Güvenli Internet Kullanımı İçin Neler Yapılmalı?

Bilgisayarlar ve cep telefonlarında sürekli olarak kullanılan İnternet, hayata kazandırdığı kolaylıklar yanında pek çok güvenlik riski de içeriyor. Doğru ve güvenli olarak kullanılmadığı takdirde İnternet, kullanıcısına hem maddi hem de manevi anlamda zararlar verebiliyor. İletişimde çağımızın en önemli buluşları arasında yer alan İnternet’i, alınacak basit önlemler sayesinde güvenli bir şekilde kullanmak mümkün hâle geliyor.

Virüslerden ve diğer zararlı yazılımlardan korunmanın tek yolu, bilgisayarınıza güncel bir antivirüs programı kurmaktan geçiyor.

Antivirüs Programı Kullanmak

Antivirüs programı kullanmak, güvenli İnternet kullanımı konusunda sayılacak maddelerin başında geliyor. Virüs yazılımları, bir bilgisayarı ele geçirmek veya bilgisayara zarar vermek için kullanılan zararlı yazılımlar olarak tanımlanıyor. Virüsler, İnternet üzerinde gezilen sayfalar, içeriği bilinmeyen bağlantılar, kaynağı bilinmeyen e-postalar, bilinmeyen yerlerden alınan ve güvenliğinden emin olunamayan harici diskler gibi sayısız şekilde bulaşabiliyor. Antivirüs programları, bilgisayarlarınızı her türlü virüs tehdidi ve zararlı içerikten korumayı sağlıyor. Antivirüs programı seçerken, mutlaka yetkinliği ve başarısı kanıtlanmış, dünyaca kabul görmüş yazılımları tercih etmek, önem taşıyor. Lisanslı bir yazılım edinmek ve zamanı geldiğinde yazılım güncellemelerini yapmak gerekiyor.

Kişisel Bilgi Güvenliğini Sağlamak

Kişisel bilgilerin, bilgisayar ve İnternet kullanırken titizlikle korunması gerekiyor. Üyelik isteyen sitelere giriş esnasında dikkatli olmak; üyelik için gerekli olmayan bilgileri isteyen sitelere dikkatli yaklaşmak gerekiyor. Sosyal ağlar, sohbet siteleri veya diğer sosyal mecralar gibi herkesin görebileceği ortamlarda kişisel bilgi paylaşmak, kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bilgisayar üzerinde kişisel bilgilerinizi saklamak da tehlike içeriyor. Eğer bilgisayar üzerinde bu tür bilgilerin saklanması gerekiyorsa mutlaka doğru mantıkla isimlendirilmiş ve doğru olarak şifrelenmiş dosyalar hâlinde saklamak, güvenlik açısından büyük fayda sağlıyor.

Bağlantı Cihazlarının Güvenliğini Sağlamak

İnternet’e bağlantı yapılacak modem cihazlarının da mutlak surette güvenli bir kullanım sunan, tüm dünyada kabul görmüş modemler arasından seçilmesi gerekiyor. Bu cihazların, kullanıcılarına sunduğu güvenlik duvarı, bağlantı kısıtlamaları gibi güvenlik önlemlerinin aktif hâle getirilmesi de ekstra güvenlik sağlıyor. Şifrelerinin belirli aralıklarla değiştirilmesi ve sadece kullanıldığı zamanlarda açık tutulması, cihazların daha güvenli olmasına katkı sağlıyor.

Doğru Uzunlukta ve Karmaşık Şifreler Kullanmak

Bilgisayarlarımızı ve mobil cihazlarımızı açarken veya İnternet ortamında farklı sebeplerle kullandığımız tüm şifreler, güvenliğimizin bel kemiğini oluşturuyor. Bu şifrelerin doğru bir şekilde oluşturulması ve ideal zaman dilimleri içerisinde yenilenmeleri, önem arz ediyor. Şifrelerin, kesinlikle çok kısa ve çabuk bulunabilir sayı veya harf dizileri şeklinde olmaması gerekiyor. Belli bir uzunlukta karakter içeren; isim, yaş, doğum tarihi gibi kombinasyonlar içermeyen; küçük harf, büyük harf, sayı ve özel karakterleri kompleks bir yapıda içeren şifreler, şifre kırma işlemini zorlaştırıyor.

Bilgisayarın işletim sistemi yazılımlarının her zaman güncel olarak kullanılması, güvenlik adına büyük önem taşıyor.

Güncel Yazılım Kullanmak

Güvenli kullanım için çok önemli olan maddelerin bir diğeri de güncel yazılım kullanmak oluyor.  İşletim sistemi yazılımları kadar güvenlik yazılımları da bu kapsamda değerlendirilerek, güncellikleri kesinlikle korunması gereken yazılımlar oluyor. Bu tür yazılımların güncelleme fonksiyonlarını otomatik mod olarak ayarlayarak, piyasaya sürülen her güncellemeden anında yararlanmak mümkün hâle geliyor. Bilhassa virüs yazılımlarında yeni çıkan tehditler için antivirüs firması tarafından oluşturulan güncellemenin derhal yüklenmesi, tehditten korunmayı sağlıyor. Virüslerin, son derece hızlı bir şekilde yayıldıklarını göz ardı etmemek ve güncellemeyi ihmal etmekten kaçınmak gerekiyor.

E-posta Güvenliğini Sağlamak

Gerek çalışma hayatı gerekse özel hayat için her gün onlarca; hatta yüzlerce e-posta alınabiliyor. E-posta, virüslerin ve zararlı yazılımların sisteme sızabilecekleri en önemli vasıtalardan bir olarak biliniyor. Virüs içeren e-postalar, antivirüs yazılımları ile büyük ölçüde engellenebiliyor olsa da yeni tehdit ihtimallerine karşı her zaman uyanık olunması gerekiyor. Bilinmeyen yerlerden gelen veya spam mail’ler, kesinlikle dikkat edilmesi gerekenlerin başında geliyor. Bu tür mail’lerin içerdikleri linklere, virüs bulaşmasına sebep olabileceği için kesinlikle tıklanmaması gerekiyor. Benzer şekilde şüpheli e-postalara eklenmiş dosyalar da bilinçsizce açıldıklarında bilgisayarınızda arka kapılar açarak, sisteminizin tamamen ele geçirilmesine sebep olabiliyor. Hatta, bu türden şüpheli mail’leri hiç açmadan silmek, en doğru seçenek olarak duruyor.

İndirme Güvenliğini Sağlamak

Film, müzik, resim dosyaları ile iş ve araştırma için indirilen diğer dosyalar da tehlikeli olabilecek içerik grubuna giriyor. Bu tür dosyaların indirilme işleminin de son derece dikkatli yapılması gerekiyor. Bilinmeyen kaynaklarda bulunan dosyalar, tehlikeli olabiliyor; bu sebeple güvenli, herkes tarafından kullanılan ve mümkünse kurumsal sayfalardaki dosyaları tercih etmek gerekiyor. Bilgisayarlar arası dosya paylaşımı yapan P2P yazılımları ile dosya indirmek de âdeta tehlikeye davetiye çıkarmak oluyor. Kaynağı tam olarak bilinmeyen bilgisayarlardan indirilen bu dosyalar, bilgisayarınızın ele geçirilmesine; kişisel bilgilerinizin çalınmasına ve bilgisayarınızın çökmesine sebep olabiliyor.

Güvenlik duvarı, bilgisayarları İnternet tabanlı tehlike ve tehditlere karşı koruyan, son derece önemli bir yazılım olarak hizmet veriyor.

Güvenlik Duvarı Kullanmak

Kaynak: VideoBlocks

İnternet’e çıkış yapılan her bilgisayarın güvenlik duvarının mutlaka açık tutulması gerekiyor. Bu yapı, İnternet üzerinden gelen verilerin belirli filtrelerden geçirilerek bilgisayara gönderilmesi görevini yerine getiriyor. Bu itibarla güvenlik duvarı, güvenlik anlamında olmazsa olmazlar arasındaki yerini alıyor.

Finansal İşlem Güvenliğini Sağlamak

İnternet bankacılığı ve diğer online finansal işlemler, son zamanların en çok gelişme kaydedilen alanlarından biri olarak dikkat çekiyor. İşin içinde para olduğu için güvenlik, bu alanda çok daha fazla önem arz ediyor. İnternet bankacılığı için kullanılan banka sitelerine girerken mutlaka güvenlik ibaresi olan link’lerin kullanılması öneriliyor. Gerekiyorsa bankaların müşterilerine sundukları şifre araçlarını kullanmak ve şifrelerin sık aralıklarla güncellenmesi de ayrıca önemli güvenlik işlemleri olarak dikkat çekiyor. Bankacılık işlemlerinin güvenli bağlantılar kullanılarak yapılması gerekiyor. Çok kişinin aynı anda bağlandığı kütüphane, kafe, alışveriş merkezi gibi ortak kullanım alanları, bu tür işlemler için tehlike arz edebiliyor.