Trambolin ile Yapılabilecek Egzersizler

Spor salonunda veya evinizde klasik egzersiz programlarından sıkıldaysanız; antrenmanlarınızı trambolinle bir araya getirip daha hareketli ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. Sıçramaya ve esnemeye yönelik birçok hareketi yapabileceğiniz trambolin, vücudunuza pek çok yönden olumlu etki eder ve performansınızı üst seviyeye taşır. Çoğunlukla çocukların eğlencesine yönelik oyun alanlarının bir parçası gibi görünen trambolin, aslında fitness yöntemlerinin de etkili türlerinden biridir. Trambolin sayesinde aynı anda denge kabiliyeti, esneklik, vücut koordinasyonu ve kas yapısı geliştirilebilir.

“Tramboline başlamadan önce bazı detaylara dikkat etmek, alacağınız verimi yükseltmede önemlidir.”

Dikkat edilmesi gerekenler ve vücuda faydaları 

Trambolin üzerindeki tüm hareketlerin öncelikle denge sağlanabilmesi amacıyla 1-2 dakikayı aşmaması gerekir. Denge problemi yaşanmadıkça hareketler geliştirilir ve trambolinde daha etkili hareketlere geçiş sağlanır. Sadece öğrenme veya alışma aşamasında değil; her antrenman öncesinde aynı düzenin korunması vücuda faydalı olur. Kendinizi ne kadar geliştirmiş olsanız da; kısa süreyle başlayacağınız setler aynı zamanda ısınmanızı ve sakatlıklardan korunmanızı da sağlar. İşte trambolin dünyasına girmeden önce bilmeniz gerekenler…

  • Tüm sporlarda ısınmanın ne kadar önemli olduğu düşünülürse trambolin egzersizlerine de vücudunuzu ısıtarak başlamalısınız.
  • Sporun ve egzersizin olmazsa olmazlarından biri de plan sahibi olmaktır. Belirli bir antrenman düzenine sahip olduğunuzda vücudunuz tüm olumlu etkilerden en üst düzeyde faydalanır ve daha kısa sürede gelişir.
  • Bir plana uymak aynı zamanda istikrar ve motivasyon da sağlayıp spor yapma alışkanlığı kazandırır.
  • Trambolin, hiç durmaksızın seri hareketlerle yapıldığı içi karın, bacak, kalça, kol ve basen bölgesindeki yağları azaltır. Kalori yakımı da birçok egzersize göre daha fazla olduğundan zayıflamaya yardımcı olur.
  • Yoğun terleme nedeniyle toksinlerden kurtulmada da etkilidir ancak bu noktada sıvı dengesini korumak önemlidir. Kaybedilen sıvının yerine konması için hareketler arasında az miktarlarda su almak gerekir.
  • Tüm bu etkilerin ortak etkisi ise vücudu sıkılaştırmaktır.
  • Kas sağlınızın daha iyi duruma gelmesinin yanında yüksek kalp ritmi eşliğinde yapacağınız egzersizler, kalbinizin de güçlü ve sağlıklı hale gelmesini sağlar.
  • Trambolin egzersizlerinde sıçrama hareketini yapar yapmaz kol ve bacak egzersizlerini uygulamanız gerektiği için beyninizle vücudunuz arasındaki koordinasyon da üst seviyeye çıkar.
  • Denge kabiliyetiniz, esnek zemine rağmen daha iyi hale geleceği için günlük hayatınızda da ani hareketlerde daha iyi denge kurmayı başarırsınız.

“Spor salonundaki birçok egzersizi tramboline taşıyarak daha verimli hale getirin.”

Trambolin egzersizleri nelerdir? 

Trambolin üzerinde yapacağınız hareketler oldukça çeşitlidir. Temelde fitness veya esneme egzersizleri sırasında yaptıklarınızı trambolinde sıçrayarak havada yapmaya çalışırsınız. İlk denemelerde alışmak zor olacağı için egzersizlere başlamadan önce trambolin üzerinde hafif sıçramalarla başlayıp daha da yükselmeyi deneyebilirsiniz. Trambolin üzerinde denge kurduktan sonra sıra kol ve bacak hareketlerini bir araya getirmeye gelir. Trambolindeki en temel hareketlerden biri koşma/yürüme hareketidir. Hafifçe sıçradıktan sonra dizinizi koşarken yaptığınız gibi karnınıza doğru çekip tekrar iki ayağınız üzerine düşerek koşma hareketini yapabilirsiniz.

Kaynak: trampolineguide

Fitness programlarında “jumping jack” olarak bilinen hareketi trambolin üzerinde yapmak, vücuttaki etkilerini daha da artırır. Hafif sıçrama hareketinden biraz daha yükseğe sıçradıktan sonra bacakları ve kolları iki yana açıp tramboline inişte vücudunuzu tekrar dik duruma getirerek yapacağınız hareket, kas ve dolaşım sistemlerine büyük fayda sağlar. Vücut, aynı zamanda önemli boyutta esneyeceği için düz zeminde yapılan “jumping racks” hareketinden çok daha etkilidir. Bu sayede eklemleriniz de daha güçlü hale gelir, karın ve kalça kaslarınız maksimum seviyede çalışır. Sıklıkla yapmanız gereken bir diğer hareket de yükseğe sıçrayıp kollarınızı da havaya kaldırarak mümkün olduğunca esnemektir. İlk denemelerde biraz zorlayıcı olsa da vücudunuzun esnekliğini en üst düzeye taşımak için bu harekete her trambolin antrenmanınızda yer vermelisiniz.

Spor salonlarında twist aletinin üzerindeki ya da evinizde omuzlarınızda bir sopa tutarak yaptığınız twist hareketini tramboline de taşıyabilirsiniz. Trambolin üzerindeki twist hareketiyle kollarınızı ensenize doğru birleştirip bacaklarınız sabit kalacak şekilde bacaklarınızı bir yöne, üst bedeninizi diğer yöne çevirebilirsiniz. Belinizi normal twiste göre çok daha iyi çalıştıracak bu hareket, aynı zamanda trambolin üzerinde olacağınız için beyninizi dengeye odaklanmak zorunda bırakır. Böylece zor şartlar altında en iyi şekilde denge sağlamayı öğrenirsiniz. Trambolindeki en popüler hareketlerden biri de sıçrayıp bacakları iki yana açmak, kolları ise bacak aranıza doğru düz şekilde uzatmaktır. Kalça, bacak, kol, göğüs ve omuz kasları bir arada çalışır tek harekette birkaç hareketle aynı etkiyi sağlarsınız. Trambolinde yapabileceğiniz bir diğer egzersiz grubu da esneme/stretching ve yoga hareketleridir. Trambolinlerin kenarına bağlanan destek çubukları ile tüm hareketleri bir arada yapmanız mümkün. Esneme ve yoga hareketleri, düz zeminden farklı olarak vücudun dengeye daha fazla odaklanmasını sağlayacağı için performansla beraber denge kabiliyeti de yükselir. Trambolin, en yoğun kalori yakma yöntemlerinden biri olduğu için 10 dakikalıp bir antrenman setinde 500 kalori yakmak mümkündür.

130 ve 150 cm çapındaki trambolinler, en rahat çalışma şartlarını sunan modellerdir. 130 cm altındakiler ise ileri seviyedeki sporcular için önerilir. Trambolinle uzun bir antrenman sürecinden geçtikten sonra çapı daha küçük olan modelleri tercih edip daha zorlu ama daha etkili hareketlere geçebilirsiniz. Buradan ulaşabileceğiniz Hepsiburada’nın Trambolinler kategorisi, hareketli ve eğlence dozu yüksek egzersizlere başlamanız için ihtiyacınız olan her şeyi size sunuyor. Trambolinin eğlenceli dünyasına kendinizi kaptırmak ve vücudunuza sağlıklı bir dokunuş yapmak için motivasyonunuzu toplayıp harekete geçmenin tam zamanı!