Hamile Pijama

Hamile pijama, kadınların hamilelik süreci ile doğum sonrasında lohusalık döneminde giydikleri, bu döneme özel tasarlanan bir pijama çeşididir. Hamilelik ve lohusalık döneminde aranan en önemli özelliklerden biri konfordur. Anne adayının büyüyen karnı ve değişime uğrayan vücudunun uyku esnasında rahat olması, konforlu ve sağlıklı bir uyku geçirmesine yardımcı olur. Hamile pijamaları lohusa pijamaları olarak da adlandırılır. Bu ürünlerde annenin bebeğini emzirirken zorluk yaşamaması ve konforlu olabilmesi için emzirmeyi kolaylaştıran çeşitli özellikler yer alır. Bu tasarımlar genellikle “emzirme özellikli” şeklinde nitelendirilir.

Hamile Pijama Özellikleri Nelerdir?

Hamile pijamalarının diğer standart pijamalardan ayrılan yönleri vardır. Bu ayrılan yönler hamile ya da lohusaların rahatlığını sağlamaya yöneliktir. Bu ürünlerin en önemli niteliği, emzirme özellikli olmasıdır. Emzirme özellikli hamile lohusa pijama, annenin bebeğini kolay bir şekilde emzirmesine imkan tanıyan bir tasarıma sahiptir. Yeni doğum yapmış anneler oldukça sık bir şekilde bebeklerini beslemek durumundadır. Gece gündüz yaşanan sık emzirme rutinleri esnasında emzirmede kolaylık sunan pijama modelleri, anneler için oldukça kullanışlıdır.

Ön kısmı düğmeli pijama modelleri emzirme özelliklidir. Annenin üzerini çıkarmasına ya da açmasına gerek kalmadan bebeğini kolayca ve rahat bir şekilde emzirebilmesini olanaklı hale getirir. Bu modellerin bir kısmı genellikle üç ya da dört düğmeli şekilde tasarlanır ve düğmeler yarı bedene kadar iner. Bunun dışında ön kısmı tamamen düğmeli gömlek tipi pijama modelleri de bulunur. Bunlar, yakadan bitişe kadar düğmeli olarak tasarlanır. Annelerin düğmeleri istedikleri sayıda açarak bebeklerini emzirmelerini kolaylaştırır.

Kruvaze yakalı hamile pijama takımı çeşitleri; şık tasarımları ile göz doldururken, pratik bir şekilde açılmaları sayesinde de annelere emzirmede kolaylık sağlar. Şık tasarımlı bu modeller annelerin kendilerini iyi hissetmelerine de yardımcı olur. Hamile ve lohusa pijamalarında bir diğer emzirme özelliği, gizli emzirme cepleri ile sağlanır. Hangi model olursa olsun ön kısımda yer alan gizli emzirme cepleri, annelerin bu gizli cepleri açarak emzirme işlemini gerçekleştirmesine olanak tanır. Emzirme sonrası ise kolaylıkla yerine yerleştirilebilir. Üstelik pijamaların bu özelliği, dışarıdan görülmeyecek şekilde dizayn edilir.

Hamile pijama modelleri içerisinde bir diğer öne çıkan özellik, annelerin değişen vücut yapılarına uyum sağlayacak şekilde tasarlanmalarıdır. Hamileliğin ilk döneminde, henüz fazla kilo alımının yaşanmadığı ilk aylarda, normal pijamalar giyilebilir. Ancak ilerleyen aylarda, özellikle de doğuma yakın zamanda alınan kilolar ve büyüyen karın ile beraber, standart pijamaların annenin bedenine uyum sağlaması mümkün olmaz. Bu dönemlerde annelerin konforu için pijama altında beli ayarlanabilir lastik kullanılır. Böylece bu pijamalar hamilelik döneminde kilo alındığında, doğum sonrası lohusalık döneminde ise kilo verildiğinde, bel lastikleri ayarlanarak rahatlıkla kullanılabilir. Bu şekilde aynı pijamanın hem hamilelik döneminde hem de hamilelik sonrası lohusalık döneminde kullanımı mümkün hale gelir. Hatta lohusalık sonrasında günlük kullanıma da uygun olduğu söylenebilir.

Hamile pijamalarının rahat, bol ve esnek oluşu annenin de rahatlığına hizmet eder. Özellikle gebeliğin ilerleyen aylarında kilo artışı ve karnın büyümesi sonucu annelerin bol ve rahat giysilere ihtiyacı olur. Gece uyku esnasında annelerin kasıklarını, karın ve bacaklarını sıkan giyim ürünleri, özellikle hamilelikte çok önemli bir konu olan kan akışını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu ise anne ile bebeğin sağlığının ve annenin uyku kalitesinin bozulmasına neden olabilir. Bu bakımdan konforun en çok arandığı periyot olan uyku saatlerinde giyilecek bol ve esnek bir hamile pijaması ya da geceliği, annenin hem rahatlığı hem de sağlığı için son derece önemlidir.

Hamile Pijamalarında Öne Çıkan Modeller

Hamile ve lohusa pijamalarında birbirinden farklı modeller, anne adaylarının beğenisine sunulur. Sade tasarımlı, spor modeller giyimde yalınlığı tercih eden anne adaylarına uygundur. Bunlar arasında alt-üst ikili takım haline beğeniye sunulan önü düğmeli ya da düğmesiz modeller yer alır. Gömlek tipi tümden düğmeli dizayn edilen modeller, hem emzirmede kolaylık sağlar hem de şık ve spor tarzları ile annelerin kendilerini rahat ve şık hissetmelerine yardımcı olur. Bu modellerde; v yaka, bebe yaka, kare yaka, yuvarlak yaka, kruvaze yaka gibi yaka alternatifleri mevcuttur.

Giyimde gösterişi seven anneler, bunu hamile ve lohusa giyimine de yansıtır. Şıklığı ve görkemi sevenler için dantelli, güpürlü, nakışlı göz alıcı modeller de bulunur. Dantellerin yaka kısımlarında, kol manşetlerinde, etek ya da paça ağızlarında yer aldığı modeller, her daim şıklığı tercih eden annelerin tercihi olmaya adaydır. Tamamen dantelden oluşan kısa ve uzun kol modelli çeşitler de bu şık ürünler arasında yer alır. V yaka, kare yaka, kruvaze yaka gibi yaka alternatifleri bu çeşitlerde de bulunur. Şartlar ne olursa olsun şıklığından taviz vermek istemeyen anneler için saten pijamalar da mevcuttur. Satenin göz alıcı ve parlak özelliği annelerin şıklığına şıklık katar.

Lohusa pijamalarında zengin bir renk çeşitliliği söz konusudur. Ağırlıklı olarak ekru tercih edilse de bebeğin cinsiyetini pijamasına yansıtmak isteyen anneler için pembe ve mavi renk seçenekleri de bulunur. Lacivert, bordo, kahverengi, siyah, kırmızı gibi koyu renkler, bu dönemde farklı görünmek isteyen annelerin tercihleri arasında yer alır. Bunların yanı sıra çizgili, kareli, aplike baskılı, püsküllü, üç boyutlu görsel öğeler ile zenginleştirilmiş alternatifler sıra dışı annelere hitap eder.

Hamile Pijamalarında Takım Şıklığı

Hamile pijamalarında en sık kullanılan modellerden biri, alt-üst şeklinde dizayn edilen ikili takımlardır. Hamile pijama altı, üstü annelere konforlu bir kullanım vadeder. İkili takımlar, doğum öncesinde ve sonrasında, emzirme ve uyku esnasında oldukça ergonomik bir kullanıma sahiptir. Uyurken konfor sunar. Doğum öncesi ve sonrası yapılması gereken yürüyüşler esnasında da annelere rahatlık sağlar. Pijamaların yanı sıra sabahlıklar da bu dönemde anneler tarafından sıklıkla tercih edilen giyim ürünleri arasında yer alır. Annelerin sabah uyandıklarında, gece bebeklerini emzirmek üzere kalktıklarında üzerlerine almaları için tasarlanan sabahlıklar üşümeye mani olur. Bu giysiler aynı zamanda doğum öncesi de aynı amaçlarla kullanılır. Doğum öncesi ve sonrasında yapılması gereken yürüyüşler, sabahlıkların bir diğer kullanım alanıdır. Sabahlıklar; annelerin uyku ve doğum sonrası üşümelerini engellerken, doğum sonrası yapılan ziyaretler esnasında üzerlerinin daha derli toplu ve düzgün görünmesine ve kendilerini daha iyi hissetmelerine de yardımcı olur. Sabahlıkların bel kısmında bir kuşak bulunur. Bu kuşak ile, istenen ölçüde, sıkı ya da bol şekilde ayarlama yapılabilir. Her zevke hitap eden tasarımlar sabahlıklarda da mevcuttur. Spor, sade, dantelli, güpürlü, nakışlı şık modeller bulunur. Kol kısımları tamamen güpürden oluşan gösterişli sabahlıkların yanı sıra, penye kumaştan tasarlanan sade sabahlıklar da mevcuttur. Hamile pijama seti, pijamaya ilave olarak bu sabahlıkların da eklenmesi ile oluşturulan setlerdir. 3’lü hamile pijama takımı, bu sabahlıklar ile alt-üst pijama takımlarının bir araya getirilmesi sonucu elde edilir.Sabahlık ve pijamalar ayrı ayrı satın alınıp farklı kombinler oluşturulabileceği gibi, set halinde alınıp hazır kombinler de tercih edilebilir.

Hamile pijama gecelik sabahlık içeren modeller üçlü set halinde kullanıcıların beğenisine sunulur. Alt-üst ikili takımları tercih etmeyen anneler için gecelikler de kullanışlı bir seçenektir. Boydan elbise şeklinde inen gecelikler, oldukça konforlu bir kullanım sunar. Bol oluşları ile annelere bedeni sıkmadan rahat bir kullanım vadeder. Önü emzirme özellikli gecelikler, emzirme döneminde oldukça kullanışlıdır. Önü düğmeli ya da kruvaze hamile gecelik, sabahlık pijama

modelleri son derece fonksiyoneldir. Gecelik üzerine alınan sabahlık; annelere konfor, şıklık ve sıcaklık sunar.

Hamile pijamalarına özellikle doğum sonrası ve lohusalık döneminde pijamaya uygun şekilde tasarlanan aksesuarlar da eklenebilir. Bu aksesuarlar arasında lohusa tacı ve lohusa terliği yer alır. Seçilen pijamaya uygun renk ve tasarıma sahip taç ve terlikler ayrı ayrı alınıp uyumlu bir kombin yapılabileceği gibi, set şeklinde de satın alınabilir. Kimi pijama modellerinde, pijama ile aynı tasarıma sahip lohusa tacı ve lohusa terliği set şeklinde sunulabilir. Lohusa taç ve terlik çeşitlerinde; tüllü, dantelli, çiçekli modeller en sık tercih edilenler arasındadır. Bunların yanı sıra taç, emzik, bebek, melek kanadı, çiçek, fiyonk, kurdele, boncuk, tüy, püskül gibi görsel öğeler ile zenginleştirilen modeller de mevcuttur.

Her Mevsime Uygun Hamile Pijamaları

Hamilelik dönemi süresince farklı mevsimlere uygun pijamalara ihtiyaç duyulabilir. Benzer biçimde doğum zamanı hangi mevsime denk geliyorsa pijama tercihinin de bu doğrultuda yapılması gerekir. Bu amaçla annelerin yaz kış her mevsime uygun pijama ihtiyaçlarına cevap veren yazlık, kışlık hamile pijama takımları bulunmaktadır. Mevsime uygun pijama seçiminde kumaş türü ve kumaş kalınlığı belirleyici bir unsurdur. Hamile kışlık pijama çeşitlerinde, kalın sıcak tutacak bir penye oldukça uygun bir seçenektir. Yumuşak, esnek penye kumaştan seçilen bir pijama, anneye konfor sunar. Sıcaklığa ve hormon değişimine bağlı olarak meydana gelebilecek terleme durumlarında teri emen ve nefes alan kumaş yapısı ile annenin sağlığını destekler. Ter emen ve nefes alan kumaş için pamuk, organik pamuk ya da yüzde yüz pamuk içerikli ürünler tercih edilebilir. Bunun yanı sıra hamile polar, penye pijama da kışlık hamile pijama alternatifleri arasında yer alır. Polar kumaş, sıcak tutması sayesinde soğuk kış aylarında sıkça tercih edilen bir kumaş türüdür. Düşük sıcaklıktaki ortamlarda kullanımı son derece uygundur. Kışlık pijamalarda uzun kollu ve uzun paçalı alt-üst takımlar oldukça işlevseldir. Bunun yanı sıra geceliğin sunduğu rahatlığı kış aylarında da arayanlar için uzun kollu hamile gecelik çeşitleri de mevcuttur.

Sıcak yaz aylarında serinlik sunan hamile şortlu, önden düğmeli pijama çeşitleri oldukça kullanışlıdır. Gebelikte artan kilolar ve hormonlardan kaynaklanan ısı artışı, sıcak yaz ayları ile birleşince anneler, gece uykularında serinlik ve ferahlık arar. Bunun için ince pamuklu penye kumaştan üretilen şortlu takımlar, annelere rahat bir uyku vadeder. Kısa kol ve kolsuz modeller oldukça kullanışlıdır. Uykuda daha rahat olmak isteyen anneler için askılı üstler de bulunmaktadır. Sıcak yaz aylarında alt olarak ise şort ya da kapriden oluşan ikili takımlar sıklıkla tercih edilir. Yaz aylarında ince, terletmeyen penye kumaştan imal edilen gecelik modelleri de annelere serinlik ve rahatlık sunan çeşitler arasında yer alır. Hamile geceliklerde de kollu, kolsuz ve askılı modeller yer almaktadır.

Hamile Pijama Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her alışverişte olduğu gibi hamile pijama satın alınırken de bazı hususları göz önünde bulundurmak doğru ürünlere ulaşmak için fayda sağlar. Beden, kumaş, mevsime uygunluk gibi daha pek çok kriter, alışveriş esnasında dikkate alınmalıdır.

 • Hamile iç giyim pijama seçiminde en önemli kriterlerden biri kumaş türüdür. Özellikle uyku esnasında giyilecek giysilerin terletmeyen, nefes alan kumaşlar kullanılarak imal edilmiş olması gerekir. Bunun için pamuklu kumaş tercih edilmelidir.
 • Emzirme özellikli hamile tulum, elbise pijama ile alt-üst takımdan oluşan pijama seçimi doğum sonrasında kolaylık sunar.
 • Hamile gecelik, pijama ve sabahlık konusunda ürün tasarlayan ve üreten hamile pijama markaları oldukça fazladır. Sağlıklı, kaliteli ve standartlara uygun üretilmiş ürünlere ulaşmak için bilinen ve tanıdık markaların ürünleri tercih edilmelidir.
 • Hamile gecelik ve pijama seçiminde bedeni doğru biçimde belirlemek, çok önemli bir konudur. Zira hamilelik esnasında doğuma kadar devam eden bir kilo alımı olur. Doğum sonrasında ise bir miktar kilo kalsa da, bedende ciddi bir küçülme görülür. Bu bakımdan annelerin kendilerini bu dönemlerde rahat ettirecek bollukta pijama seçmeleri gerekir. Genellikle doğum öncesi bedene göre bir üst bedenin tercih edilmesi yanıltıcı olmayacaktır.
 • Pijamaların, doğuma yakın zamanda ve doğum sonrasında da giyilebilmesi için beli ayarlanabilir lastikli olması gerekir. Ayarlanabilir lastik, lastik üzerinde birden fazla sıralanmış ilik yerinin olduğu ve lastik üzerine dikilmiş bulunan düğmenin bu iliklerden annenin beline göre ayarlama yapabildiği bir sisteme sahiptir. Anne, kilosuna göre lastik üzerinde yer alan düğmeyi istediği iliğe yerleştirerek dilediği ölçüde bolluk ya da darlığı elde edebilir.
 • Hamile gecelik tercih edilecekse, mutlaka önü açılan emzirme özellikli ürünler tercih edilmelidir. Aksi halde bu giysiler ile bebeği emzirmek mümkün olmayacaktır.
 • Aşırıya kaçmadan olabildiğince bol ve esnek ürünler tercih edilmesi, özellikle basen kısmı bol olan ürünlerin seçilmesi annenin rahatlığı için önemlidir.
 • Sabahlıklı takımlar kullanımda kolaylık sağlar.
 • Makinede yıkanma kolaylığı olan ürünlerin seçilmesi temizlik işleminde pratiklik sağlar.
 • Hamile pijama fiyatları ürünlerin tasarımına, parça sayısına, kumaş türüne ve modeline göre çeşitlilik gösterir. Bütçeye uygun seçenekler değerlendirilebilir.
 • Hamilelik döneminde olması gerekenden fazla kilo alımı olan ya da büyük bedenli anneler için büyük beden hamile pijama çeşitleri de mevcuttur. Model ve tasarım olarak benzer çeşitlilik büyük beden pijamalarda da bulunur.
 • Hamilelik döneminde, doğum süresince ve doğum sonrasında rahat bir şekilde oturmayı, uzanmayı, yürümeyi ve uyumayı vadeden pijama ve gecelik modelleri tercih edilmelidir.

Hamile Pijamalarını Diğer Standart Pijamalardan Ayıran En Önemli Özelliği Nedir?

Hamile pijamaları, gebelik sürecinde olan anne adaylarının konforu için tasarlanır. Doğum sonrası emzirme sürecinin hesaba katıldığı modellerde, emzirme özellikli tasarımlar bu pijamaların en önemli özellikleri arasında yer alır. Hamile pijamalarını standart pijamalardan ayıran bir diğer önemli özellik ise, alt üst takımlarda bel lastiğinin kilo değişimlerine uyum sağlayacak şekilde ayarlanabilir formda tasarlanmasıdır.

Sabahlıklı Hamile Pijama Modelleri Neden Avantajlıdır?

Sabah ya da gece uyanmalarının akabinde üşümeyi engellemesi bakımından sabahlıklar oldukça kullanışlıdır. Bu açıdan ayrı bir sabahlık almak yerine takım halinde satılan sabahlıklı bir hamile pijama tercih etmek, kombin kolaylığı sunar. Ayrıca sabahlıklı takımlar doğum öncesi ve sonrası yürüyüşlerde, aile ve yakın çevrenin doğum ziyaretine geldiği anlarda annenin üstünün derli toplu görünmesine de yardımcı olur.

Standart Pijamalar Hamilelik Döneminde Kullanılamaz mı?

Standart pijamaların hamileliğin yalnızca ilk evresinde kullanımı mümkün olabilir. Zira kilo artışı ve annenin karnının büyümesi ile beraber normal pijamalar, annenin aradığı konforu sunamayabilir. Oysa hamile pijamaları esnek kumaşları, bol kesimleri ve ayarlanabilir bel lastikleri ile anneye gebeliğin her evresinde hatta doğum sonrasında bile konfor sunar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Hamile Pijama Fiyatları

36 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Toplam 24 / 36 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?