ÜST

Papatya çayının faydaları nelerdir?

Uykusuzluktan strese, yaşlanma karşıtı etkiden akne sorunlarına papatya çayının faydaları say say bitmiyor. Birçok şeye iyi gelen bu çayı günlük beslenme rutininize ekleyerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Papatyanın kurutulmasıyla elde edilen papatya çayı bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra stresi de azaltıyor. Antienflamatuvar, analjezik yani ağrı kesici ve spazm önleyici antispazmodik özellikler barındıran kamazulen maddesi içeren papatya çayının faydası tam da buradan kaynaklanıyor. Yoğun çalıştığınız ya da soğuk algınlığı hissettiğiniz günlerde sıcacık papatya çayınızı yudumlayın ve mis gibi kokusunu içinize çekin. Size ne kadar iyi geldiğini kısa sürede fark edeceksiniz.  Her derde deva olan çeşit çeşit bitki çayına “bitki çayları kategorisinden” ulaşabilirsiniz. Gelin şimdi, cildinizden sağlığınıza birçok bitkiye göre çok daha fazla yararı bulunan papatya çayının faydalarını beraber keşfedelim.

Sağlığa faydaları

papatya

Papatya çayının en büyük özelliği bağışıklık sistemini güçlendiriyor olması. Hastalıkları yenmenize yardımcı olmasının yanı sıra yapılan araştırmalar gösteriyor ki hastalıkları önleme konusunda da etkili bir gücü var. Sonbaharla birlikte grip mevsiminin kapıda olduğunu hesaba katarsak yaşayabileceğiniz herhangi bir soğuk algınlığında hazırlayacağınız sıcak bir papatya çayı iyileşme sürecinize destek olabilir. Aynı zamanda buharını soluyarak burun akıntısını ve boğaz ağrısını hafifletebilirsiniz. Sindirim sistemine dair rahatsızlıkları hafifletme konusunda da bu çaydan faydalanabilirsiniz. Gaz, araba tutması, kusma, hazımsızlık, mide bulantısı gibi şikayetleri sıklıkla yaşıyorsanız, beslenme rutininize mutlaka eklemenizi öneririz.

Papatya çayı uykusuzluğa iyi geliyor

Yapılan araştırmalara göre, papatya çayı sinirleri yatıştırıyor ve sinir sistemini rahatlatıyor. Bu özellikleri sayesinde daha iyi bir uyku çekmenize yardımcı oluyor. Uyku sorunu yaşıyorsanız, yatmadan önce tüketmenizde fayda var. Sinirleri rahatlatma özelliği sayesinde strese karşı da gardınızı kolaylıkla alabiliyorsunuz.  Günümüz dünyasının maalesef ayrılmaz bir parçası olan anksiyete ve aşırı strese karşı doğal bir yatıştırıcı görevi görüyor. Sizin de bu tür sorunlarınız varsa, Kayla Gurme’nin papatya çayını mutlaka denemenizi öneririz.

Adet ağrısına çare papatya

papatya

Papatya çayı kas spazmlarını azaltma özelliğine de sahip. Bu yüzden adet ağrısına da oldukça iyi geliyor. Regli periyotlarınızı şiddetli ağrılarla geçiriyorsanız, önceden önlemenizi alabilirsiniz. Adet döneminden iki hafta önce günde iki fincan tüketerek rahminizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca prostaglandinler yani ağrıya neden olan hormonların üretimini azaltmada da etkili.

Cildinize mucizevi etki

papatya

Antioksidanlar bakımından oldukça zengin bir içeriği olan bu çay cilde de çok iyi geliyor. Serbest radikallerin yarattığı zarara karşı cildi koruma özelliğine sahip. Aynı zamanda da hücre ve doku yenilenmesini hızlandırma özelliğiyle ciltte oluşan gözenekleri sıkılaştırıyor ve yaşlanma sürecini yavaşlatıyor. Diğer yandan, cildinizi aydınlatma konusunda da önemli bir göreve sahip. Ten renginizi açarak cildinizdeki sönük görünümü ortadan kaldırıyor ve adeta ışıldamasını sağlıyor.

Akne sorununa çözüm papatya çayı

papatya

Cilde aydınlık bir görünüm vermesinin yanı sıra papatya çayının akneli ciltleri yatıştırıcı etkisi de bulunuyor. Lokal olarak uygulandığında sivilcelerin sönmesine ve akne izlerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor, çünkü antiseptik ve antienflamatuvar etkisi mevcut.

Göz altı morluklarına son

Uykusuzluk, stres derken göz altlarındaki mor halkalar gittikçe belirginleşmeye başlıyor ve hemen aydınlatıcı özelliğe sahip kozmetik ürünler kullanarak bu morlukları saklamaya çalışıyoruz. Ancak bu çay yüzünüzde yorgun bir görünüme neden olan bu halkaları giderme özelliğine de sahip. Poşet çeşidini kullanmayı tercih ediyorsanız, demledikten sonra poşetleri buzdolabına koyarak iyice soğutun. Ardından çay poşetlerini gözlerinizin üstüne yerleştirin ve bir süre o şekilde bekleyin. Yorgun görünümünüzün anında dönüştüğüne şahit olacaksınız. Beta Tea’nin poşet papatya çayı aradığınızı bulmanızı sağlayabilir.

“Cildi Besleyen Kış Çayları” yazımız cilt bakımınızı doğal yollardan nasıl destekleyebileceğinize dair fikir veriyor.