Deri, vinly, kumaş ve hasır gibi malzemelerden imal edilen ayakkabılara özel form kazandıran ayakkabı kalıpları, kullanışlı yapısı sayesinde, farklı numaralara sahip ayakkabı modellerine rahatlıkla uyum sağlar. Ayakkabının içine yerleştirilen hazır kalıplar, deri yüzeyinin ve dikiş alanlarının ilk günkü kondisyonda kalmasını sağlayarak, ayakkabının daha uzun süreler boyunca kullanılabilmesine olanak tanır. Plastik, ahşap, metal veya kauçuk tarzı materyallerden üretilen kalıplar, aynı zamanda astar ve taban içinde oluşan kötü kokuyu da önlemeye yardımcı olur. Kalıp, anatomik dizaynı ile boşluk alanları kusursuz bir şekilde kapatarak, deri yüzeyinde oluşabilecek çatlakları ve kırışıklıkları da azaltır. Ayakkabı kalıbı fiyatları ise; ürünün modeline, malzeme kalitesine, dayanıklılığına ve fonksiyonel özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterir.

Ayarlanabilir, sabit, uzun ayaklı ve gergili ayakkabı kalıbı modelleri mevcuttur. Ayakkabı kalıpları, tekli bir şekilde veya çift halinde temin edilebilir. Tekli formda dizayn edilen modeller, sağ ya da sol ayakkabı içine yerleştirilebilir ve uyum sağlar. Çift olarak satılan kalıplar ise, sağ ve sol ayak anatomisine uygun, farklı şekillerde tasarlanır. Küt, yuvarlak ya da sivri burun deri ayakkabılar ile uyumlu olan özel modeller de bulunur. Ayakkabının türüne ve numarasına uyumlu kalıpları tercih etmek, daha başarılı sonuç almanızı kolaylaştırır. Kalıp çubuğu üzerinden ayarlanabilir özelliği olan modeller, hemen hemen tüm ayakkabılar içerisine yerleştirilebilir. Belli numara aralığına uyumlu olan ürünler ise, sadece belirtilen numara aralığında fonksiyonel olarak kullanılabilir.

Bot ve çizme gibi bacağı saran ayakkabılar, kalıp içerisinde olmadığı zamanlarda üsten aşağıya doğru kıvrılarak özelliğini ve orijinal formunu kaybetmeye başlar. Astar içinde bozulmalar ve deri üzerinde buruşukluklar oluşarak kırılma çizgileri belirir. Bu durum hem ayakkabının ömrünü kısaltır hem de kullanım esnasında bir takım olumsuzluklara sebebiyet verebilir. Çizme ve bot için üretilen uzun ağızlı kalıplar. ayakkabılarınızı dolap içinde zarar görmeden saklamanıza imkan sağlar. Yanal destekli kalıplar, fermuarlı ya da düz hatlara sahip çizmelerin dik bir pozisyonda ve burkulmadan muhafaza edilmesini kolaylaştırır. Boğaz kalıbı olarak bilinen çizme kalıplarını, klasik ayakkabı kalıpları ile beraber kullanabilmek de mümkündür.

Ayakkabının genel duruşunu korumaya yarayan ürünler, aynı zamanda nem dengesini de stabil tutarak, derinin özelliğini muhafaza etmesine yardımcı olur. Ayrıca, geleneksel ayakkabı kalıplarının kullanımı da son derece kolay ve pratiktir. Ayakkabının ön kısmını destekleyen modeller, destek çubuğu yardımıyla rahatlıkla takılıp çıkarılabilir. Hem ön hem de arka kısmı kaplayan ürünler, kalıbın merkezinde yer alan yaylar sayesinde katlanarak çıkarılabilir. Ayakkabı içine kalıbı yerleştirmeden önce, burun aparatının ve destekleyicilerinin geçebileceği kadar geniş bir alan bırakmayı ihmal etmemek de oldukça önemlidir. Kalıbı yerleştirdikten sonra ise, yaylı ya da kasnaklı arka destek ayağını, ayakkabının topuk bölümüne hizalayarak rahatlıkla sabitleyebilirsiniz. Bot ve çizme kalıplarında da 360 derece genişleyen koruyucu aksesuarları, çizme ebatlarına uygun olarak ayarlayabilirsiniz.

Ayakkabıyı ayağınıza uygun olarak kalıba sokmak isterseniz, mengene sistemi ile çalışan modelleri tercih edebilirsiniz. Önden, arkadan ve yandan gerdirme özelliği bulunan kalıplar, ayağınıza tam olarak oturmayan, ayağı farklı noktalardan sıkan ya da geren bölgeleri rahatlatarak, ayakkabınızın istediğiniz ölçüde genişlemesine yardımcı olur. Kasnaklı kalıbı ayakkabı içine yerleştirildikten sonra, farklı baskı noktaları üzerinden gerdirebilir ve ayağınıza rahatsızlık veren bölgeleri yumuşatabilirsiniz. Ayakkabı derisinin kalınlığına ve özelliğine göre kalıba koyma işlemini iki ya da üç defa uygulayabilirsiniz. Farklı fonksiyonlara ve özelliklere sahip ayakkabı kalıplarını inceleyebilir; ihtiyacınıza en uygun ürünlere kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ayakkabı Kalıbı

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 146 ürün
DSACategoryId/2147483636/12087177/60000117/60000118/60000132