ÜST

Kendini İyi Hissetmenin Yolları & İyi Hissetmek İçin Ne Yapmalı?

Tek başına mutlu olabilen ve kendini seven her insan, mutludur; diyor psikoloji bilimi. Günümüzün stresle dolu dünyasında, kendimizi daha iyi hissetmenin yollarını arıyoruz. İşimizle, arkadaşlarımızla, ailemizle, sosyal medya içeriklerimizle mutlu olmaya çalıştıkça, bir gün geliyor ve kendimizi aslında o kadar da iyi hissetmediğimizi fark ediyoruz.  Çünkü, mutluluk ve iyi hissetme üzerine işlenmiş onlarca metnin aslında ana fikri ortak: İnsanın mutluluğu ve huzuru kendi içinde. 

Kendini İyi Hissetmek İçin Ne Yapmalı?

Hayat bazen adil davranmıyor. Yaşadığımız olumsuz tecrübelerden sonra bir noktada çaresiz, yalnız ve mutsuz oluyoruz. Bu gibi durumlarda hayatın akışı içerisine dönmek zor olabiliyor.  İnsanız sonuçta ve bizlere sonsuz enerji ve mutluluk yüklenmemiş.  Üstelik böyle zamanlarda adım atmak her zamankinden zor oluyor.  Peki, o halde kendini iyi hissetmek için ne yapmalı, nereden başlamalı? Tabii ki en basitinden. Yine, bilim diyor ki; mutluluğa giden yol, sandığınız kadar karmaşık değil. Psikoloji alanında yapılan yaklaşık yüz yıllık araştırmalarla insanın iyi hissetmesi için yapabilecekleri üzerine bir formül hazırlanmış. Kendini iyi hissetmenin formülü basit ama uygulamak için biraz çaba gerekebilir. 

Yeterince Uyumaya Çalışın

Hepimiz yeterli bir uykunun her derde deva olduğuna hem fikiriz.  Yaklaşık 8 saatlik bir uyku sağlıklı bir insan için yeterli.  Bazen o kadar kafamız dolu oluyor ki doğru miktarda uykuyu almakta zorlanıyoruz. Ancak kendinizi iyi hissetmeye başlamak için uykunuzu tam almalısınız.  Gün, geceden başlar.  Uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız odanızın karanlık ve oda sıcaklığında olduğundan emin olun.  Eğer fiziki şartlar yeterli ancak hala uyuyamıyorsanız meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz.  Artık uyumada zorluk çekenler için pek çok mobil uygulama var.  Belki de bir tanesine şans vermeyi deneyebilirsiniz.

Daha iyi bir uyku rutini için yapılabilecekler de var. İşte o öneriler:

 

 • Sabah kalktığınızda her gece kaç saat uyuduğunuzu ve ne kadar dinlenmiş hissettiğinizi yazın. Bir hafta sonra, nasıl olduğunuz hakkında elinizde verileriniz olacak. Uykunuzu takip etmek için bir mobil uygulama kullanmayı da deneyebilirsiniz.
 • Hafta sonları da dahil olmak üzere her gün aynı saatte yatın ve aynı saatte kalkın.
 • Yatmadan önceki saati sessiz zaman olarak ayırın. Banyo yapın, okuyun veya rahatlatıcı bir şeyler yapın. Ağır yemek ve içmekten kaçının.
 • Yatak odanızı karanlık, serin ve sessiz tutun.
 • Yatağa yatırım yapın. Konforlu ve iyi bir yatak satın alın. 
 • Gün içerisinde uykunuz geliyor ve gözlerinizi dinlendirmek istiyorsanız, bunu 20 dakika ile sınırlandırmayı deneyin.

Bu önerileri dikkate alarak iyi bir uyku çekmeyi yaşamınıza dahil edebilirsiniz. Böylece daha iyi hissetmek üzere de ilk adımı atmış olursunuz. 

Size İlham Veren Kitapları Okuyun

Kendinizi daha iyi hissetmek için başkalarının tecrübelerini dinlemek size kazanç sağlayacaktır.  Benzer şeyleri yaşamış pek çok kişi hatıralarını, deneyimlerini yazıya döküyor.  Siz de bu kitaplardan yararlanabilirsiniz.  Aklınızı kendi hayatınızdan uzaklaştırın ve başkalarının da benzer yollardan geçtiğini unutmayın. 

 

Sezgisel Beslenmeyi Deneyin

Ne yiyorsanız osunuzdur.  Vücudumuza girmesine izin verdiğimiz her besin, bizim bir parçamızı oluşturur, tamamlar veya eksiltir.  Sezgisel beslenme bu felsefeyi temel alarak, insanın kendisini dinleyerek, açlık ve tokluk sinyallerinin farkındalığında bir şeyler yemesini -veya yememesini- sağlar.  Katı diyet programları, günümüzün stereotip güzellik algısı ile birleştiğinde kişiler için yıkıcı sonuçlar doğurabiliyor.  Sezgisel beslenme temelde insanın yemek yerken kendisini iyi hissetmesini sağlamayı hedefler.  Suçluluk duymadan, vücudunu dinleyerek sadece kendisine iyi gelecek şeyleri yeme ve içmeye odaklanan bu sistem ile vücut stresten uzaklaşıyor. Besinlerin nelere yol açtığını bilmek, sezgisel beslenme için bir başlangıç oluşturabilir.

Örneğin:

 

 • Karbonhidratlar, “iyi hissetme” hormonu olan serotonin salgılar. Basit karbonhidratları (şeker ve nişasta oranı yüksek yiyecekler) minimumda tutun çünkü onların verdiği enerji dalgalanması kısa sürer. Sebzeler, fasulyeler ve kepekli tahıllar gibi karmaşık karbonhidratları seçmek, serotonin sağlamaya devam ederken ani şeker düşmelerinden kaçınmanızı sağlar.
 • Yağsız et, kümes hayvanları, baklagiller ve süt ürünleri protein bakımından yüksektir. Protein açısından zengin besinler, enerji ve konsantrasyonu artıran dopamin ve norepinefrin salgılar.
 • Yağlı balıklarda bulunanlar gibi Omega-3 yağ asitlerinin, mental sağlığınıza iyi gelen anti-inflamatuar etkilere sahiptir.
 • Çok işlenmiş veya derin yağda kızartılmış yiyecekler kendinizi kötü hissetmenize neden olur ve bu nedenle öğün atlarsınız.  Ayrıca kızartmaların, neredeyse sigaranın vücuda verdiği zarar kadar bir etkisi olduğu düşünülmektedir.
 • Tatlı bir kahvaltı seçeneği için pasta veya hamur işlerine değil meyveli yoğurda yönelin. Tatlı ihtiyacınızı tatmin ederken, protein yönünden zengin bir kahvaltı yemiş olacak ve gün içerisinde kendinizi çok daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz.

 

Hareket Edin

Kendinizi mutsuz veya üzgün hissettiğiniz zamanlarda yoğun bir antrenman yapmak zor gelebilir.  Kendinizi iyi hissetmeye başlamak için gerçekten keyif aldığınız bir şey yapın veya sadece 30 dakikalık bir yürüyüşe çıkın.  Küçük ve basit bir şeyle başlayın. Orta derecede yapılan egzersiz bile beyninizde ruh halinizi yükselten kimyasalları salgılamanıza yardımcı olur.  Üstelik gün içerisinde yeteri kadar hareket etmek daha iyi uyumanıza, daha fazla enerjiye sahip olmanıza ve kalbinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.  Haftada en az 150 dakikanızı egzersize ayırmaya çalışın.

Günlük Tutun ve Yazın

Günlük, düşüncelerinizi düzenlemenin, duygularınızı analiz etmenin ve planlar yapmanın iyi bir yoludur. Kendinizi tanımak, çıktığınız yolculukla yaşadıklarınızdan öğrenmek, gelişmek ve iyileşmek için yazmak size rehber olacaktır.  Önünüzü görmenizi sağlayacak, kendinizi neden iyi hissetmediğinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır.  Yazdıkça, öğrenecek, belki de hayatınızda yapacağınız çok küçük bir değişiklik ile kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaksınız.  Sayfalarca yazmanıza gerek yok, sabah kalktığınızda veya yatmadan önce düşüncelerinizi kısa notlarla yazmak bile yeterli olacaktır. Bazı şeyleri yazıya dökmek sizi geriyorsa, bitirdiğinizde yırtın ve atın.  Bunun size ne kadar iyi geldiğine şaşıracaksınız.   

Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamaktan Vazgeçin

Sabah gözümüzü açıyor ve sosyal medyaya bakıyoruz.  İş arkadaşınız izin almış ve deniz kenarında.  En sevmediğiniz kuzeniniz sizin hep gitmek istediğiniz ülkeye gitmiş.  Yakın arkadaşınız dün gece güzel bir yemek yemiş, üstelik size haber vermemiş.  Bunları gördükten sonra kendinizi iyi hissetmediğinizi fark ediyorsunuz değil mi? Ancak güzel haber şu ki: sosyal medya bir illüzyon.  Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri, insanların hayatlarının en iyi kısımlarını sergilemelerine olanak tanır. İzin alan ve deniz kenarında olan arkadaşınız aslında denize girmeyi sevmiyor ve sadece poz vermiş.  En sevmediğiniz kuzeniniz o hep gitmek istediğiniz ülkede kapkaça uğramış ve seyahatinin uzunca bir süresini elçilikte geçirmiş.  Yakın arkadaşınız da o güzel yemekten hiç keyif almamış üstelik bir sürü de para ödemiş.  İşte sosyal medya bunları söylemiyor.  Kendinizi iyi hissetmek için sosyal medya kullanımınızı bu bilgiler ışığında bir kez daha gözden geçirin. 

Nefes Egzersizleri Yapın

Gerginsiniz ve kendinizi iyi hissetmiyorsunuz.  Nefes alın.  Nefes verin.

Düzenli nefes egzersizleri yapmak, günlük stres seviyenizi kontrol altına almanıza yardımcı olur.  Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. 

Bir dahaki sefere stresli hissettiğinizde aşağıdaki adımları uygulamayı deneyin:

 • Gözlerini kapatın.
 • Mutlu bir anınızı veya güzel bir yeri hayal etmeye çalışın. Bir deniz kenarı veya yemyeşil bir orman olabilir.
 • Burnunuzdan yavaş ve derin bir nefes alın.
 • Ağzınızdan veya burnunuzdan yavaşça nefes verin.
 • Sakinleştiğinizi hissedene kadar bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.
 • Düşünceleriniz nedeniyle yavaş nefes almakta zorlanıyorsanız, her nefes alıp verişinizde kafanızdan 5’e kadar saymayı deneyin.

Gülün

Mutlu olduğunuzda güleriz. Beynimiz dopamin salgılar ve bu bizi daha mutlu eder.  Peki o halde, bu dopamini salgılamak için olduğumuz yerde tam da şu anda gülümsersek ne olur? Beynimiz dopamin salgılar ve kendimizi daha iyi hissederiz.   Bununla sürekli yüzünüze yapışmış sahte bir gülümseme ile dolaşmaktan bahsetmiyoruz.  Ama bir dahaki sefere kendinizi kötü hissettiğinizde, gülümseyin ve nasıl hissettiğinize bakın.  Güne, her sabah aynada kendinize gülümseyerek başlamayı deneyin. 

 

Kendini iyi hissetmenin yolları, kişiye göre değişir sanıyoruz. Oysa benzer konularda dikkatli davranmak ve alışkanlıkları iyi yönde değiştirmek, herkese iyi geliyor.