ÜST

Motosiklet Sürücüleri İçin Kask Seçim Rehberi

Kask takmak insanları olası bir kazadan korur. Kask takmanın bu denli önemli bir şey olmasının sebebi tabii ki insan hayatıdır. Özellikle motosiklete binerken can güvenliğini sağlamak için kask ve kask aksesuarı kullanmak zorundayız. Kask takmak kişinin kendini daha güvende hissetmesini sağlar ve dolayısıyla yaptığı aktiviteyi yüksek performansla tamamlamasına  yardımcı olur. 

 

Kask kullanmanın kişiye pek çok faydası bulunur. Öncelikle kask takmak  olası küçük bir kazada bile kişinin yaralanmasının önüne geçer. Özellikle aşırı hız yapılan durumlarda kafatasının kırılmasını, yüzün ve çenenin dağılmasını engeller. Çok fazla hız yapılmayan durumlarda bile yapılan kazalarda yaralanmak oldukça olası bir durumdur. Bu bağlamda kask takmak kişinin kafasında oluşabilecek en ufak yaralanmanın bile önüne geçmesini sağlar. Kask takmak sadece kişi olası bir yaralanmadan kurtarmaz aynı zamanda sürüş kalitesinin artmasına yardımcı olur. Bu bağlamda kas kullanmak dışarıdan gelen sesin ve gürültünün azalmasını sağlar. Motosiklet kullanırken kask takmamak yapılan hızdan dolayı oluşan rüzgarın gözleri rahatsız etmesini ve bu nedenle kişinin kaza yapma olasılığını arttırır. Sürüş kalitesini artırmak ve yolu daha iyi görebilmek açısından kask kullanımı büyük bir öneme sahiptir. Kask takmak kişiyi soğuk havadan, yağmurlu ve rüzgarlı havaların zararlı etkilerinden korur. Kask sayesinde hava şartları olumsuz olsa bile daha iyi bir sürüş deneyimi yaşama şansını elde edersiniz. Tüm faydaların yanı sıra en nihayetinde kask takmak kafanın korunması için gerekli olan unsurlardan biridir. Olası bir Kaza esnasında en fazla zarar görecek olan kısım kafa bölgesidir bu nedenle kask kullanımı insan hayatını kurtarır. Motosiklet sürücüleri ve motosiklet kullanma yeni başlayanlar için kask seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok özellik bulunur. 

Motosiklet Sürücüleri için Kask Seçim Rehberi

 

Kask insan hayatına olası bir yaralanmadan kurtarmak için kullanılan sürüş malzemelerinden biridir. Kask seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunur. İlk olarak yeni başlayanlar için bilinen bir marka tercih etmek daha sonrasında yedek parça tedarik etmeyi kolaylaştırır. Kaskı uzun süre kullanmak isteyeceğiniz için bilinmeyen bir kas modelinin kullanımı daha sonrasında o modelin parçalarının tedarik edilmesini zorlaştırır. Kask modeli seçerken marka belirlenmesinden sonra dikkat edilmesi gereken ikinci husus, baş bölümünün beden özelliklerine uyum göstermesi olur. 

Kafatası yapınıza uygun olmayan küçük veya büyük kask modelleri uzun süreli kullanım için kullanışlı olmaz ve ayrıca sürüş esnasında sizi rahatsız edebilir. Kask seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta kask modelinin hangi malzemeden yapıldığıdır. Bu bağlamda satın aldığınız kask modellerinin darbelere karşı dayanıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Satın alacağınız kask modelinin ayrıca ağırlığına dikkat etmeniz gerekir. Üretildiği malzeme yapısı yüzünden ağır olan kas modelleri, yolculuk esnasında yorgunluğa neden olur ve dolayısıyla muhtemel bir kazanın meydana gelme olasılığını arttırır. Kask alırken seçtiğiniz modelin havalandırma özelliğinin olmasına dikkat etmeniz gerekir. Özellikle kulak, Ağız ve üst bölümlerde havalandırma özelliği bulunmalıdır. Kask modellerinde bulunan havalandırma özelliği yaz aylarında terlemeyi ve kış aylarında ise kafatasının düşmesini engeller. Kask modellerinde havalandırma özelliğinin olması genellikle kaskın iç döşemesinde özel hava alabilen kumaşların kullanılması ile sağlanır. Seçtiğiniz kask modeli güneş ışınlarına karşı gözünüzü korumalıdır ve içerisindeki vizör sistemi  buğulanma yapmamalıdır. Ayrıca seçtiğiniz kask modelinde  aerodinamik özellikler bulunmalı ve kaskın kanallarında sesi önleyen özellikler bulunmalıdır. Kask satın alırken fiyat ve kalite doğru orantılı olmayabilir. Her pahalı kask modeli kalitelidir veya her ucuz kask kötüdür diye bir şart bulunmaz. Bu nedenle kask modeli seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey fiyat değil kaskın yapısı ve kalitesi olur. Hem bütçenize uygun hem de oldukça kaliteli kask modelleri bulmak mümkündür. Kask modellerinin açık, yarı açık ve kapalı olmak üzere 3 modeli bulunur. Açık ve yarı açık kask modelleri genellikle şehir içinde ve otobanda kullanıma uygun kask modelleridir. Bu kask modellerinin aksine kapalı kask modelleri daha çok yarışlar için kullanıma uygundur. Kısacası motosiklet kullanırken sürüş deneyimini ve keyfini arttırmak için kaliteli kask modelleri kullanmanız gerekir.  

Tercih Ettiğin Kaskın Malzemesi Nasıl Olmalıdır?

Kask modelleri satın alırken kaskın hangi malzemeden yapıldığına dikkat etmek gerekir. Bu bağlamda kask yapılırken polikarbon, termoplastik, plastik ve fiber ürünler kullanılır. Bu malzemeler arasında mikro fiber ve karbon ürünler en kaliteli ürünler arasında yer alıyor. Bu durumun en temel nedeni ise karbon ve mikro fiber malzemeden yapılan kaslar en dayanıklı modeller arasında yer alır. Özellikle karbon malzemeden yapılan kas modelleri dayanıklı olmasının yanı sıra hafif bir kullanım sağlar.  Yeni başlayanlar için kask seçimi yaparken bu nedenle kaskın hangi malzemeden yapıldığına dikkat etmek gerekir. 

Kask Aksesuarları

Motosiklet kullanan sürücüler için kask dışında kullanılan aksesuarlar da çok önemlidir. Kask aksesuarları sırasıyla şöyle sıralanabilir;

  • Kask
  • Yün ürünler
  • Diz ve dirsek desteği
  • Motosiklet botları
  • Kulaklıklar
  • Motosiklet eldiveni
  • Sırt ve bel korumaları

 Çocuk Motosiklet Kaskları 

Motosiklet gibi hız limiti yüksek bir aracı kullanan kişilerin mutlaka koruyucu ve güvenli sürüş deneyimi sağlayan ekipmanları kullanması gerekir. Motosiklet ekipmanlarını kullanmak sadece motosikleti kullanan kişiyi değil aynı zamanda varsa yol arkadaşını ya da olası bir kaza yaşanmaması için diğer insanların hayatını kurtarmaya yardımcı olur. Bu durumda özellikle yolculuk sırasında yanınızdaki kişi bir çocuksa onun güvenliğini sağlamak için tüm motosiklet ekipmanlarını kullanmanız büyük önem taşır. Motosiklet tutkunlarının ve motosiklet kullanırken özgürlük duygusunu yaşamak isteyen kişiler için sağlam, güvenilir ve darbelerden  korumaya yardımcı olan motosiklet kask modelleri bulunur. Bu bağlamda çocuklar için üretilen kask modelleri de bulunur. Genellikle meydana gelen motosiklet kazalarında yara alma ve çarpma ihtimali en yüksek olan bölge kafa ve boyun bölgesi olur.  Bu bağlamda özellikle çocuk Sürücüler için kaz kullanımı ve kafatasını koruyarak meydana gelecek herhangi bir çarpma sonucu oluşan sorunların önüne geçmeye yardımcı olur. Çocuklarda motosiklet kaskı kullanımı sadece olası yaralanmaların önüne geçmek ile kalmaz aynı zamanda sürüş esnasında çocuğunuzun yüzünün ve gözlerinin havada uçuşan toz, yaprak gibi maddelerden korunmasına yardımcı olur. Kask kullanımı sayesinde ayrıca olumsuz hava koşullarının yarattığı dış etkilerden de korunmuş olursunuz. Çocuğunuzla güvenli bir şekilde motosiklet kullanmak için kask takmanız hayati bir önem taşır. Çocuk motosiklet kaskları kız ve erkek çocukların zevkleri için ayrı renk ve tasarımlarda bulunur. Çocuğunuzun en sevdiği çizgi film karakterinin tasarımının üzerinde bulunduğu çocuk kask modelleri satın almanız mümkündür. Çocukların kafasının boyutlarına uygun şekilde üretilen kask modellerinin pek çok rengi bulunur. Çocuğunuzla emniyetli bir şekilde motosiklet sürmek için sadece kask modelleri değil aynı zamanda kask dışında motosiklet aksesuarlarını kullanmanız gerekir. Motosiklet eldiveni, diz ve dirsek desteği gibi aksesuarlarını kullanımı sürüş kalitesini arttırır ve çocuğunuzu olası herhangi bir kazadan oluşabilecek yaralanmalardan korur. Bütçenize uygun fiyatlarda ve yüksek kalitede çocuk motosiklet kask modellerini rahatlıkla satın alabilirsiniz.