Tüm detaylarıyla dört mevsim otomobil lastikleri

Yaşamın her alanını etkileyen teknolojik gelişmelerden otomobil lastikleri de payını alıyor. İlk dönemlerinde tereddütle yaklaşılan dört mevsim otomobil lastikleri ulaştıkları son noktada artık hem yazlık hem kışlık lastiklerin görevini layıkıyla üstleniyor. 

Otomobil lastiği üreticilerinin ciddi boyutta Ar-Ge çalışmalarına konu olan dört mevsim uyumlu modeller, temelde her türlü hava sıcaklığında çalışmak için tasarlanıyor. Yaz lastiklerinin ve kış lastiklerinin görevini ortak bir potada eriten ve en kolay tanımıyla her şartta istenen lastik performansını sunan bu modeller, sürekli lastik değiştirmekten sıkılanların imdadına yetişiyor.

Dört mevsim otomobil lastiği nedir?

Otomobil lastikleri yapıları gereği içerisinde bol miktarda kauçuk, çelik teller ve zemin kısmında kanallar bulundurur. Bir otomobil lastiğini ortaya çıkaran tüm bu detaylar aslında söz konusu lastiğin ne için kullanılacağını da belirler. 

Örneğin Formula 1 gibi yüksek performanslı yarış serilerinde kullanılan lastikleri bir düşünün; üzerlerinde hiçbir kanal bulunmayan bu lastikler zeminle maksimum oranda temas eder. Lastiği meydana getiren kauçuk ise yüksek ısıya karşı dayanacak şekilde imal edilir. Bu durum beraberinde maksimum performansı getirir. 

Zıt yönde ise kışlık lastiklerin üzerinde bulunan bolca kanal ve desene bir göz atın. Bu durum ise yolda bulunan sıvıların kolayca tahliye edilmesi için elzemdir. Bu tür lastikler de yine performans odaklı lastiklerin tam aksine düşük sıcaklıklarda çalışmak için tasarlanır. 

Peki bunların dört mevsim otomobil lastikleri ile ne alakası var dediğinizi duyar gibiyiz ki aslında bir otomobil lastiğinin nasıl çalıştığını anlamak için bu bilgilere ihtiyaç var. Tam olarak bu iki durumun da hesaba katıldığı ve her iki şartta da sürüş güvenliğini sağlayacak şekilde tasarlanan dört mevsim lastikler üzerinde hem uygun şekilde imal edilmiş kauçuğa, hem su tahliyesinde başarılı şekilde görev yapabilecek kanallara hem de farklı sıcaklıklar için tam çalışma performansı sunacak bir formüle sahiptir. 

Bir dört mevsim otomobil lastiği hava sıcaklığının 0 dereceye yaklaştığı durumlarda da 40 dereceyi aştığı durumlarda da başarılı bir şekilde görevini yerine getirir. Bu durumun altında yatan en büyük neden ise lastikte kullanılan kauçuk teknolojisidir. Dört mevsim lastiklerde kullanılan kauçuk karışımı sıcak ve soğuk karşısında kendine özgü nitelikleri kaybetmeyecek bir üretim teknolojisine sahiptir.

Dört mevsim lastiği konusunda son teknolojiyi lastik sektörüne kazandıran markalardan biri de Michelin. Uzun yıllar boyunca bu konuya yatırım yapan marka CrossClimate dört mevsim otomobil lastiği ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. 

Neden dört mevsim lastik tercih etmeliyim?

Aslında dört mevsim lastik tercihi konusundaki en büyük belirleyici sizin kullanım özellikleriniz. Eğer bolca kara maruz kaldığınız ve hava sıcaklığının 15-20 derece ve daha altında seyrettiği bir coğrafyada yaşıyorsanız dört mevsim lastikler çok da mantıklı olmayabilir.

Diğer bir yandan yüksek hava sıcaklık ortalamasına sahip bir bölgede yaşıyorsanız aynı şekilde dört mevsim lastiklerini tercih etmek sizin için en iyi yol olmayabilir. Fakat hem sıcak hem de soğuk gibi durumların ekstrem şartlarda yaşanmadığı fakat kış aylarında sıcaklığın düştüğü ve birkaç gün de olsa kar yağışına maruz kaldığınız şartlar geçerliyse aradığınız şey tam olarak dört mevsim lastikler. 

İşte tercih konusunda zorlananların imdadına yetişecek bir öneri: Kış ve kar lastikleri konusunda ciddi bir bilgi birikimine sahip İskandinav marka Nokian, Weatherproof dört mevsim otomobil lastiği modeliyle akla gelenlerden biri.

En önemli konu: Artısı/eksisi

Her üründe olduğu gibi dört mevsim lastik konusunda da tercihleri etkileyen avantaj ve dezavantaj ikilemi mevcut. 4 mevsim otomobil lastikleri sizin otomobil kullandığınız lokasyonlara uyumluluk gösterse de artılarını ve eksilerini de hesaba katmalısınız. 

En önemli artısı sizi her sene 2 kez gerçekleştirmek zorunda olduğunuz lastik değişimlerinden kurtarmak olan dört mevsim otomobil lastikleri, ekonomik yönüyle tercih sebebi. Sizi hem zahmetli bir süreçten kurtaran hem de sürekli lastik sök-tak masrafından kurtaran bu lastikler ideal şartlarda ve doğru kullanımla 40.000-50.000 kilometre aralığında kullanılabilir. 

Uygun şartlar altında (ki bu durum tam olarak çok sıcak veya çok soğuk hava şartlarını anlatıyor) kullanıldığı takdirde yazlık veya kışlık lastiklere kıyasla ciddi bir performans kaybı yaşanmasa da hava sıcaklığının fazla yükseldiği dönemlerde dört mevsim lastiklerin kolayca yıprandığı bir gerçek. Bu gibi durumlarda daha yüksek sıcaklıklarda çalışmak için tasarlanan yazlık bir lastiğe göre viraj ve fren değişkenlerine karşı çok daha kolay eskiyen dört mevsim lastikler, yoğun kar ve buz gibi durumlar da bir kış lastiği kadar iyi performans sergileyemez. 

Yazlık ve kışlık lastiklerin ayrı ayrı olarak ortalama 50.000 kilometrelik ve 5 yıllık kullanım ömürlerine sahip olduğu düşünülürse doğru zamanda değişim yapmak lastiklerin kolayca korunmasını sağlar. Bu duruma karşı doğru kullanılan bir dört mevsim lastiği de uygun hava şartları geçerli olduğunda aynı kullanım ömrünü sunabilir. 

Farklı ebatlar için dört mevsim otomobil lastiği bulmak bazen sandığınız kadar kolay olmayabilir. Aradığınız lastik ebatını bulmak için Hepsiburada’nın Otomobil Lastikleri kategori bu konuda size yardımcı olabilir. Hava sıcaklığının ciddi oranlarda düştüğü ve bolca kar yağışının yaşandığı bölgeler için ise kış lastiği tercihi sizin için daha iyi bir tercih olabilir. Eğer kış lastikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Keşfet sayfalarında yer alan kış lastiği ile alakalı içeriğimize göz atabilirsiniz.