Katlanır bisiklet: Şehirde yeni moda

Şehir hayatının vazgeçilmezi olan bisikletler artık katlanır bisiklet olarak her ortama uyum sağlamayı başarıyor.

Bisiklet kullanmak hem sağlıklı hem eğlenceli. Şehir hayatı içerisindeki hayatımızı kolaylaştıran yanları da başka bir artı. Fakat bisiklet ailesi içerisinde öyle bir model var ki neredeyse aradığınız herşeyi bir arada sunuyor; katlanır bisiklet.

Özellikle son birkaç yılda kullanım oranı gittikçe artan katlanır bisikletler, sıradan bir bisiklete kıyasla arabaya, otobüse, asansöre ve daha birçok sınırlı hacme sahip alana kolayca sığabiliyor. Tercih sebebi olmalarının da altında yatan neden aslında bu. Fakat tercih konusunda biraz da olsa özen gerektiriyorlar.

Önemli soru; katlanır bisiklet size uygun mu?

Katlanır bisikletler birçok özelliği bir arada sunuyor dedik, evet; fakat bir bisikletten beklentinizin ne olduğuna bağlı olarak belki de katlanır bisikletler sizin için yeterli olmayabilir. Örneğin amacınız bisikletle uzun rotalar izlemekse veya bisiklet konusunu ulaşım ve eğlence gibi konulardan ziyade önemli bir hobi olarak görüyorsanız katlanır modeller sizin için uygun değil.

Katlanır olmanın avantajını farklı özelliklerinden feragat ederek sunan bu modellerin amacı aslında daha çok kolay ulaşım sağlamak ve istediğiniz zaman bisikletinizi yanınızda taşıyabilmek. Küçük ebatlı tekerleri ve gövdeleri bu konudaki en büyük kozları olsa da uzun yol yapabilmek için ihtiyaç duyulan ve özenle hazırlanmış yol bisikletlerine kıyasla çok daha ağır ve zor kullanılıyorlar.

Ağır ve zor dediysek sizi korkutmasın; buradaki asıl konu yol bisikletlerinin olması gerekenden çok daha hafif ve kolay olmaları ki onlarca kilometre yapmanın sırrı da tam olarak burada yatıyor. Mesela Kron’un katlanır bisiklet modeli Kron FD2100, 20 inç jantlarına rağmen sadece 13.8 kilogram ağırlığa sahip. 21 vitese sahip bu katlanır model alüminyum gövdeye sahip. Buna karşılık ortalama bir yol bisikletinin ağırlığı ise 10 kilogram civarında.

Tabi sadece ağırlık değil jant boyutu da bu konuda önemli bir etken. Yine amacınız uzun kilometreler yapmak ve yüksek süratlere ulaşmaksa 28 inç jantlara sahip bir yol bisikleti işinizi oldukça kolaylaştırırken herhangi bir katlanır bisiklet modeli ortalama 20-21 inçlik jant boyutuyla size aynı performansı sunamayacaktır. Fakat siz katlanır bisikletinizi asansöre koyup evinize çıkarırken, yol bisikleti kullanan komşunuzu merdivenlerden bisiklet çıkarmaya çalışırken izleyebilirsiniz.

Hangi katlanır bisiklet?

katlanır bisiklet

Farklı üreticilerin tezgahından çıkan onlarca farklı model mevcut. Tek bir üreticinin bile birden çok katlanır bisiklet ürettiğini düşünürseniz karar aşamasında detaylı bir araştırma yapmak ve size uygun bisikleti bulmak son derece önemli.

Katlanır bisikletlerin temel amacının hayatınızı kolaylaştırmak olduğunu biliyoruz. O halde tercih aşamasında ilk dikkat edilmesi gereken konu kullanım kolaylığı olmalı. Kullanıcı dostu olarak tasarlanan bu bisikletleri tercih ederken; en kolay ve hızlı şekilde katlanan, daha hafif, size uygun fren ve vites tertibatına sahip modelleri aramalısınız.

Günlük kullanım rutininiz 8-10 kilometreyi geçmiyorsa ve farklı değişkenlere sahip yoğun trafik içerisinde ve yokuşlarda kullanım yapmıyorsanız giriş seviyesindeki katlanır bisiklet modellerinin birçoğu kolaylıkla işinizi görecektir. Fakat işin içine yoğun trafik, sık fren yapma ihtiyacı ve dik yokuşlar giriyorsa daha büyük tekerli, disk frenli ve daha çok vites seçeneğine sahip modelleri incelemelisiniz.

Bu konudaki en ince özellik yine lastik boyutu. Çoğunlukla daha küçük jant ve lastik ölçülerine sahip katlanır modeller, size daha hızlı ivmelenme imkanı sunar. Fakat aynı modellerin son sürati daha düşük, çukur ve kasis gibi yol bozukluklarından etkilenme şansı daha yüksektir. Fakat bu durumu göz önünde bulundurarak daha büyük jant ve lastik ebatına sahip modeller tercih ettiğinizde de katlanır bisikletin boyut avantajından feragat etmiş olursunuz.

Optimum dengeyi yakalamak adına Carraro Flexi gibi jant boyutu 20 inç olsa da 21 vites özelliğiyle bunu telafi eden, daha iyi fren performansı için mekanik disk fren özelliğine sahip modelleri inceleyebilirsiniz.

Ekipmansız olmaz

İster yol bisikleti ister dağ bisikleti ister katlanır bisiklet olsun, ekipmansız sürüş yapmak ciddi zararlar almanıza neden olabilir. ‘Zaten çok yavaş gidiyorum’ veya ‘bana bişey olmaz’ diyerek ekipmansız yola çıkarsanız, geri dönüşü olmayacak yaralanmalara maruz kalabilirsiniz.

Bu konudaki öncelik tabi ki kask. Bisiklete kasksız binmekle, motosiklete kasksız binmek arasında hiçbir fark yok. Bu nedenle bisiklet satın alırken hatta mümkünse satın almadan önce kask gibi önemli güvenlik ekipmanlarını ve işinize yarayacak diğer ekipmanları satın almış olmalısınız.

katlanır bisiklet

Kask konusunda tercih yapmakta zorlanıyorsanız Sedona gibi bisiklet konusunda tecrübeli markaların ürettiği ürünlere güvenebilirsiniz. Örneğin MV39 modeli hem aradığınız korumayı hemde istediğiniz estetik görüntüyü size sunabilir. Üstelik rüzgar kesici vizör ve ayarlanabilir kayış özelliği ile sürüş konforunu artırır.

Daha konforlu bir sele için sele kılıfları, bisikletinizi korumak için kilitler, akşam sürüşlerinde fark edilmek için ön ve arka aydınlatmalar, lastik havalarını her zaman doğru ayarda tutabilmek için küçük bir el pompası, olası bir arıza durumuna küçük çaplı müdahaleler yapabilmek için ufak bir alet çantası, eldivenler, dizlikler, dirsek korumaları, gözlükler, daha rahat sürüşler için bisiklet kıyafetleri ve daha fazlası bisikletlerin olmazsa olmaz ekipman listesi arasında yer alıyor. Eğer bir bisiklet almaya kararlıysanız bu ekipmanların çoğuna da sahip olmalısınız.

Hepsini tek tek aramak ve satın almakla zaman kaybetmek istemeyenler için Hepsiburada.com’un ‘bisikletler’ kategorisi, altında listelenen yüzlerce ürünle yardımınıza koşabilir. Eğer bisikletle yola çıkmaya hazırsanız İstanbul’un en iyi rotaları ile ilgili yazımız da ilginizi çekebilir.