Loading interface...
Kategoriler
Ürün, kategori veya marka ara
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Televizyon alırken
dikkat edilmesi gerekenler

Televizyon seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterleri, televizyonu kullanım amacınıza göre değerlendirebilirsiniz.
Panel Teknolojisi

QNED
Quantum Dot, NanoCell ve Mini LED'ler. Devrim niteliğinde bir teknoloji kombinasyonu.

QNED Mini LED, Mini LED'leri Quantum Dot ve NanoCell teknolojileriyle yenilikçi, endüstri lideri bir ekranda bir araya getirerek yeni bir LCD çağını müjdeliyor. Bu teknolojilerin bir araya gelmesi, daha koyu siyahlar ve daha canlı renklerle yüksek bir görüntü kalitesi sunuyor. Yalnızca ekranı değil, görüntüleme deneyiminizi de üst düzeye taşıyor.

QNED Mini LED, sahip olduğu yaklaşık 30.000 Mini LED ile parlak ve yüksek kaliteli bir görüntü üretir, 2.500'e yakın benzersiz karartma bölgesi sayesinde en karanlık sahnelerde bile daha az ışık halkası etkisi ile çarpıcı siyahlar sunar. Ortaya çıkan görüntü büyüleyicidir.

Mini LED
En temel tanımıyla yeni bir arka aydınlatma teknolojisi. Adından da anlaşılacağı gibi Mini LED, LCD ekranlara arka ışık sağlayan küçük LED modülleri kullanıyor. LCD panelleri oluşturan pikseller, OLED'in tersine, kendi kendilerini aydınlatamıyor. Gerekli parlaklık ve rengi vermek için arkalarından aydınlatılmaları gerekiyor. Bu ekstra arka aydınlatma katmanı nedeniyle, bir LCD ekrandaki pikseller hiçbir zaman tamamen kapatılamıyor. Bu yüzden kontrast oranı ve siyah seviyesini görüntüleme açısından LED TV'ler OLED TV'lerin gerisinde kalıyor.

Mini LED, işte bu sorunu çözmek için geliştirilmiş bir LCD teknolojisi. Başka bir deyişle, LCD ekranların OLED ekranlar karşısında güçlü durabilmek için son şansları. Amaç, LCD ekranları daha etkin ve verimli bir şekilde aydınlatmak. Mini LED, maksimum parlaklık ve netlik gibi avantajlara sahip.

QLED
Quantum dot teknolojisiyle tasarlanmış bir TV'dir ve QLED TV'leri geleneksel TV'lerden ayıran şey bu Quantum dot malzemesine sahip olmasıdır. Quantum dot, nano ölçek boyutunda ultra ince yarı iletken bir malzemedir. Bu noktalar(dot), parçacık boyutuna göre farklı ışık renkleri üretir. Ne kadar büyükse renk o kadar kırmızı ve ne kadar küçükse renk o kadar mavi olur. Parçacık boyutları kuantum düzeyinde hızlarda ayarlanarak doğru ve verimli ışık salınımı sağlayabilir. Böylece oldukça hassas renklere sahip bir ışık yayabilirler. Yüksek verimlilikteki bu parlaklık sayesinde, genel görüntü kalitesinde muhteşem bir değişim sağlar.

OLED
OLED paneller LCD panelden farklıdır. Bu teknolojide LCD’deki gibi bir polarizasyon hilesi yoktur. Bunun yerine her piksel organik ışık yayan diyot adı verilen dev bir karmaşık moleküle voltaj uygulandığında kendi kendine ortaya çıkar. Yayılan renk, söz konusu moleküle bağlıdır ve parlaklık, uygulanan gerilime bağlıdır. OLED teknolojisi, moleküleri engellemeden doğru renkleri ortaya çıkardıklarından ötürü HDR kalitesine ulaşabilirler.

Renk ve parlaklığa yaklaşımı nedeniyle OLED’ler harika kontrast oranlarına sahiptir. Bu teknolojide arkadaki ışığı engellemeye gerek yoktur. Bu nedenle ışığın yansıtılması konusunda endişelenmeye mahal yoktur. Siyahlar daha belirgin siyahlığa sahiptir ve renkler daha canlı görünür. OLED’ler ayrıca kalıcılığı azaltmak için hızlı bir şekilde yanıp sönebilir. Bu nedenle üretilen VR başlıkların tamamında OLED panelleri kullanılmaktadır. OLED’ler esnek bir yapıdadır. Bükülebilir ve katlanabilirler. Bu sebeple, katlanabilir telefonlarda da OLED ekran teknolojileri kullanılabilmektedir. OLED teknolojilerinin tek kötü yanı ise yenileme hızlarıdır. Zira bugüne kadar kullanılmış OLED panellerden hiç biri 90 Hz yenileme hızını geçememiştir. Aynı şekilde OLED’lerde kullanılan moleküller, özellikle mavi renk için kullanılanlar, diğerlerine göre nispeten daha hızlı bozulmaktadır. Bu yüzden OLED ekranlar gitgide daha az parlak bir hale gelmektedir.

LED TV, arka aydınlatmasında led teknolojisinin kullanıldığı düz panel ekranlarda uygulanan görüntüleme teknolojisidir. Bu teknolojinin en önemli özelliği, siyah rengin geleceği bölgedeki ledin kapatılarak ekranda daha fazla siyah elde edilmesidir. Bu özellik çok yüksek kontrast oranı yakalanmasını sağlar.

Nanocell
İncecik çerçevesiyle şık bir tasarım sunan NanoCell TV’ler, IPS 4K ekranları sayesinde tüm görüş açıları için gelişmiş bir görüntü kalitesi sunar. Panelin üzerinde bulunan nanopartiküller soluk renkleri filtreleyerek canlı ve gerçek renkler üretir.

LED TV
LED TV, arka aydınlatmasında led teknolojisinin kullanıldığı düz panel ekranlarda uygulanan görüntüleme teknolojisidir. Bu teknolojinin en önemli özelliği, siyah rengin geleceği bölgedeki ledin kapatılarak ekranda daha fazla siyah elde edilmesidir. Bu özellik çok yüksek kontrast oranı yakalanmasını sağlar.

Görüntü Kalitesi

8K
8K TV, 7.680 yatay ve 4.320 dikey piksel, yani toplamda yaklaşık 33 milyon piksel barındıran bir ekrana sahip bir TV'dir. 8K'daki "K" İngilizce’de Bin (1000) anlamına gelir, yani yaklaşık 8.000 piksel yatay çözünürlüğe ulaşan bir TV. 8K TV, son zamanlarda UHD (ultra high definition) yani ultra yüksek çözünürlüklü TV'ler arasında pazara sunulan en yüksek çözünürlüklü TV'dir. Başka bir UHD çözünürlüğü türü olan 4K TV'den dört kat daha fazla pikselle 8K TV'ler daha keskin ve ayrıntılı görüntü kalitesi sunar. Bunun nedeni, 8K TV'lerde piksellerin yakın çekimde bile ayırt edilemeyecek kadar çok küçük olmalarıdır; bu sayede çok detaylı görüntüleri gerçeğe dönüştürürler.

4K
Piksel sayısı ne kadar yüksek olursa çözünürlük de o kadar yüksek olur. 4K TV'ler içerdiği yaklaşık 8,3 milyon pikselle Ultra HD bir görüntü sunar.

Full HD
Full HD olarak isimlendirilen dijital çözünürlük formatı aynı zamanda 1080p olarak da bilinir. Ortalama 2 milyon piksel içeren 1080p Full HD çözünürlük formatında bir yayını artık neredeyse tüm televizyonlarda, bilgisayarlarda, tabletlerde, akıllı telefonlarda ve daha pek çok cihazda kolayca izlemek mümkündür.

HD
720p olarak anılan 1280 × 720 çözünürlüğündeki HD kalitesi, yaklaşık 900 bin piksel bir görüntü sunar.

Televizyon Türü

Smart TV
Smart TV'ler, internete bağlanabilen ve televizyon kanallarının yanı sıra sevilen dizi, film, müzik platformlarını ve çeşitli oyunları bünyesinde bulunduran televizyonlardır. Ayrıca içerisindeki uygulama marketler sayesinde ekstra içerikler sunar.

Ambilight TV
Ambilight'ın dinamik ışık gösterileri odanızı sıcak ve canlı bir ışıkla kaplar. Ekranın kenarlarının arkasında bulunan akıllı LED'ler, ekrandaki renkleri gerçek zamanlı olarak duvarlara yansıtır.

Dahili Uydu Alıcılı TV
Harici bir uydu alıcı alınmasına gerek olmadan kullanılabilen ve kablo karmaşasını ortadan kaldıran TV modelleridir. Bu TV’lerde dahili olarak smart özelliği bulunmamaktadır.

İşletim Sistemi

Tizen
Samsung tarafından geliştirilen ve akıllı TV'ler kullanılan Tizen işletim sistemiyle kullanıcılar tüm içeriğe tek bir sayfadan hızlı erişimini sağlar.

WebOS
LG Smart TV’nin gelişmiş özelliklerinin ve bağlı cihazların renkli bir arayüzü aracılığıyla kontrol edilmesine olanak sağlayan bir işletim sistemidir. TV kanalları, uydu anteni, web siteleri, video akışı, harici sürücülerden veya oyun konsollarından çeşitli içerikleri izleme modlarını kolayca seçmeye olanak tanır. Üstelik tüm bunları, ana menüye dönmeye gerek kalmadan kolay bir şekilde yapmanızı sağlar.

Android
Android TV'lerde tıpkı akıllı telefonlar gibi Google Play üzerinden uygulama indirebilir, oyunları oyun konsolu veya fare ve klavye yardımıyla oynayabilirsiniz. Ayrıca kurulumu kolay, anlaşılır ve basit olup her yaştan kişilerin kolayca çözebileceği bir sistemi vardır. Çoğu Android TV'de kayıt özelliği de bulunmaktadır.

Bağlantı Türleri

HDMI 2.1
8K TV'lerin kapısını aralayan bağlantı standardı olan HDMI 2.1, görünüm anlamında şu an kullandığımız HDMI 2.0 ile benzer yapıda. Fakat görüntü ve ses taşıma konusunda daha yüksek perormans sergilemesiyle ayrılıyor. Peki, HDMI 2.0 ne zaman gelmişti?

HDMI 2.0, 2013 yılında kullanıma sunulmuştu. HDMI 1.4'ün üzerine gelen HDMI 2.0 ile 4K çözünürlükte 60 kare görüntü aktarımı mümkün hale gelmişti. HDMI 2.0a ve HDMI 2.0b şeklinde kendi için ikiye ayrılan HDMI 2.0, 18 Gbps bant genişliğine sahip bir teknolojiydi. Şimdi ise HDMI 2.1 ile bu değer tam 48 Gbps'e yükseliyor.

DMI 2.1 ile pek çok video ve ses özelliği ve geliştirmeleri hayatımıza giriyor.

Dinamik HDR: HDMI 2.0a ile hayatımıza giren HDR desteği, HDMI 2.1 ile dinamik HDR'a evriliyor. HDR ayarlarını kare kare değiştirmeye imkan tanıyan dinamik HDR, daha zengin bir görüntü imkanı sağlayacak.

Enhanced Audio Return Channel (eARC): Dolby Atmos gibi nesne tabanlı çevresel ses formatları bu özellikle kullanılabilecek.

Variable Refresh Rate (VRR), Quick Frame Transport (QFT) ve Auto Low Latency Mode (ALLM): Değişken yenileme hızı, hızlı çerçeve aktarımı ve otomatik düşük gecikme modu gibi özellikler de HDMI 2.1 ile yaygınlaşacak olan özellikler olacak. Bunlardan özellikle VRR'ı bir nevi FreeSync ve G-Sync teknolojilerinden tanıyoruz.

Quick Media Switching (QMS): Çözünürlük ve kare hızları arasında geçiş yaparken gecikmeyi ortadan kaldıran Hızlı Ortam Değiştirme (QMS) özelliği de HDMI 2.1 ile kullanılabilecek.

Ultra yüksek hızlı kablolar ile kullanılabilecek olan HDMI 2.1 standardıyla 8K çözünürlükte 120 kare görüntü sağlanabilecek. Bu da fazlasıyla akıcı bir görüntü performansı anlamına geliyor.

HDMI
HDMI dijital cihazları birbirine yüksek bant genişliğinde bağlayabilmek için geliştirilen bir standarttır. Televizyonunuza ev sinema sistemi, oyun konsolu, uydu cihazları, Android TV Box ve benzeri cihazların bağlantısını bu bağlantıyla yapabilirsiniz.

USB
USB bağlantısı harici taşınabilir bellek ve harici hard disklerin bağlantısında kullanılır. Bu bağlantı sayesinde bu kaynaklardaki içerikleri görüntüleyebilirsiniz. Bazı televizyonlarda ise izlediğiniz içeriği USB bağlantı noktasıyla harici hard diskinize kaydedebilirsiniz.

Optik
TV'nize harici ses bağlamanın yaygın yöntemlerden biri, yüksek kaliteli ses iletebilen bir optik kablo kullanmaktır. Ses sisteminizi kurmak için bu bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Uygun Ekran Ölçüsü

Nasıl belirlenir?
Alacağınız televizyonun cm cinsinden boyutunu 2 ile çarparak ideal izleme mesafesine ulaşabilirsiniz. Örneğin 65 inç (165 cm) bir televizyon televizyonun ideal izleme mesafesi 330 cm'dir.

Ekran Ölçüleri
inç cm
19 inç 48 cm
20 inç 51 cm
22 inç 55 cm
24 inç 61 cm
26 inç 66 cm
27 inç 68 cm
28 inç 72 cm
32 inç 80 cm
32 inç 81 cm
39 inç 99 cm
40 inç 101 cm
42 inç 106 cm
43 inç 108 cm
43 inç 109 cm
inç cm
46 inç 117 cm
47 inç 120 cm
48 inç 122 cm
49 inç 123 cm
49 inç 124 cm
50 inç 127 cm
55 inç 139 cm
58 inç 147 cm
65 inç 165 cm
70 inç 178 cm
75 inç 190 cm
82 inç 208 cm
86 inç 217 cm
Başa dön