ÜST

Havalar Soğurken İçinizi Isıtacak Kahve Çeşitleri

Sabah kahvesi mi tercih edersiniz yoksa yemekten sonra içilen bir öğlen molası kahvesini mi? Belki de günün her saati kahve içebilirsiniz. Kahvesiz bir hayat hayal edemiyorsanız, yalnız değilsiniz. Özellikle kış mevsimine sert bir geçiş yaparken içinizi ısıtacak kahve çeşitlerini sizler için derledik.

Kahve Çeşitleri

Kahve çeşitleri hakkında bilgi arayanlar için ilk araştırma noktası, kahve çekirdeğidir. Çünkü kahve türleri, küresel anlamda incelendiğinde farklı bölgelerin farklı ürünler sunduğu görülür. Burada çekirdeğin şekli, kokusu, aroması, dokusu, rengi gibi farklılıklar söz konusudur. Tüm bu farklılıklar da pişirme tekniğiyle birlikte kahvenin tadına ve ondan alınacak keyfe etki eder. Peki, kahve çekirdeği çeşitleri nelerdir?

Kahve Çekirdeği Çeşitleri

Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok popüler kahve türü var.  Bununla birlikte sıcak veya soğuk fark etmeden en temel ayrım kahvenin çekirdekleri ile başlıyor.  Kahve, aslında kahve bitkisinin çekirdeğinin farklı işlemlerden geçerek kavrulan tohumların demlenmesi ile oluşan bir içecektir. Kullanılan çekirdek türü, nereden geldiği ve nasıl kavrulduğu, yudumlayacağınız son bardağın tadını ve aromasını etkileyecektir. İki ana kahve çekirdeği türü var: Arabica ve Robusta. 

 • Arabica

Eğer siz de evde kahve demlemeyi seviyorsanız, “Yüzde 100 Arabica” etiketli kahve paketlerini görmüş olmalısınız. Arabica, tüm dünyada en çok tüketilen kahve çekirdeği türüdür. Arabica çekirdekleri, Robusta çekirdeklerine göre daha kaliteli kabul edilir ve daha pahalıdır. Daha tatlı bir aromaya sahip olan Arabica kahve çekirdeği, yumuşak için bir kahve lezzeti sunar.

 

Anavatanı Etiyopya olan bu Arabica günümüzde daha çok Latin Amerika’da yetiştirilmektedir. Deniz seviyesinden 600m yüksekte yetişen Arabica kahve çekirdeği Meksika, Kosta Rika, Brezilya ve Kolombiya gibi ülkelerde yoğun olarak yetiştirilir.

 • Robusta

Robusta kahve çekirdeğini veren Robusta bitkisinin yetiştirilmesi daha kolay olduğu için genellikle daha ucuzdur.  Arabica çekirdeklerine göre iki kat daha fazla kafeine sahip olan Robusta kahve çekirdekleri Afrika ve Endonezya gibi bölgelerde yetişir. Acı bir tada sahiptir. Bu tür çekirdekler genellikle hazır kahve ve espresso karışımları yapmak için kullanılır.

Hazırlama Yöntemine Göre Kahve Çeşitleri

Demleme usulleri, sıcaklık, su ya da süt kullanımı, süzme şekli gibi pek çok detay da kahve keyfine etki eder. Şimdi, biraz da bunları değerlendirerek kahve çeşitleri için kategorizasyona bakalım. 

 

 • Sıcak Kahve Çeşitleri

Sıcak kahveleri demleme yöntemiyle pişirilen filtre kahve ve espresso bazlı olan kahveler şeklinde ikiye ayırabiliriz. Sıcak kahve seçenekleri sadece kahve severlerin değil özellikle kış aylarında lezzetle ısınmak isteyen herkes için güzel bir alternatif oluşturuyor.

 

 • Filtre Kahve

Kahve çekirdekleri toplandıktan sonra farklı yoğunluklarda kavrulur. Bu aşamadan sonra öğütme işlemine geçilir. İstenen kalınlıkta ve büyüklükte öğütülen kahvelerin, bir filtreden süzülen su ile demlenmesi, filtre kahve olarak ifade edilir.

Filtrelemenin amacı, kahve çekirdeğindeki istenmeyen yağ ve tatların fincana geçmemesidir.  Böylece son derece yumuşak bir kahve elde edilmiş olur. Süt veya şeker ilave edilerek servis edilebilir.

 • Espresso Bazlı Kahve Çeşitleri 

Espresso bazlı içecekler, üç bileşeni paylaşan kahvelerdir: espresso, süt ve köpük süt. Espresso bazlı kahveler arasındaki farklar, içeceklerin içerisindeki bileşenlerin oranına göre belirlenir.

 

 • Espresso

Çoğu insan bir bardak espressonun aynı miktardaki kahveden daha yoğun ve sert olduğunu bilir.  Peki tam olarak fark nedir? Ana fark çekirdeklerin öğütülmesinden kaynaklanır.  Espresso yapmak için çekirdekler daha ince öğütülür ve kahve için kullanılandan daha fazla su oranıyla demlenir. Sonuç, yoğun bir tada sahip daha koyu, daha konsantre bir kahvedir. Tek bir fincan espresso, güne başlamak için gereken enerjiyi barındırır.  Espresso aynı zamanda Latte, Cappuccino, Americano gibi en popüler kahvelerin temelidir.

 • Latte

Tam bir klasik olan Latte, genellikle 1/3 espresso ve 2/3 buharla ısıtılmış sütten oluşur.  Üzerinde ince bir köpük süt tabakası vardır.  Latte’nin süslemesi işte bu ince süt köpüğü tabasına yapılır. Yetenekli baristalar genellikle köpüğü Latte sanatına dönüştürür.  Günümüzde kahve dükkanlarının vanilya, balkabağı gibi pek çok farklı aroma tercihi sunduğu Latte’nin içerisindeki süt çeşidi de değişiklik gösterebilir.  Hindistan cevizi sütü, yulaf veya soya sütü ile hazırlanabilen Latte, veganlar için de güzel bir alternatif oluşturur.

 • Cappuccino

Espresso bazlı Cappuccino, temelde Latte’ye benzer ancak köpüklü üst tabakası daha kalındır.  Standart oran, eşit parça espresso, buharla ısıtılmış süt ve köpüktür. İtalya’ya yolunuz düşerse öğlen 12’den sonra Cappuccino siparişi verirken iki kere düşünün.  Cappuccino, İtalyanlar için kahvaltı içeceğidir. Kış aylarında, daha eğlenceli bir tat için üstüne tarçın veya çikolata tozu eklenerek servis edilebilir.  

 • Macchiato

İtalyanca’da macchiato “lekeli” anlamına gelir, bu nedenle bir Macchiato, sütle lekelenmiş kahve anlamına gelir.  Ülkemizde büyük bardakla ikram edilen Macchiato’nun orijinali Espresso bardağında servis edilir ve sade Espresso’nun üzerine sadece bir dokunuşla buharda ısıtılmış süt veya köpük ilave edilir.   

 • Americano

Uzun çekim Espresso olarak da bilinen Americano, sadece bir shot Espresso’ya sıcak su ilave edilerek de servis edilebilir.  Sıcak su ile hazırlanan Americano yapmak için bardağa önce sıcak su dökülmesi tavsiye edilir.  Bir bardağın üçte ikisi sıcak su, üzerine de bir shot espresso eklenerek evde de kahve dükkanı lezzetinde Americano elde edebilirsiniz.  Sade Americano diyet yapanlar için de çok uygun bir alternatif olarak karşımıza çıkar.

 • Mocha

Soğuk kış ayları için belki de en yaramaz ama bir o kadar da tatlı kahve türü Mocha’dır.  Mocha, Cappuccino ve sıcak çikolatanın karışımıdır. En basit şekliyle Mocha, sıcak çikolata üzerine bir shot Espresso’nun eklenmesiyle hazırlanır.  Daha sofistike bir lezzet için buharla ısıtılmış süt ve süt köpüğünün üzerine yoğun bir sıcak çikolata ve en üste de bir shot Espresso eklenebilir.  Rafine şeker kullanmadan da güzel Mocha yapılabilir. Saf çikolata, şekersiz doğal tatlandırıcılar Mocha yapımında sağlıklı içerikler olarak kullanılabilir.  

 • Flat White

Latte’ye çok benzeyen Flat White da Espresso ve buharla ısıtılmış sütten oluşuyor.  Flat White için tek fark Espresso’nun süte oranının daha yüksek olması. Flat White’ın kökleri Avustralya ve Yeni Zelanda’ya dayandığı söylenir.

 • Cortado

İspanya kökenli bu içeceğin yarısı Espresso, yarısı ise buharla ısıtılmış sütten oluşur.  Birçok İtalyan kahvesinin aksine, çok az köpük içerir veya hiç içermez. Genellikle orta boy bir bardakta servis edilir.

 • Irish Coffee

Soğuk kış aylarında sadece kahveyle değil ısınmak için bir yudum viskiyi tercih ediyorsanız İrlanda kahvesi tam size göre bir alternatif. İçerdiği alkol nedeniyle bir kokteyl olarak da sınıflandırılan Irish Coffee’nin en geleneksel şekli, 8 cl Espresso, 4 cl viski, 3 cl taze krema ve 1 tatlı kaşığı esmer şeker kullanılarak yapılır.  Yoğun geçen bir mesainin ardından günün yorgunluğunu hem kahve hem de viski ile atarak bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

 • Soğuk Kahve Çeşitleri 

Bazılarımız ise yaz kış demeden soğuk kahve tercih ediyoruz.   Birçok kahve çeşidinin soğuk versiyonu yapılmakla birlikte Cold Brew ve Frappe gibi sadece soğuk servis edilen kahve çeşitleri de bulunuyor. 

 • Cold Brew

Cold brew veya soğuk demleme kahve on yılın en büyük kahve trendlerinden biri haline geldi.  Cold Brew, kahve telvelerinin soğuk veya oda sıcaklığındaki suda yavaşça demlenmesiyle yapılır.  Bu sayede daha yumuşak bir tada sahiptir.  Bununla birlikte Cold Brew, buzlu kahveye göre daha konsantre olduğu için daha fazla kafein içerir.

 • Frappe

Bu kelime, buzla harmanlanmış çeşitli kahve ve Espresso bazlı içeceklerini tanımlamak için kullanılabilir. Dünyanın pek çok yerinde farklı farklı Frappe yapma tekniği ile sunulan bu eğlenceli içecek genellikle bir çeşit süt, aromalı bir şurup ve çırpılmış krema içerir.  İçerisindeki şeker miktarı nedeniyle diyet yapanlar için uygun bir alternatif değildir. 

 

Kahve keyfini eve alacağınız bir filtre kahve makinesi ile ya da moka pot ile her an sağlayabilirsiniz. Kahve keyfinize özel fincan modelleri, kahve yanına atıştırmalıklar da keyfinizi artırabilir. Kahve saatlerini kitap okuma saatlerine dönüştürmek ise son zamanlarda çok trend. Günlük kahve molalarında okuyacağınız her sayfa bir yıl içinde bir kitaplık dolusu kitap yapabilir. Kahve makinesi modelleri, kahve fincanı çeşitleri, kahvenin kendisi ve yanındaki atıştırmalık çeşitleri; yakınlarınıza hediye sunmak için de güzeldir.