Sivrisinek ile baş etmenin doğal yöntemleri

Yaz aylarının baş belası sivrisinek, kendisi küçük derdi büyük, tam bir kâbus. Hani sizi yaz sıcağında tatlı uykunuzdan hoplatacak bir kâbus.

Ne yaparsak yapalım gelip bizi bulan bu sinek bize geceler borçlu. Sabah kalkar kalmaz kızarıklık ile uyanıyor, üzerine bir de deli gibi kaşınıyorsanız; birisi sizin kanınızla sabah kahvaltısını yapmış demektir. Bataklıkları ve nemli ortamları seven, bu yüzden durgun sulara bayılan sivrisinekler, sadece kızarıklık ve kaşıntı yapmakla kalmaz, hastalık taşıyabilir ve taşıdığı bu hastalığı insandan insana bulaştırabilir. 

Gelin şimdi hep birlikte sivrisineklerden nasıl korunacağımız konusunda bilgilenelim…

Sivrisinek istilasından korunmak için

sivrisinek

Hem doğa dostu hem de sivrisineklerden sizi koruyacak yöntemlere geçmeden önce, sivrisinek istilasından oldukça teknolojik bir şekilde kurtulmak isterseniz Xiaomi Sivrisinek Kovucu 90 gün boyunca rahat bir yaz uykusu vadediyor. 

Bahçenizi güzelleştirin

sivrisinek

Davetsiz misafirlere karşı yaz aylarında bahçenizden eksik etmemeniz gereken bitkiler;

İdris otu: Kokusuyla sivrisinekleri uzak tutan bu bitkiye bahçenizde yer açın. 

Yalancı melisa: Bu bitkinin diğer adı sivrisinek otu. Güçlü narenciye kokusu sizin başınızı döndürürken sivrisinekler size yaklaşamayacak bile.

Biberiye: Bir tutam biberiye yemeğinize lezzet katarken, bir saksı biberiye sivrisinekleri sizden uzak tutabilir.

Fesleğen:

sivrisinek

Bu mis kokulu bitki salatalara da çok yakışmıyor mu? Gece yatarken baş ucunuzda bir fesleğen bulundurmak gece boyunca mis gibi bir kokuyla rüyaya dalmak ve yaz ayının davetsiz misafirleri olmadan uyumak demek.

Sirke

Şu sirke doğanın biz insanoğluna hediyesi adeta. Her şeye iyi gelen sirke, sivrisinek için de bir mücadele yöntemi. Gece pencerenin önüne koyacağınız bir bardak sirke bütün sivrisinekleri kaçıracaktır.

C vitamini

C vitamini alarak terlemenizin önüne geçebilir ve sivrisineklerden uzak kalabilirsiniz. C vitaminin bağışıklığınıza verdiği destek de yanınıza kar kalır. 

Açık renkleri tercih edin

Sivrisinekler koyu renklere gitme eğilimindedir. Bu yüzden koyu renk giysileri ve karanlık ortamları severler. Evinizi daha açık renlerle dekore etmek ve açık renkli kıyafetler seçmek sivrisinekleri sizden uzak tutabilir.

Doğal sivrisinek savar tarifi  

Bir su bardağı elma sirkesini, bir miktar adaçayı, lavanta, kekik, nane ve biberiyeyle karıştırın. Bu bitkiler kuru da olabilir. Hazırladığınız karışımı ağzı kapaklı bir cam kavanozda ve buzdolabında bekletin. Arada bir karıştırmayı ihmal etmeyin. İki haftanın sonunda bu tarif, davetsiz misafirleri sizden uzak tutacak.

Nane limonun ferahlatıcı etkisinin yanı sıra sivrisinekleri de kovduğunu da biliyor muydunuz? Bir bardak suya beş-on damla limon yağı damlatarak hazırlayacağınız sprey sivrisinekleri sizden uzak tutacaktır. 

Limon Okaliptüsü, E vitaminiyle hem cildiniz tazelemek hem de sivrisinek işkencesinden kurtulmak isterseniz INCIA Koruyucu Sprey Krem tam size göre bir seçenek olabilir.

Hazır kendiniz için doğal bir sinek kovucu yapmışken evcil dostunuz içinde doğal pire ve kene tozu yapabilirsiniz. Tarifler Evcil hayvanınız artık çok rahat: Pire ve kene tozu yapımı yazımızda.