Loading interface...
Kategoriler
Ürün, kategori veya marka ara
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin

Bilgisayarlar, pek çok işlevi yerine getirebilen cihazlardır. Zamanla gelişen teknolojileri sayesinde gitgide daha hızlı bir hale bürünen bilgisayarlar, oldukça çeşitlidir. Markalar tarafından insanların amaçları doğrultusunda farklı modeller üretilir. Böylece, her bir kullanıcı için en ideal ürün tercihi yapılabilir. İş esnasında belli başlı görevleri yerine getirmek için oldukça hızlı bilgisayarlar bulunduğu gibi, adeta boş zamanların vazgeçilmezi ve oyun canavarı olanları da mevcuttur. Bu modellerden hangisinin seçilmesi gerektiği ve daha iyi olduğunun anlaşılması ise oldukça detaylı ve dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Ancak, Hepsiburada güvencesi ile bilgisayar karşılaştırmak ve doğru olanı tercih etmek artık çok kolay.

Farklı Fonksiyonlara Sahip Olan Bilgisayarlar

Bilgisayar kıyaslama, farklı aşamalarla ve titizlikle yapılmalıdır. Fakat temelde bilgisayarlar iki çeşit olarak kullanıcılarına hizmet eder. Bunun sebebi ise iki model arasındaki farklılığın diğer bilgisayar modellerine kıyasla donanımsal olarak değil de tasarımsal olarak ayrılmasıdır. Dizüstü ve masaüstü olarak ikiye ayrılan bu modeller kendilerine has avantajlara sahip olduğu için, kullanıcıların bir bilgisayardan bekledikleri performansa göre seçimini yapması gerekir. Örneğin, dizüstü bilgisayarlar oldukça mobildir. Genellikle basit bir laptop çantası yardımı ile bir yerden bir yere kolaylıkla taşınabilir. Öte yandan şarj edilebilir olması ve içerisinde Bluetooth, Wi-Fi gibi eklentileri barındırması dolayısıyla, kablosuz olarak da kullanılabilir. Genellikle, sabit bir konumda bulunmayan ve bilgisayarına sık sık ihtiyaç duyan kullanıcılar, barındırdığı olanaklardan ötürü dizüstü bilgisayar modellerini tercih ederler. Masaüstü bilgisayarlar ise sabit olarak kullanılır. Bunun en temel sebebi, bu cihazların kablolu olarak çalışma zorunluluğu ve dizüstü bilgisayarların aksine sadece tek bir parça ile değil, farklı görevleri yerine getiren pek çok teknolojik alet ile çalışmasıdır. Bir masaüstü bilgisayarı oluşturan ve düzgün bir şekilde çalışması için olmazsa olmaz olan temel parçalar vardır. Bunlar bilgisayarın bütün donanımsal bileşenlerini içerisinde barındıran tam donanımlı bir kasa, görüntüleyici işlevi gören monitör, bilgisayar üzerinde kontrol sağlamanız için gerekli olan klavye ve mouse (fare), ses çıkışı için kullanılan hoparlör ya da kulaklıktır. Bütün bu parçaların uyum içinde çalışması sayesinde masaüstü bir bilgisayar kullanıcısına hizmet edebilir. Masaüstü bilgisayarların en büyük avantajı ise genellikle daha güçlü olmaları ve her bir parçasını kullanıcının istekleri doğrultusunda yenilemesine olanak vermesidir.

Bilgisayar Dünyasındaki Donanımsal Çeşitlilik

Bilgisayarların sahip olduğu görevi de ne kadar yeterlilikte yaptığı, cihazları birbirinden ayrıştıran noktalardandır. Hangi bilgisayarın, hangi amaca daha iyi hizmet ettiğini karşılaştırabilmek için öncelikle bilgisayar parçalarının ne işe yaradığı bilinmelidir. Bir bilgisayarı, adına yaraşır bir ürün haline getiren temelde altı parça bulunur. Bunlar; anakart, işlemci, ekran kartı, RAM, güç kaynağı ve HDD ya da SSD’dir. Bu parçaların her biri farklı göreve sahiptir. Ayrıca, bu ürünlerin her biri çeşitli markalar tarafından değişik modellerde üretilir. Bazıları daha fiyat performans odaklıyken, bazıları ise kendisini tamamen güce adamıştır.

İşlemci, bilgisayarın beyni olarak görev alan aygıttır. Sistemdeki bütün birimlerin çalışmasından sorumlu olan, veri akışını kontrol eden, verileri değerlendirip sonuçları doğrultusunda yeni veriler üreten bir parçadır. Veriler üzerinde gerçekleştirdiği işlemler, bazen çok karmaşık olabilir.

Anakart, bir bilgisayarın bütün bileşenlerini üzerinde barındıran merkezi birimdir. Üzerinde RAM yuvası, CPU soketi, ekran kartı soketi gibi pek çok kısım barındırır. Bütün bu bileşenlerin uyumlu bir şekilde çalışmasından sorumludur. Dolayısıyla, anakart üzerindeki hiçbir parçanın uyumsuzluk göstermemesi gerekir.

Ekran kartının temel işlevi bilgisayarın içerisinden aldığı veriyi, monitöre görüntü şekilde aktarmaktır. Dolayısıyla, bir görüntü aktarıcı olan monitör ile koordineli çalışır. Ekran kartının performansı ile aynı oranda, aktarabildiği veri kapasitesi de artar. Bunun sonucunda da daha yüksek grafik işlemeye ihtiyaç duyan uygulamalar, daha verimli çalışır. Özellikle bilgisayar oyuncuları tarafından, iyi bir ekran kartına sahip bir bilgisayar kullanmak oldukça önemlidir.

RAM (Random Access Memory), bilgisayar içerisinde kısa süreli bellek görevi görür. Bilgileri oldukça hızlı bir şekilde depolayarak, anlık veri akışını sağlar. Dolayısıyla, bilgisayarınızı çalıştırırken anlık olarak gelen her veri, RAM’de depolanır ve işlemciye iletilir. Bunu yapmasındaki temel sebep ise sizlerin özellikle yüksek performans isteyen programlarda bir yavaşlığa maruz kalmamasını sağlamaktır.

Depolama birimi, HDD ya da SSD olarak temelde iki türdür. HDD daha eski bir teknoloji olması dolayısıyla SSD’ye göre nispeten yavaş olmasına karşın, daha ekonomik bir tercihtir. SSD ise HDD’ye oranla oldukça hızlı veri işleme kapasitesine sahiptir. Özellikle yüksek boyutlu uygulamalarda gösterdiği kısa yükleme süresi ile kullanıcıların beğenisini kazanır.

Güç kaynağı (Power Supply Unit), bir bilgisayarın çalışması için gerekli enerjiyi temin eder. Bilgisayar içerisinde bulunan her bir birim farklı enerjiye ihtiyaç duyar. Ayrıca hepsi anakarta bağlı olduğu için, ihtiyaç duydukları enerjiyi anakart vasıtası ile alırlar. Bu sebepten ötürü, güç kaynağı anakartı beslemelidir. Bir bilgisayarın performansı ne kadar yükselirse ihtiyaç duyduğu enerji de o kadar artacağından üst düzey kapasite ve verimliliğe sahip güç kaynağı tercihi yapılmalıdır.

Bilgisayar Performans Karşılaştırma İşlemi Nasıl Olmalıdır?

Hangi bilgisayarı tercih etmeniz gerektiğini belirlemeden önce, bir bilgisayardan nasıl bir performans beklediğinizi netleştirmelisiniz. Örneğin, evinizde sabit bir noktada boş vakitlerinizde oyun oynamak istiyorsanız, oyuncu bilgisayarlarını tercih edebilirsiniz. Ya da sık sık konum değiştiren ancak oyunlardan da kopamayan biriyseniz, dizüstü oyuncu bilgisayarları sizin için ideal bir seçim olur. İnternet üzerinden gündelik aktivitelerinizi gerçekleştirmek için de ekonomik bir laptop uygun olabilir. Öte yandan, iş hayatınıza başarılı bir yardımcı olması adına yüksek performansa sahip bir ofis bilgisayarı satın alabilirsiniz. Kendi istekleriniz sonucunda aradığınız bilgisayar tipini belirledikten sonra bilgisayar karşılaştırması, genellikle içerdikleri donanımsal ve yazılımsal özelliklere göre yapılır. Dolayısıyla, bilgisayar karşılaştırma kriterleri belirlenirken, donanımına ve yazılımına bakılmalıdır. Donanımsal olarak işlemci, ekran kartı, RAM, depolama ve anakart; yazılımsal olarak da içerdiği programlar ve işletim sisteminden bahsedilebilir.

İç Donanım Karşılaştırması

Bir cihazın işlemcisini kıyaslarken, ilk dikkat etmeniz gereken husus işlemcide kullanılan çekirdek sayısıdır. Çekirdek sayısı arttıkça, işlemcinin toplam frekansı da artar. Dolayısıyla aynı model iki işlemciden çekirdeği yüksek olan daha iyi performansa sahiptir. Piyasada bütçenize göre iki, dört, altı ya da sekiz çekirdekli işlemcileri rahatlıkla bulabilirsiniz. Bir diğer husus, işlemcinin çekirdek frekansıdır. Bu çekirdek frekansı, bir anlamda her bir işlemci biriminin yapabildiği işlem kapasitesini gösterir. İşlemci seçimi yapmadan önce dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de parçanın üretiminde kullanılan teknolojinin kaçıncı nesil olduğudur. Çünkü, daha yeni olan nesillerde kullanılan mimari, daha güçlü olabilir. Örneğin, 9. nesil olan dört çekirdekli bir işlemci, 6. nesil olan altı çekirdekli bir işlemciden daha iyi performans verebilir.

Bilgisayar ekran kartı karşılaştırma ise farklı şekillerde gerçekleşir. Tıpkı işlemcide olduğu gibi nesil faktörü ön plana çıksa da özellikle gelişen teknolojiyle ekran kartlarında farklı özellikler bulunur. Bir ekran kartını tanımlayan üç ana değer vardır. Marka tarafından belirlenen ekran kartı modeli, ekran kartının RAM kapasitesi ve bit seviyesi. Bu üç faktör yükseldikçe bir ekran kartı da daha üst seviye performans verir. Öte yandan, son dönemlerde çıkmış Ray Tracing gibi teknolojiler sayesinde, ekran kartları sadece yüksek performans vermekle kalmaz, aynı zamanda benzersiz deneyimlere de imza atar. Ekran kartları, ekonomik bilgisayarlarda genellikle anakarta entegre olarak bulunabilir. Anakarta entegre ekran kartları, dahili olarak sistemde bulunur. Genellikle harici ekran kartları kadar yüksek performans veremeseler de özellikle gündelik işlerinizde rahatlıkla beklentilerinizi karşılar. Ek olarak entegre ekran kartına sahip bir bilgisayar, bütçe dostu olarak ön plana çıkar.

Bilgisayar RAM karşılaştırma yapılırken, dikkat edilmesi gereken husus ise bellek kapasitesi ve DDR değeridir. Bir RAM’in görevi geçiçi olarak verileri depolamak olduğu için, yüksek kapasiteye sahip olan RAM daha iyi bir şekilde görevini yerine getirir. Örneğin 6 GB RAM barındıran bir cihaza oranla 8 GB RAM’e sahip olan daha iyi performans verdiği gibi, uygulamalarda da daha az sorun yaşamanızı sağlar. DDR değeri ise bir RAM’in verileri ne kadar hızlı işleyebildiğini gösteren değerdir. Genellikle mHz olarak ifade edilir. DDR3 RAM’e sahip bir cihaz, DDR4 olandan çoğunlukla daha yavaş veri işleme gücüne sahiptir.

Bilgisayar anakart karşılaştırma işlemi ise büyük oranda uyumluluk ve hızla alakalıdır. Bir anakartın daha iyi olup olmadığı, destekleyebildiği bileşenlerin kapasitesi ve hızına göre şekillenir. Öte yandan anakartın barındırabildiği bileşenler ise çok önemlidir. Bilgisayarda ne kadar iyi bir işlemci ya da ekran kartı olursa olsun, o parçalar anakartla uyumlu çalışmıyorsa görevlerini tam olarak yerine getiremezler.

Dış Donanım Karşılaştırması

Bilgisayarların iç donanımı, performansını büyük ölçüde yerine getirebilen parçalara sahiptir. Ancak dış donanım bilgisayar parçası karşılaştırma işlemi de çok önemlidir. Monitör, kasa, klavye ve fare gibi dış donanımlar da özellikle masaüstü bilgisayarlarda çok önemli bir konuma sahiptir. İlk olarak monitör karşılaştırması yapıldığında, cihazın desteklediği maksimum çözünürlük, ekran teknolojisi ve Hz değeri önemlidir. Yüksek çözünürlük değeri, cihazın ekran kartından gelen görüntüyü göze daha hitap eden bir şekilde göstermesini sağlar. Bu da görüntü kalitesini artırdığı için, özellikle görsel olarak estetik beklentide olan kullanıcılar için önemlidir. Bir diğer husus olan ekran teknolojisi ise monitörün renklerdeki canlılığı ve ışığa maruz kaldığında gösterdiği verimlilik düzeyini gösterir. AMOLED, LED, IPS gibi çeşitli teknolojiler vardır. Son olarak monitörün Hz değeri ise, anlık olarak saniye başına gösterdiği kare sayısını temsil eder. Yüksek Hz değeri fiyatı artırsa da görüntünün daha akıcı ve doğal göstermesini sağlar.

Kasalar, hem kozmetik hem de ergonomi bakımından çok önemli parçalardandır. Bir bilgisayarın bütün donanımı kasa içerisine sığdırılır. Dolayısıyla, yeterli büyüklükte olmayan bir kasa, donanımı taşıyamaz. Bu da cihazın verimli çalışmamasına, zayıf hava akışına sahip olmasına sebep olur. Kasa içinde zayıf hava akışı oluşması ise, cihaz parçalarının fazla ısınması gibi tehlikeli durumlar görülmesi anlamına gelebilir. Ek olarak, kasalar göze hitap eden şık bir görüntüye de sahip olabilir. RGB ışıklandırması olan kasalar, oldukça iyi görünen bir dizaynla üretilir. Böylece kullanıcılarına tarz bir görüntü sunar.

Klavye ve mouse ise çok çeşitli olarak bulunur. Estetik, ergonomik ve fiziksel niteliklerine göre dilediğiniz modeli tercih edebilirsiniz. Bazıları daha çok kullanışlı olarak üretilirken, bazıları ise konforu ve görsel kaliteyi ön planda tutar. Örneğin kablosuz bir klavyeyle fare, kolay taşınabilir hafif yapısı ile rahat bir kullanım sunar. Öte yandan RGB ışıklandırmaya sahip mekanik klavye ve fareler, göz alıcı görüntünün yanında ağır ve oturaklı bir deneyim sunar. Bunun sebebi ise özellikle oyuncular tarafından tercih edilen mekanik klavyelerin, yüksek kontrol kapasitesine sahip olmasının beklenmesidir.

Bilgisayar Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dizüstü bilgisayarlar, genellikle mobil ve pratik yapılarıyla ön plana çıkarlar. Dolayısıyla, markalar tarafından hazır olarak üretilirler. Ancak, parça yenilenmesi ve güçlendirilmesi açısından da sınırlı seçeneklere sahiptirler. Yine de bir dizüstü bilgisayar karşılaştırma işlemini gerçekleştirirken, boyutuna ve ağırlığına dikkat etmeniz sizler için iyi olabilir. Çünkü her ne kadar hepsi mobil cihazlar olsa da oyun bilgisayarı görevi gören laptoplar diğer modellere kıyasla nispeten daha ağır ve büyüktür. Dolayısıyla, bilgisayarınız için çanta gibi ek bir aksesuar tercihi yapmak istiyorsanız, bilgisayarınızın boyutunu dikkate alarak isteğinizi gerçekleştirmeniz önemlidir.

Masaüstü bilgisayarlar ise hazır olarak bulunsalar da kullanıcılar dilerlerse her bir parçayı kendileri de toplayabilirler. Toplama bilgisayar adı alan bu ürünler ise kullanıcılarına daha özgür bir ortam yaratır. Örneğin, güçlü bir işlemciye sahip olmak isteyen ancak ortalama bir ekran kartı ile yetinen biriyseniz, bu istekleriniz doğrultusunda bilgisayar parçalarını birleştirebilirsiniz. İşte tam bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli husus, parçalarınızın uyumluluğudur. Her bir parçanın uyumlu çalıştığı belli başlı bileşenler vardır. Eğer bir anakart, kullanmak istediğiniz işlemciyi desteklemiyorsa verimli bir performans gösteremez. Ya da bir işlemci ile ekran kartı arasında performans farkı çok yüksek olursa, birbirlerine karşı darboğaz gösterebilirler. Bu darboğaz durumu ise parçalardan birinin tam kapasiteyle çalışmasına karşın, diğerinin sadece belli bir oranda çalışması ve tam performans verememesi durumudur. Özellikle oyun oynayan bireyler için can sıkıcı olabilen bu durumun görülmemesi için, uyumlu ve aşağı yukarı aynı performansla çalışan işlemci ve ekran kartının seçilmesi önemlidir. Aynı darboğaz durumu diğer parçalar için de geçerli olabilir. Dolayısıyla iki bilgisayarı karşılaştırırken ya da kendiniz için bilgisayar parçalarını incelerken, darboğaz durumuna dikkat etmeniz önemlidir. Hepsiburada aracılığıyla her şekilde dilediğiniz ürünü bulabilir ve uyumlu, yüksek performanslı bir cihazı kolayca elde edebilirsiniz.

Beklentilerinize Göre Şekillenen Bilgisayarlar ve Fiyatlandırma

Bir ofis bilgisayarı, pek çok ortamda hesaplamalar yapması gerektiği için iyi seviye bir işlemciye ve orta seviye bir ekran kartına ihtiyaç duyar. Dolayısıyla, tercihiniz ofis bilgisayarlarından yana olursa, özellikle işlemci dikkat etmeniz gereken bir nokta olarak öne çıkar. Ek olarak ofis bilgisayarlarında, yazılımsal olarak işletim sisteminin yanında, farklı uygulamalara uyum sağlaması da önemlidir.

Oyun bilgisayarlarında da özellikle üst seviye oyunlar için güçlü bir işlemci ve ekran kartı fazlasıyla gereklidir. Çünkü oyunlar, içerisinde pek çok parametre barındıran uygulamalardır ve sürekli olarak hem görsel hem de mantıksal açıdan hesap yapılmasına ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla, iyi bir ekran kartı ve işlemci, ilk dikkat etmeniz gereken nokta olarak öne çıkar. Ek olarak, oyunların hızlı belleğe aktarılabilmesi için yüksek kapasiteli bir RAM, tüm bu sistemi hem taşıyabilen hem de besleyebilen anakart ve güç kaynağı çok önemlidir. Bütün bunların aksine, gündelik işleriniz için ise daha ekonomik olan parçaları tercih edebilirsiniz.

Bilgisayar fiyat karşılaştırma ise, genellikle içerdiği parça kalitesine göre değişkenlik gösterir. Daha çok performans gösterebilen bilgisayarlar, daha yüksek fiyatlıdır. Ancak Hepsiburada güvencesi ile aradığınız bilgisayarı oldukça uygun fiyatlara bulabilir, hem siz hem de sevdikleriniz için pek çok işlevi yerine getirebilen ürününüzü keyifle kullanmaya başlayabilirsiniz

Başa dön