Loading interface...
Kategoriler
Ürün, kategori veya marka ara
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Televizyon alırken
dikkat edilmesi gerekenler

Televizyon seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken
bazı kriterler vardır. Bu kriterleri, televizyonu kullanım amacınıza
göre değerlendirebilirsiniz.

Örneğin, seyir zevkinizi katlayacak netlikte bir görüntü arıyorsanız, Ultra HD
kalitesindeki televizyonları tercih etmelisiniz. Kullanım amacınız daha çok iş
odaklıysa, görüntü kalitesi yerine kablosuz bağlantı özellikli televizyonları
seçebilirsiniz. İstediğiniz kriterlere uygun televizyonu bulabilmek için temel
özellikleri öğrenmeniz daha kolay karar vermenizi sağlayacaktır.

Panel teknolojisi

QLED

QLED TV'ler, Quantum Dot’ların sunduğu "yüksek parlaklık" gibi birçok benzersiz özellikten yararlanır. Parlaklık, görüntünün ne kadar parlak gösterilebildiğini ifade eder ve bu parlaklık görüntü kalitesinin diğer öğelerini etkileyen önemli bir faktördür. İlk olarak, parlaklık daha yüksek olduğunda kontrast oranı doğal olarak iyileşir. Videoların ve görüntülerin parlak ve karanlık gösterimi yaygın olarak ifade edilebildiğinde, bu HDR (high dynamic range) yani yüksek dinamik aralık olarak bilinir. Görüntü kalitesinin vazgeçilmez bir bileşeni olan bu HDR, net ve zengin görüntüler sağlayacak şekilde daha da geliştirilmiştir.

OLED

OLED TV'lerin kendinden aydınlatmalı pikselleri sonsuz kontrast ve kusursuz siyahı yaratır. Her sahnede en küçük ayrıntıları bile en detaylı şekilde gösterir.

Nanocell

İncecik çerçevesiyle şık bir tasarım sunan NanoCell TV’ler, IPS 4K ekranları sayesinde tüm görüş açıları için gelişmiş bir görüntü kalitesi sunar. Panelin üzerinde bulunan nanopartiküller soluk renkleri filtreleyerek canlı ve gerçek renkler üretir.

LED

LED TV, arka aydınlatmasında led teknolojisinin kullanıldığı düz panel ekranlarda uygulanan görüntüleme teknolojisidir. Bu teknolojinin en önemli özelliği, siyah rengin geleceği bölgedeki ledin kapatılarak ekranda daha fazla siyah elde edilmesidir. Bu özellik çok yüksek kontrast oranı yakalanmasını sağlar.

Görüntü kalitesi

8K

8K TV, 7.680 yatay ve 4.320 dikey piksel, yani toplamda yaklaşık 33 milyon piksel barındıran bir ekrana sahip bir TV'dir. 8K'daki "K" İngilizce’de Bin (1000) anlamına gelir, yani yaklaşık 8.000 piksel yatay çözünürlüğe ulaşan bir TV. 8K TV, son zamanlarda UHD (ultra high definition) yani ultra yüksek çözünürlüklü TV'ler arasında pazara sunulan en yüksek çözünürlüklü TV'dir. Başka bir UHD çözünürlüğü türü olan 4K TV'den dört kat daha fazla pikselle 8K TV'ler daha keskin ve ayrıntılı görüntü kalitesi sunar. Bunun nedeni, 8K TV'lerde piksellerin yakın çekimde bile ayırt edilemeyecek kadar çok küçük olmalarıdır; bu sayede çok detaylı görüntüleri gerçeğe dönüştürürler.

4K

Piksel sayısı ne kadar yüksek olursa çözünürlük de o kadar yüksek olur. 4K TV'ler içerdiği yaklaşık 8,3 milyon pikselle Ultra HD bir görüntü sunar.

Full HD

Full HD olarak isimlendirilen dijital çözünürlük formatı aynı zamanda 1080p olarak da bilinir. Ortalama 2 milyon piksel içeren 1080p Full HD çözünürlük formatında bir yayını artık neredeyse tüm televizyonlarda, bilgisayarlarda, tabletlerde, akıllı telefonlarda ve daha pek çok cihazda kolayca izlemek mümkündür.

HD

720p olarak anılan 1280 × 720 çözünürlüğündeki HD kalitesi, yaklaşık 900 bin piksel bir görüntü sunar.

Televizyon türü

Smart TV

Smart TV'ler, internete bağlanabilen ve televizyon kanallarının yanı sıra sevilen dizi, film, müzik platformlarını ve çeşitli oyunları bünyesinde bulunduran televizyonlardır. Ayrıca içerisindeki uygulama marketler sayesinde ekstra içerikler sunar.

Curved TV

Kavisli ekranı sayesinde 3D izlenimi veren curved televizyonlar, daha gerçekçi bir görünüm sağlar. Bunun yanı sıra derinliği de artırabilen bu televizyonlar, görüntüdeki uzaklık ve yakınlık mesafesini daha farkedilebilir kılar. Ayrıca görüntü ve ışığı, odak noktasında toplyabildiği için normal televizyonlara oranla daha az göz yorar.

Ambilight TV

Ambilight'ın dinamik ışık gösterileri odanızı sıcak ve canlı bir ışıkla kaplar. Ekranın kenarlarının arkasında bulunan akıllı LED'ler, ekrandaki renkleri gerçek zamanlı olarak duvarlara yansıtır.

İşletim sistemi

Tizen

Samsung tarafından geliştirilen ve akıllı TV'ler kullanılan Tizen işletim sistemiyle kullanıcılar tüm içeriğe tek bir sayfadan hızlı erişimini sağlar.

WebOS

LG Smart TV’nin gelişmiş özelliklerinin ve bağlı cihazların renkli bir arayüzü aracılığıyla kontrol edilmesine olanak sağlayan bir işletim sistemidir. TV kanalları, uydu anteni, web siteleri, video akışı, harici sürücülerden veya oyun konsollarından çeşitli içerikleri izleme modlarını kolayca seçmeye olanak tanır. Üstelik tüm bunları, ana menüye dönmeye gerek kalmadan kolay bir şekilde yapmanızı sağlar.

Android

Android TV'lerde tıpkı akıllı telefonlar gibi Google Play üzerinden uygulama indirebilir, oyunları oyun konsolu veya fare ve klavye yardımıyla oynayabilirsiniz. Ayrıca kurulumu kolay, anlaşılır ve basit olup her yaştan kişilerin kolayca çözebileceği bir sistemi vardır. Çoğu Android TV'de kayıt özelliği de bulunmaktadır.

Bağlantı türleri

HDMI

HDMI dijital cihazları birbirine yüksek bant genişliğinde bağlayabilmek için geliştirilen bir standarttır. Televizyonunuza ev sinema sistemi, oyun konsolu, uydu cihazları, Android TV Box ve benzeri cihazların bağlantısını bu bağlantıyla yapabilirsiniz.

USB

USB bağlantısı harici taşınabilir bellek ve harici hard disklerin bağlantısında kullanılır. Bu bağlantı sayesinde bu kaynaklardaki içerikleri görüntüleyebilirsiniz. Bazı televizyonlarda ise izlediğiniz içeriği USB bağlantı noktasıyla harici hard diskinize kaydedebilirsiniz.

Optik

TV'nize harici ses bağlamanın yaygın yöntemlerden biri, yüksek kaliteli ses iletebilen bir optik kablo kullanmaktır. Ses sisteminizi kurmak için bu bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Uygun ekran
ölçüsü

Nasıl belirlenir?

Alacağınız televizyonun cm cinsinden boyutunu 2 ile çarparak ideal izleme mesafesine ulaşabilirsiniz.
Örneğin 65 inç (165 cm) bir televizyon televizyonun ideal izleme mesafesi 330 cm'dir.

Ekran ölçüleri

inç cm
19 inç 48 cm
20 inç 51 cm
22 inç 55 cm
24 inç 61 cm
26 inç 66 cm
27 inç 68 cm
28 inç 72 cm
32 inç 80 cm
32 inç 81 cm
39 inç 99 cm
40 inç 101 cm
42 inç 106 cm
43 inç 108 cm
43 inç 109 cm
inç cm
46 inç 117 cm
47 inç 120 cm
48 inç 122 cm
49 inç 123 cm
49 inç 124 cm
50 inç 127 cm
55 inç 139 cm
58 inç 147 cm
65 inç 165 cm
70 inç 178 cm
75 inç 190 cm
82 inç 208 cm
86 inç 217 cm
Başa dön