ÜST

YEKTA KOPAN’LA YAZAR SÖYLEŞİLERİ: EVRİM KURAN

Yekta Kopan, HepsiTV Yazar Söyleşileri’nin yeni bölümünde Evrim Kuran’ı ağırlıyor. Yekta Kopan ve konuğu Evrim Kuran, bu bölümde Evrim Kuran’ın Mundi Kitap’tan çıkan “Onlar Göçtü Buradan” isimli yeni kitabını konuşuyorlar. Kitabın alt başlığı ise “Türkiye’nin Yeni Göç Nesli”.

Evrim Kuran, öncelikle göç olgusu üzerine bir araştırma yapma fikrinin ne zaman ve nasıl ortaya çıktığını anlatıyor. Kişisel, kurumsal ve ulusal sebepleri olduğunu söyleyen Kuran, bir kuşak araştırmacısı olduğunu belirtiyor. Son dönemlerde yaptığı araştırmalarda, özellikle son 5-6 senedir, Türkiye’nin genç neslinin yurt dışına gitme, Türkiye dışında eğitimine devam etme ve kariyer yapma eğiliminde olduğunu gözlemlediğinin altını çiziyor.

Evrim Kuran, yine Mundi Kitap’tan çıkan Bir Kuşağı Anlamak isimli ikinci kitabı için yaptığı araştırmalar, bilhassa orta ve yüksek sosyo-ekonomik seviyedeki gençlerde bu motivasyonun çok yükseldiğini gözlemlediğini ve o kitap biter bitmez, “Onlar Göçtü Buradan” isimli yeni kitabının araştırmalarına başladığını belirtiyor. Bu konu ile ilgili detaylı bilgilere ve bu keyifli sohbete yeni bölümü izleyerek ulaşabilirsiniz.