Tatil planlarının en yeşili: Karadeniz kamp rotaları

Çevrenizde mutlaka bir kamp tutkunu vardır. Her fırsatta çadırını alıp şehirden kaçan bu insanların inanın bir bildikleri var. Aslına bakarsanız kamp tutkusu, insanın özüne dönme çabasıdır.

Doğanın bir parçası olan insan, her ne kadar şehrin konforundan vazgeçmiş gibi görünse de her fırsatta doğayla iç içe olmak ister. Çadırını kurup ateşin başında oturan insan ve doğa arasında artık hiçbir engel yoktur. Kamp demek insanın evine dönmesi demektir.

karadeniz

Bizim kültürümüzde doğanın yeri hep bir başka olmuştur. Kültürel olarak genlerimize işlemiş olan yaylacılık, yörüklük, hayvanlarla iç içe olma bizim kamp hayatına olan yatkınlığımızı açıklıyor. Hele de memleketimizde Karadeniz gibi bir gerçek varken; kamp yapmamak kulağa hiç mantıklı gelmiyor.

Karadeniz kamp rotaları belki de dünyanın en iyi kamp alanlarından oluşuyor. Karadeniz’in o eşsiz manzarası, doğanın her halinin, her renginin ayaklarınızın altına serilmesi… İnanın Karadeniz kamp rotaları ile cenneti birbirine karıştırmak işten bile değil. Türkiye’nin tartışmasız en yeşil rotası olan Karadeniz kamp rotaları listemize şöylece bir göz atmanız bile içinizi açmaya yetecek.

Kümbet Yaylası/Giresun

karadeniz

Denizden 1640 rakım yüksekte nefes kesen Kümbet Yaylası’nda kamp yapmak, aşırı oksijen yüklemesi nedeniyle başınızı döndürecek. Karadeniz’in insanı da dalgası da sert olur derler ya, Kumbet Yaylası’nın havası da sert. Yaz ayında bile gündüz ve gece ısı farkı nedeniyle sizi biraz üşütecek bir havası var bu yaylanın. Üşümeden Karadeniz’in tadını çıkarmak isterseniz hazırlıklı olmanızda fayda var.

Karadeniz kamp rotaları sizi üşütmesin diye yanınızda sağlam bir uyku tulumu mutlaka olmalı. Husky Espace Uyku Tulumu sizi -6 dereceye kadar soğuk havalarda bilece sıcacık tutabilir.

Gito Yaylası/Rize

karadeniz

Karadeniz’in Karadeniz olduğu Rize, birçok yaylasıyla kamp severleri bekliyor. Engebeli ve zor ulaşımına rağmen birçok kamp alanı seçeneğine sahip Rize için dikkatli bir seyahat planı yapmak oldukça önemli. Karadeniz’in ani değişen havası sizi yarı yolda bırakabilir. Sis çökmeden yayladaki kamp alanına varmanız için dakikası dakikasına plan yapmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Kamp yerine vardığınızda ayaklarınız altına serilen bulutları görecek ve yolda girdiğiniz zahmeti bir anda unutacaksınız.

Karagöl Tabiat Parkı/Artvin

karadeniz

Sadece doğasıyla değil, Kafkas ve Gürcü kültürünün iç içe geçtiği atmosferiyle de Artvin bir başka. Bu kültürel karışımın samimiyetini kampla birleştirdiğinizde unutulmaz bir deneyim sizi bekliyor. Şehir merkezine 60 km uzaklıkta olan Karagöl’ün dağlarla çevrili doğası ve dingin suyu sizi de sakinleştirecek.

Ulugöl/Ordu

Göl kenarında kamp yapmanın tadı bir başkadır. Şehir merkezine 74 km uzaklıkta olan Ulugöl, keşfedilmeyi bekleyen gizli güzellikleriyle doğa severler için vazgeçilmez bir yer. İsterseniz çadırınızı alın kamp kurun, isterseniz de Gölköy Belediyesi’nin işlettiği bungalovlarda kalın tercih sizin. Ordu uçuşlarına bir göz atıp size en uygun planlamayı yapın ve doğanın kollarına bırakın kendinizi.

Kamp meraklıları iyi bir çadırın kamp için ne kadar önemli olduğunu bilirler. Sizde kamp için bir çadır arıyorsanız Upland Crew sizin için uygun olabilir. İlk kez kamp macerasına atılacaksanız da gerekli ekipmanlar için “Kampçının Malzeme Listesi” başlıklı yazımıza mutlaka göz atın.