Dünyanın en ünlü maratonları

Bilinen birçok takım spor branşının yanında tarihin en eski ve bilinir müsabakalarından biri maraton. Organizasyon bazında kimilerinin yüz seneyi aşkın geçmişiyle göz kamaştıran, işte ünlü maratonlar listemiz.

Geçmişten bugüne ünlü maratonlar

Maraton

Maraton ilk kez, tarihin ilk resmi olimpiyat oyunları olarak kayda geçen 1896 Atina Olimpiyat Oyunları’nda karşımıza çıkıyor. Koşucuların 42 bin 195 metrelik parkuru mümkün olan en hızlı şekilde bitirmeleri üzerinden yapılan bu mukavemet koşusu, adını Yunanistan tarihindeki Maraton Savaşı’nda Fidipidis’in yaptığı koşudan alıyor. Maraton disiplini farklı yaş kategorilerinden bireyleri, değişik tarzda kültür ve geleneklere sahip bölgelerdeki özel parkurlarda bir araya getirmesiyle bir spor branşından çok daha fazlası.

maraton

Günümüzde her sene yaklaşık 800 maraton düzenleniyor. Dünya’nın dört bir yanındaki bu organizasyonlara bavulunuzu hazırlayıp katılmanız mümkün. Nuovo’nun 6000 Gold serisi 3’lü seyahat valizleri bu noktada yardımınıza yetişebilir. Farklı boyutlardaki seçenekleri ve dayanıklılığıyla ihtiyacınıza göre birini veya daha birkaçını aynı anda kullanarak bu seyahatlerinizi kolaylıkla organize etmenizi sağlayacaktır.

Maraton organizasyonlar dünya çapında AIMS’e (Association of International Marathons and Distance Races) bağlı olarak yapılıyor. Bununla birlikte dünya çapında üne ve katılıma sahip 6 büyük maraton World Marathon Majors organizasyonu kapsamında her sene büyük ilgiye sahne oluyor. Tokyo, Chicago, Boston, New York, Londra ve Berlin maratonları bu büyük altılıyı oluşturuyor.

Bu çerçevede bizde bazı ünlü maratonları sizler için derledik.

Boston maratonu

Maraton

İlk kez 1897’de koşulan Boston Maratonu, günümüze kadar kesintiye uğramadan her sene düzenlenmiş olmasıyla tarihin en eski yıllık maratonu unvanını elinde bulunduruyor. Organizasyon sırasında yaklaşık 500 bin seyirci çeken Boston Maratonu kültürü ve prestijiyle en ünlü maratonlar arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Boston, şehirde bulunan üniversiteleri ve entelektüel dokusuyla da ilgi çeken bir şehir. Farklı mevsimlerde de ziyarete uygun bu şehir için Hepsifly üzerinden bilet alarak gezebilirsiniz.

Londra maratonu

Londra Maratonu ilk olarak 1981’de düzenlendi. Organizasyon yüksek katılımcı sayısıyla emsallerinden ayrılıyor. Maratona her sene yaklaşık 39 bin sporcu katılıyor ve yarışı tamamlıyor. Ünlü maratonlar arasında yer alan Londra Maratonu’nda 2017’deki yarış, kayıtlara göre 196 ülkede yayınlanmış ve yalnızca Britanya’da 4-5 milyon izleyiciye ulaşmıştı. Eğer ekran başından takip etmenin yeterli olmayacağını düşünenlerdenseniz, bu özel atmosferi tecrübe etmek için Londra uçak biletlerine Hepsifly üzerinden göz atabilirsiniz.

Berlin maratonu

Avrupa’da düzenlenen bir diğer ünlü maratona Almanya’nın başkenti Berlin ev sahipliği yapıyor. Berlin Maratonu son senelerde erkekler kategorisinde önemli derecelere sahip olmasıyla anılıyor. Zira tarihin en üç derecesine ev sahipliği yapma şansına erişti. Kenyalı atlet Eliud Kipchoge, 2018’de katıldığı yarışı 2:01.39’lik derecesiyle kazanmış ve 2014’te Dennis Kipruto Kimetto’nin yine Berlin’de elde ettiği rekoru kırmayı başarmıştı.

Eğer sizde koşmayı seven biriyseniz Adidas Unisex Koşu Ayakkabısı tam size göre olabilir. Ek olarak sizin için hazırladığımız “Seyahat çantası hazırlama tüyoları” yazımıza da göz atabilirsiniz.