Sporcu takviyesi: Protein tozu ve diğer takviyeler

Düzenli antrenman yapanların hayatında önemli bir yer tutan sporcu takviyesi, vücudun sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı oluyor. 

Son bir yılın büyük bir zamanını evde geçirdik. Bu da sağlıklı bir vücuda sahip olmak için düzenli spor yapmanın önemini bir kat daha artırdı. Ancak tek başına spor, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için yeterli gelmiyor. Beslenme ve yaşam düzeni de sağlığımızı etkileyen önemli etkenlerden.

Sporla birlikte yeterli mineral, vitamin ve takviye alımı sağlayan sporcu takviyesi gıdaları, her geçen gün daha fazla insan tarafından kullanılıyor. Hal böyleyken bu takviyeler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak şart oldu.

Protein tozu 

sporcu takviyesi

Hücrenin gelişmesi ve büyümesini sağlayan protein, düzenli spor yapanlar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Sporcular her ne kadar beslenme yoluyla protein alımı sağlasa da gerekli durumlarda protein tozlarıyla da bu alımı desteklemektedir.

Zaman zaman vücudun kendini çabuk toparlaması için tıbbı olarak da kullanılabilen protein tozu, yüksek protein içeren besinlerden kimyasal olarak sentezlenerek üretiliyor. İnsanlar, farklı protein tozu çeşitlerinden ihtiyaçları doğrultusunda seçim yapıyor. 

sporcu takviyesi

Genellikle ağır antrenman yapan kişiler tarafından kullanılan sporcu takviyesi ürünlerinden olan protein tozu, makul seviyelerde alındığında vücut gelişimine bir hayli katkı sağlıyor.

Protein tozu tercihinde hangi amaç için kullanılacağı ve ne miktarda alınacağı kişinin sağlığı için oldukça önemli. Örneğin yüksek oranda BCAA içeren çikolata aromalı Powertech Whey Protein Isolate, düşük karbonhidrat ağırlıklı beslenen kişiler için oldukça ideal. 

Amino asit

Proteinlerin yapı taşı olan amino asitler, sporcuların en çok ihtiyaç duyduğu takviyelerin başında gelmektedir. Protein tozunda olduğu gibi genellikle vücut geliştirmeyle uğraşan ya da kas artışı için spor yapan kişiler tarafından kullanılan amino asitler, normal şartlarda protein sindirildikten sonra ortaya çıkmaktadır.

Ancak sporcu takviyesi olarak kullanılan ürünler, direkt olarak amino asit haldedir. Bu sebeple sindirilme ihtiyacı duymadan kemik ve kaslarda kullanılmaktadır. 

sporcu takviyesi

Son yıllarda sporcuların en sık kullandığı amino asit ürünlerinden biri olan Hardline Nutrition ARG 1250, tablet olarak üretildiğinden kolayca tüketilebiliyor. ARG 1250 ile evde ya da salonda spor yaparken ihtiyaç duyacağınız tüm desteği alabilirsiniz. 

Karbonhidrat tozu 

Karbonhidrat tozu ya da diğer adıyla “gainer”, kilo almaya çalışan kişiler tarafından kullanılan sporcu takviyesi ürünlerindendir. Olması gereken kilodan daha az ağırlığa sahip sporcular, karbonhidrat tozlarıyla hedeflerine ulaşmaya çalışmaktadır.

Bununla birlikte büyük bir enerji kaynağı olan karbonhidrat tozları; kişinin glikoz, insülin ve kan şekerini de dengeler. Günün hemen her saatinde rahatlıkla kullanılabilen bu tozlar, kilo alımına destek olmasının yanı sıra kas kaybının da önüne geçmektedir. 

Siz de sporla birlikte kilo almak ve kas kaybına engel olmak istiyorsanız Hendrix Nutrition Mass Gainer Karbonhidrat tozunu tercih edebilirsiniz. Hem erkek hem de kadınların kullanımına uygun olan üründen ne kadar tüketeceğinize ise kilonuza, yaşınıza ve yaptığınız fiziksel aktivitelere göre karar verebilirsiniz.

Vücut geliştirme hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için; “Vücut Geliştirme Nedir? Detaylar, Farklar, Yarışmalar…” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.