ÜST

Kış bahçesi tasarımları ve mobilyaları

Soğuk günlerde evinize kapanmak yerine bahçenin tadını çıkarmaya devam etmenizi sağlayan kış bahçesi tasarımları ile tanışın.

Kökeni Roma İmparatorluğuna dek dayanan kış bahçeleri, farklı kullanım şekilleri ve tasarımlarıyla günümüzde de popülerliğini sürdürmeye devam ediyor. İngiliz lordlarının da evlerinin vazgeçilmezi olan ve aristokrat bir havaya sahip kış bahçeleri havanın soğumaya başladığı şu günlerde bizlerin de kaçış noktası oluyor. Metal, cam veya ahşap konstrüksiyonlarla evinizin verandasını huzurlu bir kış bahçesine dönüştürebilir, ister oturma odası isterseniz de hobilerinizi gerçekleştirdiğiniz bir atölye olarak kullanabilirsiniz. Farklı seçeneklere sahip kış bahçesi tasarımlarını ve kullanım amacınıza yönelik en uygun mobilyaları sizler için araştırdık. Dilerseniz “Bahçe Mobilyaları” kategorimize bakabilirsiniz.

İlk adım: Yalıtım sistemleri

kış bahçesi

Veranda ya da terasınızı kış bahçesine dönüştürmek için farklı tasarımlara sahip çatı ve pencere sistemlerinden birini seçmeniz gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta hem kışın hem de yazın kullanabileceğiniz, açıp kapaması pratik olan modelleri tercih etmeniz. Isı yalıtımı sağlayan sistemleri kullanarak soğuk havanın içeri nüfuz etmesini önleyebilirsiniz. Tabii kullanacağınız alanda zemine kilim veya halı sermeyi de ihmal etmeyin. Bu hem soğuğu keser hem de yaşam alanınıza sıcak bir görünüm katar.

Birbirinden güzel kilim modellerine “kilimler” kategorimizden ulaşabilirsiniz. Eğer gün ışığından faydalanmak istiyorsanız, çatı sistemlerinde cam ya da benzeri şeffaf malzemelere sahip konstrüksiyonları tercih edebilirsiniz. Bir düşünsenize kar yağıyor ve siz sıcacık kış bahçenizde bu keyfi doyasıya yaşıyorsunuz.

Kış bahçesi tasarımına karar verirken…

Kış bahçenizin tasarımına karar verirken, hayallerinizden önce evinizin mimari özellikleri devreye giriyor. Bu yüzden işe girişmeden önce bir uzmandan fikir almanızda büyük fayda var. Kullanım amacınıza ve hayallerinize en uygun tasarımı bu şekilde kolayca belirleyebilirsiniz. Gelin şimdi farklı kış bahçesi tasarımlarını tanıyalım.

Viktoryen tarz

kış bahçesi

Adından da anlaşılacağı üzere aslında birçoğumuzun hayallerini süsleyen bir tasarıma sahip olan viktoryen tarzdaki kış bahçeleri alışık olduğumuz dikdörtgen yaşam alanlarından ziyade çokgen şeklinde bir mimariye sahiptir. Evinize ve bahçenize oldukça romantik bir hava katar. Tuğladan duvar örerek yapılan sistemlerden farklı olarak cam çatı ve pencerelere sahiptir.

İskandinav tarzı

kış bahçesi

İskandinav ülkelerinin dekorasyonuna hakim olan minimalist tarzı kış bahçenizin tasarımına kolaylıkla yansıtabilirsiniz. Özellikle kış günlerinde evinizde konforlu bir alan yaratma üstüne kurulu olan İskandinav yaşam stili hyggeden fikir alarak kış bahçenize sıcacık bir hava katabilirsiniz.

Bunu gerçekleştirmek için de ahşap görünümlü pvc kaplama pencere sistemlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca açık renk mobilyalar, koltuğun üstüne atacağınız yumuşacık bir battaniye, irili ufaklı mumlar ile kış bahçenizde huzurlu ve keyifli bir ortam yakalayabilirsiniz.

Hygge ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmak için bu Hygge: Danimarkalıların Mutluluk Sırrı adlı kitabı okumanızı öneririz.

Modern tarz

Evinizin verandası ya da terasının üstü kapalıysa bu alanları kış bahçesine çevirmeniz çok daha kolay. Kapalı balkon sistemlerinden dilediğinizi seçerek dış cephelere açılan tarafları pratik bir şekilde kapatabilirsiniz. Modern mimaride sıklıkla karşımıza çıkan bu kış bahçesi tasarımı evinizin devamıymış hissi verir ve samimi bir atmosfer yakalamanıza yardımcı olur.

Kış bahçesi için mobilya seçimi

kış bahçesi

Kış bahçesi söz konusu olduğunda balkon, teras ya da bahçe gibi açık alanlar için üretilen mobilyalara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz kitap okumayı en çok sevdiğiniz berjerinizi de bu alana dahil edebilirsiniz. Romantik ve rahat bir dekorasyon hayal ediyorsanız da Asedia Teksas Dişbudak Sallanan Sandalye harika bir seçim olabilir. Ancak kışın sert günlerinde herhangi bir su sızıntısına karşı kendinizi garanti altına almak istiyorsanız, dış mekanlara uygun olan tasarımları tercih etmenizde fayda var. Evinizin dekorasyon stiline uygun şekilde mobilya seçiminizi yapabileceğiniz gibi kış bahçesini kullanım amacınıza yönelik de seçimler yapabilirsiniz.

Kış bahçenizin yalıtımı kadar nasıl ısıtacağınız da çok önemli. Farklı ısıtma yöntemlerini keşfetmek için “Isıtıcı modelleri ve ısıtıcı seçerken dikkat edilmesi gerekenler” başlıklı yazımızdan fikir alabilirsiniz.