ÜST

Telefon Televizyona Nasıl Yansıtılır? – Yansıtma Rehberliği

Akıllı telefon teknolojisinin gelişmesi, telefon ekranının televizyona yansıtılmasına olanak sağlıyor. Bir başka deyişle, telefon veya tablet gibi akıllı cihazlarda yer alan bir görüntü, video veya fotoğraf televizyona kolayca yansıtılarak pek çok kişinin aynı anda seyretmesine olanak sağlıyor. Öte yandan telefondaki uygulamaları da televizyona yansıtmak mümkün oluyor. Miracast teknolojisi sayesinde gerçekleştirilen bu yöntem, ekran yansıtma özelliğini içeren televizyon ve diğer cihazlarla kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Özellikle kullanıcı kitlesi epey fazla olan Android cihazların ekranını yansıtmak için bu yöntemden sıklıkla faydalanılıyor. Bu sayede televizyondan iyi ve konforlu bir şekilde yararlanmak mümkün oluyor.

Tablet ve telefon gibi cihazların ekranının kablosuz olarak televizyona yansıtmayı sağlayan teknolojinin birçok ismi bulunuyor. Screen Mirroring, Screen Cast, Mirror Cast ve Share Screen bu isimler arasında yer alıyor. Genelde Miracast olarak adlandırılan bu metot, Android cihazlarda bulunan multimedyanın problemsiz olarak televizyona yansıtılmasına olanak sağlıyor. TV’ye ekran yansıtma yönteminden yararlanıldığında videolar veya diziler daha konforlu bir şekilde izlenebiliyor. Ekran yansıtma yönteminin avantajları bunlarla da sınırlı kalmıyor. Bu yöntem sayesinde Wİ-Fİ bağlantısına ihtiyaç duyulmadan tüm işlevler yerine getirilebiliyor. Bu noktada siz de telefon televizyona nasıl yansıtılır sorusuna yanıt arıyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Telefon Televizyona Nasıl Yansıtılır?

Telefon ekranının televizyona yansıtılması birkaç işlem ile mümkün oluyor. Eğer Android bir telefon kullanılıyorsa, öncelikle telefondan “Ayarlar” uygulamasının açılması gerekiyor. Daha sonra sırasıyla bağlı cihazlar ve yayınla seçeneklerine dokunulması gerekiyor.

Bu işlemler yapıldıktan sonra karşımıza bir liste sunan ekran geliyor. Buradan yayınlanmak istenilen cihaz seçiliyor. Bahsi geçen bu işlemler hızlı ayarlara da eklenebiliyor ve ekran yansıtma yöntemi daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Ekran yansıtma işleminin bitirilmesi için de birtakım adımları uygulamak gerekiyor. Bu adımlar ise aşağıda yer alıyor:

Android cihazın ekran yansıtma işlemini kesmek için ekranı üst kısımdan aşağıya doğru indirmek gerekiyor. Daha sonra yayınlama bildiriminde bulunan “Bağlantıyı Kes” işaretine dokunmak yeterli oluyor. Bahsedilen yöntem gerçekleştirildikten sonra ekran yansıtma işlemi doğrudan durdurulabiliyor.

Telefon Ekranını Televizyona Yansıtmanın Diğer Yöntemi

Android telefonun ekranını, televizyona yansıtmanın bir diğer yolu da kablolu yuva kullanmaktan geçiyor. Genelde e-spor ya da oyun oynamak için tercih edilen bu yöntem için herhangi bir kablolu ağa bağlanmak önem arz ediyor.

Kablolu yuva kullanarak ekran yansıtmak için yapılması gereken aşağıdaki gibidir:

  • Telefonda yer alan Google Play Store uygulamasını açmak ve Displaylink Gösterici (veya alternatif bir uygulama) uygulamasını indirmek gerekiyor.
  • Android telefonu kablolu yuva istasyonuna bağladıktan sonra DisplayLink Göstericinin online olması zorunlu olmuyor.
  • Bahsedilen işlemlerden sonra USB-C kablosu aracılığıyla telefonu uyumlu olan kablolu yuvaya bağlamak gerekiyor.
  • Daha sonra HDMI tercih edilerek, uyumlu olan yuvayı istenirse bilgisayar monitörüne istenirse de televizyona bağlamak gerekiyor. Ardından uyumlu yuvayı güç kablosuna takılıyor ve ekran yansıtma yöntemi başarılı bir şekilde tamamlanıyor.

Telefon, Akıllı Televizyona Nasıl Yansıtılır?

Teknolojik yeniliklerin artması, televizyonların da akıllı ve akılsız televizyonlar olarak ayrılmasına neden oluyor. Akıllı televizyona sahip olan kimseler ise, telefonlarını bu televizyona nasıl yansıtacağını merak ediyor. Bunun için:

Öncelikle telefonun ve televizyonun aynı internet ağına(Wİ-Fİ) bağlı olması gerekiyor. Daha sonra, İOS işletim sistemine sahip bir telefonun UpnP, DLNA veya ArkMC gibi uygulamalardan bir tanesini indirmesi önem arz ediyor.

Android işletim sistemine sahip olan insanların, Miracast uygulamasını telefonuna indirmesi gerekiyor. Eğer mevcutsa indirmiyor değilse, Google Play Store girerek kolayca indirebiliyor. Miracast vasıtası ile bağlantı gerçekleştirilirken telefon ile televizyonun aynı odanın içerisinde yer alması gerekiyor.

Samsung marka bir telefona sahip olan insanların ise, Allshare uygulamasının telefonda mevcut olması gerekiyor. Bahsi geçen uygulama sayesinde tablet ve diğer telefonlara da bağlanmak mümkün oluyor. Eğer telefonda bu uygulama yoksa, Google Play Store’dan Miracast uygulaması da indirilebilir.

Telefon, Eski Televizyona Nasıl Yansıtılır?

Telefon ekranını, akılsız televizyonlara yansıtmak da mümkün oluyor. Üstelik hem İOS hem de Android telefonlar ile basit bir şekilde yansıtılabilir. Bu yöntem için:

Öncelikle İOS işletim sistemine sahip olan insanların, cep telefonunu akılsız televizyona yansıtmak için Apple TV satın alması gerekiyor. Apple TV, birbirinden farklı özellikleri ile birçok kullanıcı tarafından sıklıkla tercih edilen bir ürün oluyor. Bu Airplay yansıtma özelliği içeren televizyon sayesinde ise telefonu ekrana yansıtmak aşırı pratik oluyor. İPhone telefondan ekran yansıtma kısmına basılıp, geniş ekranda istenilen işlemin gerçekleştirilmesi mümkün oluyor.

Android işletim sistemine sahip olan insanların ise, telefona herhangi bir yazılım yükleme gereği duymadan ekranı televizyona yansıtabiliyor. Bu imkanı sunan Google ChromeCast cihazı, sıklıkla tercih edilen bir yöntem oluyor. HDMI Port üstünden görüntü aktarımı yapan bu cihaz için televizyonu USB girişine takmak yeterli oluyor. Daha sonra Quick Setting menüsünde bulunan Cast kısmına tıklandığında istenilen ekran televizyona kolay bir şekilde yansıtılabiliyor. Google ChromeCast dışında tercih edilen bir diğer yöntem de Miracast oluyor. Benzer özellikleri taşıyan bu cihaz, kablosuz olma özelliği sayesinde diğer özellikten ayrılıyor. Eğer televizyonda bu özellik yer alıyorsa, Miracast kolay bir şekilde kullanılabiliyor.

Telefon Kabloyla Televizyona Nasıl Bağlanır?

 Telefonu televizyona yansıtmanın yöntemleri arasında, telefonu kabloyla televizyona bağlama işlemi de yer alıyor. Bu işlem hem yeni nesil hem de eski nesil televizyonlar için mümkün oluyor. Peki, telefon kabloyla televizyona nasıl bağlanıyor?

Google ChromeCast’ın satın alınmadığında ve telefon Miracast’ı desteklemediği zamanlarda bir kablo yardımıyla da yansıtma sağlanabiliyor. Televizyonun desteklediği modele göre bir MHL ya da SlimPort HDMI dönüştürücü adındaki kablolar ile telefonu televizyona yansıtmak son derece kolay oluyor.

Televizyonların çoğunda HDMI bağlantısı çoğu zaman yer alsa da telefonlarda bulunmuyor. O nedenle telefonda bir bağlantı noktası yaratmak için bir HDMI dönüştürücüye ihtiyaç duyuluyor. Dönüştürücü satın alırken ise, telefon bağlantısına uygun adaptörlünün alınması gerekiyor. Bahsedilen yöntem hem Android hem de İPhone telefonları için kullanılabiliyor.

Telefon, Youtube ile Beraber Televizyona Nasıl Bağlanır?

Telefon kullanıcılarının sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biri de Youtube televizyona bağlamak oluyor. YouTube’u akıllı televizyonda veya başka bir cihazda izlemek için birkaç yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden bir tanesi aşağıda yer alıyor:

Öncelikle cep telefonumuz ile akıllı televizyonu aynı kablosuz ağa bağlamak gerekiyor. Daha sonra telefonumuzdan Youtube uygulamasını açıyor ve uygulamamızdaki bir videoyu açıyoruz. Ardından sağ üst tarafta bulunan TV simgesine tıklıyoruz. Bahsedilen işlemin neticesinde görüntüyü televizyona aktarmak üzere gereken seçenek karşımıza geliyor.

Android ve İOS telefonlar için bu adımlar geçerli oluyor. Bunun yanı sıra, benzeri uygulamaları da bu yöntemle televizyona bağlamak mümkün kılınıyor. Akıllı televizyona sahip olan insanlar, bahsi geçen yöntemleri tek tek uygulayabiliyorken, akılsız (eski) televizyona sahip olan insanlar bu işlemi gerçekleştiremiyor. Telefon ile televizyonu eşleştirme, TV’de Youtube deneyimini muhteşem bir şekilde yaşamaya olanak sağlıyor. Bu sayede hem müzik dinlenebiliyor hem film, dizi izlenebiliyor hem de eğitim alınabiliyor.