Sütyen Modelleri 2017

Kadın iç giyiminde olmazsa olmaz parçalardan olan sütyen, titiz bir seçim gerektirir. Seçilecek sütyenin vücut tipinize uygun olması ve kıyafet ile bütünlük göstermesi, daha iyi bir görünüm kazanmanız için oldukça önemlidir. Etkileyici görüntünüzü tamamlarken göğüslerin deforme olmasını da engelleyen sütyen, doğru tercihte bulunulması halinde sarkmaların önüne geçerek göğüslere sağlıklı bir form kazandırır.

Sütyen seçerken en önemli hususların başında doğru cup tercihi gelir. Göğüsler cuplara tam olarak oturmalı ve cuplar göğüsleri gereğinden fazla sıkmamalıdır. Vücudu gereğinden fazla sıkan sütyen askıları kol altı ve sırt bölgesine rahatsızlık vererek iz oluşumuna yol açarken, gevşek askılar sütyenin ve dolayısıyla göğüslerin duruşunu bozar. Alerjik bünyeye sahip kişiler, sağlıklı kumaşlardan üretilen sütyenleri tercih etmelidir.

Doğru sütyen seçimi hem sağlığınız hem de zarafetiniz açısından önemlidir. Hem göğüs tipinize hem de giyeceğiniz kıyafete göre farklı sütyen çeşitleri arasından seçimde bulunabilirsiniz. Küçük göğüslü kadınların yoğun olarak tercih ettiği push-up sütyen, iç ve alt kısmında bulunan dolgulu ya da destekli yapıları ile göğüslerin olduğundan daha dolgun ve kalkık görünmesini sağlar. Göğüslerinin düzgün ve dik görünmesini arzu eden kadınların kullandığı balenli sütyen modelleri, sütyenin alt kısmına yerleştirilen demir ya da plastik parçalar ile ideal formun yakalanmasını sağlayarak kusursuz görünümünüzü destekler.

Vücudu ile orantılı göğüs ölçülerine sahip olan kadınlar için desteksiz sütyen tercihi yerinde bir seçenek sunarken, göğüslerinin daha küçük görünmesine ihtiyaç duyan kadınlar balenli ve balensiz seçenekler sunan minimizer sütyen modelleri ile derli toplu görünüme kavuşur. Askısız kullanıma uygun, genel olarak balenli ve alt ve üst kısımları silikon tasarımlı straplez sütyen, omzu açık kıyafetler için uygun bir alternatif sağlar. Sırtı açık ve göğüs dekolteli kıyafetlerde göğüs ucunu kapatarak sütyen askılarının görüntüyü bozmasının önüne geçen yapışkanlı sütyen özel günlerde seçeceğiniz kıyafetlerin içinde etkileyici görünmenize destek verir.

Göğüs bölgesini şekillendirerek ayrık görünümü ortadan kaldıran balkonet sütyen, en seksi ve şık sütyen seçeneklerinden bir tanesi olarak yoğun ilgi görür. Göğüslerin spor yaparken sallanmasına engel olan sporcu sütyeni vücudun nefes almasını da sağlayarak konforlu ortam sağlar. Kolayca açılıp kapatılan klipsleri sayesinde sütyeni çıkartmaya gerek duyulmadan açılan pencere yardımı ile çocuğun emzirilmesine imkan veren emzirme sütyeni annelere hayatı kolaylaştırır.

Sütyen seçiminde vücut tipinin göz önünde bulundurulması, vücut hatlarının daha iyi görünmesini sağlayarak arzu edilen sonucun yakalanması bakımından önemlidir. Armut tipi vücuda sahip olanların orantılı görünümü yakalamak için dikkatleri üst bölgeye de çekebilmesi gerekir. Bu sebeple seçimin push-up modelden yana olması, ya da destekli veya dolgulu sütyenlerin kullanılması önerilir. Omuz ve kalça orantısına sahip, bel bölgesi gözle görülür derecede ince olan kum saati tipine sahip kadınların göğüslerinin iri olması halinde minimizer sütyen tercih etmesi, küçük olması halinde ise balkonet kesim modellere yönelmesi orantının korunması açısından yerinde bir tercihtir. Atletik vücuda sahip kadınlar için kıvrımları belirginleştirmek adına push-up sütyen ya da dolgulu modeller seçimi feminen duruşu arttıracaktır. Omuzları dar olan kadınların standart askılar sebebiyle sıkıntı yaşamaması için ayarlanabilir ve özellikle çapraz askılı modelleri tercih etmesi sütyenin vücuda tam formunda oturmasını sağlayacaktır.

Sütyenler yıkama talimatlarına uygun olarak makinelerin hassas ayarında ve uygun sıcaklıkta yıkanabilir. Makine içerisine sütyen yıkama kabı kullanılarak konulacak ve düşük devirde sıkma yapılacak sütyenler deformasyona uğramaz ve şekillerini kaybetmez. Dantel, ipek gibi hassas yapıya sahip sütyenlerin ise elde yıkanması ve sıkmadan kurumaya bırakılması ömürlerini uzatmak adına önemlidir.

Sütyen

Kadınlar tarafından yüz yıllardır kullanılan sütyen, giyilen kıyafeti ve vücudun oranının daha iyi görünmesini sağlayan bir iç çamaşırı. Fransızcada "destek" anlamına gelen sütyen, isminden de anlaşıldığı gibi göğüsleri desteklemek ve kaldırmak için sıkça kullanılıyor. Vücut tipine, giyilen kıyafete ya da kişisel tercihlere göre seçilebilecek çok fazla sütyen çeşidi bulunuyor. Aynı zamanda sütyenlerin görüntüleri, desenleri ve modelleri de değişen modaya göre çeşitleniyor ve seçim yapmak daha da zorlaşıyor.

Sütyenler Hangi Parçalardan Oluşuyor?

Basit bir iç çamaşırı olduğu düşünülse de sütyenler çok farklı küçük parçalardan oluşuyor. Doğru sütyeni seçebilmeniz ve rahat hareket edebilmeniz için bu parçalara hakim olmanız çok önemli. Sütyenler temel olarak iki cup, iki kanat ve agraftan oluşuyor. Göğsün oturduğu kısım ve sütyenin ana parçası olan iki cup'ın etrafındaki kanatlar sırtı kavrıyor. Sırtı kavrayan bu bölgenin genişliği, yapıldığı materyal ve rengi de sütyen seçiminizde önemli bir yere sahip. Sütyenin sırt kısmında bulunan ve bir tarafında çengel, diğer tarafında halkaların bulunduğu mekanizmaya agraf ya da kopça deniyor. Genellikle sırt kısmında bulunan agraflar, bazı sütyen modellerinde ön tarafta da bulunabiliyor, bu özellik de sütyeni açma kapama konusunda kolaylık sağlıyor. Sütyenlerdeki agraflarda genelde üç tane kanca bulunuyor. Bedeninize uygun bir sütyen seçerseniz, farklı noktalardaki bu kancalardan biri size uyum sağlar, ancak agrafınız deforme olursa veya bedeniniz değişirse kullanabilmeniz için ekstra agraflar da bulunuyor.

Sütyenlerin bir diğer önemli parçaları da sütyen askıları. Sütyenin daha ergonomik olmasını sağlayan, sırt ve omuzu destekleyen askılar doğru seçilmezse sütyen rahatsız bir hale gelebiliyor. Kalınlığı ve malzemesi çok önemli olan askıların bazıları boyu ayarlanabilir mekanizmalara sahip, bazıları ise tek boy. Aynı şekilde bazı sütyen askıları takıp çıkarılabiliyor ve değiştirilebiliyorken bazı sütyen askıları sabit. Sütyen askıları çıkan sütyenler aynı zamanda straplez olarak da kullanılabiliyor. Sütyenlerde bu ana parçaların dışında balenler de bulunabiliyor. Cup kısmının altında ve yanlarında bulunan balenler, göğüslerin daha dik ve şekilli görünmesini sağlıyor. Bazı kadınlar balenli sütyenler ile çok rahat edebiliyor ancak bazı kadınlar balensiz sütyenleri tercih ediyor. Sütyenin ön tarafında, cupların ortasında bulunan kısım da sütyenlerde sıkça gözden kaçırılan ama çok önemli olan parçalardan biri. İki cup arasında bir köprü görevi gören bu parça, sütyenin modelini belirliyor. Dekolte sütyenlerde daha aşağıda bulunan bu köprü bölümü, göğüsleri desteklemeye de yardımcı oluyor.

Sütyen Kullanmanın Avantajları

Her ne kadar sütyen kullanmak kişisel bir tercih olsa da, sütyenin göz ardı edilemeyecek yararları var. Özellikle belli bir yaştan sonra ortaya çıkan ve tamamen doğal olan göğüs sarkmalarının önüne geçmek için sütyen kullanmak çok önemli. Aynı zamanda hem günlük yaşantıda hem de spor aktiviteleri esnasında ortaya çıkan göğüs, boyun ve sırt ağrılarını azaltıcı etkisi olan sütyenler, özellikle göğüs bedeni büyük olan kadınlara yardımcı oluyor. Sütyen takmak hassas bir bölge olan göğüsleri koruduğu gibi, göğüs çevresinde istenmeyen terleme gibi pek çok sorunu da çözmeye yardımcı oluyor. Vücudu daha düzgün gösterme, dik durmaya yardımcı olma gibi etkiler ile omurga sağlığını da iyileştiren sütyenler, kadınların daha özgüvenli ve rahat hareket etmesine yardımcı oluyor.

Sütyen Modelleri

Sütyen modelleri genel olarak kalıba, balene, askı farklılıklarına ve sütyenin etkisine göre değişim gösteriyor. Örneğin kişisel tercihlerinize göre sütyeninizi üçgen veya halter yaka seçebileceğiniz gibi balenli ya da balensiz bir sütyen seçmeniz de mümkün. Aynı şekilde göğüs bedeninize göre desteksiz sütyen veya destekli, dik tutma etkili sütyenleri seçebilirsiniz. Aynı zamanda toparlayıcı ve küçültücü etkiler gösteren sütyen çeşitleri de bulunuyor. Spor yaparken spor sütyenlerini tercih edebileceğiniz gibi, abiye elbiseler veya askılı tişörtler ile giymek için straplez sütyenleri de inceleyebilirsiniz.

Destekli Sütyen: Göğüslerin olduğundan daha büyük görünmelerini sağlayan destekli sütyenler, her göğüs bedeninden kadın tarafından tercih edilebilir. Genellikle küçük göğüslü kadınların destekli sütyen tercih ettiği düşünülse de destekli sütyenlerin başka faydaları da var. Örneğin göğüs sarkmalarını minimuma indiren destekli sütyen modellerini her bedenden ve her yaştan kadın kullanabilir. Aynı zamanda destekli sütyenler sayesinde vücudunuzun daha orantılı ve belinizin daha ince görünmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Toparlayıcı Sütyen: Toparlayıcı sütyenler, göğüs ölçüleri büyük olan veya hamilelik, kilo alma, genetik gibi özelliklerden göğüslerinde deformasyon ve sarkma sorunları yaşayan kadınların kurtarıcı parçalarından. Toparlayıcı veya küçültücü sütyen modelleri göğüslerini tamamen kavrayan yapıları ile rahat hareket etmenizi sağlarken, bedeninize uygun askıları ile sırtınızı ve omuzlarınızı da destekliyor. Göğüs bedeninize ve vücut tipinize uygun bir toparlayıcı sütyen seçerseniz, hem her kıyafetinizde kendinizi iyi hissedersiniz, hem de gün boyu dilediğinizi yaparken rahatça hareket edebilirsiniz.

Bralet: Son yıllarda çok moda olan ve çok tercih edilen bralet, klasik sütyen modellerine daha rahat ve salaş bir alternatif sağlıyor. Genellikle balen içermeyen bralet modelleri, yumuşak dokuları ile dikkat çekiyor. Dantelli modelleri, farklı askı çeşitleri ve asimetrik sırt detayları ile de sık sık tercih edilen braletler, gömlek ve tişört modelleri ile de takım yapılabiliyor. İç çamaşırı yerine kıyafetin bir parçası olarak da kullanabilen braletler şıklığınıza yeni bir dokunuş katmanıza yardımcı oluyor. Çoğunlukla az destek sağlayan braletlerin destekli modellerini de bulmanız mümkün. Desteksiz büstiyerler ile beraber braletler genç kızların da en çok tercih ettiği sütyen çeşitlerinden. 

Spor Sütyeni: Hem günlük hayatta hem de spor yaparken sıkça kullanılan spor sütyenleri, bir sütyende aranan konforu ve hareket özgürlüğünü sunuyor. Aktif yaşamda özellikle dikkat edilmesi gereken tüm özelliklere sahip spor sütyenleri, sırt desteği sağlamanın yanı sıra, vücudu sıkıca sardığı için dilediğiniz gibi hareket etmenize olanak sağlıyor. Aynı zamanda spor sütyenleri genellikle terletmeyen ve nefes alan kumaşlardan üretiliyor. Rengarenk modelleri ve modern çizgileri ile spor sütyenleri sayesinde gün içinde hem konforlu hem de şık olmanız çok kolay.

Emzirme Sütyeni: Hamilelik sonrasında ve emzirme döneminde annelerin rahat kullanımı için tasarlanan emzirme sütyenleri, genellikle balensiz, desteksiz ve yumuşak bir yapıya sahip. Emzirme sütyenlerinin en önemli özelliği ise emzirme esnasında hızlıca açılabilecek yapıları. Doğum sonrası hassaslaşan ve formunu kaybeden göğüsler için güzel görünüm, rahatlık ve kolay kullanım sunan emzirme sütyenleri sayesinde hiçbir şekilde sınırlanmanıza gerek kalmıyor.    

Sütyen Ölçüleri

Farklı ülkelerin ve farklı markaların sütyen ölçüleri değişim gösterebiliyor. En çok kullanılan iki sütyen bedeni ölçüleri Avrupa Birliği ve Amerika ölçüleri. Kendi bedeninizin bu iki ölçüdeki karşılığını bilmeniz oldukça önemli. Öncelikle klasik sütyen bedenlerini oluşturan iki bileşenin ne olduğunu ve nasıl ölçüldüğünü bilmek gerekiyor. Sütyen bedeninin sayılardan oluşan ilk kısmı göğüs altı çevresinin santimetre karşılığını temsil ediyor. Bu ölçüyü almak için desteksiz bir sütyen, bralet veya büstiyer giyebilirsiniz. Göğsünüzün bittiği noktadan başlayarak sırtınızı da alarak çevreleyince ortaya çıkan sayıyı bir kenara yazmanız yeterli. Sütyen bedeninin ikinci kısmını oluşturan harfli kısım ise göğüs çevresinin santimetre karşılığını temsil ediyor. Bu ölçümü de aynı şekilde, bu defa göğüs ucunuzdan başlayarak yapmalısınız. Göğüs çevre ölçünüzü de öğrendikten sonra, sütyen beden tablosunda sizin ölçülerinize denk gelen bedeni kolayca bulabilirsiniz.

Avrupa ve genellikle Türkiye'de kullanılan sütyen bedenleri göğüs altı ölçüsü olarak 60 ile 115 arasında değişiyor. Bazı markalarda bu ölçü 130'a kadar çıkabiliyor. Avrupa sütyen bedenlerinde cup ölçüsü ise A cup ile L cup arasında değişiyor. Amerika ve İngiltere'de kullanılan sütyen bedenleri için göğüs altı 30 ile 58 arasında değişirken, cuplar A ve K arasında. Örneğin Avrupa ölçüsüne göre 80B bedeninde bir sütyen, Amerika ölçüsünde 36B'ye tekabül ediyor. Klasik sütyen modellerinde bu bedenlere göre rahatça alışveriş yapabilirsiniz. Spor sütyeni ve bralet gibi bazı modellerde ise XXS ile XXXXL bedenleri arasında, her zaman giydiğiniz üst bedeninize göre deneme yapabilirsiniz. Her marka, her sütyen modeli ve kalıbı farklı olduğu için mutlaka markaların beden tablolarını incelemelisiniz. Bu beden tablolarına göre doğru bedeni seçerek size en uygun ve en rahat sütyen modeline sahip olabilirsiniz. Sütyen ölçünüze göre deneme yaparken, bazı modellerde çapraz ölçüleri de deneyebilirsiniz. Örneğin normal ölçünüz olan 75B bir sütyen size dar gelirse, 80A bir sütyen denemeyi düşünebilirsiniz.

Doğru Sütyen Nasıl Seçilir?

Gün içinde rahatça hareket edebilmeniz ve her kıyafet ile kusursuz görünmeniz için doğru sütyen modelini ve bedenini seçmeniz çok önemli. Bazı durumlarda alacağınız sütyene karar vermek kafa karıştırıcı olabiliyor. Çünkü bir sütyenin üstünüzde görünüşüyle kıyafetin altındaki duruşu farklı olabilir veya markaların kalıbı farklı olduğu için her zamanki bedeniniz değişim gösterebiliyor. Peki doğru sütyen nasıl seçilir? Sütyeni denemek her zaman en doğru yol olsa da bir sütyenin doğru olduğunu anlamak için birkaç ipucunu göz önünde bulundurabilirsiniz.

Sütyeni giydiğinizde iki cup arasındaki kumaş parçası vücudunuza yapışmalı, hareket etmemeli. Böylece cup'larınızın gün içinde hareket etmediğinden emin olabilirsiniz.

Balenler göğüs altınıza tam olarak oturmalı, hareket etmemeli. Ancak eğer balenler göğüs altınızı sıkıştırıyor, kolunuza batıyor veya kaburganıza baskı yapıyorsa daha büyük beden bir sütyen denemelisiniz.

Sütyeninizin askıları havada duruyorsa ve bedeninize değmiyorsa sütyeniniz küçük geliyor olabilir. Sütyen askılarınız boy ayarlamasın rağmen düşüyorsa sütyeniniz büyük geliyor olmalı.

Sütyeninizin cup'ları katlanıyor, kırışıyor veya yamuk duruyorsa sütyeniniz büyük geliyor demek, cup ölçüsü daha küçük bir sütyen denemek yararlı olabilir.

Sütyeninizi ilerleyen zamanlarda da rahatça kullanabilmek için agraftaki en bol kancayı denemelisiniz. Genellikle elastikten yapılan sütyenler giydikçe ve yıkadıkça bollaşabilir, bu sayede sütyeninizin bol gelmesini engellersiniz.

Sütyeninizi taktıktan sonra sırt veya kol kısmınız rahatsızsa, sütyen vücudunuzu kesiyorsa sütyen küçük geliyor olabilir. Eğer sütyeninizin sırt kısmı olması gerekenden daha yukarı çıkıyorsa daha küçük bir beden denemelisiniz. İdeal sütyeni anlamak için bir sırtınız ile sütyen arasına bir ya da iki parmağınız girmeli, ne daha dar ne de daha bol olmalı.

Eğer sırt çevreniz göğüs ölçünüzden daha büyükse ve giydiğiniz sütyen orantısız görünüyorsa, cup ölçünüze göre bir sütyen alıp sırtınıza ekstra agraf takarak bu sorununuzu çözebilirsiniz.

En son aşama olarak sütyeninizden emin olunca üzerinize bir tişört giyerek nasıl göründüğünü anlayabilir, pot yapma veya çizgi görünme problemlerini geç olmadan fark edebilirsiniz.

Kıyafete Göre Sütyen Seçimi

Giyeceğiniz kıyafete göre giyeceğiniz sütyeni mutlaka doğru seçmelisiniz çünkü yanlış bir seçim sizi gün boyu rahatsız edebilir. Seçeceğiniz sütyen kıyafetinizin dekoltesine, kumaşına, askısına ve rengine göre farklılık göstermeli. Tişörtünüzün altından görünen sütyen veya belli olan sütyen çizgisi gibi durumlar kıyafetinizin bütünlüğünü bozabilir. Ayrıca hangi model olursa olsun, yanlış bedende bir sütyen kıyafetinizin altında oldukça kötü görünebilir.

Açık renkli ve iç gösteren tişörtler için ten renginize uygun, pamuklu bir sütyen tercih edebilirsiniz. Ayrıca beyaz ya da krem rengi tişörtlerin içine desenli ve renkli sütyenler giymekten kaçınmalısınız. Bol tişörtlerinizin altına ise şeffaf ya da açık renkli bralet çeşitlerini deneyebilirsiniz. Aynı şekilde sırt veya göğüs detaylı bir bralet giyiyorsanız, tişörtünüzü de ona uygun seçebilirsiniz. Söylemeye gerek yok ancak spor kıyafetleriniz ile mutlaka spor sütyen tercih etmelisiniz. Yalnızca görüntü için değil, spor yaparken hareket özgürlüğünüzün sağlanması için de spor sütyenleri çok önemli. Dar bir üst giyecekseniz balenleri ve dikişleri belli olmayan bir sütyen tercih etmelisiniz. Sütyen çeşitleri arasında rahat etmenizi sağlayacak çok sayıda dikişsiz sütyen seçeneği de bulunuyor. Omuzları açık veya halter yaka bir elbise tercih ediyorsanız racerback bir sütyen modeli tercih edebilirsiniz. Eğer öyle bir sütyeniniz yoksa, askılı bir sütyeninizi sırt kısmından tutturarak çapraz hale getirebilirsiniz.

Straplez bir elbise giyiyorsanız straplez veya askıları çıkabilen bir sütyen tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde askılı bir üst giyeceğiniz zaman straplez bir sütyenin yanı sıra şeffaf askılı bir sütyen tercih edebilirsiniz. Herhangi bir sütyeninizin askısını da şeffaf askı ile değiştirmeniz mümkün. Sırtı açık bir elbise giymeyi düşünüyorsanız, silikon ve yapışkanlı bir sütyen tercih edebilirsiniz. Arkası açık kıyafetiniz için sırt kısmı şeffaf şeritten oluşan bir sütyen giyebileceğiniz gibi düşük sırtlı bir sütyen de giyebilirsiniz. Ön kısmı dekolteli bir elbise için balkonet gibi dekoltesi düşük sütyenleri denemelisiniz. Göğüslerin üst kısmını tam olarak kavramayan bu sütyen çeşidi göğüslerinizi daha büyük gösterecektir.

Sütyen Fiyatları

Sütyen fiyatları markaya, modele, kumaşa, renge ve kaliteye göre değişim gösteriyor. Sütyen seçerken desen ve renkler kadar dantel gibi ayrıntılar da fiyatı etkiliyor. Sütyen seçerken kaliteli materyaller tercih etmeniz de çok önemli. Pamuklu, terletmeyen ve nefes alan kumaşları tercih etmeniz sütyeni kullanırken rahat etmenizi ve sütyeninizi daha uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır. Hepsiburada ile aradığınız sütyeni zevkinize ve ihtiyaçlarınıza göre seçebilir, kriterlerinize göre sütyenleri filtreleyebilirsiniz. Hepsiburada'da bulunan sütyen çeşitleri arasından en beğendiklerinizi karşılaştırabilir, kendi bedeninize uygun sütyenleri inceleyebilirsiniz. Onlarca farklı markanın yüzlerce farklı sütyenine dilediğiniz sütyene avantajlı fiyatlar ile sahip olabilirsiniz.

Sütyenlerin ömrü ne kadar?

Sütyenlerin ömrü sütyen kalitesine ve kumaş türüne bağlı olduğu kadar, kullanım şeklinize göre de değişiyor. Dantelli ve hassas kumaşlı sütyenler pamuklu kumaşlara göre daha uzun ömürlü olabilir. Aynı şekilde sütyenlerinizin ömrü sütyenleri giyme sıklığınıza, sütyen sayınıza, sütyenlerinizi yıkama ve kurutma biçiminize ve saklama biçiminize göre de değişiyor. Tahmini ve ortalama olarak bir sütyenin ömrü altı ay ile bir yıl arasında. Ancak bir sütyenin ömrünün bittiğini gösteren birkaç detaya dikkat ederseniz, yeni bir sütyen alma zamanını da kolayca anlayabilirsiniz. İlk belirti sütyeninizin sizi rahatsız etmeye, sıkmaya ve kaşındırmaya başlaması. Sütyeninizin fiziksel olarak deforme olması, iplerinin sökülmeye başlaması veya askılarınızın bollaşması da önemli belirtiler. Dantel sütyeninizde oluşan küçük yırtıklar ve delikler, sütyenlerinizden çıkan küçük elastik parçaları da sütyeninizi yakında değiştirmeniz gerektiğini gösteriyor. Sütyenlerin balenlerinin yerinden çıkması veya yamulması ise sütyeni artık kullanamamanıza yol açabilir. Yine de sütyeninizi doğru yıkayarak, bakımını yaparak ve doğru şekilde saklayarak sütyeninizin ömrünü uzatmanız mümkün.

Sütyenler ne sıklıkla ve nasıl yıkanmalı?

Sütyenlerin yaklaşık üç giyişten sonra yıkanması öneriliyor. Farklı kıyafetlere göre sütyen değiştirildiği için sütyen yıkama aralıkları biraz açılabilir. Ancak sütyeninizi sık sık yıkamanız bakterilerin üremesini engeller ve terden dolayı ortaya çıkan kaşıntı gibi alerjik reaksiyonları en aza indirir. Sütyenleri daha uzun süre kullanabilmek ve sütyeninizi bozmamak için sütyen bakımı doğru yapılmalı. Sütyenleri yıkamak için en çok önerilen yöntem elde yıkama yöntemi. Sütyenlerinizi elde yıkamak için en basit şekilde bir leğeni soğuk veya ılık suyla doldurup deterjan eklemelisiniz. Sütyeninizi köpüklü suda bir süre beklettikten sonra durulayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Sütyeninizi asmadan önce sütyeninizi sıkmak yerine bir havlu ile fazla suyu alabilirsiniz. Eğer bu işlemi yapmak zor gelirse sütyeninizi çamaşır makinesinde yıkamanız da mümkün. Ancak dikkat etmeniz gereken birkaç unsur bulunuyor. Öncelikle sütyeninizi koymak için bir kese veya çamaşır torbasına ihtiyacınız var ve sütyeninizin kopçaları kesinlikle kapalı olmalı. Çamaşır makinenizin ayarını da hassas programa getirerek soğuk suda yıkama yaparsanız sütyeninize zarar gelme ihtimali minimuma iniyor. Yıkamanız bittikten sonra yine aynı şekilde nemini alarak sütyeninizi kurutabilirsiniz. Sütyeninizi kuruturken kurutma makinesi kullanmanız önerilmiyor çünkü yüksek ısı sütyene ve balenlere zarar verebiliyor. 

Bir gardopta kaç tane sütyen olmalı?

Gardrobunuzda bulunan sütyen sayısı ile ilgili kesinlikle bir kural yok. Ancak kıyafetlerinize göre ortalama dört veya beş farklı sütyene sahipseniz, sütyen seçiminizde zorlanmazsınız. En az üç sütyene sahip olmanız yararlı olacaktır böylece sütyenlerinizi yıkamak için zamanınız olur. Aynı zamanda bir sütyeni her gün üst üste giymek elastikliğinin azalmasına yol açacağından mutlaka sütyeninizi değişim yaparak giymelisiniz. Sütyen çeşidi için ise tüm kıyafet ihtiyaçları için birer tane almayı tercih edebilirsiniz. Örneğin her gün giymek için bir ten rengi, bir koyu renk günlük sütyen gardırobunuzda bulunmalı. Braletler de her kıyafet ile giyilebileceği için kurtarıcı parçalardan. Aktif bir yaşamınız varsa ve spor yapmayı seviyorsanız gardırobunuzda bir spor sütyeni de mutlaka bulunmalı. Abiye elbiseler, askılı bluzlar ve straplez parçalar için de straplez bir sütyen veya askıları çıkarabilen bir sütyene sahip olmak çok önemli. Gardırobunuzda olması gereken vazgeçilmez birkaç sütyen çeşidi dışında zevkinize uygun rengarenk ve desenli sütyenlere sahip olmanız için sizi durduran hiçbir şey yok.

Sütyen ile uyunabilir mi?

Sütyen ile uyumanın zararları konusunda kesin bir bilimsel kanıt veya fikir birliği yok çünkü sütyen ile uyumanın yol açtığına inanılan rahatsızlıkların oluşması çok fazla değişkene bağlı. Tartışmalı bir konu da olsa uyurken sütyen takmanın omurgaya ve cilde belli zararlar verebileceği söyleniyor. Eğer çok sıkı bir sütyen ile uyunursa kan dolaşımı da etkilenebiliyor. Aynı şekilde gece boyu sütyen ile uyumak fazla terlemeye ve rahatsızlığa sebep olabileceği için balensiz bir sütyen tercih etmek önemli. Bu sebeplerden dolayı zorunlu olmadıkça sütyen ile uyumaya gerek yok. Ancak göğüslerin büyük olması sebebiyle ya da daha rahat edildiği için sütyen takmak tercih edilebiliyor. Bazı kadınlar ise göğüslerinin sarkmasından korktuğu için sütyen ile uyumayı tercih ediyor. Ancak uyurken sütyen takmanın sarkmayı önlediği ile ilgili de bir bilimsel kanıt bulunmuyor. Eğer uyurken sütyen takılacaksa mutlaka balensiz, rahat, askıları sıkmayan, pamuklu ve terletmeyen bir kumaş tercih edilmeli.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sütyen Modelleri ve Çeşitleri

İndirimli Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Toplam 24 / 10000+ ürün
Sütyen Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Agraf Agraf, bir giyim eşyasının karşılıklı uçlarını birbirine tutturarak kapatmaya yarayan, üzerinde genel olarak metal küçük çengeller ve halkaların bulunduğu iki parçadan oluşan bir yardımcı malzemedir. Farklı çeşitleri bulunan agrafların genel çalışma prensibi, mevcut iki parçanın birbirine geçirilmesi şeklinde olur. Agraf kelimesi yerine zaman zaman kanca, kopça gibi kelimelerin de kullanıldığı görülebilir. Kanca ve kopça gibi gereçler mantık olarak aynı işlevi görse de agraf, bunların bir kumaş parçasına dikilerek toplu şekilde kullanıldığı bir malzemedir. Agraf gibi tamamlayıcı malzeme kategorisine giren ürünlerin yokluğu ya da işlevini yitirmesi durumunda üzerinde kullanıldığı ürünler kullanılamaz hale gelebilir. Agraf, kıyafetlerin 3 farklı bölgesinde sıklıkla kullanılmaktadır. En sık kullanım alanı olarak sütyenler örnek gösterilebilir. Klasik bir sütyen için olmazsa olmaz bir parça olan agraf, sütyenin iki uç parçasının birleştirilmesine yarar. Bu tarzdaki agraf, bir parçası çengelli bölüm, diğer parçası bu çengellerin içine geçeceği halkalı bölüm olmak üzere sütyenlerin uçlarına dikilir. Terzilerin sık sık kullandığı bu faydalı malzemeler, bir kumaş parçası üzerine metal parçaların dikilmesi şeklinde imal edildiği için zamanla deforme olabilir ya da dikim bölgesinden sökülüp kullanılamaz hale gelebilir. Bu durumda kıyafet üzerindeki agrafların bir yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Agraf, kapatma işlevi yanında bir elbisenin açık kalan bir bölgesini birleştirmeye de yarar. Örneğin, elbiselerin ense bölgelerinde kullanılan agraflar bu işe yarar. Bu yardımcı malzemelerin kıyafetlerde kullanıldığı diğer bir bölge ise etek ve pantolonların bel kısımlarıdır. Kıyafetin bel boşluğuna tam oturmasına yardımcı olan bu önemli parçalar sayesinde daha rahat bir kullanım söz konusu olabilir. Agraf gibi ufak terzilik malzemeleri, her ne kadar göz önünde olmasalar da işlevleri açısından oldukça faydalıdır.
DSACategoryId/2147483636/12087178/60001585/60000678