ÜST

Saç Rengi Açma: Doğal ve Kimyasal Yöntemler ile Saç Rengini Değiştirme

Saç rengi nasıl açılır? Saç rengini açmak ve daha açık renkli buklelere sahip olmak için tercih etmeniz gereken birkaç doğal yöntem vardır. Bu yöntemler ile kuaförlük ya da kozmetik malzemelerine para harcamadan saçlarınızı açmak oldukça kolay bir hale gelecektir.

Bira ile Saç Rengi Açma

Sizi şaşırtacak bir yöntem olarak bira ile saç rengi açma yöntemidir. Biraya seyreltme işlemi yapmadan saçınıza uygulamanız mümkündür. Bunun işlemi püskürtme yöntemini ile yapabilirsiniz. Beyazlatmak istediğiniz bölgelere birayı döktükten sonra 1 saat güneşte bekletin. Bekledikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

Siyah Çay

Siyah çay ile saç rengini açmak ilginç bir yöntem olsa da mümkün bir olaydır. İlk defa okuyorsanız şaşırmanız çok normal ama bu yöntem saç rengini açmanın doğal bir yoludur. Tannik asit oranı yüksek olan siyah çay ile saç renginizi açmanız mümkün.

Hazırlanması:

Ortalama 2-3 yemek kaşığı siyah çayı demleme işleminden sonra saçınızda açmak istediğiniz bölgeye uygulayın. Bu işlem ortalama yarım saat saçta bekletilmelidir. Yarım saat bekledikten sonra saçınızı durulayın ve bu işlemi düzenli olarak uygulayın.

C Vitamini Tabletleri

Saç rengini açmanın bir diğer yolu da C vitamini tabletleri kullanmaktır.Vücut sağlığına önemli katkı sağlayan C vitamini saç sağlığı için de faydalıdır. C vitamini saç dökülmesini önler ve doğal bir parlaklık verir. Saçınızı güçlendirmenin yanı sıra, istediğiniz sarımsı rengi elde etmek için C vitamini tabletleri kullanabilirsiniz. 

Hazırlanması:

5-10 tane C vitamini tabletini toza dönüştürün ve kullandığınız şampuanın içerisine ekleyin. Düzenli olarak C vitamini tabletlerini eklediğiniz şampuanı kullandığınız takdirde saç renginizin sağlıklı bir biçimde açıldığını görmeniz mümkündür. Bu yöntem boyalı saçlarda da sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Tarçın

Yemek pişirmenin olmazsa olmazlarından biri olan tarçın, saç rengini açmak için en sık kullanılan doğal yöntemlerden biridir. Şifalı bir baharat olarak bilinen tarçın, saç rengini açmanın yanında, aynı zamanda doğal bir parlaklık da elde etmenizi sağlar. 

Hazırlanması:

Tarçınlı saç ağartma işlemi diğerlerinden farklıdır. Doğrudan saça tarçın uygulamak yerine biraz saç kremi ekleyin ve iyice karıştırın. Tarçınlı saç kremini uyguladıktan sonra saçınıza gidin, bone takın ve 10 saat kadar bekleyin. Bu prosedürü akşam yatmadan önce de uygulayabilirsiniz. 10 saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu yöntemle saçlarınız daha parlak, parlak ve bakımlı olacaktır.

Saç Açıcı ve Besleyici Kürler

Doğal saç açma yöntemlerinden biri de saç beyazlatma kürü kullanmaktır. Söz konusu saçın güzelliği söz konusu söz konusu olduğunda yapılamayacak hiçbir şey yoktur. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen bu kür, uzun cümlelere ulaşmanıza yardımcı olabilecek saç beyazlatma yöntemlerinden biridir. 

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı kakule ya da ezilmiş toz tarçın
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı sirke 

Hazırlanması:

Elinizdeki tüm malzemeleri uygun bir kapta kullanın ve kıvamını koruduktan sonra saçınıza bakın. Uyguladığınız kürün  daha hızlı ve kolay olması adına saçlarınızın nemli bir şekilde olması gerekir. Tarak kullandığınızda kürü saçınıza tamamen dağıtın ve gece boyunca saçınızda bırakın. Uyandığınızda, saçlarınızı hafif bir şampuanla yıkayın. Bu kürü düzenli bir şekilde kullandığınız zaman saçlarınızın açıldığını fark edecek  ve daha sağlıklı bir yapıya sahip olduğunu göreceksiniz.

Karbonat

Diğer bir doğal saç beyazlatma yöntemi ise karbonattır. Evde uygulayabileceğiniz en kolay saç beyazlatma yöntemlerinden biri olan karbonat, kolay ve etkili sonuçlarla kullanabileceğiniz yöntemlerden biridir. Peki kabartma tozu ile saç nasıl açılır? 

Malzemeler:

1 çay kaşığı kabartma tozu

Su 

Hazırlanması:

Kabartma tozunu uygun bir kapta suyla karıştırın ve saçınıza uygulayın. Haftada bir ya da 10 günde bir uyguladığınız bu yöntem ile saç renginin açıldığını fark edeceksiniz. Kabartma tozu sadece saç rengi açma yöntemi olarak kullanılmaz, aynı zamanda saçınızı zararlı toksinlerden arındırmaya da yardımcı olur.

Limon

Doğal saç açma yönteminin en çok bilinen yöntemi limondur. Saçlarına yeni bir renk vermek istiyor ama saçların koyu olduğu için kimyasallarla saçlarını açmaktan çekiniyorsan limonlu saç açma yöntemi tam size göre bir işlem olacaktır. 

Malzemeler:

Su

Limon 

Hazırlanması:

Saçınızın uzunluğuna göre limon ve suyu uygun bir kaseye koyun. Ardından bu iki karışımı bir sprey şişesine koyarak saçınıza püskürtmeniz gerekir. Saçınızın bu karışımı emdiğine emin olduktan sonra saçınızı kuruması içim biraz beklemelisiniz. Saçınızın daha çabuk kurulabilmesi adına güneşe çıkabilir ya da saçınızı bir saç kurutma makinesi ile tamamen kurulayabilirsiniz.

Zeytinyağı ve Bal

Zeytinyağı ve bal birbirinden ayrı olarak şifa kaynağı olarak görülür, mutfaklardan alternatif tıpa kadar birçok alanda tercih edilir. Doğal saç açma yöntemidenildiğinde çoğu kişininaklına  ilk gelen yöntemlerden bir diğeri ise bal ve zeytinyağı karışımıdır. Yarım bardak zeytinyağına yarım bardak bal bağlantısı elde edilen karışımdan elde edilen karışım saç renginizin açılmasının yanında birde daha parlak ve sağlıklı bir saça sahip olmanıza olanak sağlayacaktır. 

Hazırlanışı:

1/2 bardak zeytinyağı ve 1/2 bardak balı karıştırma işleminden sonra nemli olan saçınıza eşit miktarda sürünüz. Aynı zamanda bu karışımı saçlarınızın uç kısımlarına sürerek ombre etkisi yaratmanız mümkündür. Ancak bal ve zeytinyağ karışımının  saçınıza tamamen yayılmasıgereklidir. Yarım saat bekledikten sonra saçınızı tamamen yıkayabilirsiniz. Bu işlemi 1-2 gün sonra tekrarlamanızda hiçbir sakınca yoktur.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin yararlarını herkes bilir. Doğal saç açıcı yöntemlerden biri olan elma sirkesi saç bakımında da çok önemli bir role sahiptir. Saç renginin açılmasına yardımcı olur, kepek problemini ortadan kaldırır ve saçları yumuşatır. Bu nedenle duş suyunuza elma sirkesi ekleyerek kepek, kaşıntı ve kuruluk gibi çeşitli saç problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz. 

Hazırlanması:

Her duşta durulama suyuna sirke ekleyerek saçınızın rengini doğal bir şekilde açabilirsiniz. Ancak sirke kokusu sizi rahatsız ediyorsa sirke ve su karışımına birkaç damla lavanta esansiyel yağı ekleyebilirsiniz. Bu işlemin düzenli bir şekilde kullanımı ile saçlarınızın yapısı daha yumuşak, daha parlak, kepeksiz, canlı ve güçlü olduğunu gözlerinizle görmeniz mümkündür. Daha da önemlisi saçlarınız artık istediğiniz renge kavuştu.

Papatya Suyu

Evde saç açma işleminin en etkili olan yöntem papatya suyudur. Çok eski zamanlardan bugüne kadar doğal saç açıcı olarak tercih edilen Papatya suyu, saçı besler ve doğal bir parlaklık kazanmasına olanak tanır. 

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı yaş ya da kuru papatya

1/2 su bardağı limon suyu

1 tatlı sertifikası toz değiştirme

1 adet tatlı bal

1 tatlı kaşığı zeytinyağı 

Hazırlanışı:

1 bardak kaynamış suyun içerisine papatya ilave edin ve yaklaşık yarım saat kadar dinlenmesini bekleyin. Ardından diğer malzemeleri de içerisine ekleyerek bir süre daha demini almasını bekleyin. Elde ettikleri bu karışımı bir sprey şişesine boşaltıp kullanarak daha etkili sonuca yönelik hedefler. Saçlarınızı yıkadığınız karışımın iyice saçlarınızı kurutması için bir süre bekletin ve daha sonra saçlarınızı hafif şampuanla yıkayın. İstenilen sonuç için bu yöntem birkaç defa uygulanmalıdır.

Papatya saçınıza istediğiniz şekilde kullandıktan sonra bol güneş alan bir alanda saçınızın güneşte kuruması gerekir. Bu süreçte saçınızı belli aralıklarla taramanızı öneririz. Böylelikle papatya suyu saçınıza etkili bir şekilde yayılacak gibi bütün saça eşit bir şekilde kuruyacak ve renkte eşit olarak açılacaktır.

Papatya önlemlerin saçlara herhangi bir zarar söz konusu değildir. Saç diplerinin beslenmesini sağlayarak daha gür bir yapı katar. Saçlara doğal bir bakım ve parlaklık kazandıran Papatya bakımı iki günde bir saçlarınıza bakın güneşte kurutabilirsiniz. Papatya suyunu  istediğiniz sarılığa gelene kadar kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.