ÜST

Nur Bilen Yavuzer ile Güzellik Dünyası: Kolajen nedir?

Nur Bilen Yavuzer ile Güzellik Dünyası’nın yeni bölümünde, uzun zamandır hayatımızda olan, özellikle cildimiz, eklemlerimiz ve sağlığımız için konuştuğumuz, tam olarak nasıl kullanacağımızı bilmediğimiz ve birçok formda karşımıza çıkan bir içeriğe bakacağız: “Kolajen”. Nur Bilen Yavuzer sizlerden gelen soruları, bu bölümdeki konuğu Diyetisyen Nil Durusoy’a soruyor.

Diyetisyen Nil Durusoy, kolajenin vücudumuzda üretilen bir protein olduğunu söylüyor. Bunu vücudumuzun iskelesinin ham maddesi olarak da düşünebiliriz. Kolajen, saçımızda, tırnaklarımızda, cildimizde, kemiklerimizde ve eklemlerimizde bulunan yapısal bir protein. Nil Durusoy, kolajeni aslında vücudumuzu bir arada tutan bir tutkal gibi düşünebileceğimizi, kelime kökeninin de Yunanca “kolla” kelimesinden geldiğini ve bu kelimenin yapışkan anlamına geldiğini belirtiyor.

Vücudumuzda kolajenin birçok tipi var. Hepsinin ana görevi ise vücudumuzdaki bağ dokuyu desteklemesi. Ama hepsinin özelleşmiş belli başlı görevleri de var. Tip 1 kolajen, saçımızı, cildimizi, tırnaklarımızı, kemiklerimizi ve eklemlerimizi destekleyen kolajen türüdür. Tip 2 kolajen, daha çok eklemlerimizde ve kıkırdak dokumuzda bulunan türdür. Tip 3 kolajen ise daha çok, organlarımızda, damarlarımızda, bağırsaklarımızda ve kemiklerimizde olan kolajen türüdür. Nur Bilen Yavuzer ve değerli konuğu Diyetisyen Nil Durusoy’un bu keyifli ve bilgi dolu sohbeti yeni bölümde sizleri bekliyor.