Dev köpekler: Dünyanın en büyük köpek türleri

Kuşlar, kediler, köpekler… Hayvanlar gündelik hayatımızın bir parçası ve çoğunu olağan boyutlarda göremeye alışkınız. Gelin bir de ailelerinin en büyük olanlarına göz atalım: Dev köpekler.

Köpekler dünya genelinde, kedilerle birlikte en çok rastlanılan iki hayvandan biri. Yaklaşın 12 bin senedir bu canlıların insanlara eşlik ettikleri tahmin ediliyor. Köpek familyasında toplamda 400’ün üzerinde ırk bulunmaktadır. Bu sebeple farklı boy, kilo ve kabiliyetlerde onlarca ırktan bahsetmek mümkün. Ancak buna karşın bu ırkların tamamının aynı genetik dizilime sahip, köpek familyasına ait canlılar olduklarını hatırlatmakta fayda var.

dev köpekler

Şehirlerde karşılaştığımız sokak köpekleri de bunlardan farklı değil. Ev hayvanınız yoksa da isterseniz köpekleri kuru mama ile besleyebilirsiniz. Mystic’in az tahıllı yetişkin köpek mamaları bu konuda güzel bir alternatif olabilir. Özellikle böbrek sağlığını koruyan ve içindeki vitamin katkısıyla destek görevinde bulanacak bu mamaya Hepsiburada üzerinden ulaşabilirsiniz.  Bazı köpekler ise boyutlarıyla diğerlerinden ayrılıyor. Başlıca bazı dev köpek türlerini şöyle sıralayabiliriz.

Leonberger

dev köpekler

Erkek cinsinin 75 kilogram ağırlığa ulaşabildiği Leonberger cinsiyle listemize giriş yapıyoruz. Cüsseli vücuduna karşın iyi ilişkiler kurmasıyla bilinen bu canlılar atletik anlamda bir hayli gelişkindirler. Enerjik ve sevgi dolu olmalarıyla öğrenmeye açık olan Leonberger cinsi, dev köpekler için verilebilecek ilk örneklerden bir tanesi.

Danua

dev köpekler

Danualar köpek ailesinin boyutuyla en dikkat çeken üyelerinden bir tanesidir. Erkek cinsinin 85-90 kilogram ağırlığa ulaşabildiği bu dev köpekler, iki ayakları üzerinde durduklarında ortalama bir insanın boyuna rahatlıkla erişebiliyor. Leonberger cinsine benzer olarak Danua cinsi de cana yakınlığı ile tanınıyor. Dost canlısı olmasına karşın bir o kadar da inatçı bir yapıdadırlar.

Kangal

Dev köpekler listesine kangalı almamak olmaz! Anadolu’nun ve hatta dünyanın en ünlü köpek türlerinden biri olan Kangal, yetişkinliğinin zirvesinde maksimum 86 cm boya ulaşabilir. Erkek bir kangal için ise 50-60 kilo arasında değişen ağırlıklar son derece normaldir.

Afrika’dan Amerika’ya kadar birçok farklı kıtada karşımıza çıkan Kangal, Roma döneminde aslan anlamına gelen ‘samson’ ismiyle de çağrılmıştır. Kangalların ne kadar kuvvetli hayvanlar olduğunu anlamak için bu tanıma bakmak yeterli.

İngiliz Mastiff

Bu köpeklerin erkek cinsinin kolaylıkla 100 kilogram ağırlığa ulaşabildiğini görüyoruz. Yine boyutları sebebiyle korkutucu gözükseler de kibar canlılardır. Hareket etmeyi pek sevmeyen İngiliz Mastiff, sahiplerine olan bağlılıkları ve koruyuculukları sebebiyle iyi bir bekçi köpeğidir. Animasyon ve çizgi karakterler arasında sıkça yer bulan bu köpekler, yoğun salya akıtmalarıyla tanınıyorlar. Yine dev köpek cinsleri düşünüldüğünde akla ilk gelen örneklerdendirler.

 

Mastiff ve Danua gibi dev köpekler için çok uygun gözükmese de köpek besleyenler için Mavi Vitrin’in elite kedi köpek yatağı konforlu ve kullanışlı bir seçenek. Nispeten uygun fiyatıyla da emsalleri arasında tercih sebebi olabilir. Ürüne Hepsiburada üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızdan sonra “Hayvanlar için diyet ve egzersiz tavsiyeleri” yazımıza da göz atabilirisiniz.