ÜST

Hapkido nedir? Nasıl yapılır?

Uzak Doğu’nun kadim dövüş sporlarından biri olan hapkido, beden ve ruhu birlikte geliştiren en disiplinli savunma sanatlarından.

Uzak Doğu dövüş ve savunma sanatları dendiğinde her ne kadar akla ilk olarak; karate, aikido, judo ya da taekwondo gibi branşlar akla gelse de herkes tarafından bilinmeyen alternatif seçenekler mevcut. Hapkido sporu da bu alternatiflerden biri.

Derin bir felsefe ve yüksek disiplin ihtiyacına sahip olan spor, son zamanlarda çok daha fazla insanın ilgisini çekmeye başladı. Hal böyleyken biz de sizin için; “Hapkido nedir ve hapkido nasıl yapılır?” gibi sorunların cevabını vermeye karar verdik.

Yeni Başlayanlar için: Hapkido nedir?

hapkido

Kelime olarak Korece; “beden ve ruhum uyumlu birlikteliği”, “yaşam ve beden enerjisi” ve “eğitim sanatı” kelimelerinin birleşiminden türetilen hapkido, Kore kökenli bir Uzak Doğu savunma sanatıdır. Sıradan sporların aksine bir yaşam biçimi olarak da nitelendirilen hapkido, içerisinde judo, karate, taekwando, aikido, kung fu, kendo ve jujitsu gibi branşların tekniklerini barındırmaktadır.

Sadece bir dövüş sporundan çok daha fazlası olan hapkido, ruhun bedenle bütünleşmesini, kişinin doğada kendini bulmasını öğütler. Antik Uzak Doğu düşünce biçimlerinden etkilenen savunma sanatı, insanın hem fiziki hem de mental olarak dingin bir yapıya kavuşmasını amaçlamaktadır.

hapkido

Bu sebeple hapkido; sporcunun günlük kıyafetlerinden kullandığı eşyalara kadar hemen her detayda kendini göstermektedir. Eğer siz de bu sporculardan biriyseniz Fizello’nun Hapkido | Martial Arts Styles kupa bardağıyla tarzınızı ve stilinizi yansıtabilirsiniz.

Hapkidonun geçmişi

Günümüzden yaklaşık 3000 yıl önce bugünkü Kore topraklarında ortaya çıkan bu felsefe, ağırlıklı olarak askerler ve soylular tarafından benimsenmişti. Özellikle Budist tapınaklarındaki birçok kişinin benimsediği spor, belki de bu sayede günümüzdeki felsefi haline gelmiştir.

O dönemlerde dahi savunma amaçlı yapılan sporun insanı iyilik ve erdeme götürdüğüne inanılmaktaydı. Günümüze kadar yeni meditasyon ve dövüş teknikleriyle gelen spor, düşmanı yok etmek ya da ezici bir şekilde galibiyet almayı amaçlamamaktadır.

Felsefi bir dövüş: Hapkido

Nezaket, sabır, saygı, sadakat, barış, inanç ve cömertlik hapkidonun en temel öğretilerinden. İnsanın sade ve mütevazı bir yaşam biçimine sahip olması gerektiğini öğütleyen bir felsefeden gelen spor, “mental güce” de bir hayli önem veriyor. Bununla birlikte fiziksel antrenmanlar ise bir hayli zorlu.

Hapkido sporcusu, teakwando ya da karate gibi birçok farklı disiplinde uzmanlaşmış ve bu disiplinlere hakim olmalıdır. Farklı stillere ve etkileyici kombinasyonlara sahip spor, yer yer farklı dövüş sporlarının tekniklerini de kullanmaktadır. Bu sebeple oldukça melez tekniklerden olan hapkidonun en büyük silahlarından biri bu çeşitliliğidir.

Diğer Uzak Doğu branşlarında olduğu gibi rakibin gücünü ona karşı kullanmayı amaçlayan felsefe, birçok farklı yumruk ve tekme tekniklerine sahiptir. Ayrıca oldukça etkili savunma ve savuşturma kombinasyonları da yine sporun içinde yer almaktadır. Ancak bu tekniklerde uzmanlaşmak için disiplin ve antrenman bir hayli önemlidir. İyi bir hapkido sporcusu idmanlarını ne olursa olsun aksatmamalıdır.

Dengeli beslenme alışkanlığı da yine hapkidonun olmazsa olmazlarındandır. Doğru ve dengeli şekilde beslenen sporcunun diğerlerinden daha üstün olduğuna inanılmaktadır. Siz de mental ve fiziksel olarak maksimum kapasiteye ulaşmak için gerekli olan tüm besinlere; “Sporcu Besinleri” kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Uzak Doğu’nun egzotik savunma sanatlarına hayran olanlar; “Farklı Bir Felsefe Arayanlara: Judo Nedir? Nasıl Yapılır?” başlıklı içeriğimize de göz atabilir.