Kedi cinsleri ve özellikleri 

En iyi dostlarımız hakkında ne kadar şey biliyoruz? Nasıl bir karaktere sahipler? Kedi cinsleri ve özellikleri hakkında gelin hep beraber bilgi sahibi olalım. 

Sokakta ya da evde, en iyi dostlarımız olan kedilerin her biri farklı karakterlere ve özelliklere sahip. Kimi için oyun oynamak kimi için ise uyumak dünyanın en güzel şeyi. Hal böyleyken onları mutlu eden şeyleri öğrenmek, kedilerle olan yakınlığınızı bir kat daha artırabilir. Ancak onlarla ilişkimizi derinleştirmeden önce kedi cinsleri ve karakter özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak ve buna göre sevimli dostlarımıza yaklaşmak gerekiyor. 

Van kedisi 

kedi cinsleri

Farklı renklerdeki gözleriyle nevi şahsına münhasır kediler arasında yer alan Van kedisi, oldukça özel bir türdür. Her ne kadar dünyanın en güzel kedilerinden biri olarak sayılsa da bu küçük dostlarımız arasında ayrım yapmak bir hayli zor. 

Oldukça zeki kedi cinsleri arasında yer alan Van kedileri, sıcakkanlı bir karaktere sahiptir. Sevilmek ve oyun oynamak gözde aktivitelerindendir. Çoğu kedinin aksine yüzmekten de hoşlanan bu tür, çoğu zaman kendi isteğiyle suya girebilir. Buna karşılık değişimden pek hoşlandıkları söylenemez. 

Eğer bir Van kedisi sahibiyseniz onu evcil hayvanlar için özel olarak üretilen yüzme havuzlarıyla çok mutlu edebilirsiniz. Suya dayanıklı PVC malzemesi sebebiyle su sızmalarını önleyen Buyfun katlanabilir kedi köpek yüzme havuzu, Van kedinizin keyifle yüzebileceği bir ortam sunmaktadır. 

İran kedisi 

kedi cinsleri

Basık burnu ve kısa bacaklarıyla asabi görünen yüz hattının aksine son derece şirin bir kedi cinsi olan İran kedileri, sakin bir karaktere sahiptir. Sakin ve sadık bir karaktere sahip olan bu kediler, sık sık oyun oynamaktan pek hazzetmez. 

Kucakta okşama seansları ise gün içinde İran kedilerinin en sevdiği vakitlerdendir. İnsanlarla güçlü bir iletişim kurabilen bu ırk, uzun ve yoğun tüylere sahip olduğundan tüy dökmeye müsaittir.

İran kedinizin uyku vakitlerinde konforlu bir alana sahip olması için Mavi Vitrin kedi yatağını tercih edebilirsiniz. Kediniz bu yatakla birlikte yapacağı uykulardan çok daha fazla zevk alacaktır. 

Scottish Fold 

kedi cinsleri

Şirin mi şirin kulakları ve sıcakkanlı yapısıyla insanlarla hemen bağ kurmayı başaran Scottish Fold kedileri de uslu ve sakin ırkların arasında yer almaktadır. Çocuklarla da arası oldukça iyi olan bu tür, zekasıyla zaman zaman sahibini şaşırtabilmektedir. Sakin yapısına karşın oyun oynamaktan da zevk alan Scottish Fold, oyun isteğini kolay kolay geri çevirmese de ne oynayacağına kendi karar vermektedir. 

Ayrıca bazı Scottish kedilerinin yemek yemeği çok sevdiği de bir gerçek. Eğer Scottish Fold kedinizi lezzetli bir mamayla ödüllendirmek isterseniz; “Kedi Mamaları” kategorimizde minik dostunuzun favori mamasını bulabilirsiniz. 

Siyam kedisi

Masmavi gözleri ve kusursuz tüyleriyle en asil kedi cinsleri arasında yer alan siyam türü; çevik vücuda ve üstün zekaya sahiptir. Ailesine karşı büyük bir koruma içgüdüsü besleyen bu kediler, bu sebeple zaman  zaman yabancılarla sürtüşebilmektedir. 

Buna karşılık yakın gördükleriyle derin bir bağ kuran bu kediler, onlara zarar vermemek için oyun oynarken dahi pençelerini dışarı çıkarmaktan kaçınmaktadır.

Sfenks 

Kendine has tüysüz vücuduyla oldukça farklı bir görünüme sahip olan Sfenks ırkı, dünyanın en dikkat çekici kedi cinsleri arasında yer almaktadır. Akıllı, uysal ve iyi huylu olan bir tür olan Sfenks ile yaşaması da hayli kolaydır. 

Tüysüz olması sebebiyle de tüy dökme sorunu yaşamaz. En meraklı ve enerjik kedilerden olan bu tür, zaman zaman evde zor anlar yaşatsa da eğlencenin dozunu her zaman yüksek tutmaktadır. 

Ankara kedisi

Ankara kedileri beyaz tüyleri ve zaman zaman farklı renklerdeki gözleriyle Van ya da İran kedileriyle karıştırılsa da en özel cinslerden biridir. Uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilen Ankara kedisi, zeki ve enerjik olmasının yanı sıra sahibiyle arasında şaşılacak derecede derin bir bağ kurabilir. 2 yaşına kadar tüyleri uzayan bu kediler, uzun tüylerine rağmen az tüy dökmesiyle bilinir. 

Minik dostlarımızın bakımı ise bambaşka bir mesele. Onları pire ve kenelerden korumak için uyabileceğiniz bakım önerilerine; “Evcil Hayvanınız Artık Çok Rahat: Pire ve Kene Tozu Yapımı” başlıklı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.