Oyun Bilgisayarı

Günlük hayatımızın artık bir parçası olan bilgisayarlar, rutin işlerimiz ve iş hayatımızın dışında oyun oynama fırsatını da bizlere sunmaktadır. Eğlence açısından özel olarak tasarlanan bu bilgisayarlara ise oyun bilgisayarı adı verilmektedir. Oyun bilgisayarları masaüstü ve laptoplar olarak iki seçenek halinde kişinin kullanım rahatlığı ve zevkine göre sınıflanıyor. 

Bilgisayar üzerinden oyun oynayan kişilere gamer adı verilir. Gamerlar için oyunun içinde kendini hissetmek, kritik hamlelerin hassaslığı, hız, ekran boyutu, çözünürlük, işlemci, konfor ve daha birçok unsur belirleyicidir. Hayatımıza yeni yeni girmeye başlayan ve buna rağmen hızla yükselişe geçen espor (elektronik spor faaliyetleri), oyun bilgisayarlarına olan talebi kat be kat artırmaya yetti. 

Günlük hayatımızda kullandığımız normal bir bilgisayar, oyunları en yüksek çözünürlükte ve çok akıcı bir şekilde oynamamıza fırsat tanımaz. Donanımsal özellikleri, kullanılan malzemeler ve sistem farkları, oyun bilgisayarlarının neden bu kadar değerli olduğunu aslında bizlere anlatıyor. Oynayacağınız bir video futbol oyununda donma yapan, hamleleri geç algılayan ve çabuk ısınıp yeterli fan gücüne sahip olmayan bilgisayarlar, gamerlar için bir kabus niteliğindedir. 

Hepsiburada ile hayalinizdeki oyun bilgisayarınıza kavuşmak hiç de uzak değil. Taleplerinize uygun, sizleri tatmin edecek geniş yelpazedeki oyun bilgisayarları kategorisiyle beklentileriniz karşılanacak ve istediğiniz oyunları konforlu ve hızlı bir şekilde oynayabileceksiniz.

Oyun Bilgisayarının Farkları

Bilgisayarla uğraşan herkesin beklentisi farklıdır. Bir büro çalışanının isteyeceği bilgisayar, bir öğrencinin isteyeceği bilgisayar, sıklıkla evde kullanılacak bilgisayar ve oyun oynamayı sevenler için özel olarak üretilen bilgisayarların özellikleri birbirinden farklıdır. 

Yüksek işlemcilere sahip olan oyun bilgisayarlarını belki de diğer bilgisayarlardan ayıran en önemli fark soğutuculardır. Yüksek kapasitede çalışan bilgisayarın iyi bir soğutucu desteği ile soğuması gerekir. Bu soğutma işlemi sayesinde, oyun oynarken olası bir donma veya kasma problemi ile karşı karşıya kalınmaması amaçlanır. 

Oyun bilgisayarları yalnızca soğutma açısından değil, depolama ve RAM gibi alanlarda da farklarını ortaya koymaktadır. Oyun için özel olarak üretilen bilgisayarlar; ekran kartı, işlemci ve RAM bakımından çok öndedir. Örnek verecek olursak, veri depolamak için geliştirilmiş sabit disklerin yerini alan veri depolama aygıtı olan SSD'ler olmadan bir gamer laptop’u olmaz. Eğer bir laptop’unuz varsa onda olması gereken en mühim şey SSD'dir. SSD’ler bilgisayarın açılış ve kapanış hızını yani BOOT etme süresini, programların açılma süresini, oyunların yüklenme aşamasının kısa sürede tamamlanmasını ve hız gerektiren işlemleri gerçekleştirir. 

İşlemci farkı ise yine önemli olan unsurlardan biridir. Günlük hayatımızda kullandığımız bilgisayarların da işlemcileri değerli ve önemli bir parça olarak kabul görülür. Bilgisayarda yaptığınız aklınıza gelebilecek tüm işlemler bu bölüm üzerinden geçer. Bilgisayarın hız ve yüksek performansta çalışması tamamen işlemcinin verimine bağlıdır. İyi ve yüksek bir işlemci ile hız ve performans konusunda bambaşka hissedeceksiniz. Bu yüzden oyun bilgisayarları olarak tasarlanan laptoplarda da bu özelliğe önem verilir.

Oyun bilgisayarlarını diğer bilgisayarlardan ayıran en büyük özelliklerinden biri de kullanılan ekran kartının yüksek performanslı olmasıdır. Günümüz teknolojisi ile harmanlanan yeni oyunlara baktığımızda yüksek performanslı ekran kartına fazlasıyla ihtiyaç duyulmaktadır. Ekran kartı (GPU), bir işlem yaparken çözünürlüğe net şekilde katkı veren ana parçadır. Oyun oynamak için kullanılan bilgisayarlarda ekran kartları çoğunlukla ayrı olurlar. Laptop oyun bilgisayarlarında buna yer vermek yerine yüksek performanslı ve yapılan işlemde herhangi bir çözünürlük problemi yaşatmayan NVIDIA gibi ekran kartları kullanılmaktadır. Oyun bilgisayarları için önerilebilecek ekran kartları ise NVIDIA RTX , GTX/ 8GB/6GB/4GB kapasiteli olabilir. 

Oyunlar artık iki kategoride değerlendiriliyor günümüzde. Online oyunlar ve bilgisayara yüklenip oynanan oyunlar olarak ikiye ayrılıyor. Online olarak oynanan oyunlarda her ne kadar depolama önemli olmasa da bilgisayara yüklemek istediğiniz oyunlar için çok önemlidir ve online olarak oynansa da çoğu oyun, bilgisayara yüklenmeden oynama fırsatı tanımıyor. Bunun için de yüksek boyutlu bir depolama alanının olması gerekir. Eski olarak tabir edebileceğimiz günümüz teknolojisinden uzak bilgisayarlarda kullanılan hard diskler, performans için yeterli değildir. Bilgisayarın kasılmasına engel olmak için SSD ve PCIe SSD’ler oyun oynamak için daha idealdir.

Görselliğin önemli olduğunu vurgulamakta da fayda var. Günlük olarak kullandığımız bilgisayarlar için de diğer amaçlar için kullandığımız bilgisayarlar için de ekran kalitesi çok önemli. Oynadığınız oyundan yüksek kalitede verim almak istiyorsanız bilgisayar ekranının oynayacağınız oyun için yeterli seviyede olması gerekmektedir. Böyle bir bilgisayar ile kesinlikle çok daha iyi oyun oynanabilir. Bu performanslara sahip olan oyun bilgisayarı için ekran hızı oldukça önemlidir 144hz'a sahip olan bir ekran, oyun akışı için gayet yeterli olacaktır. 

Laptoplar kolay taşınabilirliği sayesinde ön plana çıkan bilgisayarlardır. Oyun için kullanılacak laptoplarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, laptop için kullanılan bataryanın ömrüdür. Bataryaların genel olarak laptoplarda ömürleri çok uzun süreli olmaz ve günlük kullanımda kısa bir süre sizi idare edebilir. Oyun bilgisayarlarının batarya ömürlerinin özellikle normal laptoplara oranla çok daha uzun ömürlü olması gerekir. Eğer siz de bir gamer iseniz daha uzun kullanım süreleri elde edebilmek için buna son derece dikkat etmenizde muhakkak ki fayda var.

Oyuncu Bilgisayarı Bileşenleri 

Oyuncu bilgisayar parçaları bir oyuncu için oldukça değerlidir. Oyunculara özel bilgisayar bileşenleri olan; masaüstü bilgisayarlar, oyun laptopları, ekran kartları, ses kartları, RAM bellek, gaming mouselar, hoparlörler, HD kulaklıklar ve daha fazlası gamerlar açısından seçici özellikler arasında yer alır. 

Günümüzün olmazsa olmazları arasında yer alan bilgisayarlar, farklı seçenekler ve sunduğu imkanlarla tercih listelerinin ilk sırasında yer almaya devam ediyor. Özellikleri arasında birçok değişkenin olduğu bilgisayarlar için bileşenler, karar verirken nokta atışı yapmanızı sağlayabilir. Örneğin; kendinizi oyunun içinde hissetmeniz için ses çok önemlidir. Dip sesleri de hissedip oyuna olan odağınızı artırmak için HD kulaklıklardan tercih ederek, kaliteli bir oyun tecrübesi yaşayabilirsiniz. 

Oyuncuların konforu gözetildiğinde; ürünlerin kullanışlı olması, fonksiyonel özelliklerinin sağlam olması ve tasarımlarının iyi olması, büyük bir önem teşkil eder. Oyun oynarken alınacak hazzın limitlerini üst seviyelere taşımak için birbirinden güzel ürünler sizleri bekliyor.

Bilgisayar Bileşenleri Ürün Özellikleri ve Oyun Bilgisayarı İçin Seçimler

Anakart

İlk olarak 1982 yılında IBM tarafından bilgisayarlarda kullanılan anakartlar, o tarihten bu zamana kadar teknolojinin ilerlemesiyle beraber iskeletin en önemli parçası haline geldi. Anakart, bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde barındıran ve bu parçalar arasındaki iletişimi sağlayan baskılı devre kartıdır. Anakartınız ne kadar güçlüyse bilgisayarınızın performansı da o derece artar. Anakart, bilgisayarın performansını belirler, üzerinde bulundurduğu bileşenlerin güç dağılımını yapar, ROM bellekte bulunan Bios sayesinde işlemlerin yürütülmesini sağlar, veri merkezi görür.

Hemen hemen her oyun bilgisayar derlemesi yapılırken en çok kararsızlık ve sıkıntı yaşanılan durum “En iyi oyun anakartı hangisi?” sorusunun cevabını aramakla başlar. Sonuç olarak bu parça, donanımın iskeletini oluşturmaktadır. Bu yüzden hem karar vermesi zor hem de çok dikkat edilmesi gereken bir parça olarak dikkat çekmektedir. Bu parça sadece bileşenlerinizi bir arada tutan bir parça değildir. Anakartlar, deneyiminizi artırmak için donanımlar arasındaki uyumu en üst noktaya çıkaran bir parçadır.

Anakartlar arasında kararsızlıktan kurtulmanın en kolay yolu işlemcinizin özelliklerini (CPU) göz önünde bulundurmaktır. AMD ve Intel işlemciler arasında bazı net farklılıklar olsa da hangisine yatırım yapacağınıza karar vermeden önce mobo’nuzun (anakartınızın) hangi işlemciyle uyumlu olduğunu iki kez kontrol etmelisiniz. Bu kontrolleri yaptıktan sonra uyumlu bir anakartla oynadığınız oyunların keyfini çıkarmaya bakın.

Ekran Kartları

Ekran kartı bir bilgisayarın işlediği görüntülerin monitöre yansıtılmasına yarayan parçalar arasındadır. Oyun tutkunları için oldukça önemli olan ekran kartları, görüntü kalitesini önemli ölçüde artıran unsurdur. Oyunlarda net renkler, canlılık ve FPS değerlerinin yüksek olması mühimdir. Ekran kartı seçimi yaparken yalnızca hafıza boyutunun değerlendirilmesi sizleri hataya sürükleyebilir. En sağlıklı seçimin GB karşılaştırmasının yanı sıra, diğer özelliklerinin zenginliği ve bilgisayarınız ile olan uyumu da son derece kritiktir. 

Ekran kartları arasındaki performans kriterini belirleyen faktörler; Çekirdek hızı – Mhz, veriyolu genişliği – Bit, RAM türü, frekansı ve miktarı, mimari ve desteklenen arayüz - DirectX, Mantle vs.’dir. 

Bir ekran kartı satın alırken yalnızca bu özelliklerden bir tanesine odaklanmak, büyük bir hata olacaktır. Örneklendirecek olursak yüksek RAM kapasitesi size iyi bir ekran görüntüsü yakalamanız için tek başına bir şey ifade etmez. Bunun için; iyi seviyedeki çekirdek hızı, kaliteli video bellekler ile yeni teknolojiler ile uyumlu destek ile birleştirmesi olacaktır. Yani ekran kartı seçmek sadece yüksek RAM kapasitesine sahip ekran kartını seçmek değil, hepsini bir bütün olacak şekilde seçmektir.

Ekran kartının grafik işlemcisinin çekirdek hızı ne kadar yüksek olursa belirli bir süre içinde o kadar çok grafiksel işlem yapabilir. Grafik işlemcisinin bu işlemleri yapabilmesi için öncelikle çizim taleplerinin grafik işlemciye iletilmesi gerekmektedir. İşte tam da bu noktada video bellek devreye girmektedir. RAM grafik işlemciye, işlemciden gelen çizim taleplerini ulaştırarak bir bakıma köprü görevi görür. 

Oluşturacağınız sistem geleceğe dönük olacaksa arayüz, ekran kartınızın desteklediği bir arayüz olursa sizin için daha verimli olacaktır. Yeni arayüzü destekleyen ekran kartları sizlere daha konforlu ve daha yüksek performanslı oyunlar oynayabilme imkanı da sağlamaktadır. 

RAM

RAM, Random Access Memory (Rastgele Erişilebilir Bellek) kelimelerinde yer alan harflerden oluşur. Bilgisayarlarınızın yüksek hızda çalışmasına olanak sağlayan RAM bellek, verilerin saklanmasında da rol oynar. RAM oyuncu bilgisayarları için son derece önemli bir parçadır.

RAM olmadan yapacağınız her işlem yavaş olacaktır. Eğer RAM yetersiz ise bu kez de açacağınız oyunlar ya çok yavaş oynanacak ya da hiç açılmayacaktır. Bir oyunda hızın ne kadar önemli olduğunu düşünürsek iyi bir RAM’in sizlere sağlayacağı oyun konforunun da önemini rahatça anlayabilirsiniz. 

İşlemciler

Bilgisayarınızın genel performansından sorumlu ve veri işlemlerini yöneten en önemli birim, işlemci nedir sorusuna verilecek en yalın cevaplardan biridir. Bilgisayarın çalışma hızına katkıda bulunan işlemciler, bilgisayar dünyasında CPU olarak isimlendirilir.

Karmaşık yapıda dizayn edilen bilgisayarların yönetimi, işlemciler tarafından sağlanmaktadır. Çok fazla sayıda program, uygulama ve türevlerini sorunsuz biçimde çalıştırmak istiyorsanız işlemcinizin güçlü ve amacınıza uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Intel Core ve AMD gibi ünlü marka işlemciler, birçok işlemin yapılabilmesini sağlayıp oyuncu bilgisayarı işlemci taleplerini karşılayabilecek niteliktedir. 

Sisteminize işlemci seçimi yaparken; mimari, frekans ve çekirdek sayısı gibi faktörlere dikkat etmelisiniz. Bu kriterlerden yalnızca birine odaklanırsanız yanlış bir seçim yapmanız kuvvetle muhtemel olacaktır.

Çekirdek sayısı günümüz oyunlarında artık büyük bir öneme sahip ve gelecekte de DirectX 12 ile daha da önemini artıracaktır. Piyasadaki AMD ve Intel işlemcilerin 2, 4, 6 ya da 8 çekirdekli versiyonları bulunmaktadır. AMD işlemcilerde 4 çekirdekli bir işlemci ile günümüz oyunlarını rahatça oynamanızda bir sorun olmayacaktır. Intel'de ise çift çekirdekli işlemciler, oyun oynamanıza yeterli olacaktır. Bu çekirdek sayıları minimum sistem gereksinimleri için geçerli bir durumdur. Eğer yüksek kalite ayarında ve akıcı şekilde oyun oynamak istiyorsanız Intel'de 4 çekirdekli işlemcilere, AMD'de 6 veya 8 çekirdekli işlemcilere geçiş yapmanız gerekmektedir.

Hafıza (Hard disk)

Hard disk, bilgisayarlardaki verilerin depolandığı birimdir. Bilgisayar üzerindeki verilerimizi kalıcı bir şekilde saklamak için kullanılan saklama birimi de denilebilir. Hard disk seçerken dikkat etmeniz gereken iki önemli unsur vardır. Hard disk’in kapasitesi ve hızı. Bu kapasiteyi ise sizin ne kadar veri depolayacağınız belirler. Eğer film, dizi, müzik gibi çok fazla alan kaplayan unsurlar kullanacaksanız kapasitesi yüksek bir hard disk seçmeniz yararınıza olacaktır. Hard diskin hızıysa bilgisayarınızın tüm hızını etkileyecek bir unsurdur. 5400 Rpm, 7200 Rpm ve 10.000 Rpm hızlarında hard disk’leri tercih edebilirsiniz. İşlemciniz yüksek olsa bile hard disk’iniz yeterli değilse bilgisayarınızdan yeteri kadar verim alamazsınız.

Monitörler

Ekran boyutu ve ekran özellikleri sizleri gerçekliğe bir adım daha yaklaştırıyor. Tasarım harikaları monitörler; film ya da dizi izlerken, oyun oynarken, işlerinizi yaparken veya video izlerken sizleri içine çekecektir. 


Monitörleri tercih ederken ne amaçla kullanacağınızı iyi belirlemelisiniz. Oyuncular için farklı donanımlara sahip monitörler gamerlar için keyifli ve ilgi çekici anları oyunun içindeymiş gibi yaşamasına fırsat tanıyor. Renklerin, çözünürlüğün ve görüntünün kusursuz olması oyun oynarken adaptasyonun artmasını sağlayacaktır. Karanlık bölgelerin net olması ve parlak alanların daha parlak olması da bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri olmalıdır. 

Oyuncu Mouse’u Neden Önemli?

Birçok işimizi artık bilgisayar başında hallediyoruz. Bu işlerimizi hallederken de zamandan olabildiğince tasarruf edip hızlı olmayı hedefliyoruz. Bilgisayarlarda da mouse tercih etmemizin nedenlerinden biri de hızdır.

Değişen ve ilerleyen teknoloji ile beraber bluetooth özellikli mouse modelleri ve Wi-Fi kablosuz cihazlar da gözde haline geldi. Kablosuz olmaları nedeniyle hareket alanınızı kısıtlayacak ve sizlere özgürlük tanıyacak.

Mouse kullanırken hassasiyet ve kavrayış, özellikle gamerlar için seçici özellikler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra mouse kullanırken seçeceğiniz alana imleci rahatça hareket ettirebilmek için mutlaka mouse pad kullanmanızda da fayda var. 

Oyun Bilgisayarları Yalnızca Masaüstü Mü Olur?

Oyun bilgisayarı masaüstü ve laptop olarak iki seçenek halinde kişinin kullanım rahatlığı ve zevkine göre sınıflandırılmaktadır. Tercih edeceğiniz laptop modelleri ile de oynayacağınız oyundan maksimumum beklenti içine girebilir ve kendinizi oyunun içinde hissedebilirsiniz

Oyun Bilgisayarında Soğutucu Ne Kadar Önemlidir?

Yüksek işlemcilere sahip olan oyun bilgisayarlarını diğer bilgisayarlardan ayıran en önemli özelliklerden biri soğutuculardır. Yüksek kapasitede çalışan bilgisayarın iyi bir soğutucu desteği ile soğuması gerekir. Isınmadan kaynaklı performans düşüklüğüne maruz kalmak istemiyorsanız kaliteli bir soğutucu ile bu dertten kurtulabilir, oyun oynamanın tadını çıkarabilirsiniz.

Gamerlar İçin Oyuncu Bilgisayar Parçaları Nedir?

Oyunculara özel bilgisayar bileşenleri olan; masaüstü bilgisayarlar, oyun laptopları, ekran kartları, ses kartları, RAM bellek, gaming mouselar, hoparlörler, HD kulaklıklar ve daha fazlası gamerlar için çok önemlidir. Bu parçaların hepsine Hepsiburada.com kalitesi ve farkıyla ulaşarak oyun dünyanızı renklendirebilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Oyun Bilgisayarı Fiyatları

653 ürün listeleniyor
Bilgisayar
Bilgisayar
Oyuncu Özel
Oyuncu Özel
Oyun Bilgisayarı
Oyun Bilgisayarı
Oyuncu Masaüstü Bilgisayar
Oyuncu Masaüstü Bilgisayar
Oyuncu Laptop Bilgisayar
Oyuncu Laptop Bilgisayar
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 36 / 653 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
Oyuncu BilgisayarOyun ya da oyuncu bilgisayarı, oyunları en kaliteli şekilde sorunsuz ve profesyonel düzeylerde oynamak isteyen kullanıcılar için hazırlanmış bilgisayar modelleridir. Ekran çözünürlüğü, hız ve soğutma teknolojileri gibi konularda standart bilgisayarlardan çok daha gelişmiş donanımsal parçalar oyun bilgisayarlarında kullanılır. Bu modeller, birçok üst düzey ekipmanı içeren laptop ve masaüstü modellerine sahiptir. Oyuncu Bilgisayarlarını Kimler Tercih Eder? Oyuncu bilgisayarları, sahip oldukları donanım ve yazılım özellikleri nedeniyle yüksek maliyetli ürünlerdir. Bu nedenle bu bilgisayarları e-spor alanında uzman kişiler, bilgisayar oyunlarını kusursuz görüntü, ses ve hareket ekseninde yaşamak isteyen kişiler tercih eder.  Oyun Bilgisayarı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Bu bilgisayarları satın alırken, başta ekran kartı, işlemci, bellek gibi donanımların özelliklerine bakmak gerekir. Satışa sunulan bilgisayarların sahip oldukları özelliklerin sizin beklentilerinizi karşılayıp karşılamaması önemlidir. Ayrıca bilgisayarın parçalarının birbiriyle uyumu, taşıdığı özelliklerin yeni nesil oyunlar için uygun olup olmadığı gibi özellikler büyük önem taşır.  Oyun Bilgisayarında Laptop ve Masaüstü Farkı Profesyonel seviyede oyun oynamak isteyen kullanıcılar ekranların daha büyük olması, büyük kasalara daha teknik donanım parçalarının yerleştirilmesi, daha geniş depolama alanı sunması ve geliştirilebilir olması gibi nedenlerle masaüstü modelleri tercih eder. Teknolojik yeniliklerin gelişmesiyle artık pek çok laptop bilgisayar modeli de yüksek oyun performansı elde etmenize yardımcı olur. Oyundan istediğiniz akıcı hız, yüksek çözünürlük ve etkileyici ses deneyimleri dizüstü modellerinde de bulunur. Laptop bilgisayarların en önemli farklarından biri oyun keyfini istediğiniz her noktaya taşımanızı sağlamasıdır. Oyun Bilgisayarı Fiyatları Oyun bilgisayarları farklı seviyelerdeki oyuncular için hazırlanmış yüzlerce seçeneğe sahiptir. Çoklu depolama seçenekleri, istediğiniz zaman oynamanızı sağlayan RGB aydınlatmalı klavye ve termal ısı donanımı bulunan masaüstü ve laptop modelleri en yüksek fiyat aralığında bulunur. Gerçekçi oyun deneyimini ulaşılabilir fiyatlarla yaşamak isteyen kullanıcılar ise güncel oyunları oynamanıza imkân tanıyan yeni nesil bilgisayarları tercih edebilir.
Detaylar