olabilir.
Esnek bir spor ayakkabı tercih edebilirsin
Yoga yaparken birçok hareket çıplak ayakla yapılır ancak denge kurulması gereken bazı pozisyonlarda esnek bir ayakkabıya ihtiyaç duyabiliriz. Yoga yaparken giyilen esnek ayakkabılar denge kurulması gereken pozisyonlarda size yardımcı olabilir. Hem yogaya hem de tarzınıza uygun spor ayakkabı çeşitlerini efsane indirimler ile avantajlı şekilde satın alabilirsiniz.
Yogayı özgür bir alanda yapın
Yoga yaparken tercih edeceğin alanın açık ve özgür olması verimliliği artırır. Yoga yapılan alanda hareket kısıtlayıcı engeller olmamalı, mobilyaları ve eşyaları kenara çekerek hareket özgürlüğü yaratmak daha faydalı olabilir.
Beden ve zihin dinginliğini birleştirin
Yoga yaparken hem beden hem de zihnimiz dinginleşir. Beden ve ruh arınmasının aynı anda olduğu bu arınma etkinliğinde konsantremizi artırmak işimizi kolaylaştırır. Yoga yaptığımız yer mümkün olduğunca izole ve gürültüsüz bir yer olursa daha fazla rahatlama hissettiğimizi görürüz.
Rahat kıyafetler
Yoga yaparken kendimizi rahat hissedebileceğimiz, esnek kıyafetler tercih etmek isteyebiliriz. Her esnek kıyafet de yoga yapılırken giymeye uygun olmayabilir. Örnek vermek gerekirse çok bol veya çok dar kıyafetlerden uzak durmak önemli bir etken. Kolay sıvanan, bedene tutunamayan kıyafetler yoga yapılırken konforsuz hissettirebilir. Yoga yapmadan önce standart kesim tişört ve kadınlar için tayt kıyafetlerini dolabında bulundurmak fayda sağlayabilir. 

Yoga Yaparken Sıvı Tüketimi

Yoga hareketleri dışarıdan kolay görünse de, hareketler esnasında bedenimizin terleyeceği de bir gerçektir. Yoga sonrası vücudunun rahat etmesi ve sıvı dengesini sağlama adına su ve soda gibi içecekleri tüketmek fayda sağlayabilir.

Evde Yoga Yaparken Temel Hareketler Hangileridir?

Vereceğimiz adımlar yoga yapma pratiğinin oturmasında sizlere yardımcı olabilir. Yoga hareketlerini yapma süreleri size bağlı ancak yoganın felsefesi gereği hareketleri hızlı hızlı ve aceleyle yapmak çok fayda sağlamayabilir. Yoga hareketlerini sindire sindire, yavaşça ve bedeninizi dinleyerek yapmak daha olumlu olabilir.

Gelelim Temel Yoga Hareketlerine

Çocuk Pozu

Matın üzerine diz üstü çökerek harekete başlayabiliriz, ardından yavaşça öne doğru eğilmeli ve kollarımız dik pozisyonda kalmalı, bu esnada alnımız da yoga matına dayanmalı. Bu hareketi uygularken özellikle kol, omuz ve sırt bölgelerimiz faaliyette olacak.
Kobra Pozu:Kobra pozu yoganın en akılda kalıcı pozlarından biridir. Yüz üstü mat üzerine uzandıktan sonra ayaklar bitişik kalmalı ve alın da yere paralel şekilde olmalı. Elleri de omuz hizasında yanlara koyarak onlardan güç almalı ve derin bir nefesle üst bedenimizi yukarı doğru kaldırmalıyız. Omuzlarımız geride, sırt ve boyun kaslarından alınan güçle bedenimiz yavaş yavaş kalkmalı.Başımızı olabildiği kadar geriye atarken vücudumuzun yerle olan açısı ortalama 45 derece olmalı. Bahsettiğimiz adımlar atılırken derin nefes almalı, nefes verirken tekrardan başlangıç pozisyonuna dönebiliriz.

Sandalye Pozu

Mat üzerinde ayakta durarak bedenimiz dik, ayaklar hafifçe açık şekilde olmalı. Kollarımızı başımızın üzerinden ileri doğru uzatmalı ve bir sandalyede oturuyormuş gibi çömelme pozisyonu almalıyız. Üst bacağımız da yere doğru paralel şekilde olmalı. Kalabildiğimiz kadar o pozisyonda kalmayı sürdürmeli ve yeniden başlangıç pozisyonuna dönebiliriz.

Ağaç Pozu

Mat üzerinde çıplak ayakla ayakta durarak pozisyona başlıyoruz. Denge halinden sonra sol ayağımızı yere sıkıca basarak sağ ayağımızı yavaşça kaldırıyoruz, ardından sol bacağımızı diz altımıza yerleştiriyoruz. Ayak tabanımızın diğer bacağımızın üzerine yerleştiği sırada, ellerimizi kalbimizin üzerinde avuç içlerimiz birbirlerine değecek şekilde tutuyoruz. Bedenimiz ve başımız dik pozisyondayken olabildiği kadar bu şekilde kalmaya çalışarak rahatladığımızı hissedeceğiz… İlk anlarda dizlerimizin titrediğini ve dengede duramadığımızı gözlemleyebilirsin. Tekrar tekrar yapmaya çalışmalı ve rahatladığımızı göreceksin…

Hareketsiz Poz

Diğer hareketleri uyguladıktan sonra dinlenmek için hareketsiz poza geçebiliriz. Sırt üstü uzanarak, kollarımızı iki yana bırakarak bedenimizin ağırlığını zemine bırakarak rahatladığımızı hissedeceğiz. Gözlerimizi kapatarak olabildiği kadar hareketsiz kalmayı sürdürürken vücudumuzda kan seviyemiz yükselecek, hafif karıncalanma, ısı artışı gibi farkları göreceksin. Kısacası, kendini deneyimleyeceksin.

Yoga Meditasyonu Ne İşlere Yarar?

Yoganın faydaları saymakla bitmez. Fiziksel ve zihinsel anlamda birçok konuda yoga önemli miktarda faydalar sağlar. Siz de evde yoga yaparak hem ruhunuzu, hem zihninizi, hem bedeninizi arındırmaya başlayabilirsiniz… Yoga yaparken gün içinde hareket etmeyen ya da aktif olarak kullanılmayan birçok kas grubu çalışıp kuvvetlenir. Eklemlerimiz açılır, vücudumuz esneklik kazanır. Yoga yapılırken vücudumuz esner ve rahatlarız. Uzun vadede yoga yapmayı sürdürürsek çok daha konforlu bir hayata sahip oluruz. Yoga kilo kontrolüne yardım ederek yoga yaparak ciddi miktarda inceldiğimizi gözlemleyebiliriz. Yoga sayesinde bedensel ve ruhsal anlamda ferahlığa sahip oluruz. Günlük işlerimizde ise konsantremizi artırarak daha güçlü bir zihne sahip oluruz. Akademik anlamda ve iş başarısı anlamında yoga sayesinde birçok fayda görebiliriz. Yoga sayesinde bağışıklık sistemimiz de güçlenir. Günlük yaşam stressinden de yoga sayesinde uzaklaşabiliriz. Yoga yapmayı alışkanlık haline getiren kişiler daha dinç hissettiklerini söylerler. Yoga yapılırken önemli bir miktarda terlediğimiz için toksinler vücuttan daha kolay bir şekilde arınmaktadır.