ÜST

Cilt Bakımına Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Güzel, sağlıklı ve yumuşak bir cilde sahip olmayı istiyorsanız cildinize düzenli bir şekilde bakım yapmalısınız. Haftalık ya da günlük uygulayacağınız yöntemlerle cildinizin muhteşem olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca rutin haline getirdiğiniz cilt bakım işlemleri sayesinde cildinizin korunmasına da yardımcı olabilirsiniz. Tabi bu yöntemleri uygulayabilmek için doğru malzemeleri seçmeli ve en önemlisi de cilt tipinizi mutlaka bilmelisiniz. Daha önce cilt bakımı için herhangi bir şey yapmadıysanız ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız işte bu yazı tam da size göre. Cilt bakımına dair ihtiyacınız olan bütün bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz. 

 

Cilt bakım önerilerine geçmeden önce cilt bakımının ne demek olduğunu ve çeşitli cilt tiplerini bilmek gerekiyor. Bu bilgilere göre de öneriler arasından kendinize uygun olanı tercih edebilirsiniz. Peki cilt bakımı nedir? Cilt tipleri hangileridir? Cilt bakımına yeni başlayan için öneriler nelerdir? İşte karşınızda cilt bakımına dair tüm detaylar.

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt bakımı, cildinizin sağlıklı ve güzel olması için düzenli olarak uyguladığınız işlemlerdir. Temizlikten toniğe, nemlendirmeden peeling’e kadar pek çok yöntemle cildinize bakım yapabilirsiniz. Bu bakım sayesinde cildinizin daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Cildinizin ihtiyaç duyduğu ürünleri seçebilmek ve doğru şekilde kullanabilmek için cildinizin tipini bilmelisiniz. Çünkü sahip olduğunuz cilt tipine göre cilt bakımı yapabilirsiniz. Bildiğiniz gibi herkesin cilt tipi birbirinden farklıdır. Bu nedenle bakım sırasında uygulayacakları ürünlerin içeriğinin kendilerine uygun olması gerekir. Cildinizi tanıyıp buna göre cilt bakımınızı yaparsanız sağlıklı ve aydınlık bir cilde kavuşabilirsiniz. Aksi takdirde çeşitli cilt sorunları ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Peki cildimiz için bu kadar önemli olan cilt tipleri nelerdir, gelin birlikte bakalım.

Kuru Cilt Tipi: Cildiniz kuru cilt tipindeyse nemlendiriciler sizin için oldukça önemlidir. Nemlendiriciler sayesinde cildinizdeki kuruluğu giderebilir ve cildinizin yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanından kuruluğun size daha fazla etki etmemesi için kuru ciltlere uygun serum vb. ürünlerden de faydalanabilirsiniz. Yaşınız ilerlediyse, cildinizdeki lekeler ve kırışıklıklar arttıysa, cildiniz de kuruysa anti-aging olarak adlandırılan yaşlanma karşıtı ürünlerden birini kullanabilirsiniz. Lekeler için de leke karşıtı olan ürünlerden faydalanabilirsiniz. Bu cilt tipine sahip olan kişilerin kışın da dahil olmak üzere güneş kremi kullanmasında fayda var. Hassas ve kuru cilt yapısından dolayı bu kişiler güneş ışınlarından oldukça hızlı bir şekilde etkilenirler. Bu da ciltlerinde lekelerin oluşmasına neden olur.

Normal Cilt Tipi: Normal cilt tipinde olan kişiler, problemsiz bir cilde sahiptir. Bu kişilerin belirli dönemlerdeki değişiklikler hariç, cilt bakımını yapmaları ve güneş kremini kullanmaları onlar için yeterlidir. Yine bu cilt tipindeki kişiler de nemlendirici kullanmalıdır. Ölü ciltten arınmak için ara sıra peeling de yapılabilir.

Yağlı Cilt Tipi: Siyah noktaların ve aknelerin oluşmasına en müsait cilt tiplerinden biridir. Bunun için de yüz temizleme jellerinin yanında akne önleyici kremlerden yardım alınabilir. Yağlı ciltlerde daha fazla cilt sorunu oluşmaması için yüz temizliğine çok önem vermeleri gerekir. Güneş kreminin önemi bu cilt tipinde de geçerlidir. Bu kremler sayesinde cildiniz güneşin zararlı ışınlarından korunabilir. Yağlı ciltlerin yapısından dolayı su bazlı olan nemlendiricilerin kullanılmasında fayda vardır. Ayrıca zaten parlak bir görünümü olan bu ciltlerde matlaştırıcı kremlerin kullanılması daha uygundur.

Karma Cilt Tipi: Yukarıda bahsedilen üç cilt tipini içine alan cilt tipine verilen isimdir. Cildin bir kısmı kuru iken diğer kısmı yağlı olabilir. Bu cilt tipinde de bölgesel şekilde hareket etmek daha faydalı çözümler elde etmenizi sağlar.

Cilt Bakımına Yeni Başlayan İçin Öneriler

Yapısı gereği hassas olan cildimiz için uyguladığımız adımların da dikkatle olması gerekiyor. Mevsimsel şartlardan dış etkenlere kadar pek çok durumdan cildimiz kolaylıkla etkilenebilir. Bu nedenle cildimizi iyi tanıdıktan ve cilt tipimizi belirledikten sonra önerilere geçebiliriz. İşte karşınızda cilt bakımına yeni başlayan için öneriler ve adımlar:

Birinci Adım: Cildinizi temizleyin.

Cilt bakımının en önemli adımlarından biri cildi temizlemektir. Cilt temizliği için makyaj yapmanız ya da yapmamanız fark etmez. Sabah ve akşam düzenli olarak günde iki kez cildinizi temizlemelisiniz. Bu sayede cildiniz üzerindeki yağ, kir, makyaj kalıntısı gibi etkenlerden cildinizi arındırabilirsiniz. Böylelikle gözeneklerinizin açılmasını ve cildinizin daha rahat nefes almasını sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde cildinizde akne, sivilce gibi cilt problemlerinin oluşmasına neden olabilirsiniz. Cilt temizliği için cildinizin tipine uygun olan krem, jel ya da köpük gibi ürünlerden yardım alabilirsiniz.

İkinci Adım: Cildinize tonik uygulayın.

Cildinizin daha da derinlemesine temizlenmesini tonik ile sağlayabilirsiniz. Gözeneklerinizin içerisinden derinizin altına geçen kirlerin ve yağların arınmasını tonik aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Cilt hücrelerinin yenilenmesi, gözeneklerin arınması ve açılması için mutlaka tonik kullanmalısınız.

Üçüncü Adım: Cildinize serum uygulayın.

Tonik uygulamasını yaptıktan sonra serum uygulamasını yapabilirsiniz. Cildinizi nemlendirmeden önce önce uygulayacağınız serum ile cildinize canlılık katabilirsiniz. Temizlenmiş ve tonik uygulanmış cildinizin gözenekleri açık olduğu için serumu kolayca emecektir. Bu sayede hızla etki edecek ve cildiniz parlak ve yenilenmiş bir görünüme kavuşacaktır.

Dördüncü Adım: Cildinize nemlendirici sürün.

Cildiniz kendi iç yapısının yanında dış etkenler nedeniyle nemini kaybedebilir. Nem oranı bozulan cildinizin bu dengeyi tekrar kazanması için nemlendirici kullanmanızda fayda vardır. Bu sayede cildinizi mevsimsel ya da farklı dış etkenlerden koruyabilir, elastikiyetini kazanmasını sağlayabilirsiniz. Daha öncesinde uyguladığınız serumla birlikte nemlenen cildiniz daha da canlı ve parlak görünecektir.

Beşinci Adım: Göz çevrenize dikkat edin.

Göz çevremiz oldukça hassas ve ince bir yapıdadır. Kullandığınız ürünlerde bu nedenle daha dikkatli olmalı ve göz çevrenize uygun olan ürünler arasından tercihte bulunmalısınız.

Altıncı Adım: Mutlaka güneş koruyucu kullanın.

Cilt sağlığını korumak ve güneşin zararlı ışınlarından etkilenmemesini sağlamak için güneş kremini mutlaka kullanmalısınız. Bildiğiniz gibi güneş ışınlarının zararlı etkisi hem ciltteki yaşlanmayı hızlandırıyor hem de cildinizin üzerinde lekelerin oluşmasına neden oluyor. Yaz ya da kış mevsimi fark etmeden hassas yapıda olan cildinizi güneş kremleriyle korumalısınız. İsterseniz içerisinde nemlendirici etkisi bulunan güneş kremlerinden birini tercih edebilirsiniz. Bu sayede cildinizin hem nem dengesini hem de sağlığını korumuş olursunuz. Güneş kremleri için bildiğiniz ve güvendiğiniz markaları seçmenizi öneriyoruz. Böylelikle etkili sonuçlar alabilirsiniz. Güneş kremi kullanımını gerekirse gün içerisinde cildinize tekrar uygulayabilirsiniz.

Cilt bakımı için belirtilen öneriler ve adımları içerisine maske ve peeling uygulamalarını da ekleyebilirsiniz. Kırışıklıkları önlemek, cildi yenilemek, sağlıklı bir cilde kavuşmak için cildinize uygun maskelerden birini tercih edebilirsiniz. Ayrıca siyah nokta ve ölü deri problemlerinize karşılık peeling uygulaması da yapabilirsiniz. Yalnız peeling uygulamalarınızda cildinize zarar vermemesi için aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Cilt bakımınızı cilt tipinize uygun olan ürünlerle evinizde gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz bu işlemleri güzellik salonları ya da bu alanda hizmet veren kliniklerde de yaptırabilirsiniz. Cilt bakımına yeni başladıysanız yukarıda bahsettiğimiz önerileri gerçekleştirerek sağlıklı, parlak ve canlı bir cilde kavuşabilirsiniz.