Kedi maması, kedilerin besin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hazırlanan özel bir besin türüdür. Hem doyurucu hem de vitamin ve benzeri ihtiyaçlarını karşılayan mamalar, kedilerin doğru beslenmeleri için özel olarak üretilir. Kedilerin yaşına, kilosuna ve cinsiyetine göre hazırlanan kedi mamalarının farklı aroma ve besin değerine sahip birçok çeşidi bulunur. Özellikle yavru ve genç kediler için proteini ve yağ oranı yüksek mamalar üretilir. İçinde vitamin, yağ ve amino asit gibi pek çok besin maddesi bulunduran kedi mamaları, çeşitlerine göre farklı içeriğe sahiptir. Hazırlanırken uygulanan basınç ve pişirme gibi işlemler sırasında mamanın bozulma olasılığına karşı bazı besin maddeleri kedi mamalarına sonradan eklenir. Mesela et içerisinde bulunan amino asit, mamanın hazırlanması sırasında bozulur. Bu nedenle amino asit ete piştikten sonra yani işlem gördükten sonra eklenir.

Kedi Maması Çeşitleri

Kedi mamaları ıslak mama ve kuru mama olmak üzere iki formda üretilir. Farklı aromalara ve besin değerlerine sahip mamalar, genel olarak yüksek ısı ve basınç altında haddeleme ile pişirilir. Kuru mamalar %8 ile %10 arasında nem içerir. Pişirildikten sonra daha lezzetli hale getirmek ve besin değerini yükseltmek için üzerine yağ, protein ve vitamin gibi bileşenler eklenir. Zengin ve faydalı besin içeriğine sahip pek çok kuru kedi maması, kedilerinizin günlük ihtiyacı olan mineralleri barındırır. Ayrıca Omega 3 ve Omega 6 bulunduran kedi mamaları, kedilerin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine ve enerji düzeyini dengelemesine yardımcı olur. Kuru kedi mamaları genel olarak çok katmanlı kâğıt torbalarda satılır. Plastik film katmanlı torbalara da koyulan mamalar, aynı zamanda koekstrüzyon veya laminat filme benzer paket stilleri ile de ambalajlanır. Islak kedi mamaları ise %75 ile %78 arasında nem içerir. Islak mamalar kuru mamaya göre daha farklı üretilir. Genellikle et, sebze, tahıl gibi ürünlerin mineral, yağ ve protein ile karıştırılması ile hazırlanır. Püreye benzer bir hale geldikten sonra katı hale getirmek için çeşitli aşamalardan geçer. Katı hale geldikten sonra şekillendirilerek paketlenen ıslak kedi maması genelde günlük beslenmede bir ek besin ile takviye amaçlı kullanılır. Tavuklu, balıklı, yaban mersinli ve kuzu etli gibi çeşitli aromalara sahip olan ıslak mamalar çeşitli miktarlarda alüminyum veya çelik kutular içinde satılır. Ayrıca folyo çantası şeklinde de ambalajlanan ıslak mamalarda karbonhidrat, kuru mamalara göre daha azdır. İdeal besin değerlerine sahip ıslak ve kuru mamalar, genel anlamda tüm kedi türleri için uygundur. Kediler bazen birini diğerine tercih edebilir.

Kedi Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aromalarına ve besin değerlerine göre pek çok kedi maması bulunur. Kedi maması alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri mamaların AAFCO veya FEDIAF onaylı olmalarıdır. AAFCO sadece Amerika menşeli kedi mamaları için geçerlidir. Açılımı "The Association of American Feed Control Officials” yani Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği anlamına gelir. FEDIAF ise Avrupa ülkeleri için belirlenen standart kriterlerinin kısaltılmış isimleridir. Ayrıca mamaların Complete & Balanced (tam ve dengeli) ibaresi taşımaları gerekir. Kedi maması alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta kedinizin yaşı, cinsiyeti ve kilosuna uygun miktarda protein ve yağ gibi besin maddeleri içeren kedi mamalarını tercih etmenizdir. Yağlı mamalar kedilere daha lezzetli gelse de kilo ve benzeri durumlarla karşılaşmamak için daha az yağlı mamalar tercih edilebilir. Ayrıca kedilerin tüy dökümünü azaltmak için balıklı mamalar tercih edilebilir. Aynı zamanda tüylerin parlaklaşmasını sağlayan balıklı kedi mamaları, yüksek besin değeri ile kedinizin enerji düzeyini dengelenmesine yardımcı olur.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Kedi Maması Fiyatları

4.337 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Milo
  2. Pro Plan
  3. Royal Canin
  4. Goody
  5. Acana
  6. Newcat
  7. Hills
  8. Champion
  9. Whiskas
  10. Alice
  11. Reflex
  12. Plaısır
  13. N&D
  14. Schesir
  15. Miglior Gatto
  16. Happy Cat
  17. Felix
  18. My Cat
  19. Bestpet
  20. Miamor
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Tat A-Z
 6. Ürün Kilogram
 7. Mama Segmenti
 8. Gramaj A-Z
  1. 85 gr
  2. 100 gr
  3. 1,5 kg
  4. 2 kg
  5. 15 kg
  6. 415 gr
  7. 400 gr
  8. 1 kg
  9. 10 kg
  10. 3 kg
  11. 80 gr
  12. 405 gr
  13. 1,8 kg
  14. 70 gr
  15. 4 kg
  16. 5 kg
  17. 12 kg
  18. 410 gr
  19. 1,4 kg
  20. 7 kg
 9. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483616/560074/560118
Başa dön