Ucuz Kadın Pantolonları

Kot Pantolonlarla Hareket Özgürlüğünü Doyasıya Hissedin

Günlük hayatın vazgeçilmez giysileri arasında yer alan pantolonlar arasında birbirinden şık ve konforlu tasarımlar bulunur. Her kadının gardırobunda yer verdiği parçalardan biri ise kot pantolonlar olarak öne çıkar. Farklı giysi kombinlerinde kullanılarak hayatın her alanında rahatlıkla giyilebilen kot pantolonlar, hareket kabiliyetini sınırlandırmayan dokuları ile modaseverlerin beğenisini kazanır.

%100 pamuk olarak üretilen orijinal kot kumaşları diğer pamuklu kumaşlardan dokuma şekilleri ayırır. Çapraz şeritli dokuma stiline sahip olan kot kumaşlar başka herhangi bir materyale gerek olmadan direkt giysi üretiminde kullanılabilir. Bunun yanı sıra elastan gibi malzemelerle kot kumaşlara esneklik kazandırmak da mümkündür.

Kot pantolonlar birbirlerinden ilk olarak tasarım çizgileri bakımından ayrılır. Dar paça, boru paça ve İspanyol paça gibi farklı paça kesimlerinin yanı sıra düşük ya da yüksek bel ürünler de bulunur. Kot pantolonların tasarım gücünü ortaya koyan detaylardan biri de ürünlerde kullanılan aksesuarlar ve kumaş rengi ile taşlanma şekli olur.

Kot pantolon modelleri birbirinden güzel renklerde hazırlanabilir. Kırmızıdan beyaza, siyahtan sarıya kadar her renkte üretilebilen kot pantolonlar farklı kullanıcı zevklerine hitap eden seçenekler sunar. Kot pantolonlar arasında düz renk ürünler olduğu gibi taşlanmış modeller de yer alır. Taşlanmış bölümün rengi pantolonun geri kalan kısımlarındaki renkten daha açık ya da beyaz olacak şekilde işlem görür.

Sokak stilinin en önemli parçalarından biri olan kot pantolonlar, farklı giysilerle ve aksesuarlarla günün her saati kullanılabilen ürünlere dönüşür. Dostlarınızla kahve içmeye çıkacağınız bir bahar öğleden sonrası için kot pantolon, sneaker ve gömlek üçlüsünü tercih edebilirsiniz. Gece dışarı çıkarken kot pantolon giymek istiyorsanız bacakları ve kalçayı sıkıca saran bir kot pantolon ile dekolteli bir bluz ve şık bir sandalet kullanabilirsiniz.

Boru Paça Pantolonları Keşfedin

Boru paça pantolonlar günlük yaşamda ve iş hayatında da en çok tercih edilen modeller arasında yer alır. Birlikte kombin yaptığınız diğer giysilere ve aksesuarlara bağlı olarak son derece şık, salaş ya da resmi bir görünüm elde edebilirsiniz.

Günlük aktivitelerinizi yerine getirirken rahat bir pantolon giymek, tüm gün konforlu bir şekilde işlerinizi yürütmek istiyorsanız boru paça kot pantolonları tercih edebilirsiniz. Boru paça kot pantolon modelleri arasında farklı paça uzunluklarına sahip ürünler yer alır. Spor ayakkabı ve sneaker modelleri ile kombin yapacaksanız, bilek hizasında pantolonlar seçmeniz daha uygun olur.

İşe giderken şıklığı rahatlıkla buluşturmayı sevenler için boru paça keten ve kanvas pantolon modelleri bulunur. Masa başında ya da ayakta geçirdiğiniz süreyi rahat bir şekilde tamamlama fırsatı sunan pantolonlar babetler ve stilettolar ile son derece şık bir şekilde kombin yapılabilir.

Boru paça pantolon modelleri arasında kısa paçalı alternatifler de mevcuttur. Farklı giysi kombinlerinde ilgi çekici parçalara dönüşen bu ürünler ayakkabıların daha dikkat çekici görünmelerine de imkan tanır. Bu yüzden kısa paçalı bir pantolon tercih edildiğinde ayakkabı seçimi konusunda daha dikkatli olunması önerilir. Boru paça pantolon modelleri ile birlikte bootie, sneaker ve stiletto modelleri tercih edilebilir. Babet ya da çizme gibi çok kısa ya da çok uzun ürünlerin bu tür pantolonlarla birlikte kombin yapılması önerilmez.

Deri Pantolonlar ile İddianızı Ortaya Koyun

Pantolon konusunda iddialı tercihler yapmayı sevenler için birbirinden şık deri pantolon modelleri bulunur. Siyah ve kahverengi tonları başta olmak üzere farklı renk alternatifleri de sunan deri pantolonlar arasında çok sayıda tasarım yer alır. Bacakları kusursuz şekilde saran deri pantolon modellerinin yanı sıra daha salaş ürünler bulmak da mümkündür.

Salaş bir triko ile giyildiğinde son derece spor bir görünüm sunabilen deri pantolonlar, işlemeli ve dekolteli bir bluz ile kombin yapıldıklarında dişil enerjiyi ortaya çıkarmaya yarayan parçalara dönüşebilir. Konu deri pantolonlar olduğunda birçok kadın siyah renge yönelse de tütün rengi, taba ve deve tüyü modeller de bir hayli popülerdir.

Deri pantolonlar için kemer seçmek diğer pantolonlara göre daha zorlu olabileceği için birçok deri pantolonda kemer bulunur. Yüksek bel ve düşük bel seçenekleri de bulunan deri pantolonlar farklı kullanıcı gereksinimlerine yanıt verecek şekilde çeşitlilik gösterir.

Deri pantolonları aksesuarlarla birlikte kombin yaparken önemli bir konuya dikkat edilmesi önerilir. Ayakkabı, çanta ya da herhangi bir takıda materyal olarak deri seçecekseniz pantolonunuz ile renk uyumu gözetmeniz tavsiye edilir.

İspanyol Paça Pantolonlar ile Şıklığın Tadını Çıkarın

Rahatlığı ve şıklığı bir arada sunan İspanyol paça pantolonlar her dönem kullanılabilir olmalarıyla zamansız kombinler yaratma imkanı tanır. Kalça ve basen bölümü vücuda sıkıca oturan bu pantolonların diz altı bölümleri paçalara doğru genişler.

İspanyol paça pantolon tercih edileceği zaman ürünün kendisi yeterince ilgi çekici olacağı için giysi kombininin geri kalan kısmını da bu doğrultuda yapmak gerekir. Açık renk pantolonlar siyah ve herhangi bir koyu renk triko bluzlarla ya da tişörtlerle hoş bir şekilde kombin yapılabilir.

Mavinin koyu tonlarında hazırlanan İspanyol paça pantolonlar ile açık renk üstlerin birlikte kullanılması göze hoş görünen bir tezatlık yaratır. Beyaz blazer ceketlerle kombin yapılan bir pantolon iddialı bir silüet kazanmak isteyen kadınlara hitap ederken, dik yakalı beyaz bir gömlekle birlikte tercih edilen pantolon daha feminen bir görünüm yaratır.

İspanyol paça pantolonlar bacak boyunun daha uzun görünmesine de yardımcı olur. Bunun için dolgu topuklu ya da platform topuklu ayakkabılar ile tabanı kalın sneaker modelleri tercih etmek gerekir. Pantolon paçası ayakkabıyı da belli ölçüde örttüğü takdirde bacak boyuna dair illüzyon yaratmak kolaylaşır.

İş Hayatının Vazgeçilmezi Kumaş Pantolonlara Göz Atın

Birçok kadın iş kombini yaparken etekler kadar pantolonlara da yer veriyor. İş hayatında tercih edilebilecek pantolon türleri ise casual ürünlerden kumaş pantolonlara kadar farklılık gösteriyor. Eğer son derece resmi bir görünüm yaratmak istiyorsanız, siz de birbirinden şık kumaş pantolon alternatiflerine göz atabilirsiniz.

Kumaş pantolonlar kullanıcılara kendinden emin ve güçlü bir görünüm kazandırır. Gömleklerle  birlikte kullanıldıklarında ofis şıklığı elde etmeyi zahmetsiz hale getiren kumaş pantolonlar, farklı renklerde ve paça uzunluklarında üretilir. Kumaş pantolon rengi olarak siyahı tercih ediyorsanız, gömlek ve bluz alternatifleri arasında birçok farklı renge yönelebilirsiniz.

Baştan ayağa siyah giyinmek istiyorsanız pantolon ve gömleği birbirlerini tamamlayacak şekilde kullanabilirsiniz. Siyah pantolon üzerine beyaz gömlek giymek de sıklıkla yapılan stil tercihleri arasındadır. Bununla birlikte fuşya ve sarı gibi canlı renkler tercih ederek tarzınızı daha çarpıcı hale getirebilirsiniz.

Kumaş pantolon çeşitleri arasında en fazla renkle kombin yapılabilen ürünler beyaz renkli modeller olarak öne çıkar. Hemen her renkle uyumlu bir görünüm sunan beyaz kumaş pantolonlar bluzlarla, gömleklerle ya da tişörtlerle birlikte giyilebilir.

Kumaş pantolonun yaratacağı etki üzerinde belirleyiciliğe sahip olan noktalardan biri de ayakkabı seçimi olarak bilinir. Kumaş pantolonları stiletto, babet ya da kısa topuklu ayakkabılarla tercih ettiğiniz zaman iş yaşamına uygun kombinler yapmanız kolaylaşır. Kumaş pantolonları sneaker ya da sandalet modelleri ile birlikte tercih ederseniz daha spor kombinler de yapabilirsiniz.

Tayt Pantolonlarla Esnekliğin Keyfini Sürün

Pantolon modelleri arasında kendine yer bulan ürünlerden biri olan tayt pantolonlar, vücudu saran dokularıyla öne çıkar. Toparlayıcı etki de gösteren tayt pantolonlar arasında bu amaç doğrultusunda özelleştirilen ürünler bulmak da mümkündür. Kalçayı daha dik göstermeye yarayan tayt pantolonlar olduğu gibi basen bölgesini inceltmek üzere tasarlanan ürünler de bulunur.

Farklı kullanıcı gereksinimleri ışığında hazırlanan tayt pantolonların kumaş yapıları pamuk, viskon, elastan ve polyester gibi farklı materyallerin karışımı ile hazırlanır. Viskon ve polyester gibi farklı kumaşlara elastikiyet kazandırmaya yönelik bir malzeme olan elastan, sıradan pantolonlarda %1 ile %2 civarında kullanılırken tayt pantolonlarda bu oran en az %4 olarak bilinir. Bu durum kumaşların çok daha esnek olmasına ve vücudu sarmasına imkan tanır.

Tayt pantolonlar rahatlıklarının yanı sıra dengeleyici bir görünüm sunmaları bakımından da sıklıkla tercih edilir. Salaş üstlerin, uzun hırkaların ve oversize paltoların altına giyilen taytlar yapacağınız kombini daha şık ve çekici hale getirir.

Kış aylarının vazgeçilmez ürünlerinden biri olan çizmeler, en çok tayt pantolonlar ile birlikte kullanılır. Farklı pantolon türleri çizmelerin görünürlüğünü azaltılırken taytlar ince ve vücudu saran yapıları dolayısıyla çizmenin şıklığını vurgulamanıza olanak tanır. Siyah bir çizme ile giyeceğiniz siyah renkli tayt, ayakkabınızın olduğundan çok daha uzun görünmesine yardımcı olur. Birbiriyle kontrast oluşturacak şekilde kullanılan taytlar ve çizmeler de ilgi çekici bir görünüm yaratmak isteyen kadınların stil tercihleri arasında yer alır.

İçinizi Isıtacak Kadife Pantolonları Keşfedin

İlk bakışta dikkatleri çekecek iddialı kombinler yapmayı seviyorsanız, birbirinden güzel renkleri bulunan kadife pantolonlara gardırobunuzda yer açabilirsiniz. Şık bir davete katılırken ya da özel bir gecede giyebileceğiniz seçeneklerin yanı sıra günlük stilinize adapte edebileceğiniz farklı modeller de sunan kadife pantolon alternatifleri, yumuşak dokuları ile de hayranlık uyandırır.

Kadife pantolonların renk seçenekleri bir hayli fazla olsa da pantolonların üretiminde kullanılan kadife kumaşlar iki farklı şekilde hazırlanır. Bunlardan biri fitilli diğeri ise düz kumaşlar olarak öne çıkar. Fitilli kumaşlar klasik kadife pantolon görünümü elde etmeyi sağlarken düz kadife kumaşlarla hazırlanan ürünler bulmak da mümkündür.

Kadife pantolonları salaş bluzlarla, oversize sweatshirt modelleriyle ve botlarla kombin yapmak serin bahar günlerinde sıklıkla yapılan stil tercihleri arasında yer alır. Sıcak tutan yapıları ile kış aylarının da vazgeçilmez ürünlerinden olan kadife pantolonlar farklı paça uzunluklarına sahip seçenekler de sunar. Kısa paça modelleri şık botlarla kombin yapabileceğiniz gibi bahar aylarında sandalet modelleri ile birlikte de tercih edebilirsiniz.

İşlemeleri Pantolon Modellerinin Stil Gücünü Keşfedin

Pantolon modelleri arasında kumaş, renk, paça yapısı ve uzunluk bakımından farklılık gösteren sayısız seçenek bulunur. Farklı tarzlarda üretilen pantolonlar, kadınların kendi zevklerine uygun ürünler bulmalarına olanak tanır. Pantolon modellerini birbirinden ayıran detaylar arasında ise işlemeler, taşlar ve deri vb. aksesuarlar da bulunur.

Pantolonların havasını ufak dokunuşlarla değiştirmek konusunda hayranlık uyandıran sonuçlar veren işlemeler çeşitli dekoratif iplerle, boncuklarla ya da taşlarla yapılabilir. İşleme yaparken kullanılan ipler genellikle renkli ve ilgi çekici alternatifler arasından seçilir. Pantolonların arka ceplerine ya da ürün üzerindeki herhangi bir noktaya çeşitli motifler ve desenler işleme esasına dayalı bu işlem sayesinde giysiler daha ilgi çekici bir görünüme kavuşur. Pantolon işlemesi olarak en çok tercih edilen desenler arasında geometrik şekiller ve hayvan figürleri yer alır.

Pantolon tasarımında kullanılan taşlar arasında ise parıltılı modeller ve inciler vardır Farklı bütçelere hitap eden alternatifler arasında gerçek ya da imitasyon incilerle hazırlanmış modeller bulmak mümkündür. Pantolonların ön taraflarına işlenen inciler son derece zarif ve şık bir görünüm elde etmeye yardımcı olur.

Pantolon modellerine ışıltı katması için kullanılan kristaller ve parıltılı taşlar, ürünlerin daha çarpıcı ve ilgi çekici görünmelerine olanak tanır.  Taş kullanımına sıklıkla jean pantolon modellerinde rastlansa da kumaş ve keten pantolonlar arasında da çeşitli dekoratif taşlarla süslenen ürünler yer alır.

Düşük Bel Pantolonların Hafifliğine Kapılın

Modası hiçbir zaman geçmeyen zamansız ürünler arasında yer alan düşük bel pantolonlar, salaş ve havalı bir görünüm elde etmeyi zahmetsiz hale getirir. Günlük kombinlerde sıklıkla tercih edilen düşük bel jean pantolonlar, farklı paça uzunluklarında tercih edilebilir. Düşük bel ve kısa paça bir pantolon ince topuklu bir sandalet ayakkabı ile kombin yapıldığında son derece çekici bir görünüm yaratır. Bununla birlikte boru paça bir ürün spor ayakkabılarla ya da sandalet modelleri ile birlikte sokak stilini yansıtacak şekilde de kullanılabilir.

Crop top modelleri ya da göbek dekolteli üstlerle kombin yapıldıklarında son derece cesur bir görünüm sunan düşük bel pantolonlar, her mevsim kullanılabilecek alternatifler barındırır. Birçok kullanıcı düşük bel pantolonları yalnızca kesim tarzından ötürü değil, konforundan dolayı da tercih eder.

Yüksek Bel Pantolonların Toparlama Özelliğinden Faydalanın

Her sezon farklı modelleri ile karşılaşılan, son derece popüler ürün gruplarından biri olan yüksek bel pantolonlar birbirinden güzel alternatifler sunar. Karın bölgesini toparlayıcı özellik de gösteren bu ürünler, birçok kadının daha fit bir görünüme kavuşmak için de tercih ettiği ürünler arasında yer alır.

Kadifeden kota, kumaştan deriye kadar her tür malzeme kullanılarak hazırlanabilen yüksek bel pantolonlar farklı kombinleri başarılı bir şekilde tamamlar. Toparlayıcı etkisinin yanı sıra oldukça hoş bir görünüm de sağlayan yüksek bel pantolonlar, belden bağlamalı gömleklerle ve kısa üstlerle de tercih edilir. Yağışlı ve soğuk havalarda kısa kazak ve triko modelleri ile birlikte de kullanılan yüksek bel pantolonlar, rahatlığı elden bırakmadan şık görünebilmenin anahtarını sunar.

Deri pantolonları nasıl yıkamak gerekir?

Deri pantolonlar arasında suni deri ve gerçek deri olmak üzere iki ürün grubu vardır. Her iki modelin de temizliği son derece özenli yapılmalıdır. Pantolonların temizleme talimatları ürün etiketlerinde bulunur. Bu bilgiler kontrol edilmeden ürünü çamaşır makinesinde yıkamak, pantolona zarar verecektir. Bunun yanı sıra deri pantolonlardan birçoğu özel olarak hazırlanan deri bakım ürünleri ile temizlenmelidir. Deri pantolonların temizlik işlemi için kuru temizleme seçeneği de değerlendirilebilir.

Kumaş pantolonları ütülerken nasıl çizgi yapabilirim?

Kumaş pantolonlara çizgi yapmak için ütünün buhar ayarının kullanılması önerilir. Buhar püskürtürken ütüyü direkt olarak çizgi vermek istediğiniz noktaya koymanız ve düz bir şerit halinde yukarı doğru kaydırmanız tavsiye edilir.

Yeni aldığım pantolonu yıkadığımda renk bırakır mı?

Pantolon modelleri etiketlerinde belirtilen uygun sıcaklıklarda yıkandıkları takdirde renk verme problemi yaratmayacak şekilde üretilir. Bununla birlikte ürünler hazırlanırken kullanılan boyalar da son derece önemlidir. Eğer pantolon kumaşında kullanılan iplikler doğal kumaş boyaları ile hazırlandıysa bu ürünler ilk birkaç yıkamada renk verebilir. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi ürün etiketlerinde yer alır. Dolayısıyla güvenli bir yıkama işlemi için ürün etiketlerini kontrol etmeniz gerektiğini unutmamanız gerekir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kadın Pantolonu Modelleri

10.000+ ürün listeleniyor
Mango
Koton
Mavi
LC Waikiki
Makras Exclusive
Sense
DeFacto
Lisinya
Vitrin
Civetta
Modaymış
Guzzy
Fashion Friends
Stil Mark
Sateen
Stock Mount
Quzu
Giyelim Moda
Moda Yıldızı
Marks & Spencer
Beyaz
Siyah
Bej
Mavi
Yeşil
Kahverengi
Gri
Lacivert
Pembe
Kırmızı
Çok Renkli
Krem
Sarı
Turuncu
Mor
Gümüş
Günlük
Klasik
Abiye
Yazlık
Bohem
Parti
Trend
Retro
Keten
Kumaş
Deri
Kadife
Kanvas
Boru Paça
Dar Paça
İspanyol Paça
Lastikli Paça
Duble Paça
Fermuarlı Paça
Hepsiburada Limiti
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Beden
Toplam 47 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
AndrojenAndrogyn yani androjen tarz, kadın ve erkek giyim modasında aynı kesimler kullanılarak üretilen giyim tekstil ürünlerini ifade eder. Daha ziyade erkek kıyafeti olarak alışılagelmiş tarzın kadınlar tarafından kullanılması şeklinde karşılık bulur. Bu tasarım stili maskulen olarak bilinen tarza benzemekle birlikte, maskulen kadın kıyafetleri feminen tarzla harmanlanırken androjen giyim ürünlerinde bu durum ortadan kalkar. Alternatif olduğu kadar güçlü ve modern bir duruş da sunan androjen tarz her mevsimde tercih edilebilir. Daha keskin ve sert bir görünüm sunan androjen kıyafetler; farklı renk, desen, kalıp, boyut, dikim gibi seçeneklerle tüketicilerin beğenisine sunulur. Yaz ve bahar aylarında ince ve açık renkli kumaşlar tercih edilirken serin kış aylarında ise genellikle daha kalın ve pastel tonlar rağbet görür. Androjen giyim ürünlerini bir araya getirerek oluşturulan etkileyici tarzlarla modern, sıra dışı ve yenilikçi tavrı doğrudan dışa vurmak mümkün. Androjen giyimde yaygın biçime bol pantolonlar, geniş ceket ve gömlekler, topuksuz ve sade ayakkabılar kombinlenir. Dökümlü bluzlar, vücudu saran yüksek bel pantolonlar ve uzun ceketler de yine bu stile uygun biçimde üretilir. Burada çoğunlukla kesim ve dikim teknikleri belirleyicidir. Androjen kıyafetler, sıra dışı görünümün yanı sıra konfor ve rahatlık da vadeder. Güçlü bir imaj yaratmak isteyenlerin rağbet ettiği bu tarzda, takım elbise ya da trençkot ve mont çeşitleri de oldukça fazla tercih edilir. Örneğin; ceket, pantolon, yelek, kravat ya da papyonun kombine edilmesi ile oluşturulan androjen takım elbiseler, hem göz alıcı bir stil hem de kıyafetler içinde rahat hareket kabiliyeti sunar. Birbirinden farklı kombinlere imkân tanıyan androjen giyim ürünleri farklı zevklere hitap eder. Büyük bir renk ve desen çeşitliliği ile satışa sunulan bu tekstil ürünleri; takı, gözlük, şapka ve saat gibi aksesuarlarla çok daha dikkat çekici bir hâle gelir.
Detaylar
Cool ChicBasitçe ‘’‌cool şıklık’’ olarak da nitelendirilen ‌cool ‌chic terimi; zahmetsiz, şık ve feminen bir görüntüye sahip olmayı ifade eder. Moda olana bağlı kalmamak, kişisel moda anlayışını yaratmak ve aslında temelde ''fazla zaman harcamadan yakalanan şıklık'' anlayışını barındırır. Vatkaların, leopar desenler ile payetlerin, neon renklerin, renkli ve çarpıcı makyaj tarzı ile iddialı saç modellerinin ön planda olduğu 1970’ler ve 80’lerin ardından, kuralları ‘’biraz nefes almak ve sakinleşmek’’ ihtiyacı ile belirlenen ve 1990’ların moda yaklaşımı ile adından söz ettiren terim, popüler olanı stile uydurmak yerine, çabasız bir tarza sahip olmayı ortaya koyar. Zamansız ve klasik, her durumda imdada yetişen ve her kombinde şık olmayı başarabilen parçalar bu tarzın vazgeçilmezlerinden kabul edilir. ‘’Akıllı ve tarz sahibi’’ kadını işaret eden bu moda akımının olmazsa olmaz parçaları olarak bol kesim ‌mom ‌jean ve boyfriend ‌jean’ler, birkaç beden büyük gelen ‌oversize üstler, çarpıcı ‌stiletto'lar, kısa botlar ve midi ya da maksi boy etekler ile ‌kombinlenebilen bol kazaklar sayılabilir. Tarzın makyaj önerisi ise hiç şüphesiz yok gibi görünen ‘’no ‌make up’’ makyajlardır. İnce yapıda fondötenler ya da ‌BB kremler ile yapılan hafif ten makyajı, şeftali tonlarında allıklar ile tamamlanabilir. Göz makyajında ise doğal tonlarda farlar tercih edilebilir. Terimin feminen yaklaşımının altında yatan anlayış ise kadınsal yönü harekete geçirme ve eğlenceli tarafı ortaya çıkarmaya dayanır. ‘’Ayakları yere sağlam basan, güçlü kadın’’ profilini de destekleyen bir akım olmasından dolayı ‌cool ‌‌chic, özellikle günümüz kadınlarının belki bilinçli, belki de farkında olmadan zaten günlük hayatlarında sıkça yer verdiği bir stil olarak da dikkatleri üzerine çekmektedir. ‘’Çabasız’’ olmasının altında ise aslında bu doğaçlama oluşumu yer alır.
Detaylar
DöpiyesEtek ve ceketten oluşan iki parçalı giysiye döpiyes adı verilir. Döpiyes, Fransızca iki parça anlamına gelen "deux piéces" sözcüklerinden üretilmiştir. Dünyanın en önemli moda merkezlerinden olan Fransa'dan dünyaya yayılan döpiyeste temel iki parça yer alır. Kadınların pantolon giymediği dönemlerde döpiyesler sadece etek ve ceket olarak tasarlanmıştır. 20. yüzyıldan itibaren kadınların pantolon giymeye başlamasıyla pantolon ve ceketten oluşan döpiyes modelleri de üretilir. Döpiyeste ceket içine, gömlek ya da bluz gibi herhangi bir kıyafet giyilmez. Tek başına bir bluz gibi giyilen ceket ile takımı tamamlayan etek ya da pantolon parçaları farklı modellerden oluşamaz, bir bütünlük söz konusudur. Döpiyes bir takım olarak tercih edilir. Tayyör ve döpiyes sık karıştırılan iki kıyafet türüdür. Tayyörde pantolon-etek ve ceketin yanı sıra tişört, bluz ya da gömlekten oluşan bir üçüncü parça daha kullanılır. Döpiyeste ise alt ve üstten oluşan iki parça vardır ve döpiyes ceketi gömlek veya bluz olarak kullanılır. Döpiyeste alt ve üst parçaların aynı kumaştan üretildiği görülür. Bu kumaşlar çok çeşitli olabilir. Özel gecelerde ve davetlerde; saten, vual veya ipek gibi şık görünümlü kumaşlarla farklı döpiyes modelleri tasarlanabilir. Yaz mevsiminde giymek için pamuklu, keten ve patiska kumaştan dikilmiş döpiyes modelleri tercih edilebilir. Soğuk havalarda giyilen döpiyes modellerinde ise kadife, yün veya kaşe gibi sıcak tutan kumaş çeşitleri kullanılır. Döpiyes modelleri renk ve kesim açısından oldukça zengindir. Döpiyes ceketleri; deri, blazer, peplum veya tüvid gibi farklı kesimlerde olabilir. Pantolonlu döpiyeslerde kumaş pantolon modellerinin yanı sıra daha spor ve günlük pantolonlar da kullanılabilir. Döpiyeslerin olmazsa olmazlarından olan etekler ise isteğe göre farklı uzunluklarda ve kesimlerde tercih edilebilir.
Detaylar
DomeseDomese, her iki yüzü de kullanılabilen, dünyaya Şam'dan yayılmış bir kumaş çeşididir. Genellikle ipek, keten ve yün karışımı olan bu kumaş çeşidine, Şam kumaşı adı da verilir. Fransa ve İtalya'da dokunan taklitleri ise "damasko" olarak adlandırılır. Kendinden desenli olan domese kumaş, ev dekorasyonunda döşemelik ya da perde olarak sık kullanılan kumaş çeşitleri arasındadır. Domese kumaş, çift taraflı olması nedeniyle dekorasyonda oldukça önemli bir yere sahiptir. Mat iplik desenler üzerine parlak saten ipliğin işlenmesiyle üretilen kumaşın dokumasında gümüş ve altın renkli klasik iplikler oldukça sık kullanılır. Domese kumaş, evini klasik detaylarla döşemek isteyenlerin en beğendiği kumaş türleri arasında yer alır. Domese kumaşlarla tasarlanan perdelerle evlerin salonlarında son derece elegan bir görünüm meydana getirmek mümkündür. Domese, döşemelik kumaş olarak da tercih edilir. Klasik görünümünün yanı sıra fiziksel olarak da ağır bir kumaş olan domese, bu yönüyle diğer kumaş türlerine göre daha dayanıklıdır. Bu nedenle koltuk takımlarında uzun süreli ve sağlam bir kullanım sunar. Ev dekorasyonunda geleneksel çizgileri sevenler, koltuk takımlarının yanı sıra yastık ve minderlerde de domese kumaş tercih edebilir. Düz renk koltuk takımlarıyla şık bir kombin oluşturan klasik domese kumaşlı yastıklar son derece dekoratiftir. Domese kumaş, yemek takımı sandalyelerinde değişim yapmak isteyen kişiler tarafından da tercih edilebilir. Bunun yanı sıra bu şık kumaş çekyat döşemesi olarak da kullanılabilir. Domese, ağır bir kumaş olması nedeniyle ev dekorasyonunda duvar kaplaması olarak tercih edilebilir. Kendinden desenli olan domese kumaşlar, evde şık kombinasyonlar yapmak amacıyla oldukça sık kullanılır. Sade bir koltuk takımını domese kumaştan dikilen bir perdeyle kombinleyebilir ya da klasik ve düz renklerin kullanıldığı bir salonda koltuk takımı için birbirinden zengin desenlerle donatılmış domese kumaşlar tercih edebilirsiniz.
Detaylar
DokuDoku, kelime anlamıyla görme ve dokunma duyusuyla algılanabilen, cisimlerin yüzey alanını oluşturan homojen birimdir. Bu homojen birimin şekli, büyüklüğü, dağılımı, yoğunluğu yüzeyin karakterini oluşturur ve ona özgünlük kazandırır. Doku, yüzeyi düzenli ya da rastlantısal dizilime göre iki şekilde oluşturur. Düzenli dizilimde, yüzeyi oluşturan her bir doku belli bir sistemle sıralanır, belli bir kurala göre kendini tekrarlar. Lifin dokunması ya da örülmesiyle oluşan kumaş yüzeyi buna örnek verilebilir. Rastlantısal dizilimde ise yüzey, birbirini tamamlayan dokuların oluşturduğu bütünlük içinde meydana gelir. Bu grubun sayısız örneğini doğada görmek mümkündür. Yaprak, toprak, tahta parçası, kaya, kum buna örnek verilebilir. Dokular, görsel ve dokunsal (gerçek) olarak iki ana sınıfa ayrılır. Görsel dokular sadece gözle algılanabilir. İki boyutludur. Çizgilerle, noktalarla, boyalarla açık ve koyu tonlarla yüzeye derinlik kazandırılır. Bu dokuyu genel olarak resim sanatında görmek mümkündür. Dokunsal (gerçek) doku, doğada var olan, dokunma ve görme duyusuyla algılanabilen dokudur. Bu doku için pürüzlü, düz, sert, yumuşak, kaygan gibi sıfatlar kullanıldığı görülür ve bal peteği, ayçiçeği tarlası, ağaç kabuğu gibi örnekler verilebilir. Doğada, sanatta, hayatın içinde anlam kazanan doku kavramının, tekstil ve moda dünyasındaki algısı da oldukça önemlidir. Çünkü kumaşın dokusu tercih edilmesindeki en önemli faktörlerden biridir. Örneğin, tekstilde yaygın kullanım alanına sahip pamuklu kumaşın yumuşak dokusu; esnekliği, güçlü yapısı ve nem tutma özelliği kadar önemlidir. Ayrıca pamuk, doku özellikleri nedeniyle farklı kumaşların yüzey özelliklerini iyileştirmek için de tercih edilir. Yün, rahatsız doku özelliğine rağmen yalıtım avantajı ile ipek ise pürüzsüz dokusu ile ön plana çıkar. Birçok sektörden talep gören non-woven ise dokusuz olarak adlandırılan bir tekstil ürünüdür. Bu grubun üretiminde dokuma ya da örme teknikleri kullanılmaz. Lifler bir takım kimyasal ve fiziksel işlemlere tabi tutulur. Teknik tekstilin temsilcisi bu ürün; medikal, otomotiv, inşaat, suni deri gibi birçok sektörün ilgi odağıdır.
Detaylar
MasculinMaskulen, Fransızca kökenli "masculin" kelimesinden dilimize geçmiştir. Genel olarak erkek, erkeksi, erkek gibi, erkeği andıran, eril ve erkeğe benzeyen gibi anlamlara gelir. Fransızcaya da Latincede bulunan "masculinus" sözcüğünden geçmiştir. Maskulen, aynı zamanda feminen kelimesinin zıt anlamlısıdır. Modaya da yansımış olan maskulen sözcüğü, genel olarak kadın giyimi için kullanılmakla birlikte erkeklerin giyim stilini de etkiler. Erkek modasında daha çok erkeksiliğin ön plana çıkarıldığı kıyafetleri tanımlarken kullanılabilir. Maskulen, kadınlar için üretilen kıyafetlerin erkeksi çizgilerle tasarlanmasıdır. Erkeksi giyim tarzının hakim olduğu çok sayıda aksesuar ve eşya çeşidi vardır. Daha çok koyu renk tonlarının hakim olduğu maskulen tarzda, pantolon ve ceket takımlar farklı kravat modelleriyle kombinlenir. Bol pilili pantolonlar ya da sigaret tarzdaki pantolon çeşitleri de maskulen tarzda sıkça kullanılmaktadır. Oldukça rahat bir giyim tarzı olan maskulen giyim; şapkalar, pantolon askıları, fularlar, parfümler ve ayakkabılarla da desteklenebilir. Ancak sadece erkek kıyafetlerini giymek maskulen bir tarza sahip olmak anlamına gelmez. Kişilerin, kendi vücut hatlarına ve boy uzunluğuna uygun olan parçaları bir araya getirmesi gerekir. Saç modeli açısından da maskulen giyimde, dalga dalga veya feminen yapıdaki saçlar yerine daha sert kesime sahip saç modelleri tercih edilmelidir. Bir bütün olarak uygulanabilen maskulen tarz şıklığı, seçilecek birkaç aksesuarın kullanılmasıyla da yakalanabilir. Kıyafetlerin bu şekilde kombinlenmesiyle kadınlar, feminen taraflarını ortaya çıkarabilir. Maskulen tarzda en çok tercih edilen dik ve beyaz yakalı gömleklerin yakaları iliklenerek kalem etek ya da kumaş bir pantolonla kullanılabilir. Maskulen giyimin en önemli parçalarından bir tanesi de tercih edilen ayakkabılardır. Dolgu topuk veya platform ayakkabılar yerine daha zarif ayakkabı çeşitleri ya da düz modellerle maskulen tarz dengelenebilir.
Detaylar
DrapajDrapaj kelimesi Fransızca "draper" sözcüğünden türemiştir. Genel olarak giysilere yapılan pililer veya büzgüler anlamına gelir. Drapaj, üç boyutlu olarak giysi tasarlama ya da kalıp çıkarma tekniği olarak tanımlanabilir. Farklılığın ve de bireyselliği önde olduğu günümüzdeki moda anlayışında, kişisel zevklere uygun olarak tasarımların yapılması drapaj tekniğini kullanarak kalıp hazırlamaya önem kazandırmaktadır. Özellikle Haute-Couture, yani ısmarlama giyim alanında tasarımlar yapanlar için kişiye özel olarak tasarımların yapılabilmesinde ve uygulanabilmesinde işleri kolaylaştırır. Drapaj sayesinde canlı ya da cansız mankenlerden yararlanılarak kağıt, kumaş gibi malzemelere istenilen giysinin kalıbı çıkarılır. Drapaj tekniğini ilk kez kullananlar için cansız manken kullanımı daha doğru bir tercihtir. Drapaj tekniğini kullanarak kalıp elde edebilmek için insanın vücut yapısı iyi bir şekilde tanınmalıdır. Bu nedenle drapaj çalışan kişilerin insan vücudunu biliyor olması, elde edilen drapajın daha rahat kullanılmasını ve hareketlerin kısıtlanmamasını sağlar. Cansız manken üzerinde drapaj tekniği çalışılacaksa ölçülere uyan bir manken seçilmesi gerekir. Erkek, çocuk ve kadın gibi farklı seçeneklerde cansız manken modelleri vardır. Drapaj modellemesi, çalışmayı yapan kişiye farklı alanlarda beceriler katar. Bu teknikte tasarımcı kumaşla birebir çalışma şansı elde eder. Böylece drapaj çalışmaları kişinin model oluşturma becerilerinin gelişmesini sağlarken kumaş özelliklerini de daha iyi tanımasında yardımcı olur. Ayrıntılarıyla incelenen modelin; kollar, etek, kuplar ve cepler gibi her ayrıntısı incelenir. Böylece estetik anlamda uyumu yakalamak daha kolay olur. Drapaj modellemesi esnasında birçok farklı malzemeden yararlanılabilir. Bunlar; Amerikan bezi, mulaj kağıdı ya da patiska benzeri kumaşlar olabilir. Alıştırma ya da prova yapmak için de drapaj çalışmaları kullanılabilir. Özellikle asimetrik ve orantısız vücutlara uygun modellerin seçilmesinde ve belirli kurallara bağlı olarak çalışma becerilerinin kazanılmasında drapaj tekniğinin büyük önemi vardır.
Detaylar
Slim-fitVücudu saran özelliğe sahip olan slim fit, bedene tam oturan kalıbı ifade eder. Dar kalıp anlamına gelen slim fit tarzında kıyafetlerin kol, basen, bacak ve bel bölümleri dökümlü değildir, aksine kumaş ve dikim yöntemleri neticesinde kıyafet bedeni sarmalar. Kışlık, baharlık ve yazlık slim fit giyim ürünleri; farklı renk, desen, doku, dikim seçenekleri ile üretilir ve pek çok tarza hitap eder. Dar kalıp ürünler arasından seçim yaparken beden yapısına uygun olanı tercih etmek önemlidir. Aksi taktirde vücudu saran yapısı dolayısıyla dirsek, basen, diz gibi bölümlerde bombeleşme ve kolay yıpranma gibi sorunlar meydana gelebilir. Çokça rağbet görmesi model çeşitliliğinin fazla olmasından kaynaklanır. Pantolondan takım elbiseye, ceketten gömleğe, tişörtten ve monta pek çok giyim ürününe slim fit kalıp uygulanır. Özellikle son yıllarda hem üretimi hem de kullanımı artan slim fit kıyafetler, özel davetlerden gündelik hayat aktivitelerine değin hemen her alanda tercih edilebilir. Slim fit giysiler; modern, şık ve estetik bir imaj oluşturmak isteyenlerin tercih ettiği modeller arasındadır. Bu ürünler, yenilikçi görüntüsü kadar rahat olmaları ile de tercih sebebidir. Bu giyim tarzına ait kıyafetlerin her mevsime uygun olanlarını bulmak mümkündür. Sıcak yaz aylarında terletmeyen ve serin kış aylarında soğuk almayı önleyen slim fit kombinasyonlar her sezonda rahatlıkla giyilebilir. Kadın, erkek, çocuk ve unisex seçenekleri ile satışa sunulan slim fit ürünler; dayanıklılık, tasarım ve kumaş materyali gibi niteliklere göre farklılaşır. Kumaşın kalınlığı, dikim - kesim türü, sağlamlık derecesi gibi belirleyenler kullanım alanını da etkiler. Slim fit kıyafetlerle hem klasik hem de spor bir tarz oluşturabilirsiniz. Gömlek üzerine ceket kombinasyonları ile balo ve akşam yemeği aktivitelerinde klasik tarzınızı konuşturabilir ya da tişört üzerine dar kalıp ceket ile sportif ve canlı bir imaj yaratabilirsiniz.
Detaylar
Skinny JeanKot pantolonlar, birçok farklı kesim ve modelde üretilmekte ve bu ürünlerin belirli kategoriler altında sınıflandırılması için kesimleri ve kumaş türleri dikkate alınmaktadır. Skinny jean de aslında bir kot pantolon kategorisini ifade eder ve bu sınıflandırmadaki belirleyici özellikler, bu tür pantolonların dar kesimi ve esnek yapılı kot kumaşıdır. Skinny jean, son yıllarda özellikle kadınların sıklıkla günlük giyim kıyafet kombinlerinde tercih ettiği bir kot pantolon kesim tarzıdır. Kelime anlamı olarak Türkçeye "dar kot pantolon" olarak çevrilebilir. Skinny jean'lerde kullanılan kumaşın özelliği tamamıyla sert kot kumaş olmamasıdır. Kot kumaşına esneklik kazandırılabilmesi için kumaşın bir kısmı elastan kumaş diye tabir edilen esnek bir kumaş türünden oluşur. Bu kumaş türü likralı kumaş olarak da bilinir. Bu sayede skinny jean olarak tanımlanan kot pantolonlar, hem bir tayt rahatlığındadır hem de tam anlamıyla vücudu sarar. Hatta bazı tayt modelleri de kumaş yapıları dolayısıyla skinny jean sınıfına girmektedir. Günlük yaşam tarzının kurtarıcı parçalarından olan bu kot pantolonlarla sportif bir görünüm elde edilebilir. Skinny jean giyen kişinin hareketleri kısıtlanmaz, özgürce hareket edebilir. Kot pantolon denince ilk akla gelen renk olan mavi renginin yanında çok farklı renklerde skinny jean modelleri de bulunmaktadır. Bu sayede bu pantolonlar her türlü kıyafet kombininde kullanılabilir. Pikniğe giderken üzerine bir t-shirt ya da mevsime göre bir kazakla da tercih edilebilir, özel bir akşam yemeğine giderken şık bir bluz ve topuklu ayakkabıyla hatta bir blazer ceketle tamamlanabilir. Skinny jean'ler genellikle tayt giymekten hoşlanmayan ama tayt rahatlığı arayanlar tarafından sıklıkla giyilir. Birçok farklı marka tarafından üretilen skinny jean'ler; kısa paçalı, yüksek belli, düşük belli, cepli ve cepsiz gibi farklı özellikteki modellerinin yanında değişik renk seçenekleriyle de sayısız alternatifte kullanıcılara sunulmaktadır.
Detaylar