Beslenme Çantası

Beslenme Çantası

Beslenme çantaları, hepimizin okul çağında, yiyeceklerimizi taşıyabilmemiz amacıyla kullanmış olduğumuz bir besin çantasıdır. Okul döneminde, bu çantayı hepimiz kullanmışızdır, o dönemler belki taşıması, belki her gün evden yemek götürüyor olmak sıkıcı görünüyor olabilirdi. Aradan, uzun yıllar geçtikçe, o dönemleri özlediğimiz gerçeği tartışılmaz. Evde, annelerimizin akşamdan ya da sabahtan bizlere hazırladığı, beslenme çantalarını sabah okula giderken götürdüğümüzde, hepimizin yemek yiyeceği bir beslenme saati bulunuyordu. Beslenme öğünümüz geldiğinde, her birimiz öncelikle, beslenme çantamızın içerisinde olan beslenme örtüsünü, okul sıranızın üzerine sererdik. Sonrasında, yiyeceklerimizi üzerine yerleştirerek, beslenmemizi yemeye başlardık. Yanımızdaki veya arkamızdaki arkadaşımızın, beslenme çantasındaki yiyeceklerden, canınızın çektiği bir şey olduğunda birbirimizle paylaşırdık, beslenme çantasının içinden çıkan mandalina elma kokusu bütün sınıfı alırdı. Dönem ilerledikçe, okullarda beslenme çantası taşımak, evden beslenme götürme alışkanlıklara bile, ortadan kaldırıldı. Artık, çoğu okullarda yemekhane tesisi kurulduğu için, ebeveynlerde evde beslenme çantası hazırlamak yerine, çocuklarını okullarda bulunan, yemekhanelere gönderiyorlar. Bu durum, hem beslenme çantası taşınmasını, hem de akşamdan evde yiyecek hazırlama sorumluluğunu tamamen ortadan kaldırmış oluyor. Bulunduğumuz, dönem şartlarında çalışan anne sayısı, fazlasıyla olduğundan dolayı, annelerde okullardaki yemekhane tesislerini tercih etmekte haksız değillerdir.

Uzun bir yaz tatili sürecinden çıktıktan sonra, sonbahar mevsiminde okullara dönen çocuklar yeni çantalar, yeni ayakkabılar, yeni kırtasiye malzemelerinin mutluluğunu, fazlasıyla yaşıyorlar. Annelerde, çocuklarının beslenme çantalarına, onların hem keyif alabilecekleri, hem de besleyici bir öğün geçirmeleri için, özenle hazırlık yapıyorlar. Maalesef, tüm anne babaların yaşadığı bir sorun var ki, çocuklar büyüklerin yemelerini istediği, besin değeri yüksek besinleri tüketmeyi pek sevmiyorlar. Bağışıklık güçlendirici ve sağlıklı yemekleri, yemeye ikna etmekte dönemsel zorluklar yaşanabilir. Çocukların, beslenme çantalarına, severek yiyecekleri yemekleri göndermek her zaman mümkün olmuyor. Zaten, okulda yeterince dikkati dağılan çocuk, bir de beslenmesinde sevmediği bir menü gördüğünde, hiçbir şey yememeyi bile tercih edebiliyor. Hatta bazı ebeveynler, çocuklarının okulda bu denli aç kalmamaları için,çocukların ihtiyacı olan besin maddelerini içermeyen, çikolata, bisküvi, cips gibi okulda yemesi için pek uygun olmayan yiyecekler içerdiği de görülebiliyor.

Okul çağına gelen çocuklarımızın, gün içerisinde almaları gereken vitamin kalori ihtiyaçları, çocukların cinsiyetlerine, yaşlarına ve boy uzunluklarına göre farklılıklar gösterir. Bu durum, çocukların sağlık durumuna, özel ihtiyaçları ve hareketliliğine göre doktor kontrolünde belirlenir. Besin değeri, yüksek vitaminli bir öğle yemeği, çocukların beyin ve motor fonksiyonlarının gelişmesi için, ihtiyaçları olduğu kadar doğru oranda, besleyici vitaminler içermelidir. Anne ve babaların, yaptığı en büyük hatalardan bir diğeri, çocuğunun okulda aç kalacağın endişesiyle, beslenme çantasını fazla miktarda yiyeceklerle doldurmasıdır. Çocuklarınızın, gün içerisinde yediği ölçülerdeki pozisyonları, gözlemlediğinizde bu menüyü hazırlarken,çocukların da fikrine danışmalıyız. Bu davranış, daha doğru bir porsiyon boyutu hazırlanması için önemlidir. Çocukta, bu konuda fikrini sunduğu için, yemeğini hevesle yemesine, yardımcı olmuş oluruz. Çocuklarımızın, aşırı kalori almıyor olmasına da, doktor kontrolünde dikkat etmeliyiz. Fazla alınan kalori, fazla hareketliliğe veya uyuşukluğa yani daha yavaş hareket ediyor olmasına yol açabilir.

Öğlen yemek öğünleri, çocukların gün içerisinde, almaları gereken besin ihtiyaçlarının, en yüksek kısmını içeriyor, öğünler bunu karşılayacak şekilde hazırlanmalıdır. Öğlen vakti yemeğini, iyi bir şekilde karşılayan çocuklar, hem derslerinde, hem dikkatlerini toplayabilmek açısından dinç olurlar. Düzensiz ve gün içerisinde, alması gereken kaloriyi yeterince almayan çocukların, bağışıklık sistemlerinde zayıflık görülür. Bununla beraber, mikrop kapmak ve bakterilere karşı, dayanıksız olma ve sürekli hasta olma durumları yaşanır. Tüm bunlar, göz önünde bulundurularak, beslenme çantasında hem sevdiği hem bağışıklığı arttırıcı doyurucu bir menü hazırlanmalıdır. Elbette, çocuklarımız da arada kaçamaklar yapabilirler, ancak bunu sürekli alışkanlık haline getirmemelerinden, hep çok düşük kalori içeren, sağlıksız gıdalar almadıklarından emin olmalıyız. Çocuklar, onlara iki tane seçenek sunduğumuzda, bir tanesini seçmekten çok mutlu olurlar. Aslında, iki seçeneği de kendimiz belirliyoruz ama bu durumda, çocuk kararı kendisi verdiğini zannediyor. Örneğin, çocuğunuzun beslenme çantasını hazırlarken, neler yiyeceklerinin kararında, sizlere yardımcı olmasına müsaade edin. Çocuklar, bu durumda kendi seçtiği yemekleri yemeye daha hevesli olurlar. Genellikle çocuklar, hemen hemen her gün aynı şeyleri yemekten fazlasıyla çabuk sıkılsalar da bazı çocuklarda, her gün aynı yemekleri yemeği daha güvenli buluyorlar. Çok yemek seçen bir çocuğun, önüne az sayıda seçenek teklif edildiğinde, zaten sınırlı sayıda yemek yediği için, daha mutlu olur. Bu tarz seçenekler,menü çeşitliliğinin artmasının önüne geçer. Onu, yeni tatlarla tanıştırmaya, yavaş yavaş ikna etmeliyiz. Bunu,gerek oyunlarla, gerek eğlenceli sunumlu tabaklar hazırlayarak, onun dikkatini çekebiliriz. Çocukların, beslenme çantalarında, onlar okulda yiyeceklerini açtıklarında içlerinde görebilecekleri, bir not yazmanız onu çok mutlu edecektir. Her ne kadar, okulda oyun oynuyor ve vakit geçiriyor olsalar da, aslında evdeki güveni ve annelerinin yanında yemek yemeyi, her zaman daha çok tercih ederler. Çünkü kendilerini daha fazla güvende hissederler. Bu tarz, küçük notlarla sürprizler yaptığınızda, sizi yanında gibi hissedecektir ve mutlu olacaktır.

Çocuklarımıza, yemek yeme şekillerinde ve ağız tatlarına göre, yemek yeme tercihlerinde anlayış göstermeliyiz. Bu durum, onlara daha doğru bir şekilde beslenmeyi öğretmemize fayda sağlar. Çocuklarınızın, tam tahıl ve protein içerikli, sağlıklı besin değerlerini de öğünlerine ilave etmeliyiz. Doğru miktarda porsiyonlar hazırlayarak, onları yeni tatlara çocuğunda fikrini alarak alıştırabiliriz. Çocuklara, yiyecek konusunda, ödül olarak kullandığımız yiyecek ve içecekler de, çok önemli bir rol oynamaktadır. Çocuklarımıza, kesinlikle sağlıksız yiyecekleri ödül olarak kullanmamalıyız. Bunu yaptığımızda şekerli, asitli, yağlı, paketli ve hazır dondurulmuş gıdaları, yemek için sürekli o ödülü almayı talep edeceklerdir.

Doğru Bir Öğle Yemeği Nasıl Olmalı?

Bu menünün içeriği, karbonhidrat bulunan ve tercihen tam tahıllı gıdalar olmalıdır. Sebze, meyve, tavuk, balık ve yumurta seçilmelidir. Protein kaynakları, süt ve süt ürünleri, kemik sularından hazırlanmış yemek menüleri, oluşturabilirsiniz. Çocuklar, gözlerine güzel görünmeyen ve burunlarına hoş kokmayan, yiyecekleri yemeği pek sevmezler. Bu durumda, çocuğumuzun yemeğe olan ilgisini arttırmak ve dikkatini çekebilmek için, yiyeceklerin renkleri farklılaştırabiliriz. Bir araya geldiğinde, güzel olacağını ve beğenerek yiyebileceğini düşündüğümüz tatları, birleştirerek yemesini sağlayabiliriz. Yemek sunumlarına, süslenmiş zeytinler, kürdan da peynirler, omletlerine güler yüzler yaparak dikkatini çekebilirsiniz. Yeşilliklerden saçlar, bıyıklar ve sakallar oluşturarak, hem onu güldürürüz hem de, besin değeri yüksek bir öğün geçirmesine, katkıda bulunmuş oluruz. Çocuklar, genelde tam tahıllı gıdaları tüketmeyi pek sevmezler. Bu durumda, ısrarcı olmamalıyız. Çocuklara göre, bazı gıdaların tatları lezzetli gelse de, bazen bu besinlerin sindiriminde zorluk yaşıyor olabilirler. Öğünlerine,fasulye gibi baklagillerden, köfte veya sandviçlerinin içerisine, tatmadığı gıdaları ilave ederek deneyebiliriz. Çocuklar, makarna, ekmek, pilav, patates kızartması ve hamburger gibi besinleri, sorunsuz tüketiyorlar.

Beslenme Çantası Çeşitleri Nelerdir?

Bazı beslenme çantası çeşitleri, termoslu olarak özel kumaşlar içerir. Çantanın içerisindeki havanın, dışarıya çıkmasını engelleyerek, içindeki besinlerin sıcak, soğuk dengesini korur. Aynı şekilde dışarıdaki havanın da, içeriye girmesini engeller. Bu özelliğe sahip olan,termos sistemli beslenme çantaları, dışarda olduğunuz zamanlarda, besinlerinizin olması gereken sıcaklıkta, ya da soğukluk bozulmadan, muhafaza edilmesini sağlar. Aynı zamanda, termos özellikli beslenme çantalarının, avantajı silinebilir olmasıdır. Diğer çantaların içleri, daha farklı bir kumaş çeşidinden üretildiği için, silme zemini, diğer çantalara göre daha az uygundur.

Zaten termoslu çantaların, çamaşır makinesinde yıkanmaları, özelliklerini koruya bilmeleri açısından uygun değildir. Diğer beslenme çantalarına göre, ortalama alındığında fiyatları biraz daha yüksek olmaktadır. Çocuğunuzun, okulda yemeğini soğumadan veya soğuk bir şey koyduğunuzda, içecek, meyve gibi besinleri, beslenme çantasında taşıdığında tadını kaybetmeden, daha keyifli şekilde tüketmesini sağlamış oluruz.

Beslenme Çantalarına Neler Konulur?

  • Salatalık, domates ve havuç gibi sebze çeşitleri
  • Dilim ekmeğin üzerine, krem peynir
  • Sandviç veya tost çeşitleri
  • Ton balığı
  • Evde dilimlenmiş meyveler
  • Bir gün önceden kalan yemeklerle ekmek araları veya dürümler
  • Yoğurdun içerisine, sevdiği meyveler
  • Kuru üzüm, ceviz ve fındık gibi sağlıklı atıştırmalıklar

Eski zamanlarda, beslenme çantalarına koymak için haftalık beslenme programları belirlenirdi. Bu program okul yönetimi veya öğretmenler tarafından öğrencilere iletilirdi.

Örneğin; Beş günlük bir beslenme çantası programı hazırlanırdı. Aslında, düşündüğümüzde çok sağlıklı bir uygulama, nedeni ise; hem çocukların, birbirleri ile aynı beslenme çeşidinde besleniyor olmaları, hem de haftalık kalori ve sağlıklı beslenme öğünlerini, tamamlamaları konusunda fayda sağlayan bir uygulamaydı. Çantalarında, haftalık liste belirlendiğinde çocuklar, diğer arkadaşlarının yedikleri ve kendisi tüketmediği şeyleri denemek istemelerinin önüne geçiyor. Mesela, yumurta yemeyen bir çocuk, arkadaşının beslenme saatinde yumurta yediğini gördüğünde, onu merak edebilir ve kendisi de bu şekilde yemek isteyebilir.

Okul çağındaki çocuklarımıza, su içmenin önemini de anlatmalıyız. Gün içerisinde, çok fazla hareket eder ve fazla terlerler. Yoğun enerji harcayan çocuklar, her saat başı bir bardak su tüketmelidirler.

Beslenme Öğünlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocukların, evde veya okulda yiyeceklerini hazırlarken, doğrama ve pişirme aşamalarında besinin kıvamı ve lezzeti çok önemlidir. Çocuklar, çatal kaşık kullanmadan elleriyle yiyebilecekleri yiyecekleri tüketmeye daha çok severler. Bunu yapabilmeleri için, patates ve havuç gibi besinleri elleriyle tüketmeleri daha çok severler. Bu gıdaları, öğün olarak hazırlarken, pişirme seçeneği olarak patatesi kızartma tenceresinde kızartmak yerine, parmak şeklinde doğrayıp, fırında yağlı kâğıtla pişirebiliriz. Hem daha az kalori almasına, hem de bu sunum şeklinin, daha çok hoşuna gideceğini görebilirsiniz. Beslenme çantalarında, çatal kaşık ile tüketilecek besinlere çok fazla yer vermemeliyiz. Nedeni hem bunlarla birbirlerine zarar verebilme potansiyeline sahip olduklarından hem de okulda arkadaşlarıyla yemeklerini daha hızlı yiyip daha çok oyun oynamaya vakit kalmasını isteyecekleri için yemeklerini daha geç yemelerine sebep olacaktır. Bu yüzden beslenme çantalarında çok yağlı olmayan çok sulu olmayan gıdalara yer verebilirsiniz. Köfte ve tavuk gibi yiyeceklerin beslenme çantasına hazırlanması çok sağlıklı değildir. Nedeni ise,her ne kadar termos içerikli beslenme çantasında muhafaza etsek de, güneşin fazla olduğu bir günde veya kış aylarında, okul ısısının yüksek olduğu alanlarda yiyecek bozulabilir. Çocuğunuzun, sınıfta oturduğu masa, ısıalan köşeye yakınsa, beslenme çantasını orada muhafaza ettiğinde, içindeki besinler bozulabilir ve besin zehirlenme gibi durumlar yaşanabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Beslenme Çantası

2248 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 48 / 2248 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?