ÜST

İçinizi ısıtan ve güzel anlar yaşatan yol filmleri

Yol filmleri, evde bolca vakit geçirdiğiniz bu dönemde en yakın arkadaşınız olacak. Hatırlar mısınız çocukken, yaz tatilinde, sonu denizle biten yolculuklara çıktığınızdaki hissi… Arabanın penceresinden içeriye dolan rüzgarın yüzünüzü yalamasını, güneşin gözlerindeki kamaştıran dansını… Büyüsek de içimizde dinmek bilmeyen yola çıkma arzusu belki de bu yolculuklardan miras kalmıştır. Kim bilir? Evet artık büyüdük ve sorumluklarımız var. Ödenmesi gereken faturalarımız, gidilmesi gereken işlerimiz… Uzayıp giden yapılması gerekenler listesinde yola çıkmak en son sıralarda bile yok ama size bir önerimiz var! Yol filmleri.

Evet belki sizi tam anlamıyla tatmin etmeyecek ama yol filmleri en azından bu dönemde size biraz teselli olacaktır. Evinizin konforunda içinizi ısıtacak filmleri izlemek size iyi gelecek! Emin olun…Şimdi bırakın bir köşeye işin yorgunluğunu. Seçin bir yol filmi ve kemerinizi bağlayın.

Into The Wild (2007)

yol filmleri

Filmin başkahramanı olan Christopher, aslında hepimizin zaman zaman yapmak istediği şeyi yapıyor ve modern hayatın bütün getirilerini reddederek vahşi hayata dönüyor. Christopher, iyi bir üniversiteden mezun ve zengin bir aileye sahip olmasına rağmen kendini yola çıkmaktan alamaz. Vahşi doğada onu bambaşka bir hayat bekler. Yol filmleri arasında oldukça popüler olan ve neredeyse kültleşmiş bu filmi izlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz.

The Motorcycle Diaries (2004)

yol filmleri

Tarihin geriye doğru uzanan yollarına dalmak ve keyifli bir yolculuk yapmak isterseniz The Motorcycle Diaries’e bir şans verin. Küba tarihinde olduğu kadar dünya tarihinde de yer edinen Che Guevara’nın yolculuğunu anlatan bu film, Che’nin yazılı anılarına dayanıyor. Mücadelenin ortasında şekillenen bir yol filmi olan The Motorcycle Diaries, yol filmleri arasında öne çıkanlardan.

The Bucket List (2007)

yol filmleri

Bazı yolları yalnız yürümek pek keyifli değildir. Yolu keyifli kılmak için bir arkadaş gerekir. İşte tam da böyle bir yolda, bir yol arkadaşıyla keyiflenen bir yol filmi The Bucket List. Hayatının sonuna yaklaşmış iki kafadar ihtiyar delikanlının içinizi ısıtacak hikayesi yol filmleri listemizde yanına yıldız koyduklarımızdan.

The Darjeeling Limited (2007)

yol filmleri

Eğlenceli bir yol filmine bizce kimse hayır diyemez. Yolculukları sevmeyenler bile The Darjeeling Limited filmine bayılacak. Kardeş olduklarını babalarının ölümüyle anlayan üç kafadar, bir tren yolculuğunda birbirlerini tanımaya çalışırken yaşadıkları aksilikler sizi kahkahaya boğacak. Bu film size yol filmleri çok eğlenceli dedirtecek.

Wild (2014)

yol filmleri

Hadi itiraf edelim, hepimiz şu modern hayat denilen koşuşturmadan sıkılıyor ve kendimizden uzaklaşıyoruz. İşte Wild’in başkahramanı da tam olarak böyle bir durumdan çıkmak için kendini aramaya karar veriyor ve yola koyuluyor. Hem de öyle böyle bir yol değil 1100 millik bir yol bu. Kendini aramak için yola çıkmak isteyenlere ilham olacak bu film yol filmleri listesinde bir şansı hak ediyor.

Bu arada film izlemeye ara vermek ve bir şeyler okumak isterseniz, iyi bir yol hikayesi okumak keyifli gelebilir. Paulo Coelho’nun yazdığı Simyacı, kendini arayan bir adamın aradığı şeyin kendi içinde olduğunu fark etmesini anlatıyor.

Little Miss Sunshine (2006)

Hem yol filmleri listesinde hem de bağımsız Amerikan filmleri listesinde olan Little Miss Sunshine, ailecek izleyebileceğiniz bir yol filmi. Kendi halinde bir Amerikan ailesinin aslında hiç de sıradan olmadığına tanık olacaksınız. Bu ailenin küçük kızı bir güzellik yarışmasına katılmak ister ve bütün aileyi peşinden sürükler.

In July (2000)

Kabul edelim şu dünyada bizi kurtaracak iki şey var. Bunlardan ilki yola çıkmak. İkincisi ise aşık olmak. Aşkın büyüsü her şeyi değiştirebilecek güçtedir. In July’nin başkahramanı öğretmenimiz karşısına temmuz güneşi gibi çıkan July’a aşık olur ve uzun bir yolculuğa adım atar. İçinde aşk olan yol filmleri arıyorsanız bu film tam sizlik.

Eat Pray Love (2010)

İçinde aşk olan yol filmleri arayanlar için bir roman uyarlaması olan Eat Pray Love da iyi bir seçenek olabilir. Mutsuz evliliğinden artık bunalan bir kadının yolculuğunu anlatıyor Eat Pray Love. Başkahramanımızın İtalya’da başlayan yolculuğu Hindistan’a kadar uzanıyor. Yol boyunca muhteşem manzaralarla sizin aklınızı alacak olan bu film, sakin bir hafta sonunda içinizi ısıtacak.

Thelma&Louise

Yol filmleri arasında Oscarlık olanlardan Thelma&Louise, 90’larda geçen bir kadın hikayesi. İki yakın arkadaşın yola çıktıklarında başlarından geçen kötü olaylara odaklanan film, kadın dayanışmasının ve dostluğun nerelere kadar gidebileceğini gösteriyor.

The Way (2010)

Yol filmleri sadece yola çıkmanız için ilham olmaz. Sevgi için, aile bağlarını yeniden hatırlamak için de ilham olabilir. İşte The Way, tam böyle bir ilham kaynağı. Ölen oğlunun tamamlayamadığı yolculuğu tamamlamaya karar veren bir babanın hikayesi, hayatın anlamını arayan diğer insanların hikayesiyle kesişir.

Yol filmleri verdiği ilhamla sizin ani bir karar almanıza ve yola koyulmanıza neden olabilir. Bu yüzden Bagacar Sırt Çantasını bir köşede hazır tutmanız iyi olacaktır. Yola çıkmak gibi bir niyetiniz var ama “nereye?” diyorsanız; “Meraklıları için Türkiye’den en iyi tren rotaları” yazımıza bakmanız size rota konusunda yardımcı olabilir.