Dakikalar içinde uygulayabileceğiniz Feng Shui tüyoları

Feng Shui, Çince “rüzgar” ve “su” anlamına geliyor. Geçmişi çok eskilere dayanan Feng Shui, insanlar ve yaşadıkları çevre arasındaki denge ve uyumu sağlamayı amaçlayan bir Çin öğretisi. Gücünü akışkanlık, denge ve sadelikten alıyor. Bu yüzden ayna, su, ışık, doğal elementler Feng Shui’de sıklıkla kullanılan öğeler.

Feng Shui’ye göre evinizdeki enerji, sizin motivasyon ve sağlığınızı da önemli oranda etkiliyor. Peki, Feng Shui’nin bize vaat ettiği olumlu enerjiyi evimizde yapacağımız  birkaç değişiklikle kolayca nasıl yakalayabiliriz?

Az çoktur (less is more)!

İlk olarak, evinizde hoşunuza gitmeyen ve olmasa da olur dediğiniz ne varsa kurtulun. Dağınık ve kaotik bir ortam gözünüzü yorduğu gibi ruhunuzu da yorar. Bu yüzden istifçi ruhunuzu fazlalıklardan arındırmanın ve gerçek bir bahar temizliği yapmanın tam zamanı. Kullanmadığınız eşyalarınızı toplayıp satarak sosyal sorumluluk projeleri için kullanan dernekleri araştırabilirsiniz.

Ayna ayna söyle bana!

Feng Shui, evinizin girişini aynayla desteklemenizi önerir. Böylece ayna, dışarıdan gelebilecek kötü enerjileri geri yansıtır ve daha ferah bir ortama giriş yapmanızı sağlar. Aynı şekilde mutfağınıza veya oturma odanıza koyacağınız bir ayna, mekanı olduğundan daha aydınlık ve geniş gösterecektir.

Doğaya ve ışığa yer açın!

Bambu, canlı çiçekler, ayna, doğal taş ya da tahtadan yapılan dekorasyon objeleri, cam materyaller, mum, tütsü ve doğru bir aydınlatma evinizin enerjisini yükseltecektir. Salonunuzu yeşil bitkilerle dekore ederseniz kendinizi doğaya daha yakın ve uyumlu hissedersiniz. Eğer mutfak camınız yoksa aynı etkiyi mutfağınıza doğayı çağrıştıran resimler asarak da yapabilirsiniz. Mutfak dolaplarınızın altına yerleştirilecek bir aydınlatma yumuşak bir ışıkla mutfağınıza daha ferah bir hava verecektir.

Köşeli objelerden kaçının!

Feng Shui’ye göre yuvarlak bir masa daha fazla canlılık ve sohbet getirir. Aynı havayı köşeli masayı yuvarlak bir kilimle kombinleyerek de yakalayabilirsiniz.

Arkanızı sağlama alın!

Başka bir deyişle, çalışma masanızı, kanepe ya da koltuğunuzu, sırtınızı duvara gelecek şekilde yerleştirin. Bu, dışarıdan gelecek etkilere karşı hazırlıklı olmanızı ve kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Şimdi arkanıza yaslanın ve rahatlayın!

Feng Shui, yatak odanızda da tercihinizi sadelikten yana kullanmanızı öneriyor. Nevresim takımı düz bir renkte, hatta mümkünse insan tenine yakın renklerden olmalı, keten veya pamuk gibi doğal malzemeleri içermeli. Yatak odanıza asacağınız rahatlatıcı kelimelerin yazılı olduğu nesneler, güne güzel başlamanızı ve güzel bir kapanış yapmanızı sağlayacaktır. Rahatlama ve gevşeme getiren bambu bitkisi veya yuvarlak taşları da yatak odanızda veya banyonuzda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Güneş girmeyen eve doktor girer!

Feng Shui’ye göre enerji akışkandır, olumlu enerjiyi yakalamanız yetmez onun giriş çıkışlarını da sağlamanız gerekir. Bu yüzden evinizi sık sık havalandırın. Geçiş noktalarını mobilyalarla doldurmayın. Evin içerisinde enerji akışını dengelemek için boşluklara izin verin. Hazır havalar da güzelken açın kapıyı pencereyi, bırakın güneş girsin içeriye…