ÜST

Takip Cihazı Olan Airtag Nedir? Nasıl Kullanılır?

Airtag nedir sorusu son zamanların en çok merak edilen konusu! AirTag sayesinde eşyalarınızı kolayca bulabilirsiniz. Birkaç farklı eklenti özelliği ile değerli eşyalarınızı aramaktan kurtulabilirsiniz. Anahtarlık, cüzdan ya da sırt çantası gibi farklı materyallere takarak saniyeler içerisinde yerlerini tespit edebilirsiniz.

Yenilikçi bir sistem olan AirTag bul uygulaması ile kullanıcıları büyük bir dertten kurtarıyor. Kayıp eşyalarının nerede olduğunu bu sayede kolayca bulabilirsiniz.

Bu sistemi kullanarak Apple aygıtlarını, aile üyelerinizi ya da arkadaşlarınızı kolay bir biçimde takip edebilirsiniz.

Nerede bulunduklarını anlık olarak kolayca görebilirsiniz. Bu sayede sevdiklerinizin bulundukları yerler hakkında kolayca haberdar olabilirsiniz.

Sıklıkla kaybedilen cüzdan gibi değerli eşyaların kısa sürede bulunması için geliştirilmiş olan airtag, pratik bir biçimde takılabiliyor. Artık endişelenmeye mahal vermeksizin Bul uygulaması ile nesneleri kolayca bulma imkânı sunuyor. Airtag nesneler sekmesine giderek buradaki sabit hoparlör üzerinden “Hey Siri, cüzdanımı bul” şeklinde seslenerek doğru cevabı alınız.

Doğru cevap olarak eşyaların bulunduğu nokta işaret edilerek; “Koltuğun altında” ya da “Mutfakta kalmış” ibareleri ile kolayca bıraktığınız yeri bulabilirsiniz.

AirTag’iniz çok yakın mesafede ise; iPhone’unuz konum bulma sayesinde doğrudan eşyanıza da yönlendirmektedir.

1 Ultra Geniş Bant gelişmiş özelliği ile AirTag ile aranızdaki uzaklığı ve ne taraf gitmeniz gerektiğini kolayca görme şansına sahip olabilirsiniz.

AirTag hangi cihazlarla uyumlu merak edenler için kısaca açıklayalım. En başta bu özel izleme sistemi kesinlikle Android telefonlarla uyumlu değildir. Bu gelişmiş sistemden yararlanabilmek için en başta bir Apple cihaza sahip olmak gerekmektedir.

Bu marka ürünlerinde yer alan “Bul” uygulaması aracılığı ile kolayca çalışabilmektedir. Şu an Android telefon ya da tabletler üzerinde mevcut olmadığından uyum oluşturmamaktadır.

 Tam Konum Bulma özelliğinin uyumlu olduğu cihazlar listesi aşağıdaki gibidir;

  • iPhone 11
  • iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max
  • iPhone 12 ve iPhone 12 mini
  • iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max
  • iPhone 13 ve iPhone 13 mini
  • iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max

AirTag Nedir Ne İşe Yarıyor?

Günümüz için oldukça gerekli olan bir gelişmiş üründür. Çanta, cüzdan, anahtarlık ve sıklıkla araçlara dahi takılmakta olan materyaldir. Bu özel tasarım sayesinde herhangi bir çalınmaya karşın eşyalarınızın yerini kolayca tespit edebilirsiniz.  Yenilikçi bir takip cihazı şeklinde de sıklıkla kullanılmaya başlamış bulunuyor.

AirTag mesafesi ne kadar? Özel takip cihazı anlamını taşıyan bu nesne, aklınıza gelebilecek tüm eşyalara takılabilir. Bazen çocuklarına takmakta olanlar ile bile karşılaşmak mümkün oluyor.  Gelişmiş bluetooth teknolojisi aracılığını kullanarak 120 metre arasındaki mesafelerde bile rahatlıkla kullanılabilmektedir. Şayet cihazlarda GPS desteği tercih edilirse bu defa sınırsız bir takip olanağı ortaya çıkabilmektedir.

Apple tarafından geliştirilmiş olan, üzerinde hoparlör, bluetooth anteni ve pil yer alan küçük boyutlu bir üründür.

Kayıp eşyaların kısa sürede tespit edilmesi amacıyla üretilmiştir.  Madeni bir para büyüklüğüne sahip olan Airtag cihazı oldukça tercih edilen bir sistem olarak karşımıza çıkıyor.

AirTag, ilk defa 20 Nisan 2021 tarihinde kullanıcıların beğenisine sunulmuş izleme cihazıdır. Asıl amacı bir anahtar bulucu olarak tasarlanmıştır. Ürün tamamen iPhone 11 veya sonraki model telefonlar üzerinden ve, AirTag’de yer alan U1 çipi aracılığı ile “Hassas Bulma” detayı sayesinde çalışıyor. İzleme sistemi, iOS / iPadOS 14.5 ya da üzerini çalıştırabilen farklı cihazlarda kesinlikle çalışmamaktadır.

Bu yenilikçi sistemden yararlanmak isteyen kullanıcılar, ultra geniş bant detayı aracılığı ile kaybolan eşyalarını kolayca bulabilmektedir.

Ürünün ilk çalışmaları ise; 2019 senesine dayanıyor. Apple, bu süreçte AirTag çalışması için milyonlarca ultra geniş bant tedariği yoluna gitmiş bulunuyor.

AirTag yenilikçi izleme sistemi Find My uygulama ile kolayca etkileşim gösterebilir. Bu sisteme dahil olan her bir kullanıcı, bir ses oluşturarak AirTag’in çalışmasını başlatabilir. Bunun için; U1 çipi eklentisine sahip iPhone’lar, bu şekilde AirTag’e yön vererek ve kesin nokta belirterek hassas izlemeyi başlatabilir.

AirTag cihazlar kesinlikle bir GPS yön bulma cihazı amacını gütmemektedir. AirTag cihazlar, yeryüzünde bulunan farklı anonim iOS ve iPadOS ürünlerinden alınan Bluetooth sinyallerini bularak Find My uygulama harita kısmında bulunur. Akıllıca çalışan bu sistem üzerinden kolayca istediğiniz izlemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Kullanıcılar, değerli eşyaları üzerine konumlandırmakta oldukları bir AirTag’i kayıp şeklinde seçebilir. Bu işaretleme neticesinde ise telefon numarasına bir mesaj alabilir.

iPhone kullanıcısı da airtag için yakın mesafede bulunan kayıp öğeyi bulabilmek için NFC aracılığı ile Find My uygulaması ile telefonuna gelen mesajı kolayca görebilir.

Ayrıca NFC özellikli Android ve Windows 10 telefonlar da Airtag’i kolayca telefon ve mesaj içerikli bir web sayfasına tanımlama yapabilir. Pratik bir biçimde gerçekleşen tanımlama sonrasında sorunsuz kullanım mümkün olmaktadır.

Bu sayede CR2032 düğmesi kullanılır. Bluetooth aracılığı ile gerçekleşen maksimum izleme mesafesi ise 100 metre dolayındadır.

AirTag suya dayanıklılık anlamında ise IP67 su ve toz şeklinde bir dereceye sahiptir.

Apple’ların her biri ise 16 AirTag ile sınırlı kalmaktadır.

AirTag ses dinler mi derseniz; AirTag’in sadece ses çıkardığını söyleyebiliriz. Bu sayede kolay bir biçimde kaybolan ürün etraftan fark edilerek yine asıl kullanıcıya kolayca ulaşabilecektir. Akıllı sistem olarak bu özelliğinden ötürü de tercih edilmektedir.

Eğer bulunulan noktada kullanılmakta olan telefonlar Android bazlı ise AirTag’in yerini saptamak daha zorlaşabilmektedir. Bu tarz durumlar karşısında ise; farklı bir saptama yöntemi devreye girmektedir. Aradan geçen birkaç saatin sonunda etrafta AirTag’in bağlantı kuracağı bir iPhone yok ise yerleşik hoparlörle ses yankılanır. Kısacası; çok uzun bir müddet kullanıcısından uzak mesafede kalmakta olan AirTag yeri değiştiğinde diğer insanlara kendini duyurmak için ses çıkarır.

AirTag şarjı, yaklaşık bir yıl kadar dayanıklılık göstermektedir. Üzerine yerleştirilmiş olan standart bir pil ile sorunsuz olarak sene boyunca çalışma gösterebilir.  Bu akıllı sistemi oluşturan AirTag, pilinin bitme süresi ise; iPhone üzerinden kullanıcıya kolayca bildiriliyor.

İPhone’daki Bul’da AirTag Ekleme

iPhone telefonu ile AirTag’i Apple kimlik durumuna kaydedebilirsiniz.

Ardından değerli kabul etmekte olduğunuz ve kaybolmasını istemediğiniz eşyalarınızın üzerine kolayca iliştirebilirsiniz.

Yerini belirlemek içinde bul uygulamasına giriş yaparak kaybolan eşyanız için bir işaretleme yaparak yerinin tespitini sağlayabilirsiniz.

AirTag’i bir noktada bıraktığınızda ise; kolayca bildirimde alabilirsiniz. Bu gibi olaylarda iPhone’daki Bul uygulaması üzerinden unutulduğunda bildirme uyarısı büyük faysa sağlar.

AirTag Ekleme

iPhone telefon ana ekranınız açın.

AirTag pil şerit kısmını çıkarın ve iPhone telefonunuza yaklaştırın.

Ardından iPhone ekran üzerinden “Bağlan” ibaresine tıklayın.

Liste üzerinden bir isim seçin ve emoji ekleyerek sürdürün.

Bu sayede eşyanız Apple kimliğe kolayca kaydedebilirsiniz.

Son şama olarak “Bitir” diyerek gerekli işlemi tamamlayabilirsiniz.

“Airtag nedir?” sorusunun yanıtını en net ve doğru ifadeler ile bu yazımızda sizlere vermeye çalıştık. Son dönemlerin fazlasıyla ilgi bulan gelişmiş cihazını temin etmeden önce doğru telefonu kullanım kullanmadığınıza göz atarak işleme başlayabilirsiniz. Hayatı kolaylaştıran bu özel izleme cihazı doğru amaçla kullanıldığında büyük faydaları beraberinde getirmektedir.