ÜST

Kimlik numarası: Araç plakaları hakkında her şey 

Araç plakaları, dört ya da iki tekerlekli dostlarına sevgi dolu olanlar için birkaç harf ve numaradan çok daha fazlası. Gelin hep birlikte plakaların özel ve detaylı dünyasında küçük bir gezintiye çıkalım. 

Birçok insan araçlarının kendine has özellikler barındırmasından, onların kişilik ve tarzlarını yansıtmasından büyük mutluluk duyar. Bu sebeple de zaman zaman araç plakaları üzerinde çeşitli “modifikasyonlar” yapar, plakalar üzerinde isimleri ya da memleketleri hakkında çeşitli ipuçları verirler. Öyle ki, bazı durumlarda plakaların fontları ya da tasarımları araçların görünümlerini bambaşka hale getirmektedir. 

Kişisel bir görünüm: APP araç plakaları 

araç plakaları

App plaka, farklı karakter ve şekillerle yazılmış plakalara denmektedir. APP plakalar, standart araç plakaları ile karşılaştırıldığında daha kalın yazı fontlarıyla ya da daha büyük karakterlere sahiptir. Kullanıcılar, bu plaka tipiyle araçlarının ön ve arka yüzlerinin çok daha güçlü durduğuna inandıklarından APP plakaları tercih etmektedir. 

Geçmişte trafik standartlarına uymadığından birçok APP plakaya cezai işlem uygulansa da piyasadaki yeni modeller standartlara uygun bir şekilde üretilmektedir. Buna karşılık APP plaka satın alırken ya da yaptırırken yasal düzenlemelere uygun bir şekilde yaptırmaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. 

araç plakaları

APP plakalardaki karakterler bazı durumlarda zamanın da etkisiyle silinme ibareleri gösterebilir. Bu sorunu çözmek için plakalarınızı değiştirmek tek koşul değildir. AutoCet plaka yazma kalemiyle silinen karakterlerin üzerinden geçerek onları belirgin bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca plaka kalemi çok daha az masraflı ve hayli zahmetsiz bir çözüm olacaktır. 

Kendinizden bir parça: Özel araç plakaları 

araç plakaları

Birçok insan araç plakaları üzerinde kendine özel bir iz görmekten mutluluk duyar. Bu bazen isminin baş harfleri, bazen memleketini çağrıştıran bir sayı ya da tuttuğu takımın isminin kısaltması olabilir. Ancak özel bir plakaya sahip olmak her zaman kolay değildir.

Örneğin Türkiye’de dört büyükler olarak bilinen; Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor gibi futbol kulüplerinin kısaltma isimlerine plakanız üzerinde yer vermeyi istiyorsanız, muhtemelen bu plakaların sahiplerinin olduğunu kabullenmeniz gerekiyor. Eğer isterseniz bu plakaları sahiplerinden belli bir ücret karşılığında satın alabilirsiniz ancak ödemeniz gereken meblağ bazı durumlarda oldukça yukarı çıkabilir. 

Agresif bir görünüm: Kare araç plakaları 

“Amerikan plakalık” olarak da geçen kare araç plakaları, adından da anlaşılacağı üzere standart dikdörtgen modellerin aksine daha kompakt ve kare bir tasarıma sahiptir. Amerikan plakalık denmesinin sebebi ise ABD’deki otomobillerin plaka şekillerinin kare tasarımlı olmasından kaynaklanmaktadır. Kare plakalıklar, araçlara genellikle daha sportif ve agresif bir görünüm kazandırmak için takılmaktadır. Birçok araç sahibi, kare plakalıkların otomobillerini çok daha şık gösterdiğini düşünmektedir. 

Kare ya da dikdörtgen… Birçok farklı araç için üretilen onlarca plakalık modeline ulaşmak için; “Plakalık” kategorimize göz atabilirsiniz. 

Son zamanların favorisi: Pleksi plakalık 

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, insanlar araç plakaları üzerinde kendilerinden bir iz olmasından son derece mutluluk duymaktadır. Ancak bunu özel plakalar üzerinden yaptıklarında kendilerini kısa kelime ve sayılarla sınırlandırmaktadır.

Pleksi plakalıklar ise büyük bir özgürlük alanı sunmaktadır. Bu plakalıkların üzerine isminizi, iş yerinizi hatta sosyal medya adreslerinizi dahi yazabilirsiniz. Tam da bu sebeple olsa gerek, pleksi plakalıklar her geçen gün daha fazla kullanıcı tarafından satın alınıyor. 

 

Appcity isimli takmatik pleksi plakalık, aracınızın plakasında göstermek istediğiniz herhangi bir şeyi rahatlıkla belirtmenize imkan sağlıyor. Solmaya karşı da ömür boyu garanti sunan model, dayanıklı yapısıyla dikkat çekiyor. 

Sadece plakalarla sınırlı kalmayıp aracınızın dış görünümünü bambaşka bir hale getirmeyi planlıyorsanız, gövde rengini değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Bu renk değişikliğini herhangi bir boya işlemi olmadan başarmak için; “Artıları ve Eksileriyle: Araç Kaplama Nedir?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.