Teknoloji ve beraberinde gelişim gösteren bilgisayarlar kullanım amaçlarına göre şekillendirilmiş, dolayısıyla kullanım alanlarına göre donanımlar ve ekstra geliştirmeler ile beraber üretilmeye başlanmıştır. Buradan hareketle iş veya oyun bilgisayarları olarak adlandırılan bilgisayarlar üretilerek, kullanıcılarının beğenilerine sunulmuştur.

Oyun Bilgisayarı

Oyun bilgisayarı, rutin işler için kullanılan bilgisayarlardan farklı olarak bilgisayarını oyun oynamak için kullanacak kişiler için üretilmiştir. Bu bilgisayarlar kullanım alanları itibarıyla ele alındığında standart iş veya ev bilgisayarları olmaktan ziyade oyuncular için özel olarak geliştirilmiş ürünlerdir. Özellikle oyuncu kitlesinin büyüklüğü ve neredeyse herkesin bir bilgisayar oyununa ilgi duyduğu günümüzde oyunların tam performansla çalışabilmesi ve maksimum keyif sağlaması adına düşünülmüş oyun bilgisayarlarının, yüksek grafik seçenekleri eşliğinde yüksek performans sunması hedeflemektedir.

Özellikle Dünya genelinde E-Spor adı verilen elektronik spor faaliyetlerine duyulan ilgiyle beraber gündeme gelen cihazlar, bilgisayarları ile bu faaliyetlere katılmak isteyen oyuncuları da kendisine çekmektedir. Sıradan bir bilgisayar ile gaming bilgisayarlarını birbirinden ayıran pek çok donanımsal faktör olmasının yanı sıra sistem ve malzeme farkı da göze çarpmaktadır.

Oyun Bilgisayarı Nedir?

Oyun bilgisayarları, gündelik kullanım amacının dışında, oyunların gerektirdiği donanım ve donanım ihtiyaçlarını maksimum düzeyde barındıran cihazlardır. Bilgisayarınızın oyun bilgisayarı niteliğinde olup olmadığını anlayabilmek için oyunu maksimum grafik ve kalite ayarlarında oynamaya çalışmanız yeterli olacaktır. Bilgisayarlarınızda bu faktörler altında ısınma, kapanma ve kasma gibi faaliyetler gözlemlediyseniz bir oyun bilgisayarına ihtiyacınız var demektir. Çünkü oyunlar bütün grafikleri ve bu grafiklere bağlı efektleri maksimum grafik kalitesinde oynamaya uygun olarak geliştirmiş, en yüksek düzeyde görsel kaliteyi de yine bu ayarlar altında mümkün kılmıştır.

Oyun bilgisayarları bu noktada diğer bilgisayarlardan alınan keyfe oranla donanım geliştirmesi ve sistem prensipleriyle düşünüldüğünde çok büyük farklılıklar sağlamaktadırlar. Bu farklılıklar ihtiyaç duyduğunuz performans seviyesine ve yoğun olarak oynadığınız oyunların sistem gereksinimlerine göre de şekillenmektedir.

Oyun Bilgisayarının Normal Bilgisayardan Farkı Nedir?

Oyun bilgisayarları, özellikle donanım başta olmak üzere, bu donanımların nasıl soğutulduğu ve diğer bilgisayarlardan farklılık gösteren ekipmanlarının kalitesiyle normal bilgisayarlardan farklıdır. Bu ürünler yüksek grafik belleklerine sahip oldukları gibi ayrıca bit rate değerleri yönünden de değişiklik gösterirler. Bir grafik kartının performansını belirlemede bit rate değerleri önemli rol oynadığından grafik kartları bu değerlerin yüksek tutularak hazırlandığı kartlardır. Dolayısıyla yüksek değerlerde çalışan ve maksimum performans sunan bu cihazların grafik kartları da ilave soğutmalar ile donatılmışlardır. Bu bilgisayarlarda biri dahili biriyse harici olmak üzere iki çeşit ekran kartı kullanılmıştır. Oyuncu bilgisayarlarının üzerinde bulunan ekran kartları arasında esas önemli olan harici ekran kartıdır. Ayrıca bu gaming bilgisayarlarda bulunan ekran kartının bellek hızı da önemlidir.

Oyuncu bilgisayarları, genel donanım soğutmaları açısından da farklılık gösterdiği gibi ram miktarları ve depolama yöntemleriyle de standart bilgisayarlardan ayrılmaktadırlar. Bu ram bellekler mümkün olduğunca işlemleri hızlandırmaya ve performansı artırmayı hedef edinmiş bellekler olmakla beraber, harddiskleri de maksimum depolama hacmi sunan modeller ile donatılmıştır.

Ürünlerden maksimum performansın alınması adına yüksek hızlardaki harddiskler seçilmiş, farklı fiyat ve bütçe seçenekleri doğrultusunda da yeni teknoloji olarak adlandırılan SSD (Solid State Disk) ile donatılarak okuma ve yazma hızları maksimuma çıkarılarak oyuncuların beğenisine sunulmuştur. Bu SSD modelleri, mekanik herhangi bir aksama ve ilaveye ihtiyaç duymadığı gibi elektronik devre okuma mantığıyla çalıştıkları için ultra sessizlik ve performans sunmaktadırlar. Ayrıca oyuncu bilgisayarları klavyeleri ve fareleri açısından da farklılık göstererek ergonomik kullanım sağlayarak, oyuna tam verimle odaklanmayı sağlamaktadırlar.

Oyun Bilgisayarı Fiyatları

1.084 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Turbox
  2. İzoly
  3. Casper
  4. Go Gamer
  5. MSI
  6. Teknobiyotik
  7. Dragos
  8. Acer
  9. Dark
  10. Lenovo
  11. HP
  12. Asus
  13. Dell
  14. Monster
  15. Avantron
  16. Efs Bilişim
  17. Game Garaj
  18. Exper
  19. Ates99
  20. Gamyx
  21. DragoX
  22. İmza
  23. Apple
  24. Quadro
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Kullanım Amacı
 5. Fırsat Ürünleri
 6. İşlemci Tipi A-Z
 7. İşletim Sistemi A-Z
 8. Ekran Kartı Hafızası A-Z
 9. Power Supply A-Z
 10. Optik Sürücü
 11. SSD Kapasitesi A-Z
 12. Monitör A-Z
 13. Ethernet
 14. Wireless Özelliği
 15. Satıcı A-Z
Oyun Bilgisayarları Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Oyuncu Bilgisayar Oyun ya da oyuncu bilgisayarı, oyunları en kaliteli şekilde sorunsuz ve profesyonel düzeylerde oynamak isteyen kullanıcılar için hazırlanmış bilgisayar modelleridir. Ekran çözünürlüğü, hız ve soğutma teknolojileri gibi konularda standart bilgisayarlardan çok daha gelişmiş donanımsal parçalar oyun bilgisayarlarında kullanılır. Bu modeller, birçok üst düzey ekipmanı içeren laptop ve masaüstü modellerine sahiptir. Oyuncu Bilgisayarlarını Kimler Tercih Eder? Oyuncu bilgisayarları, sahip oldukları donanım ve yazılım özellikleri nedeniyle yüksek maliyetli ürünlerdir. Bu nedenle bu bilgisayarları e-spor alanında uzman kişiler, bilgisayar oyunlarını kusursuz görüntü, ses ve hareket ekseninde yaşamak isteyen kişiler tercih eder.  Oyun Bilgisayarı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Bu bilgisayarları satın alırken, başta ekran kartı, işlemci, bellek gibi donanımların özelliklerine bakmak gerekir. Satışa sunulan bilgisayarların sahip oldukları özelliklerin sizin beklentilerinizi karşılayıp karşılamaması önemlidir. Ayrıca bilgisayarın parçalarının birbiriyle uyumu, taşıdığı özelliklerin yeni nesil oyunlar için uygun olup olmadığı gibi özellikler büyük önem taşır.  Oyun Bilgisayarında Laptop ve Masaüstü Farkı Profesyonel seviyede oyun oynamak isteyen kullanıcılar ekranların daha büyük olması, büyük kasalara daha teknik donanım parçalarının yerleştirilmesi, daha geniş depolama alanı sunması ve geliştirilebilir olması gibi nedenlerle masaüstü modelleri tercih eder. Teknolojik yeniliklerin gelişmesiyle artık pek çok laptop bilgisayar modeli de yüksek oyun performansı elde etmenize yardımcı olur. Oyundan istediğiniz akıcı hız, yüksek çözünürlük ve etkileyici ses deneyimleri dizüstü modellerinde de bulunur. Laptop bilgisayarların en önemli farklarından biri oyun keyfini istediğiniz her noktaya taşımanızı sağlamasıdır. Oyun Bilgisayarı Fiyatları Oyun bilgisayarları farklı seviyelerdeki oyuncular için hazırlanmış yüzlerce seçeneğe sahiptir. Çoklu depolama seçenekleri, istediğiniz zaman oynamanızı sağlayan RGB aydınlatmalı klavye ve termal ısı donanımı bulunan masaüstü ve laptop modelleri en yüksek fiyat aralığında bulunur. Gerçekçi oyun deneyimini ulaşılabilir fiyatlarla yaşamak isteyen kullanıcılar ise güncel oyunları oynamanıza imkân tanıyan yeni nesil bilgisayarları tercih edebilir.

Oyun Bilgisayarı Kategorisindeki En Çok Satan Ürünler

DSACategoryId/2147483646/86008/409
Başa dön