ÜST

Salonunuzu güzelleştirecek çiçekler ve bakımları

Evinizin havasını değiştirmek için salonunuzu güzelleştirecek çiçekler şart. Kapalı alan bitkilerinin bakımı, balkon çiçeklerinden daha fazla bakım isteyebiliyor. Daha az güneş ve hava aldıkları için çabuk küsebiliyorlar. 

İlgilenilen, yerini, bakımını seven çiçekler bulundukları ortamın havasını değiştiriyor, ona canlılık katıyor. Evlerinde her daim yeni bitkilere yeri olanlar için salonunuzu güzelleştirecek çiçekler seçtik.

Kalançoe (Kalanşo) çiçeği salonunuzu güzelleştirecek 

 

salonunuzu

Kalançoe namı diğer kalanşo çiçeği bol çiçekli bir çiçektir. Değişik renklerini bir arada büyük bir saksıya dikip salonunuza canlılık katabilirsiniz. Gelişimi yavaş olduğundan boyları fazla uzamaz, bu da büyük bir saksıya rahatlıkla birkaç tanesini dikebilme imkânı verir. 

Her çiçek gibi gün ışığını sever ama doğrudan güneşe maruz kalmayı sevmez. Yüzünü ışığın aldığı yöne doğru dönmeye eğilim göstereceğinden zaman zaman yönünü değiştirmelisiniz. Sıkışık gür yapraklarının tozlu kalmamasına özen gösterirseniz daha mutlu olacaktır. 

Kalançoe çiçeği, çok dikkatli sulanmalıdır çünkü yapraklarının nemli kalması bu çiçekte mantar hastalığına sebep olur. Suyun tüm toprağa ulaşması gerektiği için yapraklarına değmeyecek şekilde saksının üstünden yazın haftada en az iki kere, kış aylarında ise haftada 1 kere sulanmalıdır. Genel olarak çiçekleri sabah saatlerinde sulamak daha sağlıklıdır. Böylece gün içerisinde rüzgâr ve hava temasıyla suyun emilimi artacağından mantar gibi hastalıkların oluşma şansını azalır.

Ağlayan İncir (Ficus Benjamin Starlight) 

salonunuzu

Ağlayan incir, benjamin incir veya ficus ağacı olarak bilinen Ficus Benjamin Starlight Asya ve Avustralya’ya özgü çiçekli bir bitki türüdür. Hatta Bangkok’un resmi ağacıdır. Ficus türleri güneş ışığını ve rüzgârı seven bitkilerdir. 

Yeterince havadar bir yere sahipse ve sıcak rüzgârları alıyorsa sık sık sulanmasında bir sakınca yoktur. Özellikle yaz aylarında biraz daha fazla su isteyebilir. Eğer musluk suyu ile sulama yapıyorsanız suyu birkaç gün dinlendirmenizde fayda var çünkü kireci pek sevmez. Musluk suyu kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Suyu seven bu bitkiyi memnun etmek istiyorsanız nem oranını yükseltmek için yaz aylarında yapraklarına su fıslatabilir veya ıslak bir bezle silebilirsiniz. Hem böylelikle yaprakları da parlak olacaktır. Toprağının süzek olması önemlidir. Lifli ve humuslu toprak kullanabilirsiniz. Ağlayan İncir bitkiniz kışın serin, güneşsiz, havasız bir mekândaysa sulamayı azaltarak ve bitki besini vermeyi keserek bitkinizi dinlendirmelisiniz.

Kapalı alan bitkilerinin baş tacı: Barış çiçeği (Spatifilyum)

salonunuzu

En zahmetsiz bitkiler arasında yer alan barış çiçeği yeşil yapraklı bir bitkidir ancak mutlu olunca yaprağıyla aynı forma sahip beyaz çiçekler açar. Çok fazla tercih edilen bir ev bitkisidir. 

İç mekân koşullarında farklı ışıklarda bile yetişebilen barış çiçeği yazın suyu çok sever ancak susuzluğa da bir süre dayanabilir. Susuz kalınca yaprakları cansızlaşıp sararsa da su verdiğinizde tekrar canlanacaktır. 

Kauçuk çiçeği 

İç mekâna en iyi uyum gösteren bitkilerimizden Ficus türlerinden bir diğeri olan Kauçuk Çiçeği yaşam alanlarınızı görüntüsüyle güzelleştirirken havayı temizleme özelliğiyle salonlarınızda ferah bir ortam yaratıyor. Bakımı son derece kolay olan bu bitkinin bir avantajı da son derece sert yapraklara sahip olması.

Kötü şartlara dayanabilen ve uzun süre susuz kalabilen Kauçuk Çiçeği, en zahmetsiz salon bitkilerinden biridir. Elips şeklindeki yapraklarını ara sıra nemli bir bezle silerseniz daha sağlıklı yapraklar oluştuğunu göreceksiniz. Anavatanı tropik ve subtropik yağışlı ormanlar olan bitkinin, Hindistan ve Malay Takımadalarındaki doğal ortamında 800 farklı türü yaşıyor.

Salonunuzu güzelleştirecek bir diğer güzel: Alocasia Polly 

Alocasia Polly Çiçeği yani Türkçede bilinen adlarıyla Fil Kulağı yahut Melek Kanadı çiçeği, kendisine ne kadar iyi bir ortam hazırlarsanız z o derece sağlıklı gelişim gösterecektir. Aydınlıktan faydalanmayı sevse de iç mekânda filtrelenmiş gün ışığını tercih eder. Yani perde arkası ışığı almayı daha çok sever. Oksijensiz kalmaktan hoşlanmayacağı için sık sık havalandırabileceğiniz bir yerde konumlandırılması çok önemlidir.

Fil Kulağı bitkisi nemli bölgeleri sevdiğinden, bulunduğu ortam eğer kuru bir havaya sahipse mutlaka ama mutlaka yaprak yüzeyi ve gövdesi su püskürtücü yardımıyla nemlendirilmelidir. Hatta mümkünse, yağmur etkisi verecek şekilde bol su ile yıkanmayı çok sevecektir.

Aşk Merdiveni 

Aşk Merdiveni salonlarınıza renk ve karakter katacak bir iç mekân bitkisidir. Uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Aşk Merdivenini yazın haftada en az 2 kere, kış aylarında ise haftada 1 kere saksının üstünden sulamalısınız. Sıcağı seven bu zarif bitkiyi yetiştirmenin en önemli kuralı, kış aylarında oda sıcaklığının 12°C’nin altına düşmemesine dikkat etmektir.

Flamingo çiçeği (Antoryum)

Pembe/kırmızı renkli ara yaprakları sebebiyle Flamingo Çiçeği olarak da anılan Antoryum Çiçeği sağlam bir bitkidir. Üstelik birçok ev bitkisine göre çok daha dayanıklı olan bu çiçeğin bakımı da oldukça zahmetsizdir. Göz alıcı güzelliğiyle dikkat çeken Flamingo Çiçeği, klasik veya modern salonunuza renk katacak… 

Bitkileri sevin!

salonunuzu

Bitkiler sadece suya ve güneşe değil ilgi ve sevgiye de ihtiyaç duyarlar. Onlarla konuşmaya başlayın ve birkaç hafta sonraki değişimi izleyin. Sevginin her canlı da nasıl güzelliklere sebep verdiğini gözlerinizle göreceksiniz. 

Bitkilerinizin yapraklarının parlak ve canlı bir yeşile kavuşması için bir yandan Tropikal Tarım Sepeti Yaprak Temizleyici ve Haşere Önleyicisi ile yapraklarını temizlerken bir yandan da onlara birkaç sevgi sözcüğü fısıldamanın ne zararı olabilir ki?

Çiçekleri kim sevmez? Evinizde bitkilere yer açmak istiyor ve bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız “Bitki bakımı ve toprak değişiminin vakti geldi” konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.