iPhone 12 Mini

Apple Inc. veya daha eski ismiyle Apple Computer Inc., bilgisayar yazılımı, tüketici elektroniği ile kişisel bilgisayar tasarlayan, geliştiren ve satışını gerçekleştiren dünyaca ünlü, çok uluslu bir Amerikan şirketidir. Ciro açısından Samsung Electronics'in arkasından gelen Apple, dünyadaki en büyük 2. bilgi teknolojileri şirketi olup Nokia ve Samsung’un arkasından gelen dünya çapında en büyük 3. cep telefonu üreticisi konumdadır. Eylül ayından itibaren 2012'nin borsa değeri en yüksek şirketi olmuştur. Dünya teknoloji devi Apple, öncelikle Apple I ürünü ile tüketici elektroniği pazarına girmiştir, ardından piyasaya sürdüğü Apple II ve Apple III ürünleri ile tüketicinin büyük beğenisini ve güvenini kazanmıştır. Şirket, 1984’ten itibaren kendi bilgisayarlarında kullanımına başladığı Mac OS'u kullanıcılara tanıtmıştır. Kullanıcılardan oldukça olumlu yorumlar almış, milyonların beğenisi ile güvenini kazanmış ve günümüze kadar üretip geliştirdiği bütün bilgisayarlarında Mac OS işletim sistemini sürekli geliştirerek kullanmaya devam etmiştir.

Dünyanın En Küçük 5G Destekli iPhone’u Sizlerle!

Her sene son çeyrek dilimde teknoloji dünyasında ses getirmeyi gelenekselleştiren Apple bu kez de 5,4 inç ekranlı iPhone 12 miniyi güçlü ve heyecan verici tasarımı ve donanımıyla meraklıları ile buluşuyor. Ayrıca Phone 12 ve 12 Mini, 5G'yi destekleyen ilk iPhone'lar olarak tarihe geçiyor. Bu özellik cihazların, 200 Mbps'ye kadar yükleme hızı ile 4 Gbps'ye kadar indirme hızını desteklemelerini sağlıyor. İki saatlik bir filmi, 4G ile yaklaşık 7 dakika yerine yüksek bantlı 5G üzerinden 10 saniyeden daha kısa sürede indirmek mümkün olabiliyor. iPhone 12 ailesinin en küçük üyesi olan iPhone 12 Mini, aynı zamanda dünyanın en küçük 5G destekli telefonu unvanını taşıyor. Yeni 12 serisinde beklenenin aksine 3 yerine 4 model sunan Apple, en küçük modeli olan iPhone Mini’ye dahil ettiği 5G desteği ile fiyat avantajlı olarak sunduğu ürünün pazar payını önemli oranda desteklemiş oluyor. A14 Bionic mobil işlemciye sahip, 4 Gbps'ye varan hız sunan 5G modülü ile iPhone 12 Mini, tek elle kolayca kullanılabilir olmasından dolayı da son derece ergonomik bulunuyor. Yeni iPhone’ların 5G eklentisi, yüksek artırılmış gerçeklik özelliğiyle geliyor. Bununla beraber Apple, cellular modem üretimini hızlandırmak amacıyla Intel’in cellular modemlerinden temin etmiş bulunuyor.

Apple’ın Tasarımsal Kökenine Yüksek Teknolojiyle Dönüş

Apple’ın en son teknolojileri kullanarak geliştirdiği 12 serisinin en küçük üyesi olan iPhone 12 Mini ile tasarım bakımından kökenine dönüş yaptığı söylenebilir. Yeni tasarım adeta eski serilerden iPhone 4’ün tasarımını andırıyor. Apple buna benzer bir sürprizi iPad Pro’yu küçülterek daha önce de yapmıştı. iPhone 4’e benzer şekilde keskin ve köşeli hatlara sahip tasarımı ile dikkat çeken iPhone 12 Mini, serinin boyutu en küçük ve ergonomik modeli olup 5,4 inç OLED ekran ile karşımıza çıkıyor. Yeni serinin en küçük bireyi iPhone 12 Mini modelinin tasarımındaki fark, önceki modellerle karşılaştırılınca hemen dikkat çekiyor. Paslanmaz çelikten üretilmiş çerçevesinde yuvarlak hatlı bombeli tasarımdan uzaklaşıldığını ve tasarımda köşeli keskin hatların tercih edildiğini görüyoruz. Buna en benzer tasarımı yine iPhone’un 5 ve SE modellerinden de hatırlıyoruz. Apple, bir bakıma bugünü ile geçmişi arasında köprü kurarak nostaljik tasarımıyla yüksek teknolojiyi iPhone 12 Mini’de buluşturuyor.

Diğer taraftan, ekranda camın yerine Corning tarafından geliştirilmiş özel türden bir seramik materyal kullanıyor. Bu parçanın benzer diğer malzemelerden ve sıradan bir camdan daha sert olduğu biliniyor. Böylece ekran, kırılmalara karşı 4 kat daha dayanıklı hale geliyor. Bu özelliği nedeniyle iPhone 12 Mini, diğer serilerin modellerine kıyasla daha fazla tercih edilebiliyor. Özellikle sürekli hareket halindeyseniz ve acele etmeniz gerekirken dikkatsizlik sonucu sık sık telefonunuzu düşürüyorsanız seramik koruma sayesinde telefonunuz diğer modellere göre daha az hasar göreceğinden bu materyalin varlığı önem arz ediyor. Ayrıca Apple, A14 Bionic işlemciden güç alacağını da belirtiyor.

Ergonomik Tasarımı Taçlandıran Üstün Özellikler

Tasarımıyla dikkat çeken iPhone 12 Mini, donanımsal olarak iPhone 12'nin mevcut kamera fonksiyonlarına ve işlem gücüne sahip olup ondan daha küçük boyutta olmasıyla dikkat çekiyor. Ürün, Apple'ın en yeni A14 Bionic mobil işlemcisini taşırken 6.1 inçlik iPhone 12’nin de aynı işlemciye sahip olduğunu görüyoruz. Böylece standart iPhone 12 performansıyla ama daha küçük boyutta bir seri 12 ürünü almak isteyenler için iPhone 12 Mini ideal bir seçim oluyor.

iPhone 12 Mini, serinin diğer üyelerine göre daha uygun fiyatlı bir seçenek olarak kullanıcılarının beğenisine sunuluyor. Fiyat performans ürünü arayan Apple tutkunları için ideal bir seçim olduğu düşünülebilir. Apple, serinin tüm üyelerinde bulunan kamera özelliklerini ve işlemci performansını daha minimal bir tasarımla bu üründe buluşturmayı başarıyor. iPhone 12 Mini, 5 farklı renk seçeneği ile karşımıza çıkıyor. Kırmızı, siyah, yeşil, beyaz ve mavi renkleri ile şıklık ve prestiji aynı anda sunan bu yeni modelde uzun zamandır beklenen 5G özelliği de bulunuyor. 64 GB, 128 GB ve 256 GB olarak 3 dahili depolama seçeneği ile kullanıcı tercihine sunulan ürün; kire, suya ve toza dayanıklılık özelliğine de sahip. 30 dakika boyunca 6 metreye kadar suya dayanıklı olmasına karşın üretici garantisi, telefondaki sıvı hasarını kapsamıyor. Ürün, Haptic Touch özelliğine sahip olması, parmak izine dayanıklı olması, yağ tutmayan kaplamasıyla da rakipleri arasından sıyrılmayı başarıyor. Üründe birden fazla dil ve karakteri aynı anda görüntüleme desteği de bulunuyor.

Kamera Lenslerinin Arkasındaki Hazine

Apple, her yeni seride olduğu gibi iPhone 12 serisinde de kamera sistemlerini geliştirmiş olarak karşımıza çıkıyor. Yeni model aynı zamanda daha iyi bir "hesaplamalı fotoğrafçılık" için yazılım kullanıyor ve daha fazla ışık ile daha keskin odak sağlayarak görüntüleri geliştirirken geniş, ultra geniş ve (öne bakan kameralarda) gece modu gibi özellikler sunuyor. Eskiye dönüşü hatırlatan güçlendirilmiş ergonomik tasarımını, güçlü işlemci performansının ustalıkla birleştiği iPhone 12 Mini'nin arkasında geniş ve ultra geniş lenslerle çift kamera sistemi bulunuyor. Apple’ın bu göz dolduran ürününde, loş ışık şartlarında çekim yapma kalitesini artırmak amacıyla 7 bileşenli lens kullandığı dikkat çekiyor. f/1.6 diyafram taşıyan ana kamera 12 MP iken, daha geniş açılı olan ikinci kamera 12 MP olarak karşımıza çıkıyor. Üründe 4K çözünürlükte olan 60 kare video kaydı alma imkanı bulunuyor. Ön kamera ile de FaceID ve 60 Fps /4K video kaydı alma olanağı bulunan iPhone 12 Mini, ağır çekim videolar çekmenize de imkan tanıyor.

Şimdiye Kadarki En İyi iPhone Ekranı

Daha canlı ve daha parlak görüntüye hazır olun! Apple, son seride devleşen ürünü iPhone 12 mini için A14 kalitesini daha da geliştirip iPhone 11'e göre daha parlak olan bir panel sunuyor. HLG HDR 10 desteği ile özellikle canlı yayın çekimlerinde yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmesini sağlıyor. iPhone 12 Mini'de bulunan 5.4 inç ekran, iPhone 12 ve 12 Pro modellerinde bulunan 6.1 inç ekrana kıyasla özellikle daha küçük boy telefon tercih edenler için ergonomik bir seçenek oluyor. Apple, iPhone 11 modellerinde kullandığı 12 MP olan sensörlerin daha gelişmiş halini yeni iPhone 12 Mini de kullanıyor. Ancak bununla da yetinmeyip A14 Bionic desteğine ek olarak kameranın kabiliyetlerini de geliştirdiği görülüyor. Yeni sürüm Smart HDR da iPhone tutkunlarına iPhone 12 mini ile sunuluyor. Dolby Vision ve HDR10 desteğine sahip olan Super Retina XDR OLED ekrana sahip olan iPhone 12 Mini, daha de fazla kontrast, daha yüksek piksel yoğunluğu ve olağanüstü renk doğruluğu sunuyor. Modelin ekranı Ceramic Shield ile korunuyor. Face ID çentiği ise küçük bir çerçevenin dışında uçtan uca bir ekran sunuyor. iPhone 12 serisinin tüm modellerinin ekran kalitesi ise birebir aynı sunuluyor. Gözlerinize inanamayacağınız bir deneyime sizi hazırlamak adına; OLED ekranda görüntülediğiniz her açık renk daha parlak, her siyah daha koyu ve her şey daha yüksek çözünürlüklü görünüyor. Bu, Apple'ın şimdiye dek sunduğu en iyi iPhone ekranı olurken klasmanında rakiplerini zorlaması bekleniyor.

A14 Bionic ve iOS 14 ile Üretilen İlk Akıllı Telefon

iPhone 12 Mini, yeni A14 Bionic işlemcisi ile performans bakımından da üst sınırlarda dolaşan telefonlar arasında girmeyi başarıyor. A14 Bionic, akıllı telefonlardaki en hızlı çip anlamına geliyor. Sınırları zorlayan bu teknoloji ile profesyonel film kameralarının bile yapmakta zorlandığı Dolby Vision çekimler yapabiliyor. Verimliliği sayesinde pil ömründen de tasarruf sağlıyor.

iPhone 12 Mini, Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda Apple’ın tanıtımını yaptığı iOS 14’e sahip. İşletim sisteminin telefonun ilk açılışında yüklü olması veya açıldıktan sonra güncelleme sonrası yüklenmesi söz konusu olduğunda iPhone serileri arasında dramatik farklar bulunmuyor. iOS 14 ise hem Android’den aldığı özelliklerle hem de kullanıcı dostu ek özelliklerle iPhone 12’de bütün olarak karşımıza çıkıyor.

Fark Yaratan Sıra Dışı Performans

Apple’ın iPhone 11 serisinde ve iPhone SE 2020 modelinde yer verdiği işlemci A13 Bionic, zaten günümüzün en hızlı mobil işlemcilerinden biriydi. iOS işletim sistemi ile birlikte bu mobil işlemcinin performansı oldukça yüksek seviyede olduğundan Android ailesinden olan Kirin, Exynos ve Snapdragon’un son ürün bazlı örnekleriyle yarışıyordu. A14 Bionic işlemci ise ARM tabanlı bir mobil işlemci olup iPhone 11'lerde yer alan A13 Bionic işlemciyle karşılaştırıldığında işlemci tarafında %17, görsel işlem tarafında da %8'lik bir performans artırımı sağlıyor. Tüm iPhone 12 modellerinde bulunan A14 Bionic işlemci, piyasadaki ilk 5nm mimarinin sahibi olan işlemci modeli olma özelliği taşıyor. iPhone 12 Mini, 3.1 GHz hıza sahip olan A14 Bionic işlemcisi iOS 14 ile kullanıcı deneyimindeki kaliteyi katlayarak artırıyor. Önceki serilerdeki modellerin bataryaları sebebiyle zorlanacakları işlemlerde iPhone 12 Mini, ideal cihaz konumuna erişiyor. iPhone 12 Mini’de bulunan 11,8 milyon transistör, 6 fiziksel çekirdek, yapay zeka için ayrılan 16 çekirdeğe sahip sinir motoru A14'ün en dikkat çekici özellikleri arasında bulunuyor. 4GB RAM ile gelen ürün, işlemcisinin yapay zeka gücüyle beraber segmentinin amiral gemisi konumuna ulaşıyor. Ayrıca iPhone 12, 2 Gbps’ye varan LTE hızı sunuyor. Bu sayede fotoğraf yüklemek, dizi indirmek veya internet üzerinden yüksek kalitede video izlemek gibi aktivitelerde daha yüksek hız elde ediliyor. iPhone 12 Mini, 32 kadar LTE bandıyla diğer tüm akıllı telefonlardan daha çok sayıda LTE bandına sahip bulunuyor.

Güçlü Batarya ve Daha Hızlı Şarj

Her yıl daha da yüksek ve daha yüksek kaliteli cihazlarla pazarı sunduğu kalite nispetinde zorlayan Apple, iPhone 12 Mini’de şarj edilebilir yerleşik lityum iyon pil tercih ediyor. 5G’nin hayatımıza derinlemesine dahil olacağı gerçeğini göz önünde bulundurunca bataryaların kapasiteleri kadar performansları da önem kazanıyor. Apple’ın iPhone 11 modeli, tatmin edici bir batarya süresi sunuyordu. Yeni nesil iPhone 12 Mini ise yaklaşık %10 fazla batarya kapasitesine sahip. 15 saate kadar video oynatabiliyor, 10 saate kadar online video izleme olanağı sunuyor. 50 saate kadar da müzik çalabilme özelliği bulunuyor. Ürünün 5G özelliğine sahip olduğunu göz önünde bulundurunca, Apple’ın 5G kullanımına bağlı olarak artma ihtimali olan batarya tüketimini, bu şekilde dengelediği söylenebilir. iPhone 12 Mini modeli ayrıca, 5G'ye ihtiyacı olmadığında bunu otomatik olarak algılıyor ve pil ömründen tasarruf etmek için LTE ağına daha yavaş geçiş yapıyor.

Hızlı Kablosuz Şarj Özelliği Ne Kadar Hızlı?

iPhone 12 Mini ayrıca daha hızlı kablosuz şarj desteği de sunuyor. 7,5 Watt'a kadar Qi özellikli kablosuz şarj imkanıyla fark yaratıyor. Daha hızlı bir kablosuz şarj deneyimi için mıknatıslar her defasında kusursuz şekilde hizalanıyor. Lightning ve Qi kablosuz şarjına ek olarak, telefonlar MagSafe kablosuz şarj ile şarj edilebiliyor. MagSafe kablosuz şarj 15 Watt'a kadar ve hızlı şarj özelliğine sahip. Ürünü, 20 W veya daha güçlü adaptörle 30 dakikada %50’ye kadar şarj etmek mümkün oluyor. Kutu içeriğinde adaptör bulunmadığı için adaptörün ayrıca satın alınması gerekiyor. MagSafe Şarj Cihazı, çeşitli kılıflar ve diğer aksesuarlar gibi yine ayrı olarak satın alınabiliyor.

Yeni MagSafe manyetik bağlantı teknolojisi ile üretilen aksesuarlar arasında yer alan kablosuz şarj plakaları veya cüzdanlar, sağlam bir şekilde telefonun arka kısmına yapışıyor. Daha önce Macbook ürünleri için sunulmuş olan MagSafe teknolojisi, iPhone 12 serisi ile geri dönüyor. MagSafe özellikli cüzdanlar, koruyucu tasarımları ile kredi kartlarınız açısından güvenlik sağlıyor.

Kutuda Ne Var Ne Yok?

Ürünü satın aldığınızda kutunun içerisinden iOS 14 yüklü bir iPhone 12 Mini çıkıyor. Apple'ın 12 serisinin ürün kutularında şarj aletinin yer almayacağı tartışmalara konu olsa da Apple, iPhone 12 serisi ürünlerin kutu içeriğinden çoğunlukla başvurulmadığı düşünülen güç adaptörünü ve EarPods’u kaldırdı. Bunun yerine, genellikle ihtiyaç duyulan USB-C - Lightning hızlı şarj kablosu geliyor. Böylece ambalajlar hedeflendiği ölçüde küçülüyor. Üstelik gönderim başına düşen kutu sayısı artınca toplam gönderim sayısı azalıyor. Bununla beraber, Apple, üretim kolundaki iş ortaklarının da yenilenebilir enerjiye geçmesini sağlıyor. Yeni iPhone 12 Mini’de kamera ve dokunmatik hissi sağlayan alanlar dahil tüm mıknatıslar için % 100 geri dönüştürülmüş nadir toprak elementleri kullanıyor. Anakartta bulunan lehimlerde ise %100 oranında geri dönüştürülmüş olarak kalay kullanılıyor. Birden fazla bileşende %35 civarında geri dönüştürülmüş plastikten yararlanılıyor. Böylelikle, karbon emisyon düzeyi, yılda 2 milyon metrik tondan fazla miktarda azaltmış olunuyor. Ayrıca Garanti Belgesi ve Kullanım Kılavuzu da kutu içeriğinde sizleri bekliyor.

iPhone 12 Mini Neden Çok Cazip?

  • Nostaljik tasarımla son teknolojiyi buluşturuyor,
  • 5 ayrı renk seçeneği sunuyor,
  • Fark yaratan işletim sistemi iOS'un en üst sürümü olan iOS 14'e sahip,
  • Suya,toza ve düşmeye daha dayanıklı,
  • A14 Bionic işlemci, yüksek performanslı bir kullanıcı deneyimi sunuyor,
  • Avuç içine sığacak, tek elle kullanılabilecek büyüklükte,
  • 5G’yi destekleyen ilk iPhone,
  • Yüksek çözünürlüklü kamera ile çekimleriniz neredeyse gerçek gibi,
  • Tam bir fiyat-performans ürünü.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

iPhone 12 Mini

1 ürün listeleniyor
Güncel Değerlendirme
DSACategoryId/2147483642/371965/60005202/80769002