En ucuz ve Kaliteli Oxford Ayakkabılar

Oxford Ayakkabı

Amerikalılar için daha çok Balmoral, Fransızlar için Richelieu, İngilizler için Oxford olarak adlandırılan Oxford ayakkabı yaygın olarak kundura tipi bir ayakkabıdır. Bağcıklı ayakkabı özelliği ile diğer ayakkabılardan ayırt edilse de bu, onu anlatmaya yeterli değildir. Çünkü bağcıkların özel tasarımı söz konusudur. Tasarımı gereği, ayakkabıda bağcık deliklerinin yer aldığı kulakçığın alt kısmı gövdenin altına dikilerek, bağcıklarla ayakkabının üst ve yanlarındaki boşluklar minimize edilir. Ayakkabının dili (ayakkabı bağlarının altındaki saya parçası) ise hiç görünmemektedir. Bu nedenle, kapalı bağcık nitelemesine sahiptir. Geçmişte bağcıklar için dört delik bulunan bu ayakkabıda, şu anda İngiliz Oxford ayakkabısının her iki yanında genellikle beş, Amerikan Oxford ayakkabısında ise altı delik yer alır. Oxford ayakkabı, kapalı bağcıklı olmasının yanında, ayak bileğinin altındadır ya da düşük bilekli ve düşük topukludur. Deri, nubuk, rugan, süet son yıllarda kanvas gibi birçok farklı malzemeden yapılır. Estetik ve şık görünümleri yanında, dayanıklı olduğundan ve modası da geçmeyecek kadar klasikleşmiş olduğundan uzun süre kullanılır. 

Oxford ayakkabısı kelimesi ilk olarak, Chelsa botlarının da keşfeden kunduracı Joseph Sparkes Hall tarafından yürüyüş için ideal bir ayakkabı olduğu ifade edilerek kullanılmıştır. Oxford ayakkabının ilk ortaya çıkışı erkekler için olduysa da kısa sürede ABD’de de ayakkabıda standart topuk dışına çıktığı için asi olarak adlandırılan kadınların da kullanmaya başladığı bir ayakkabı oldu. Bu ayakkabılar, özellikle 1940'larda geniş paça pantolon modası sırasında erkeklerin giydiği orijinal ayakkabılar oldu.200 yılı aşkın bir süreden beri kullanılan bu ayakkabılar günümüzde hem kadınlar hem de erkekler için çeşitli renklerde kalın ya da ince tabanlı olarak üretilmekte ve kullanılmaktadır.

Oxford ayakkabının beş farklı modeli bulunmaktadır. Bu beş farklı modeli şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bütün deri kesim Oxford ayakkabı: Çok fazla ustalık gerektiren oldukça şık olan bu modelde, tamamen tek bir deriden yapılmıştır. Düz ve pürüzsüz olan bu modelde, bazen tek bir dikişi olduğu gibi, bazen de hiç dikiş olmayabilir. Bu nedenle, el yapımı ısmarlama ayakkabı olarak kabul edilir. Özellikle son zamanların popüler ayakkabı modelidir. Gece giyiminin vazgeçilmez bir parçasıdır. Normalde siyah veya kahverengidir, fakat düz ya da desenli (brouge) de olabilir. 
  • Cap-toe Oxford ayakkabı: En bilinen ya da en yaygın modelidir. Adına maskaret de denilen, ayakkabının burnuna fazladan bir deri parçası eklenir ya da benzeri bir işlemeyle ayakkabı burnuna şapka görünümü verilir. Bu dikiş sayesinde, estetik bir görünüm kazanmasının yanında, ayakkabı burnunun yıpranması engellenir. Ofislerde oldukça şık bir ayakkabı tercihi iken, resmi bir etkinlik için pek tercih edilmemektedir. 
  • Düz burun Oxford ayakkabı: En klasik modelidir. Ayakkabı burnunda herhangi bir deri, dikiş, desen bulunmamaktadır. Resmi ortamların vazgeçilmez ayakkabı modelidir. 
  • Kanat uçlu (wingtip) Oxford ayakkabı: Ayakkabının yanlarına kadar uzanan M ya da W şeklinde uzantısı olan bir burun kapağı vardır. Ayakkabının burnundan başlayıp, yanlara kadar uzanan işleme kimi zaman kuş kanadına da benzetilir. Bu model, düz burun modeli kadar olmasa da resmi ayakkabı modelidir. 
  • Brouge Oxford ayakkabı: Tam brouge, yarı brouge ve çeyrek brouge seçenekleri bulunur. Ayrıca ayak parmağı üzerinde ekstra deliklerle bir madalyon görünümü de vardır. Burun şekli, kanat uçlu modelinden farklı olarak, kanat şeklinde değil, cap-toe gibi düz olarak tasarlanmıştır. Sonuç olarak, bu ayakkabıdaki böyle bir model çeşitliliği kullanıcılara şıklık, zarafet, rahatlık gibi çok farklı alanlarda seçenekleri de artırmaktadır. 

Oxford Ayakkabı Kombinleri

Erkeklerde smokinlerin, kravatlı takım elbiselerin, kadınlarda da yine takım elbiselerin mükemmel tamamlayıcısı olduğundan, resmi ortamların ayakkabıları olarak bilinir. Ayrıca, işyeri, davet, düğün, akşam yemeği ya da diğer önemli günlerin vazgeçilmez ayakkabılarıdır. Erkekler, bej ya da kahverengi bir takım elbiseyle, bir çift kahverengi Oxford ayakkabı ya da siyah ve daha resmi bir takım elbiseyle siyah Oxford ayakkabıyla şıklığını tamamlar. Ya da Oxford bayan ayakkabı modeliyle, kadınlar, rahatlığın yanında, yüksek topuklu ayakkabıda bile sağlanamayacak şıklığa sahip olur.

Bunların yanında, bir çift Oxford ayakkabı kadın ya da bir çift Oxford ayakkabı erkek çok sayıda kıyafetle kombin yapılarak giyilebilir. Çünkü en resmi tarzdan gündelik kıyafetlerle en şık görünümü Oxford ayakkabı kombin ile sağlanabilir. Örneğin, kolejli ya da üniversiteli erkekler, kahverengi deri Oxford ayakkabısıyla kazak giyerek zarifliği ve şıklığı ortaya çıkarır. Ten rengi Oxford ayakkabı erkek modeli mavi kot pantolon üstte düğmeli bir gömlek veya blazer ile oldukça şıktır. Erkeklerde, diz boyu montlar veya blazerler Oxford ayakkabılarla oldukça iyi yapılmış kombinlerdir. Takım elbiseden şortlara kadar farklı kıyafetlerle birleştirilen Oxford erkek ayakkabıları, çorapsız da rahatça giyilebilmektedir. Oxford ayakkabı kadın kombinleri spor giysilerle kullanarak, zarafet ve şıklık katmak, çiçek desenli kısa elbiselerle nötr renkte Oxford ayakkabıyla retro bir görünüm sağlaması mümkündür. Ya da maskülen tarzı benimseyen kadınlar bunu Oxford kadın ayakkabı ile sağlayabilir. Siyah deri Oxford ayakkabıyla, koyu renk dar kot pantolon ve beyaz bir gömlek oldukça şık ve ilgi çeken bir kombinasyondur. Ayrıca, kadınlar, Oxford ayakkabı tayt ve kısa etek kombinasyonuyla bacakları daha uzun ve ince gösterebilir. Sade beyaz bir tişört ya da atlet veya kazak altına düz kot pantolan altına nötr renkte bir Oxford ayakkabıyla sevimli, çok yönlü ve rahat bir görünürlük sergileyebilir. Siyah Oxford ayakkabıyla, kısa şort ve deri ceketle sihirli bir atmosfer oluşturulabilir. 

Ayak Sağlığı ve Oxford Ayakkabı

Vücudunuzun duruşunu, ağırlığını ve yorgunluğunu taşıyan ayaklarınız, kas iskelet sistemi içinde çok önemli işlevlere sahiptir. Vücudunuzun tüm kemiklerinin dörtte birini içeren iki ayağınız sayesinde ayakta durur, binlerce adım atar, zıplar, tırmanır, yürür, koşar, gitmek istediğiniz her yere gidersiniz. Bu fiziksel aktiviteler, sağlıklı olmanıza da doğrudan katkıda bulunur. Genel sağlığınızın penceresi olan ayakların sağlığı her yaş grubunda ve her yaşam döneminde bir beden için olmazsa olmazdır. Bir kişinin yaşamı boyunca, dünyanın etrafında altı kez dolaşabilecek kadar yürüdüğü düşünüldüğünde, ayak sağlığının önemi daha da dikkat çekicidir. Ayak sağlığını etkileyen faktörlerden birisi de ayağı dış ortamdan koruduğu kadar, vücudunuzun duruşundan, her türlü aktiviteye kadar rahatlık ve destek sağlayan ayakkabılardır. Ayakkabı sadece ayakları değil, aynı zamanda, ayak bileği, diz, kalça gibi alt ekstremiteleri de etkilemektedir. Oxford ayakkabı modelleri, yıllardır kaliteli malzemelerden üretildiğinden ve ortopedik olarak uygun kalıplara sahip olduğundan sağlık açısından oldukça avantajlı konumdadır.  Oxford ayakkabılar, ayak rahatlığı için uygun, yeterli genişliğe sahip olduğu için ayak parmaklarında bir sorun olmamaktadır. Ayağın ayakkabı içinde rahat hareket etmesini sağlayacak bağcıklara sahiptir. Ayak sağlığını göz önüne alınan ayakkabıların burun kısmı sert, ayakkabı ucu 45 dereceye kadar bükülürken, tabanının orta kısmının bükülmemesi gerekir. Oxford ayakkabılar yine bu özelliklere de sahiptir. Düşük ökçe özelliğiyle bazı botlara ve topuklu ayakkabılara göre daha kolay yürümeyi sağlar. 

Oxford Ayakkabıyı Benzersiz Yapan Temel Özellikler Nelerdir?

Kapalı ayakkabı bağları, ayakkabının ayak bileğinin altında ya da düşük bilekli, düşük topuklu olması, ayak bileğini açık bırakması, hemen hemen dört mevsim giyilmesi ve en resmi tarzdan gündelik kıyafetlerle en şık görünümü Oxford ayakkabı kombini ile sağlanmasıdır.

Oxford Ayakkabılar Sadece Resmi Ortamlarda Mı Giyilir?

Hayır. Tersine spor ve gündelik pek çok kıyafetle kombin yapılarak apayrı bir görünüm kazanılabilir. 

Oxford Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

Bütün deri kesim, cap-toe, düz burun, kanat uçlu (wingtip) ve brouge (tam, yarı ve çeyrek brouge) Oxford ayakkabı modelleridir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Oxford Ayakkabı

572 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 572 ürün
DSACategoryId/2147483636/12087177/60000117/60003837