ÜST

Oyun Platformlarından Kış İndirimleri ve Sürpriz Hediyeler

Geçmişten bugünlere birçok değişim geçiren ve kendisini yenileyen oyun platformları, çeşitli oyunları ile oyun severleri memnun ediyor. Ayrıca kış indirimlerinin yanında sürpriz hediyelerle de onların dikkatini çekmeyi başarıyor. Günümüzde oyun platformlarının yelpazesi oldukça geniş. Oyun platformları arasından birini seçerek keyifli vakit geçirebilir, seçtiğiniz oyun platformunun kış indirimlerinden faydalanabilirsiniz. 

Oyununuzu isterseniz bilgisayarınızda, isterseniz elektronik el cihazlarınızda, isterseniz de konsolda oynayabilirsiniz. Oyun platformları kendi içerisinde türlere ayrılıyor. Seçtiğiniz türdeki oyuna göre de oyununuzun oynanma şeklini belirliyorsunuz. Peki oyun platformları nedir? Oyun platformlarında oyunlar nasıl oynanır? Oyun platformlarından kış indirimleri ve sürpriz hediyeler nelerdir? İşte karşınızda oyunlara ve oyun platformlarına dair merak ettiğiniz tüm detaylar…

Oyun Platformu Nedir?

Oyun platformları, internet üzerinden satın aldığınız, taşınabilir ya da taşınamayan elektronik cihazlarda oynayabildiğiniz oyunları sizlere sunan oyun mağazalarıdır. Günümüzde popülaritesi oldukça yüksek olan ve birçok kişi tarafından tercih edilen oyun platformları bulunuyor. Bunlar arasında en bilindik olanlarından biri de Steam oyun mağazasıdır. 2003 yılında oyun severlere hizmete başlayan Steam, Valve tarafından sunulmuş bir oyun platformudur. Bu platform içerisinde aksiyondan maceraya, RPG’den stratejiye kadar pek çok türde ve sayıda oyun bulabilirsiniz.

Oyun platformları taşınabilir olanlar ve taşınamayan platformlar olmak üzere iki türe ayrılıyor. Taşınabilir olan oyun platformlarından kastedilen el bilgisayarları, mobil cihazlar ve tablet vb. ürünlerdir. Taşınamayan oyun platformları ise belirli ve sabit bir yerde kullanabileceğiniz oyunlardır. Bu tür oyunları PC vb. cihazlarda oynayabilirsiniz.

Oyun Platformlarında Oyunlar Nasıl Oynanır?

Piyasada karşınıza çıkan pek çok oyun platformu bulunuyor. Bunlar arasından tercih ettiğiniz oyuna göre oynama şekliniz de değişebiliyor. Peki oyun platformlarında oyunlar nasıl oynanıyor gelin birlikte bakalım:

Oyun konsolları

Oyun platformları içerisinde önemli bir konumda olan oyun konsollarını birçok video oyununda kullanabilirsiniz. Birçok gencin evlerinde yer alan oyun konsolları, gençlerin bu tür oyunlara ilgisini de gösteriyor. Oyun konsolları ile oyun oynamak bilgisayarda oynamaya göre daha rahattır aslında. Kontrolörler ile oynadığınız için daha rahat hareket etme imkanı ve heyecanı veriyor oyun oynayan kişilere. Birçok oyun platformu da bu noktada yeni nesil teknolojide konsollar üretiyor.

Bilgisayar

En eski zamanlardan beri bilgisayar aracılığı ile oynanan oyunlar bilgisayar oyunları olarak biliniyor. Video oyunlarını oynayabileceğiniz PC ile çeşitli avantajlara sahip olabiliyorsunuz. Bilgisayarda oyunların görselleri daha yüksek çözünürlük ve kalitede olabiliyor. Ayrıca çok yönlü olması da bir başka avantaj sağlıyor. PC oyunları ya da bilgisayar oyunlarına oyun oynanması esnasında size kolaylık sağlayacak aksesuarlar da kullanabiliyorsunuz. Oyun kumandasının yanında klavye ve mouse (fare) da kullanma imkanı sunuyor sizlere. Steam vb. oyun platformlarında PC oyunlarına dair pek çok alternatif oyun bulabiliyorsunuz. League of Legends, World of Warcraft gibi bilinen rekabetçi oyunların sadece PC oyunları içerisinde olduğunu da unutmamak gerek. Yine Valorant gibi rekabetin yanında hız gerektiren oyunların da konsola göre PC’de daha rahat oynandığı da bilinen bir gerçektir. Bu tür oyunların da PC formatına göre oluşturulduğuna da ayrıca dikkat etmek gerekir. Oyun kontrolünü sağlama, kabiliyetinizi gösterme açısından klavye ve mouse bu oyunlarda daha kullanışlı oluyor. Bilgisayarınızın donanım özelliklerine göre oyun platformları içerisinden oyunlarınızı tercih edebilirsiniz.

Mobil cihazlar

Günümüzde oyunların en çok oynandığı cihazlar arasında cep telefonları ve tabi ki tabletler yerini almıştır. Pek çok kişi akıllı telefonlarını tercih ederken oyun oynatabilme kapasitesine, özelliklerine ve yüksek kalitedeki çözünürlüğüne göre hareket ediyor. Popüler oyunların da piyasaya çıkmasıyla birlikte oyunlar için mobil cihazlar önemli bir konuma geliyor. Oyun platformları da mobil platformlara hitap eden oyunları kullanıcılarına sunuyor ve bu oyunların çeşitliliği de artacak gibi görünüyor. Sadece oyunlar değil, telefon ve tablet gibi mobil cihazlar da oyun odaklı olarak geliştirilmeye başlıyor.

Televizyon

Konsollar olmadan da TV’de video oyunlarını oynayabilirsiniz. Bunun için akıllı TV olması ve oyunu oynayabilmek için bir oyun kumandası bağlantısının olması yeterli olacaktır.

Bulut Oyun Sistemi

Oyun severleri heyecanlandıran bu yeni konsept, uzaktan bağlantı yaparak yükleme işlemi sağlayamadığınız oyunların oynanması için tasarlanmıştır. Bu sistem aracılığı ile birden fazla platformda dilediğiniz oyunu oynayabiliyorsunuz.

Oyun Platformlarından Kış İndirimleri ve Sürpriz Hediyeler Nelerdir?

Oyun platformları dijital oyun mağazaları ile oyun oynamak isteyen kişilere birçok seçenek sunuyor. Oyunlara kişisel hesaplarınız ile ulaşarak kendinize ait bir oyun koleksiyonu oluşturabilirsiniz. Bunun için tercih edebileceğiniz çeşitli oyun platformları var. Bunlar içerisinde de en iyi olarak adlandırılan ve pek çok kişi tarafından tercih edilen oyun platformları öne çıkıyor. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte bu platformların geleneksel olarak düzenlediği kış indirimlerinden faydalanabilir, sizlere sunduğu sürpriz hediye fırsatlarını yakalayabilirsiniz.

Dünyada oldukça meşhur olan en büyük oyun mağazası olarak bilinen Steam kış indirimleri ile oyun severlerin gündemine oturuyor. Steam dijital oyun mağazası, her yıl olduğu gibi bu yıl da 7 tane özel indirimi ile oyunların daha uygun fiyatlarda oynanabilmesine imkan sağlıyor. Mağaza içerisinde oyunlara göz gezdirdiğinizde %40 ve %70 arasında değişiklik gösteren indirimler yakalayabiliyorsunuz. Steam yaptığı bu indirimler ve sürpriz hediyeler ile oyun severlerin fırsatlar elde etmesine yardımcı oluyor. Yine bir başka oyun platformu olan ve aynı zamanda Fortnite’ın yapımcısı olarak bilinen Epic Games Launcher de dönem dönem dağıttığı ücretsiz oyunlarla dikkatleri üzerine çekiyor. Ayrıca bazı oyunlarda özel indirimler içerisinde oyuncularına indirim kodları veriyor. Bu yönüyle de oyun platformları arasında üst sıralara çıkmayı başarıyor. Blizzard’ın hazırladığı oyunları paylaşabilmek için çıkarmış olduğu oyun platformlarından biri olan Battlenet, ücretsiz deneme imkanı bulabileceğiniz oyunları içeriyor. Bu oyun platformu içerisinde popülerliği gün geçtikçe artan oyunlardan birini tercih edebilirsiniz.

Oyun platformları arasında en iyilerden biri olan Ubisoft Connect, uzun zamandır kendisini ispatlamış ve oyun serileri ile oyun severlerin ilgisi çekmeyi başarmıştır. Far Cry, Watch Dogs, Assassin’s Creed gibi oyun serileri ile başarılı oyunlara imzasını atan Ubisoft’u takip ederek kampanyalarını yakalayabilirsiniz. Microsoft’un oyunlar ve uygulamalar için kullandığı Microsoft Store da pek çok oyunu içeren oyun platformlarından biridir. Bu platformda Xbox Game Pass adlı kampanya ile aylık olarak daha az ücretlerle birçok oyuna erişme imkanı yakalayabilirsiniz. Abonelik iptali yapmadığınız sürece de yeni oyunlara ulaşabilir ve oynadığınız oyun çeşitlerini zenginleştirebilirsiniz. En iyiler arasında bulunan Microsoft Store, kullanıcılarının bütçesine uygun fiyatları ve onlara sunduğu fırsatlarıyla pek çok avantaj sağlayan oyun platformlarından biridir. League of Legends ile üst düzey başarılar yakalayan Riot Game de bir başka oyun platformu olarak biliniyor. Bu platform içerisinde ücretsiz oyunlara ulaşabilir ve kampanyalarını takip edebilirsiniz. Steam, Epic Games Launcher gibi birçok oyun platformunun kış indirimlerini ya da dönem dönem sunduğu fırsatları sizler de yakalayabilirsiniz. Ayrıca bu oyun platformlarının ücretsiz olarak oyun severlerine sunduğu oyun fırsatlarını da takip edebilirsiniz.