Teknoloji ve beraberinde gelişim gösteren bilgisayarlar kullanım amaçlarına göre şekillendirilmiş, dolayısıyla kullanım alanlarına göre donanımlar ve ekstra geliştirmeler ile beraber üretilmeye başlanmıştır. Buradan hareketle iş veya oyun bilgisayarları olarak adlandırılan bilgisayarlar üretilerek, kullanıcılarının beğenilerine sunulmuştur.

Oyun Bilgisayarı

Oyun bilgisayarı, rutin işler için kullanılan bilgisayarlardan farklı olarak bilgisayarını oyun oynamak için kullanacak kişiler için üretilmiştir. Bu bilgisayarlar kullanım alanları itibarıyla ele alındığında standart iş veya ev bilgisayarları olmaktan ziyade oyuncular için özel olarak geliştirilmiş ürünlerdir. Özellikle oyuncu kitlesinin büyüklüğü ve neredeyse herkesin bir bilgisayar oyununa ilgi duyduğu günümüzde oyunların tam performansla çalışabilmesi ve maksimum keyif sağlaması adına düşünülmüş oyun bilgisayarlarının, yüksek grafik seçenekleri eşliğinde yüksek performans sunması hedeflemektedir.

Özellikle Dünya genelinde E-Spor adı verilen elektronik spor faaliyetlerine duyulan ilgiyle beraber gündeme gelen cihazlar, bilgisayarları ile bu faaliyetlere katılmak isteyen oyuncuları da kendisine çekmektedir. Sıradan bir bilgisayar ile gaming bilgisayarlarını birbirinden ayıran pek çok donanımsal faktör olmasının yanı sıra sistem ve malzeme farkı da göze çarpmaktadır.

Oyun Bilgisayarı Nedir?

Oyun bilgisayarları, gündelik kullanım amacının dışında, oyunların gerektirdiği donanım ve donanım ihtiyaçlarını maksimum düzeyde barındıran cihazlardır. Bilgisayarınızın oyun bilgisayarı niteliğinde olup olmadığını anlayabilmek için oyunu maksimum grafik ve kalite ayarlarında oynamaya çalışmanız yeterli olacaktır. Bilgisayarlarınızda bu faktörler altında ısınma, kapanma ve kasma gibi faaliyetler gözlemlediyseniz bir oyun bilgisayarına ihtiyacınız var demektir. Çünkü oyunlar bütün grafikleri ve bu grafiklere bağlı efektleri maksimum grafik kalitesinde oynamaya uygun olarak geliştirmiş, en yüksek düzeyde görsel kaliteyi de yine bu ayarlar altında mümkün kılmıştır.

Oyun bilgisayarları bu noktada diğer bilgisayarlardan alınan keyfe oranla donanım geliştirmesi ve sistem prensipleriyle düşünüldüğünde çok büyük farklılıklar sağlamaktadırlar. Bu farklılıklar ihtiyaç duyduğunuz performans seviyesine ve yoğun olarak oynadığınız oyunların sistem gereksinimlerine göre de şekillenmektedir.

Oyun Bilgisayarının Normal Bilgisayardan Farkı Nedir?

Oyun bilgisayarları, özellikle donanım başta olmak üzere, bu donanımların nasıl soğutulduğu ve diğer bilgisayarlardan farklılık gösteren ekipmanlarının kalitesiyle normal bilgisayarlardan farklıdır. Bu ürünler yüksek grafik belleklerine sahip oldukları gibi ayrıca bit rate değerleri yönünden de değişiklik gösterirler. Bir grafik kartının performansını belirlemede bit rate değerleri önemli rol oynadığından grafik kartları bu değerlerin yüksek tutularak hazırlandığı kartlardır. Dolayısıyla yüksek değerlerde çalışan ve maksimum performans sunan bu cihazların grafik kartları da ilave soğutmalar ile donatılmışlardır. Bu bilgisayarlarda biri dahili biriyse harici olmak üzere iki çeşit ekran kartı kullanılmıştır. Oyuncu bilgisayarlarının üzerinde bulunan ekran kartları arasında esas önemli olan harici ekran kartıdır. Ayrıca bu gaming bilgisayarlarda bulunan ekran kartının bellek hızı da önemlidir.

Oyuncu bilgisayarları, genel donanım soğutmaları açısından da farklılık gösterdiği gibi ram miktarları ve depolama yöntemleriyle de standart bilgisayarlardan ayrılmaktadırlar. Bu ram bellekler mümkün olduğunca işlemleri hızlandırmaya ve performansı artırmayı hedef edinmiş bellekler olmakla beraber, harddiskleri de maksimum depolama hacmi sunan modeller ile donatılmıştır.

Ürünlerden maksimum performansın alınması adına yüksek hızlardaki harddiskler seçilmiş, farklı fiyat ve bütçe seçenekleri doğrultusunda da yeni teknoloji olarak adlandırılan SSD (Solid State Disk) ile donatılarak okuma ve yazma hızları maksimuma çıkarılarak oyuncuların beğenisine sunulmuştur. Bu SSD modelleri, mekanik herhangi bir aksama ve ilaveye ihtiyaç duymadığı gibi elektronik devre okuma mantığıyla çalıştıkları için ultra sessizlik ve performans sunmaktadırlar. Ayrıca oyuncu bilgisayarları klavyeleri ve fareleri açısından da farklılık göstererek ergonomik kullanım sağlayarak, oyuna tam verimle odaklanmayı sağlamaktadırlar.

Oyun Bilgisayarı Fiyatları

589 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. MSI
  2. Turbox
  3. İzoly
  4. Dark
  5. Dragos
  6. Monster
  7. Asus
  8. HP
  9. Tengo
  10. Casper
  11. Gamyx
  12. Dell
  13. Avantron
  14. Lenovo
  15. Exper
  16. Acer
  17. Ates99
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. İşletim Sistemi
 6. Ekran Kartı Hafızası
 7. Power Supply A-Z
 8. Optik Sürücü
 9. SSD Kapasitesi A-Z
 10. Monitör
 11. Ram Kapasitesi
 12. Ethernet
 13. Wireless Özelliği
 14. Satıcı A-Z

Oyun Bilgisayarı Kategorisindeki En Çok Satan Ürünler

DSACategoryId/2147483646/86008/409
BAŞA DÖN