Balkonunuzu güzelleştirin ve açık havanın tadını çıkarın!

Açık havanın tadını ev rahatlığında yaşamanın en güzel yolu balkonunuzu güzelleştirmekten geçiyor. Balkonunuzu daha kullanışlı ve yaşanır kılacak olan dekorasyon önerilerimizden fikir alın.

Havaların güzelleşmesiyle birlikte belki de aylardır yüzüne bile bakmadığınız balkonunuzu değerlendirmenin vakti geldi. Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde balkonunuzu yaşam alanınıza dahil ederek tahmin ettiğinizden de keyifli vakit geçirebilirsiniz. “Ama balkonum çok küçük” diyorsanız, sizler için de birbirinden güzel, uygulaması kolay fikrimiz var.

Balkonunuza bir masa ve iki sandalye atmak yerine tıpkı evinizin içini nasıl zevkinize göre döşüyorsanız, balkonunuza da kendi dokunuşlarınızı ekleyerek bu sıradan görünümün dışına çıkabilirsiniz. Hatta öyle bir dekorasyon yaparsınız ki güzel havalarda evin içinden ziyade neredeyse bütün gününüzü balkonda geçirebilirsiniz. Hem estetik görünümlü hem de işlevsel bir balkon yaratmak için işte önerilerimiz.

Küçük balkonunuzu keyifli hale getirmek için

balkonunuzu

Balkonunuz çok küçük ya da dar olabilir ama bu orayı istediğiniz gibi dekore edip kullanamayacağınız anlamına gelmiyor. Evet, yeriniz kısıtlı olduğu için işiniz pek kolay değil, bunu kabul ediyoruz ama pratik çözümlere yönelik hareket eder ve uygun eşyaları seçerseniz, sonuca siz bile şaşırabilirsiniz. Örneğin klasik bir masa yerine açılır kapanır, duvara ya da balkon demirine monte edebileceğiniz türde bir masa tercih edebilir veya uzunca bir rafı masa niyetine kullanabilirsiniz.

Eğer balkonunuz tek kişinin ancak oturabileceği türdeyse, bir köşeye ahşap kasalardan bir oturma alanı yapabilir, üstüne yumuşacık bir örtü serip birkaç yastık koyabilirsiniz. Yanınıza da ahşaptan küçük bir “coffee table” yerleştirerek sıcak bir havaya sahip rahat edeceğiniz bir alan yaratmış olursunuz. Yüzlerce masa arasından ihtiyacınıza en uygun olanı burada bulabilirsiniz.

Doğayı balkonunuza taşıyın

balkonunuzu

Balkonunuza hayat ve renk katmanın en kolay yolu çiçek ve bitkilere yer açmaktan geçiyor. Eğer balkonunuz yeteri kadar genişse, büyük saksıları kullanabilirsiniz. Ancak çoğu balkonun pek de geniş olmadığını düşünürsek, farklı çiçeklendirme çözümlerini değerlendirebilirsiniz. Bunlardan en kolayı balkon demirlerine asabileceğiniz türdeki saksılardır.

Ancak daha stil sahibi bir görünüm için balkonunuza bohem bir hava katacak olan makrameden yapılmış saksıları tavandan asarak kullanabilirsiniz. Bu tür yerleştirmelere sarmaşık benzeri bitkiler çok yakışıyor. Bir diğer çözüm ise duvara ahşap ya da metalden basit bir konstrüksiyon monte etmek olabilir. Farklı renklerdeki saksıları buraya asıp kendi çiçek duvarınızı yaratırken yerden de kazanmış olursunuz.

Balkonunuzu aydınlatma seçenekleri

Evimizin dekorasyonunun olmazsa olmazlarından biri haline gelen şerit led aydınlatmaları balkonunuza taşıyabilirsiniz. Örneğin güneş enerjisiyle çalışan aydınlatmaları balkonunuzun demirine dolayabilir ve hava kararınca yavaş yavaş yanmalarını izleyebilirsiniz. Akşamları tavan aydınlatması yerine bir köşeye yerleştireceğiniz lambader ya da masa lambası da gayet hoş durabilir. Balkonunuz genişse yere büyük mumlar yerleştirip özel bir köşe yaratabilir, yeriniz yeteri kadar yoksa da çeşitli noktalara küçük mumluklar ve tealight’lar yerleştirebilirsiniz.Farklı tasarımlardaki dekoratif aydınlatmalar için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Duvarlara hareket katın

Duvarlara asılan farklı boylardaki çerçeve düzenlemelerine son zamanlarda güçlü bir rakip geldi; o  da farklı tasarımlara sahip duvar örtüleri. Balkonunuzun boş bir duvarı varsa bu alanı zevkinize göre bir duvar örtüsüyle süsleyebilirsiniz. Etrafından da şerit led aydınlatmalar geçirerek hoş bir hava yakalarsınız. Bir diğer seçenek olarak sevdiklerinizin fotoğraflarını hasır iplere küçük mandallarla tutturup asabilirsiniz.

Oturma alanları için farklı çözümler

Yaratacağınız oturma alanı tamamen balkonunuzun genişliğine bağlı. Ancak hem yerden kazanmanızı sağlayan, hem rahat olan hem de şık duran bir seçenek var ki o da sedir benzeri bir oturma köşesi. Küçük bir sehpa ya da yatak tepsisi eğer balkonunuz küçükse işinizi görecektir. Eğer daha büyük bir balkona sahipseniz, oturduğunuzda kendinizi salonunuzun koltuğundaki kadar rahat hissedeceğiniz türde bir seçim yapmanızı öneririz. Aynı zamanda bahçe salıncaklarından bir tane edinerek kendinize okuma köşesi yapabilirsiniz. Daha rahat ve sıcak bir ortam yaratmak içinse yere desenli büyük minderler atabilir ya da puflar atabilirsiniz.

Etkili dokunuşlar

Yastıklar, masa örtüleri ve hatta yere renkli, desenli bir kilim… Birbiriyle uyumlu renk ve desenlerdeki çeşitli tekstil ürünlerini kullanmak tıpkı evinizde olduğu gibi balkonunuzda da sıcak ve stil sahibi bir hava yaratır. “Balkonda kilim mi olurmuş” demeyin, yaşam alanınızın konforunu destekleyen bu ilginç detaya bir kere şans verdiğinizde siz de anlayacaksınız.

Ayrıca dar uzun balkonları boyuna çizgili bir kilimle tamamladığınızda, balkonunuz daha genişmiş hissi elde edersiniz. Ancak tabii temizliğe daha çok özen göstermeniz gerekeceği kesin. Her zevke uygun olabilecek ev tekstili ürünleri arasından en sevdiklerinizi buradan seçmeyi unutmayın.

Keyifle dekore ettiğiniz balkonunuzda kolayca yetiştirebileceğiniz bitkilerle ilgili yazımızı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.