Baharda silkinme zamanı; açık hava festival rehberi

Havaların ısınmasıyla birlikte açık havada keyifli vakit geçirmek için baharda alternatifler çoğalıyor. Kimimiz kendini parklara atarken, kimimiz festivaller ve konserler peşindeyiz. Kışın o kasvetli havasını üzerinizden atmaya hazırsanız, sizlere muhteşem açık hava festivalleri ve konser rehberi hazırladık!

Baharda Alaçatı Ot Festivali ile açık havanın keyfini çıkarın!

Alaçatı’nın dar sokaklarında Ege’nin deniz kokan havasını alacağınız, yerel üreticilerin bölgenin otlarını tanıttığı bu eğlenceli festival tam size göre olabilir. Her yıl Nisan ayında gerçekleştirilen ot festivali bu sene 9-12 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek. Yöresel yiyeceklerin satıldığı stantlarla dolu bu festival birbirinden farklı otlara ev sahipliği yapıyor. Her sene doğadan toplanan otlar ve bu otlarla hazırlanan lezzetlerin satışa sunulduğu çarşılarda kendinizi kaybedeceksiniz. Bu yıl 11’incisi yapılacak olan festivalde ayrıca otlarla ilgili bilimsel paneller, yarışmalar, tadım etkinlikleri ve eğlenceler de yer alıyor. Türkiye’nin her yerinden katılımın olduğu bu festival için çok geç kalmadan otellerde yerinizi ayırtmayı ve seyahat planınızı yapmayı unutmayın!

Baharda en eğlenceli 3 gün! Magic Break

“Bildiğiniz dünyadan 3 günlüğüne uzaklaşın ve sınırsız müzik, dans, eğlence ve yeme içmenin tadına varın” mottosuyla yola çıkan Magic Break bu sene house, techno ve progressive müziğin yerli ve yabancı en başarılı 56 temsilcisiyle 6 farklı sahnede olacak. Festival bu sene 15. yılını kutlayacak olup 18-21 Nisan tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşecek. Üç adet etkinlik oteli seçeneği sunulan Magic Break’de mavi bayraklı plajların ve denizin tadını çıkabilirsiniz. Dilerseniz 21 Nisan’da, bu muhteşem 3 günün ardından, etkinliklerin devam ettiği ”VIP AFTER” seçeneği ile Etkinlik Otel’inde bir gece daha konaklayabilirsiniz.

İstanbul Caz Festivali

 

İstanbul Caz Festivali, 1994 yılından bu yana her yıl temmuz ayında İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenleniyor. İKSV bu sene 27’ncisini gerçekleştireceği bu festivalle, sadece müzikseverler ile sanatçıları buluşturma amacıyla sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda vakıf olarak Türkiyeli sanatçıların çalışmalarını ve yeni üretimlerini destekleyen ve bu alanda yeni nesilleri teşvik eden geniş çerçeveli bir etkinliğe imza atıyor. Baharda, biraz gevşedikten sonra bu festivale gitmek sizin için muhteşem bir seçenek olabilir. Bu sene 27 Haziran-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek İstanbul Caz Festivali, yerli ve yabancı olmak üzere 250’nin üzerinde sanatçıyı konuk ediyor. Festival İstanbul’un 25 farklı mekanında gerçekleştirilecek. Caz müziği seviyorsanız bu mekanlardan biri mutlaka size göre!

Ezhel kasıp kavuruyor!

Son zamanlarda Türkiye’de rap müziğin popülaritesinin artmasıyla, Ezhel çok kısa sürede hayatımıza girdi ve herkesin diline dolan şarkılarla adeta bir fenomen haline geldi. Ankara’da yaşadığı mahalle kültürünü şarkılarına yansıtmasıyla daha da benimsenen Ezhel, Açıkhava performanslarına Haziran ayında başlıyor. İlk olarak İzmir Arena, Ankara Armada AVM Açıkhava ve son olarak da İstanbul Küçükçiftlik Park’da sizlere muhteşem bir rap ziyafeti verecek. Biletler tükenmeden almanın tam zamanı!

Kakava Şenlikleri baharda en keyifli alternatiflerden

baharda

Baharı karşılamaya yönelik özel ritüelleri deneyimlemek, bereketin artması, güzelliklerin paylaşılması arzusunu simgeleyen Kakava Ateşi’nin yakılmasını izlemek istiyorsanız bu şenlik tam size göre. Hıdrellez, Türk dünyasında her sene baharda mayıs ayında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak da adlandırılan hıdrellez günü, Hızır ve İlyas Peygamber’in bir gül ağacının dibinde buluştukları gün olarak kabul edilir. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında hıdrellez şeklini almıştır. Hıdrellez’in, Romanlardaki yansıması Kakava ise Romanlar için bir yıl boyunca sabırsızlıkla beklenen ve büyük hazırlıklar yapılarak kutlanan bir şenliktir. Edirne’de baharın habercisi olarak kabul edilen Hıdrellez ve Kakava Şenlikleri 5-6 Mayıs tarihlerinde genellikle iki ayrı yerde kutlanır. Konserler, yarışmalar ve dans gösterileri Saraçlar Caddesi’nde, diğer etkinlikler ise Kırkpınar Güreşleri’nin de düzenlendiği Sarayiçi’nde gerçekleşir. Haydi! Şimdi arınma ve doğanın uyanışını selamlama zamanı!

Chill Out festival Istanbul 2020

baharda

Chill Out festivali bu sene 15. kez Lounge FM’in rafine müzik seçkisini eşsiz bir atmosferle buluşturuyor. Black Motion, Umami, Silky Raven gibi grupların sahne alacağı bu festival 6-7 Haziran tarihlerinde yaza başlangıç için iyi bir seçenek olabilir. Havaların daha da ısınmasıyla güneşin ve doğanın tadını güneyde çıkarmak isteyenler için 17-18 Temmuz’da Bodrum’da bir festival daha gerçekleşecek. Yüksek standartları ile ayırt edilir ve her biri doğanın kalbinde eşsiz bir deneyim sunan Chillout festivali ile unutulmayacak anılarınıza bir yenisini ekleyin!

Bahardan son çıkış: Dimitri Vegas & Like Mike

baharda

Elektronik müziği seviyorsanız bu yazın en büyük performanslarından biri olmaya aday Dimitri Vegas & Like Mike 26 Haziran’da Küçük Çiftlik Park’ta. Dimitri Thivaios ve Michael Thivaios kardeşler, Tomorrowland’in 2010 yılından beri resident DJ’liğini yapıyorlar. 2011 yılında DJ Mag’in Dünyanın En İyi DJ’leri listesine 79. sıradan giren ikili, 2014 yılından beri ilk ikideki yerini koruyor. The Chainsmokers, Lady Gaga, Gucci Mane ve Hans Zimmer gibi sanatçılarla iş birliği yapan kardeşler İstanbul’da hayranlarına eşsiz bir elektronik müzik ziyafeti vermeye hazırlanıyor. Siz de hemen biletlerinizi alın ve özgürce dans etmenin tadını çıkarın.

Tüm bu festivallere giderken kullanabileceğiniz outdoor malzemelere buradan göz atabilirsiniz. Ayrıca ne giyeceğinize bir türlü karar veremediyseniz festival tarzıyla ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.